
40-tka uważa jest obecnie za nową 30-tkę. 40-latkom nadal nie brakuje werwy, pogody ducha, chęci życia i entuzjazmu. Są młodzi duchem i mają świadomość, że mogą jeszcze wiele zdziałać zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym. Bardzo nas to cieszy, jednak mamy jedną prośbę - mimo dobrego samopoczucia nie zapominajcie o regularnych badaniach.
Badania dla 40-latków
Ciśnienie krwi
Za wysokie ciśnienie krwi osłabia ściany tętnic i może powodować poważne choroby takie jak niewydolność serca, problemy z nerkami, czy zaburzenia pracy naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi należy badać przynajmniej raz na dwa lata. W przypadku, gdy cierpisz na choroby serca, problemy z nerkami lub cukrzycę albo gdy przynajmniej raz Twoje ciśnienie było zbyt niskie (pomiędzy 80 - 89 mm Hg) lub zbyt wysokie (120 - 139 mm Hg), powinieneś sprawdzać jego poziom minimum raz w roku.
Cholesterol
Narodowy Program Edukacji Cholesterolowej zaleca, by poziom cholesterolu sprawdzać co 5 lat. Badanie jest szczególnie istotne u ludzi, którzy borykają się z chorobami serca, cukrzycą, mają nadwagę, wysokie ciśnienie krwi lub palą papierosy. Lipidogram mierzy całkowity poziom cholesterolu LDL (o niskiej gęstości, czyli tzw. „zły cholesterol”), HDL (o wysokiej gęstości, czyli tzw. „dobry cholesterol”) oraz poziom trójglicerydów. Jakie są zalety regularnego badania cholesterolu? Przede wszystkim to szansa na uchronienie się przed chorobami przewlekłymi, chorobami serca oraz udarami mózgu.
Cukier
Kiedy skończysz 40 lat, powinieneś zbadać także poziom cukru na czczo. Wykonuj to badanie przynajmniej raz na trzy lata. Dlaczego warto o tym pamiętać? Określając stężenie glukozy, można odpowiednio wcześnie wykryć stan przedcukrzycowy oraz cukrzycę. Po otrzymaniu wyników będziesz mógł podjąć decyzję o zmianie diety i rozpoczęciu większej aktywności fizycznej, aby nie dopuścić do rozwinięcia choroby.
Próby wątrobowe
Wątroba jest organem niezbędnym do trawienia pokarmu i usuwania toksyn z organizmu, dlatego jej uszkodzenie może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu. Badania przesiewowe w postaci prób wątrobowych, polegają na analizie bilirubiny oraz enzymów we krwi (ALT, AST, ALP i GGTP). Pozwalają one zdiagnozować choroby dróg żółciowych, przewodu pokarmowego czy infekcję wirusową zapalenia wątroby typu C i B.
Choroby przenoszone drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową często nie dają żadnych objawów. Niestety nieleczone infekcje mogą prowadzić do bezpłodności, uszkodzenia narządów czy nowotworów, dlatego warto profilaktycznie przebadać się pod ich kątem podczas badań dla 40-latków. Lekarz powinien ocenić Twoje czynniki ryzyka i wykonać badania pod kątem chlamydii, rzeżączki, HIV, czy też zapalenia wątroby typu B.
Szczepienia
Odporność wytworzona przez przyjęte w przeszłości szczepionki, z czasem może słabnąć. Wykorzystaj swój bilans, aby skonsultować z lekarzem, kiedy powinieneś wykonać szczepionki przypominające przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi oraz zapaleniu płuc. Każdej jesieni warto wykonać także szczepionkę przeciwko wirusowi grypy.
Badania dla 40-latki
Badania przesiewowe w kierunku nowotworu szyjki macicy
Wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny, niestety zwykle rozwija się bezobjawowo, a wystąpienie objawów świadczy o zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna cytologia, która pozwala zdiagnozować zmiany na ich wczesnym etapie. Jak często należy pamiętać o tych badaniach? Po 40 roku życia powinno się wykonywać cytologię co roku, jednocześnie warto także zbadać miednicę, by wykryć ukryte guzki czy stany przednowotworowe. Raz na pięć lat wykonaj także badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV.
Badania dla 40-latki w kierunku nowotworu piersi
Badania przesiewowe są najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Amerykańskie Stowarzyszenie Nowotworowe zaleca, by po ukończeniu 40 roku życia, raz na rok wykonać mammografię oraz USG piersi. Jeśli jednak w Twojej rodzinie pojawiły się już przypadki nowotworu piersi, porozmawiaj ze swoim lekarzem, żeby upewnić się, jak często powinnaś wykonywać badania. Pamiętaj także o comiesięcznym samobadaniu piersi.
Badania dla mężczyzn po 40
Badania przesiewowe prostaty
Podstawowymi testami sprawdzającymi zdrowie prostaty, są badania krwi na antygen swoisty prostaty (PSA), cyfrowe badanie doodbytnicze (DRE) oraz biopsja prostaty, wykonywana zazwyczaj, gdy poziom PSA jest wysoki. Amerykańskie Stowarzyszenie Nowotworowe zwraca uwagę, by przed podjęciem decyzji o tym, jak często badać prostatę, skonsultować się z lekarzem, który ustali czynniki ryzyka.
Testosteron
Testosteron występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak z uwagi na to, że stanowi główny męski hormon płciowy, jego poziom zwykle jest wyższy u mężczyzn. Nieprawidłowe stężenie testosteronu może powodować m.in. problemy ze snem, utratę mięśni, niepłodność czy zaburzenia erekcji. Zdecydowanie warto sprawdzić ten hormon w ramach bilansu 40-latka.
Nawet jeśli czujesz się dobrze, wykonaj profilaktyczny bilans 40-latka, żeby uniknąć problemów w przyszłości. Zrób wszystkie niezbędne badania i przygotuj swój organizm na kolejne lata życia!