Jak się przygotować do pobrania krwi w domu? Czy trzeba być na czczo? Co można pić? Co wolno robić, a czego nie? Te i wiele innych pytań często zadają pacjenci przed badaniem krwi. Zebraliśmy je wszystkie i przy wsparciu naszych specjalistów medycznych stworzyliśmy artykuł, w którym znajdziecie na nie odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!
Czy na pobranie krwi trzeba być na czczo?
Tak, w większości przypadków na pobranie krwi trzeba być na czczo. Spożycie posiłku czy pora dnia ma wpływ na wartość wielu oznaczanych parametrów. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskamy, jeśli zgłosimy się na badanie w godzinach porannych.
Pobranie krwi u niemowlaka i dziecka
Dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia, nie muszą być na czczo. Mogą zostać nakarmione najpóźniej 30 minut przed pobraniem. Dzieci w wieku 2-3 lat mogą zjeść lekkostrawne śniadanie 3 godziny przed planowanym pobraniem. Natomiast po 3. roku życia badania powinny być już wykonywane na czczo.
Dowiedz się więcej o pobieraniu krwi u niemowlaka oraz jak przygotować dziecko do badania krwi.
Ile godzin przed badaniem krwi nie można jeść?
Zaleca się, aby nie spożywać posiłków minimum 12 godzin przed pobraniem krwi. Jeśli masz umówione badanie w godzinach porannych między 7 a 10, ostatni posiłek zjedz o godzinie 18 dnia poprzedniego.
Czy przed pobraniem krwi mogę pić wodę?
Jak najbardziej, co więcej: jest to wręcz zalecane! Dlaczego? Po pierwsze, badanie krwi najczęściej przeprowadza się w godzinach porannych, na czczo, a krew po nocy, kiedy nie pijemy, jest gęstsza. Wypicie szklanki wody (250 ml) na 30 minut przed pobraniem krwi rozrzedzi krew, ułatwi i przyspieszy jej pobranie. Po drugie, żyły nawet przy niewielkim odwodnieniu stają się mniej widoczne. Uzupełnienie płynów poprawi ich widoczność i ułatwi pracę specjaliście, a Tobie nerwów, ponieważ wkłucie będzie łatwiejsze!
Ile godzin przed badaniem krwi nie można pić alkoholu?
Spożywanie alkoholu przed badaniem krwi może zafałszować wyniki badań. Zaleca się, aby nie spożywać alkoholu na 2-3 dni przed planowanym pobraniem. W dniu badania warto też ograniczyć inne używki – nie palić papierosów, nie pić kawy oraz herbaty. Zaplanuj zatem pobranie krwi przed lub po większych imprezach w Twoim kalendarzu. 😊
W jakich godzinach najlepiej pobierać krew?
W przypadku większości parametrów krew najlepiej pobierać w godzinach porannych (między 7 a 10 rano). Zalecenia te wynikają z kilku powodów. Po pierwsze, część parametrów krwi zmienia swoją wartość po spożyciu posiłku, a rano łatwiej być na czczo. Po drugie, niektóre z nich mają inne stężenie w zależności od pory dnia. Po trzecie, rano wyniki są najbardziej wiarygodne – nie są zafałszowane czynnikami zewnętrznymi – stresem, jedzeniem, aktywnością fizyczną itd.
Pobierać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku | Pobierać rano z uwagi na rytm dobowy | Zalecane pobieranie na czczo |
---|---|---|
Glukoza, test tolerancji glukozy, insulina, lipidogram, żelazo, fosfor, kortyzol, kwas foliowy, peptyd C. | Żelazo, fosfor, potas, cynk, miedź, kortyzol, aldosteron, ACTH, prolaktyna, FSH, LH, estriol, TSH, hormon wzrostu, PTH, testosteron, progesteron, DHEA, erytropoetyna. | Parametry koagulologiczne* (PT, APTT, fibrynogen), magnez, wapń, mocznik, kreatynna, kwas moczowy, prlaktyna, białko całkowite, bilirubina, AST, ALT, ALP, LDH, morfologia krwi obwodowej, OB, witamina B12. |
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji
*Parametry koagulologiczne mogą być wykonywane po posiłku, chyba że pacjent ma wysokie parametry lipidowe – wtedy badanie trzeba wykonać na czczo.
Idziesz na pobranie krwi? Nie zarywaj nocki!
Ze względu na wahania dobowe wspomnianych parametrów przed badaniem krwi należy ustabilizować swój rytm snu. Zaburzenie rytmu dobowego powoduje zmiany w stężeniach m.in. glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego. Wahania tych parametrów mogą utrudnić diagnostykę poważnych schorzeń, w tym chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Zmienność dobową wykazują również hormony np. kortyzol, prolaktyna i testosteron. Ich stężenie różni się w zależności od pory dnia, dlatego trzeba wykonywać je rano.
Wyniki krwi mogą zostać zaburzone szczególnie jeśli pobranie odbędzie się po kilku nieprzespanych nocach. Dowodzi tego badanie prof. Debry Skene z University of Surrey, w którym analizowano wyniki osób utrzymujących aktywność w porze nocnej lub dziennej. Monitorowano przy tym różne markery będące produktami przemiany materii. Stężenie 27 markerów początkowo zachowywało stały, dobowy rytm niezależnie od tego, czy uczestnicy pozostawali w trybie dziennym, czy nocnym. Jednak po trzech dniach aktywności w porze nocnej zaobserwowano 12-godzinne przesunięcie rytmu dla aż 24 z tych marketów. Jak komentuje prof. Skene: wyniki badań oznaczają, że już po trzech dniach pracy na nocną zmianę może dojść do zaburzeń przemiany materii. Nie idź na badanie po kilku nocnych zmianach, zarwanych przed egzaminem nocach lub imprezie do białego rana – a szczególnie po całym maratonie tańcowania!
Badanie krwi a leki
Wiele przyjmowanych leków, witamin, suplementów i ziół może wpływać na wyniki badań krwi. Dlatego przed pobraniem warto skonsultować się z lekarzem i porozmawiać o zażywanych preparatach. To on powinien zadecydować, czy przed badaniem należy odstawić leki, czy nie. W przeciwnym razie o zażywanych lekach należy poinformować personel pobierający oraz lekarza, który będzie wyniki interpretował.
Natomiast jeśli celem badania jest oznaczenie stężenia leku we krwi, pobranie krwi należy wykonać rano przed przyjęciem leku lub w porze dnia, kiedy jego stężenie jest największe – to należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym.
Pobranie krwi a aktywność fizyczna – czy mogę ćwiczyć przed pobraniem krwi?
Intensywny wysiłek fizyczny nie jest zalecany na 2-3 dni przed badaniem krwi. W tym czasie zrezygnuj z ćwiczeń siłowych i cardio. W zamian za to wybierz się na spacer lub się porozciągaj, a codzienny poranny trening wykonaj po pobraniu.
Badanie krwi po znacznym wysiłku fizycznym nie będzie wiarygodne, ponieważ intensywne ćwiczenia mogą:
- wpływać na gospodarkę węglowodanową;
- prowadzić do zagęszczenia krwi wskutek utraty wody;
- skutkować zwiększonym zużyciem substancji dostarczających organizmowi energii, takich jak glukoza czy trójglicerydy;
- zwiększyć wartość enzymów wątrobowych (głównie AST, ALT).
Pobranie krwi a seks
Stres a pobranie krwi
Zarówno stres w życiu codziennym, jak i ten przed pobraniem krwi może mieć wpływ na wyniki badań. Dlatego warto go ograniczać! Decydując się na domowe pobranie krwi, oszczędzasz nie tylko czas, ale dbasz o swoje nerwy.
Badanie krwi a infekcja – czy można badać krew, będąc chorym?
O ile lekarz nie zleci inaczej, nie zaleca się pobierania krwi w trakcie infekcji. Oczywiście niektóre badania, na przykład mające związek z leczeniem, muszą być przeprowadzone. Natomiast jeśli chodzi o badania profilaktyczne, lepiej poczekać do momentu wyzdrowienia.
Jak wygląda pobranie krwi?
Specjalista musi mieć dostęp do zgięcia łokciowego na Twojej ręce. Nie ma znaczenia, z której ręki zostanie pobrana krew, ale najczęściej pobiera się z tej, którą mniej używasz na co dzień. Jeśli jesteś praworęczny, najprawdopodobniej krew zostanie pobrania z lewej.
Przed pobraniem ubierz koszulkę z krótkim rękawem. Jeśli masz na sobie długi rękaw, pamiętaj, aby był luźny – dzięki temu łatwo go podwiniesz. Ciasny rękaw mógłby też uciskać rękę i zaburzyć przepływ krwi.
Specjalista poprosi Cię o zaciśnięcie pięści, co pozwoli na uwidocznienie żył w zgięciu łokciowym. Następnie na przedramię założy opaskę uciskową i zdezynfekuje miejsce wkłucia. Teraz najmniej przyjemna (ale też najkrótsza) chwila – ukłucie. Następnie pobranie krwi i gotowe! Na sam koniec specjalista przyklei Ci plaster i poprosi, abyś przez moment uciskał to miejsce. Brawo! Już po krzyku. Zasłużyłeś na odznakę „dzielny pacjent” – nie zapomnij upomnieć się o naklejkę.😊
Domowe pobranie krwi przebiega jeszcze sprawniej! Zobacz, jak wygląda cały proces:
- Pobranie krwi zamawiasz online: wybierasz dogodny dla siebie termin, specjalistę i badania, jakie chcesz wykonać.
- Specjalista przyjeżdża do Ciebie o wyznaczonej porze i pobiera krew. Wizyta zajmuje nie więcej niż kwadrans. W tym czasie możesz też zadać specjaliście pytania.
- Wyniki odbierasz online już tego samego lub następnego dnia. Możesz umówić interpretację wyników krwi online ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Zadbaj o swoje zdrowie kompleksowo - wybierz pakiet badań uPacjenta
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Wybrane badania zawarte w pakiecie: - Morfologia krwi (pełna) - podstawowe badanie krwi, które ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta i może zdiagnozować anemię. - OB (odczyn Biernackiego) - wskaźnik stanu zapalnego. - Lipidogram - ocenia poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i poszczególnych jego frakcji. Profil lipidowy pozwala oszacować ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia. - CRP - wskaźnik stanu zapalnego. - Glukoza - parametr pozwalający na identyfikację i monitorowanie przebiegu cukrzycy. - Kreatynina - parametr oceniający prawidłową pracę nerek. - Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) - badanie pozwala kompleksowo ocenić pracę wątroby i zdiagnozować choroby narządu. - Amylaza - parametr pozwala zdiagnozować i zróżnicować choroby trzustki. - TSH - hormon standardowo oznaczany w celu kontroli pracy tarczycy. - Elektrolity (Na, K) - parametry oceniają pracę nerek i układu nerwowego. - Kwas moczowy - pozwala ocenić metabolizm białek. Oznaczenie tego parametru jest pomocne np. w diagnostyce dny moczanowej. - Magnez - wspomaga diagnostykę zaburzeń nerwowo-mięśniowych i arytmii. - Wapń całkowity - badanie służy diagnostyce chorób układu kostnego, pokarmowego, krwionośnego i wydalniczego. Przygotowanie do badań: - Pakiet powinien być wykonywany w godzinach porannych. - Do badań przystąp na czczo. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 12 godzin przed pobraniem. - Zrezygnuj z alkoholu 2-3 dni przed badaniem. - Nie zmieniaj swojej diety na kilka dni przed wykonaniem pakietu. - Przed pobraniem unikaj wysiłku. W dzień poprzedzający badanie zrezygnuj z intensywnego treningu. - Zadbaj o nawodnienie. Pół godziny przed badaniem wypij szklankę wody. - Kobiety nie powinny wykonywać badań w trakcie miesiączki. Dla kogo jest ten pakiet? Dla każdego, kto chce kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie i cieszyć się długowiecznością. Pakiet nie ma ograniczeń wiekowych, płciowych czy społecznych – każdy powinien go wykonać co najmniej raz w roku!
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Badania w pakiecie: - Morfologia krwi (pełna) - pomaga wykryć niedokrwistość, której przyczyną często są niedobory żelaza. - CRP (ilościowo) - białko ostrej fazy, które wzrasta w m.in. w stanach zapalnych. - Bilirubina całkowita - barwnik krwi, dzięki któremu jesteśmy w stanie ocenić pracę wątroby. Jej podwyższony poziom często towarzyszy żółtaczce. - Żelazo - u dzieci w fazie intensywnego rozwoju zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u dorosłych, przez co łatwiej o wykształcenie niedoborów. - Ferrytyna - parametr określający zapasy żelaza w organizmie. - TSH - hormon przysadki mózgowej, stymulujący produkcję hormonów tarczycy. - Kreatynina - wskaźnik pracy nerek. - Glukoza - pomiar stężenia cukru we krwi. Badanie pozwala na diagnostykę w kierunku cukrzycy. - Witamina D - wpływa ona na prawidłowy rozwój kości dziecka. Pobudza również komórki do wytwarzania przeciwciał chroniących układ odpornościowy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Przygotowanie do badań: - Umów badanie rano w godzinach 7-10. - Pół godziny przed badaniem zadbaj o nawodnienie dziecka – nakarm go mlekiem lub daj trochę wody. W ciągu kilku dni poprzedzających badanie zwracaj uwagę na to, czy dziecko pije wystarczająco dużo. - Obudź dziecko co najmniej 30 minut przed wizytą specjalisty. To czas na podanie szklanki wody i przygotowanie dziecka emocjonalnie do pobrania krwi. Kiedy wykonać pakiet? Badania można wykonywać profilaktycznie lub w momencie, gdy są ku temu wskazania medyczne. Symptomy, jakie powinny zwrócić Twoją uwagę i zmotywować do wykonania badań u dziecka to m.in.: - zahamowanie wzrostu; - zmiany na łokciach i kolanach (objaw brudnych łokci); - zaparcia; - zaburzenia koncentracji; - spaczony apetyt (np. jedzenie kredy, surowego ryżu i rzeczy nieprzeznaczonych do spożycia); - łatwa męczliwość; - częstomocz; - opóźniony wiek zębowy; - tendencja do przyrostu masy ciała pomimo zmniejszonego łaknienia; - bladość skóry; - zwiększone pragnienie.
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
Wybrane badania zawarte w pakiecie: - Morfologia - podstawowe badanie, które ocenia ogólny stan zdrowia oraz pozwala wykryć choroby układu krwiotwórczego. - Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) - pozwala oszacować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, np.: miażdżycy, czy nadciśnienia. - Kwas moczowy - pozwala ocenić metabolizm białek. Oznaczenie tego parametru jest pomocne diagnostyce chorób metabolicznych, np. dna moczanowa. - Hemoglobina glikowana - wyznacznik średnich poziomów glukozy we krwi =z ostatnich 2-3 miesięcy. - Wskaźnik insulinooporności HOMA-IR - określa stosunek stężeń insuliny i glukozy. Wykorzystywany w diagnostyce insulinooporności. - Kreatynina i eGFR - pozwala ocenić funkcjonowanie filtracji nerek. - Mocznik - ocenia prawidłową pracę nerek. Przydatny parametr w diagnostyce chorób wątroby i nerek. - Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, Bilirubina całkowita, GGTP) - przesiewowe parametry wątrobowo-żółciowe pozwolą ocenić pracę wątroby. - Żelazo - oznaczenie tego parametru wraz z morfologią jest istotne w diagnostyce niedokrwistości. - Ferrytyna - białko magazynujące żelazo w organizmie. Pomocne w diagnostyce niedokrwistości. - Elektrolity (sód i potas) - parametry oceniające pracę nerek i układu nerwowego. - CRP - wykładnik stanu zapalnego. - Witamina B12 - odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Istotna w diagnostyce niedokrwistości. Przygotowanie do badań: - Badania wykonaj w godzinach porannych. - Do badania przystąp na czczo, zachowując 12-godziny odstęp między ostatnim posiłkiem a pobraniem. - Postaraj się odpocząć i zrelaksować przed badaniem. - Unikaj nadmiernego wysiłku bezpośrednio przed badaniem. - 2-3 dni przed wykonaniem pakietu zrezygnuj z alkoholu. - Pół godziny przed pobraniem wypij szklankę wody. - Kobiety nie powinny wykonywać badań w trakcie miesiączki. Dla kogo jest ten pakiet? Pakiet badań krwi może wykonać każdy. W szczególności warto zdecydować się na badania, jeśli doświadczasz takich objawów jak: bóle stawów i mięśni, nieuzasadnione obniżenie nastroju, nawracające infekcje, spowolnione gojenie ran, problemy ze snem, senność, zimne stopy i dłonie, suchość skóry, bladość skóry, wzdęcia, alergiczny nieżyt nosa, duszności, spadek libido, częste infekcje intymne, suchość w ustach.
Ile trwa pobieranie krwi?
Przygotowanie do badania krwi trwa kilkanaście minut, a samo pobranie krwi zajmuje dosłownie chwilę. Często o wiele dłużej trwa dotarcie do punktu pobrań i czekanie na swoją kolej. Wybór wizyty domowej oszczędza Twój czas.
Czy pobranie krwi boli?
Podczas pobrania krwi jedynie na początku odczuwa się lekkie ukłucie. Dla niektórych osób może to być w ogóle niezauważalne, a dla innych bardziej bolesne – wszystko zależy od indywidualnej odporności na ból.
Czy na pobranie krwi trzeba mieć skierowanie?
W placówkach NFZ niektóre badania krwi, np. FT3 i FT4, PSA, żelaza, wymagają skierowania. Są one ważne 3 miesiące od daty wystawienia przez lekarza i obowiązują wyłącznie w miejscu wskazanym na dokumencie.
Jednak decydując się na usługi takie jak domowe pobranie krwi, nie potrzebujesz skierowania, a zamiast udać się do wyznaczonego punktu będziesz czekać w ciepłych kapciach w swoim ulubionym fotelu na badanie. Wystarczy, że wybierzesz interesujące Cię badania krwi, a specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie o umówionej porze. Nie ogranicza Cię limit czy dostępność skierowań, ani odległość od najbliższego punktu pobrań.
Dowiedz się więcej o domowych pobraniach krwi z uPacjenta.
Ile kosztuje badanie krwi bez skierowania?
Wszystko zależy od tego, jaką usługę i laboratorium wybierzesz.
Domowe badanie krwi uPacjenta to kwota co najmniej 19 zł, a do ceny należy dodać koszt dojazdu specjalisty. Biorąc pod uwagę dodatkowe wydatki związane z badaniem w punkcie, takie jak transport czy czas oczekiwania na przyjęcie, usługa jest opłacalna – a do tego bardzo wygodna! Wiele osób ceni sobie również spokój i bezpieczeństwo domowego zacisza podczas pobrania krwi. Jak już wiesz, nadmierny stres spowodowany badaniem może odbić się na wynikach i utrudnić diagnozę – pobranie w domu wprowadza więcej spokoju u pacjentów, którzy boją się igły. Sprawdź katalog badań i zapoznaj się z cenami. Pamiętaj, że wybierając pakiet badań, dużo oszczędzasz! Ponadto na jednej wizycie możesz przebadać całą swoją rodzinę – także dzieci.
Pobieranie krwi a Covid – czy mogę zbadać krew po szczepieniu?
Jak nie zemdleć przy pobraniu krwi?
Jeśli dotyka Cię hemofobia, czyli strach przed pobieraniem krwi, który powoduje że podczas procedury tracisz przytomność, spróbuj:
- położyć się na czas pobierania krwi;
- nie patrzeć na igłę;
- skorzystać ze wsparcia bliskiej osoby lub samego specjalisty medycznego;
- unikać kolejek, np. umawiając pobranie krwi w domu.
Podsumowanie: jak przygotować się do pobrania krwi?
- Zamów domowe pobranie krwi najlepiej w godzinach porannych.
- Bądź na czczo – zachowaj 12-godzinną przerwę w spożywaniu posiłków.
- 30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.
- Nie pij ani kawy, ani herbaty przed pobraniem.
- Na 2 dni przed pobraniem krwi powstrzymaj się od intensywnej aktywności fizycznej.
- Wyśpij się i zrelaksuj przed badaniem.
- W dzień badania nie pal papierosów.
- Zrezygnuj z alkoholu przynajmniej na 2 dni przed badaniem.
- Nie wykonuj badania, jeśli masz infekcję bakteryjną lub wirusową.
- Nie zmieniaj drastycznie swojej diety na minimum 10 dni przed badaniem.
- Leki stosuj zgodnie z dotychczasowymi zaleceniami.
Agnieszka Konieczna
Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Pokaż więcej
mgr Agnieszka Okarmus
Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie229,00 zł
Pakiet Badań Profilaktycznych
Wykonując pakiet badań profilaktycznych, uzyskasz kompleksowe informacje na temat swojego organizmu.