Jak przygotować się do badania krwi?

28 Lut 2020 6 min
uPacjenta.pl

O tym jak przygotować się do badania krwi krąży wiele mitów. Co jeść? Ile spać? Kiedy się badać? Zespół uPacjenta przygotował całą listę pytań, które najczęściej słyszymy od naszych pacjentów, a następnie zadaliśmy je Sandrze Banach, Kierowniczce Wizyt Domowych Regionu Mazowieckiego.

UP: Czy przed badaniem muszę być na czczo?

SB: Raczej tak, choć jest tu kilka wyjątków. Zdecydowana większość badań zalecana jest do przeprowadzenia na czczo, dlatego bezpiecznie będzie stawić się na pobranie przed śniadaniem. Sprawy mają się inaczej w przypadku bardzo małych dzieci, które będąc głodne mogą się wyrywać i wiercić. Jeśli wiemy, że nasze dziecko nie należy do cierpliwych, najlepiej będzie je nakarmić pełną porcją mleka, ale koniecznie powiadomić o tym fakcie osobę pobierającą krew.

 

UP: Czy mogę pić wodę przed pobraniem?

SB: Zdecydowanie! Woda jest bardzo ważna dla organizmu, a w przypadku pobrania krwi pełni dwie dodatkowe funkcje. Przez noc nie pijemy, przez co nasza krew zagęszcza się. W efekcie może dojść do tego, że specjaliście ciężko będzie pobrać próbkę ze zbyt gęstej krwi i będzie potrzebował kilku wkłuć, a to przecież nic przyjemnego. Picie wody jest też istotne dla osób o słabo zarysowanych żyłach, ponieważ nawet podczas lekkiego odwodnienia stają się one jeszcze mniej widoczne.

 

UP: Jakie dokumenty przygotować?

SB: Dowód osobisty lub paszport. Przed pobraniem krwi specjalista musi potwierdzić dane pacjenta, dlatego najlepiej przygotować je wcześniej, by nie tracić czasu na szukanie. W przypadku dziecka wystarczy książeczka zdrowia.

 

UP: Może to dziwne, ale zwykle podczas pobierania krwi robi mi się słabo. Czy mogę coś z tym zrobić?

SB: Ten problem nie zdarza się tak rzadko, jak mogłoby nie wydawać. Dla osób szczególnie wrażliwych bardzo ważne jest picie wody, które pomaga rozrzedzić krew. W uPacjenta staramy się też przeprowadzać takie pobrania na leżąco. To zadanie jest ułatwione w domu pacjenta, ale w punkcie pobrań niestety nie zawsze jest możliwe. Jeśli wiesz, że masz taki problem, koniecznie powiadom o tym specjalistę, który będzie pobierać Twoją krew.

 

UP: Czy badania muszę przeprowadzać rano?

SB: Nie, ale z pewnych względów jest to wygodniejsze dla wielu pacjentów. Jak już mówiłam, większość badań musi być przeprowadzona na czczo, dlatego gdybyśmy chcieli zbadać się po południu, oznaczało by to, że nie możemy nic jeść przez cały dzień. Poza oczywistym dyskomfortem wiązałoby się to z podenerwowaniem, a w niektórych przypadkach wyższe ciśnienie może zaburzyć wyniki badań. Poza tym zaczynając dzień od pobrania krwi mamy mniej czasu na stres i szybciej mamy sprawę za sobą.

 

UP: Jakich leków nie mogę brać przed pobraniem?

SB: To sprawa bardzo indywidualna, dlatego należy skonsultować ją z lekarzem.

 

UP: Czy przed badaniem mogę uprawiać poranny jogging?

SB: Nie. Ogólnym zaleceniem jest, żeby powstrzymać się przed intensywnym wysiłkiem fizycznym nawet 24 godziny przed pobraniem krwi. Jeśli bardzo potrzebujesz ruchu, wybierz się na spacer lub porozciągaj się, ale ćwiczenia siłowe i kardio przełóż na inny dzień.

 

UP: Niepokoją mnie moje wyniki. Do jakiego lekarza powinienem się udać?

SB: To zależy o jakich wynikach mowa. Jeśli pacjent nie wie, do jakiego lekarza powinien pójść, albo nie jest pewien czy jego wyniki odbiegają od normy, najlepszą opcją będzie konsultacja online. System konsultacji uPacjenta daje możliwość przesłania wyników specjaliście i na ich podstawie pacjent może uzyskać odpowiedź na swoje pytania. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

 

Kolejne wywiady z naszymi specjalistami pojawią się na blogu już wkrótce. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, możesz poszukać go w naszej zakładce pomoc: https://pomoc.upacjenta.pl/

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.