
Krok 1: Pobieranie krwi u dzieci - uświadomienie to podstawa
Dzieci reagują strachem niemal zawsze w nieznanych im dotąd sytuacjach, dlatego już wcześniej uprzedź swojego malucha, co dokładnie go czeka. Opisz na czym polega zabieg, a groźnie brzmiące słowa, jak igła zastąp zdrobnieniami (np. Igiełka). Dzięki temu, nie będziesz podkreślać „ogromu” sprzętu, z którym się spotkacie.
Takie wprowadzenie rozpocznij dzień przed badaniem. Jeśli pominiesz ten etap i od razu zabierzesz dziecko do przychodni, istnieje duża szansa na to, że zareaguje stresem i uciążliwym płaczem. Niektórzy rodzice robią tak, ponieważ liczą, że zaskoczeniem zminimalizują strach pociechy. My jednak nie polecamy tej taktyki, ponieważ efekt jednak niemal zawsze je odwrotny.
Krok 2: Bohaterskie podejście
Gdy będziesz wdrażać malucha w cały proces pobierania krwi, wyjaśnij mu też czemu takie badanie służy. Opowiedz dlaczego należy się badać i jakie mogą być skutki omijania wizyt u lekarza.
Najlepiej sprawdzą się tu przykłady lubianych bohaterów znanych z bajek. Zdradź w tajemnicy dziecku, że Elsa i Anna z uwielbianej Krainy Lodu również miały pobieraną krew, a Świnka Peppa na każde badanie zabiera całą rodzinę. Może nawet uda Ci się ułożyć specjalną bajkę, której bohater dzielnie daje sobie pobrać krew, a następnie spotyka go coś wyjątkowego?
Jak przez zabawę oswoić pobieranie krwi?
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.

Jednak jeśli zauważamy duży strach u dziecka i liczne obawy, taka zabawa może być zbyt dosłowna. Wtedy sięgnijmy po bardziej subtelne nawiązanie do tematu. Wspólna zabawa w historyjkę odegraną maskotkami czy ludzikami Lego, gdzie “strach ma wielkie oczy” może pomóc w przepracowaniu trudnych emocji. Przykładowo jeden z bohaterów przeżywa lęk przed jakąś sytuacją, która ostatecznie okazuje się być neutralna czy wręcz przyjemna. Można pokusić się również formę przedstawienia i zaprosić dziecko do “teatru maskotek”, którymi porusza opiekun.
Krok 3: Nagroda za wysiłek
Nie od dziś wiadomo, że by zachęcić kogoś do pożądanej czynności, lepiej stosować metodę marchewki, niż kija. Jeśli Twoja pociecha nie daje się przekonać do pobierania krwi, w ostateczności możesz sięgnąć po system nagród. Zasady są proste: Dziecko ma wysiedzieć grzecznie przez cały proces pobrania, a w nagrodę zabierzesz je na lody, do kina, sali zabaw, itp. Nagrodę możesz wybrać dowolnie, musi być jednak wystarczająco kusząca dla Twojego malucha.
Krok 4: Odpowiednie przygotowanie dziecka do pobrania krwi
Dzieci do 12. miesiąca życia nie muszą być na czczo. Mogą zostać nakarmione piersią lub pokarmem z butelki najpóźniej 30 minut przed pobraniem. U dzieci 2 i 3 letnich można wykonać badania min 3 h po lekkostrawnym śniadaniu. Natomiast po 3. roku życia badania powinny być już wykonywane na czczo (ostatni posiłek 8 – 12 godzin przed pobraniem krwi).
Pamiętajmy też, że odpowiednie nawodnienie malucha ułatwia proces pobrania krwi. Starsze dzieci (po 3. r.ż.) przed badaniem mogą wypić szklankę wody. Podziała ona łagodząco na ich głodny brzuszek, ale i pomoże zwiększyć widoczność żył. Dzięki temu pielęgniarka nie będzie miała problemów z wkłuciem i ostatecznie zaoszczędzi dziecku sporo bólu.
Krok 5: Na własnych warunkach
Warto pamiętać, że dla dziecka świat wydaje się być większy i bardziej przerażający, niż dla jego rodziców. Już sama wyprawa do osiedlowej przychodni może być dla malucha ogromnym przeżyciem. Wygodnym i zdecydowanie mniej stresującym rozwiązaniem, będzie zamówienie usługi pobierania krwi do domu. Pielęgniarka lub położna stawi się pod naszymi drzwiami w wybranym terminie, a w swoim wyposażeniu będzie miała cały niezbędny sprzęt.
W domowych warunkach, siedząc na kolanach rodzica, nawet najbardziej strachliwy maluszek będzie czuł się bardziej komfortowo niż w nieznanym sobie otoczeniu. Zamów domowe pobranie krwi dla dziecka. Wystarczy podać adres, pod którym ma zostać wykonane pobranie oraz odpowiadający nam termin. Pielęgniarki mają długie doświadczenie w pobieraniu krwi u najmłodszych, a ich anielska cierpliwość pozwala im znosić nawet najbardziej grymaśne humorki.