Jak przygotować dziecko do pobrania krwi? 5 prostych sposobów.

1 Mar 2019 7 min
uPacjenta.pl

Stres, a nawet lęk przed pobieraniem krwi i igłami dotykają wielu dorosłych. Trudno się dziwić, że takie obawy odczuwają także najmłodsi pacjenci. Rola rodzica nie będzie się w takich przypadkach ograniczała jedynie do otarcia łez po wkłuciu, a do całościowego przygotowania dziecka na to, co je czeka przy tym i kolejnych badaniach. Jak najlepiej przygotować dziecko do pobrania krwi? Przeczytajcie nasz poradnik, a z łatwością poradzicie sobie z tym odpowiedzialnym zadaniem.

Krok 1: Pobieranie krwi u dzieci - uświadomienie to podstawa

Dzieci reagują strachem niemal zawsze w nieznanych im dotąd sytuacjach, dlatego już wcześniej uprzedź swojego malucha, co dokładnie go czeka. Opisz na czym polega zabieg, a groźnie brzmiące słowa, jak igła zastąp zdrobnieniami (np. Igiełka). Dzięki temu, nie będziesz podkreślać „ogromu” sprzętu, z którym się spotkacie.

Takie wprowadzenie rozpocznij dzień przed badaniem. Jeśli pominiesz ten etap i od razu zabierzesz dziecko do przychodni, istnieje duża szansa na to, że zareaguje stresem i uciążliwym płaczem. Niektórzy rodzice robią tak, ponieważ liczą, że zaskoczeniem zminimalizują strach pociechy. My jednak nie polecamy tej taktyki, ponieważ efekt jednak niemal zawsze je odwrotny.

Krok 2: Bohaterskie podejście

Gdy będziesz wdrażać malucha w cały proces pobierania krwi, wyjaśnij mu też czemu takie badanie służy. Opowiedz dlaczego należy się badać i jakie mogą być skutki omijania wizyt u lekarza.

Najlepiej sprawdzą się tu przykłady lubianych bohaterów znanych z bajek. Zdradź w tajemnicy dziecku, że Elsa i Anna z uwielbianej Krainy Lodu również miały pobieraną krew, a Świnka Peppa na każde badanie zabiera całą rodzinę. Może nawet uda Ci się ułożyć specjalną bajkę, której bohater dzielnie daje sobie pobrać krew, a następnie spotyka go coś wyjątkowego?

Krok 3: Nagroda za wysiłek

Nie od dziś wiadomo, że by zachęcić kogoś do pożądanej czynności, lepiej stosować metodę marchewki, niż kija. Jeśli Twoja pociecha nie daje się przekonać do pobierania krwi, w ostateczności możesz sięgnąć po system nagród. Zasady są proste: Dziecko ma wysiedzieć grzecznie przez cały proces pobrania, a w nagrodę zabierzesz je na lody, do kina, sali zabaw, itp. Nagrodę możesz wybrać dowolnie, musi być jednak wystarczająco kusząca dla Twojego malucha.

Krok 4: Odpowiednie nawodnienie, czyli jak dobrze przygotować dziecko do pobrania krwi

Przygotowanie organizmu pacjenta do pobierania krwi jest niezwykle ważne w całym procesie badania. Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą być karmione przed pobraniem, jednak trzeba o tym bezwzględnie powiadomić lekarza, by wyniki laboratoryjne nie były później zafałszowane. Po trzecim miesiącu malucha przygotowujemy jak osobę dorosłą. Wiąże się to z byciem na czczo, co oczywiście może być pewnym problemem, zwłaszcza jeśli mamy w domu małego łasucha.

Przed pobieraniem dobrze, by dziecko piło dużo wody. Podziała ona łagodząco na jego głodny brzuszek, ale i pomoże zwiększyć widoczność żył. Dzięki temu pielęgniarka nie będzie miała problemów z wkłuciem i ostatecznie zaoszczędzi dziecku sporo bólu.

Krok 5: Na własnych warunkach

Warto pamiętać, że dla dziecka świat wydaje się być większy i bardziej przerażający, niż dla jego rodziców. Już sama wyprawa do osiedlowej przychodni może być dla malucha ogromnym przeżyciem. Wygodnym i zdecydowanie mniej stresującym rozwiązaniem, będzie zamówienie usługi pobierania krwi do domu. Pielęgniarka lub położna stawi się pod naszymi drzwiami w wybranym terminie, a w swoim wyposażeniu będzie miała cały niezbędny sprzęt.

W domowych warunkach, siedząc na kolanach rodzica, nawet najbardziej strachliwy maluszek będzie czuł się bardziej komfortowo niż w nieznanym sobie otoczeniu. Domowe pobranie krwi można zamówić na naszej stronie. Wystarczy podać adres, pod którym ma zostać wykonane pobranie oraz odpowiadający nam termin. Nasze pielęgniarki mają długie doświadczenie w pobieraniu krwi u najmłodszych, a ich anielska cierpliwość pozwala im znosić nawet najbardziej grymaśne humorki.

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.