Bilirubina całkowita

Obserwujesz u siebie zażółcenie skóry i białek oczu, a do tego dokuczają Ci bóle brzucha? Objawy te mogą wskazywać na choroby wątroby. Jednym z pierwszych badań, jakie powinno się wykonać przy wymienionych symptomach, jest oznaczenie stężenia bilirubiny we krwi. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:4,75 zł

Komu polecamy to badanie?

Osobom z podejrzeniem żółtaczki (w tym żółtaczki u noworodków)

Osobom cierpiącym na alkoholizm

Osobom z podejrzeniem nowotworu wątroby

Pacjentom z chorobami wątroby, trzustki lub dróg żółciowych

Pacjentom z podejrzeniem cholestazy

Pacjentom z podejrzeniem zatrucia grzybami, alkoholem lub innymi substancjami toksycznymi np. narkotykami

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom bilirubiny całkowitej?

Wykonaj badanie bilirubiny całkowitej, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu lub błon śluzowych);

przewlekłe zmęczenie;

wodobrzusze;

spadek masy ciała;

problemy z koncentracją;

kołatanie serca.

ucisk lub ból pod prawym żebrem;

zmiana koloru moczu lub stolca;

utrata apetytu;

bóle i zawroty głowy;

duszności;

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie bilirubiny w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Badanie bilirubiny całkowitej najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia żółtaczki, chorób wątroby, dróg żółciowych i zespołów hemolitycznych. Wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim zażółcenie skóry i białek oczu. Oznaczając bilirubinę całkowitą, a także poszczególne jej frakcje, można zidentyfikować przyczyny żółtaczki.

Badanie bilirubiny warto także wykonać profilaktycznie. Wysoki poziom tego parametru we krwi może świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Jeśli nadużywasz alkoholu, na stałe przyjmujesz leki (np. Izotek) lub często masz kontakt z substancjami toksycznymi (np. w pracy), koniecznie się zbadaj. Im wcześniej dowiesz się o wszelkich nieprawidłowościach związanych z wątrobą, tym lepiej! Dzięki temu szybko podejmiesz odpowiednie działania, wdrożysz leczenie i zapobiegniesz wielu chorobom.

Sentence-neutral card icon
Wraz z bilirubiną całkowitą warto oznaczyć inne enzymy wątrobowe: ALT, ALP, AST i GGTP. Razem parametry te nazywane są próbami wątrobowymi. Ich oznaczenie ukaże pełen obraz stanu zdrowia wątroby.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
39,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA NIEMOWLAKA
Bilirubina całkowita

- Dla noworodków - Dla niemowląt Czy moje maleństwo jest zdrowe? Dlaczego tak dużo płacze? Dlaczego nie ma apetytu? Jako świeżo upieczony rodzic zapewne masz wiele pytań. Nie na wszystkie z nich od razu znajdziesz odpowiedź, ale w kwestii zdrowia warto upewnić się, że wszystko jest w porządku. Możesz to zrobić, wykonując podstawowe badania krwi u swojego dziecka. Pewnie od razu przed oczami masz wielogodzinną eskapadę do punktu pobrań, korki, kolejki, wszędobylskie wirusy – jednym słowem STRES. Spokojnie! Nie musisz w ogóle wychodzić z domu. Badania zamówisz przez internet, a nasz specjalista medyczny przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres. Wyniki również odbierzesz przez internet, najpóźniej następnego dnia. Twój maluszek jest w pełni bezpieczny, a Ty oszczędzasz czas i nerwy. Wolne chwile możesz wykorzystać na odpoczynek i czas z dzieckiem.

Package preview image
Sport i dieta
169,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu.

Package preview image
Sport i dieta
419,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BRZUCH
Lipaza Amylaza

Niestrawność zdarza się każdemu z nas. Sporadyczne zaparcia, biegunka, wzdęcia dotyczą wielu Polaków. Stają się one problemem, gdy trwają przez dłuższy czas i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jeśli jakiś objaw lub grupa objawów towarzyszy Ci przez wiele dni, a po chwilowej poprawie symptomy te powracają, koniecznie przebadaj swój układ pokarmowy. W Pakiecie znajdują się badania na jelita, żołądek, trzustkę i wątrobę. Wykonuje się je z próbek krwi i kału. To nieinwazyjne badania, które w wielu przypadkach pozwalają uniknąć kolonoskopii i gastroskopii. Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie możliwe jest wykrycie m.in. chorób wątroby, trzustki, jelit, nietolerancji pokarmowych, anemii i stanów zapalnych jelit.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie należy wykonać profilaktycznie raz w roku.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania bilirubiny całkowitej?

 • Bullet image

  Umów badanie rano w godzinach 7-10.

 • Bullet image

  Do badania przystąp na czczo.

 • Bullet image

  30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  Zrezygnuj z alkoholu na 2-3 dni przed badaniem.

 • Bullet image

  Przed pobraniem unikaj stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Przed wykonaniem badania nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych. Nie przejadaj się ani nie stosuj głodówek. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne wyniki.

 • Bullet image

  Skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniem możesz przyjąć stosowane przez Ciebie leki i suplementy.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Zamów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest bilirubina?

Bilirubina to żółty barwnik, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek). W największym stężeniu występuje w żółci produkowanej przez wątrobę. We krwi obecne są dwie frakcje bilirubiny: bilirubina pośrednia (niesprzężona) oraz bilirubina bezpośrednia (sprzężona).

Bilirubina pośrednia nie jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i nie może być bezpośrednio wydalana z organizmu z żółcią. Musi być najpierw przekształcona w wątrobie w bilirubinę sprzężoną. Dopiero wtedy może być wydalana z organizmu.

Bilirubina bezpośrednia jest rozpuszczalna w wodzie i może być wydalana z organizmu z żółcią do jelit. W jelitach część bilirubiny sprzężonej jest przekształcana przez bakterie jelitowe w urobilinogen, który może być dalej przekształcany w sterkobilinę. Sterkobilina nadaje koloru kałowi.

W zdrowym organizmie bilirubina jest usuwana z organizmu bezproblemowo. Jednak w niektórych sytuacjach może dochodzić do zaburzeń w przetwarzaniu, transportowaniu lub wydalaniu bilirubiny, co prowadzi do wzrostu jej poziomu we krwi. Wzrost stężenia bilirubiny we krwi powoduje zażółcenie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Objawy te nazywa się żółtaczką.

Co to jest bilirubina całkowita?

Bilirubina całkowita stanowi sumę bilirubiny pośredniej oraz bezpośredniej.

Bilirubina u noworodka

U noworodków w 2-3 dobie życia dochodzi do fizjologicznego wzrostu stężenia bilirubiny. Stan ten nazywany jest żółtaczką noworodkową. Do 10 dnia życia poziom bilirubiny wraca do normy. Jeśli żółtaczka pojawi się już w 1. dobie życia lub nie ustąpi samoistnie, należy oznaczyć poziom bilirubiny całkowitej i skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu.

Bilirubina całkowita normy

Noworodki:

1 dzień życia: 8,7 mg/dl

1-2 dzień: 11,3 mg/dl

2-3 dzień: 12,7 mg/dl

3-6 dzień: 12,6 mg/dl

1 miesiąc: 1,00 mg/dl

Dorośli: 1,10 mg/dl

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki, a także wieku i płci pacjenta.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Stosowanie niektórych leków.
 • Spożywanie alkoholu.

Interpretacja wyników

Podwyższona bilirubina całkowita może świadczyć o:

Lekko podwyższona bilirubina całkowita może też być efektem stosowania niektórych leków.

Niska bilirubina – brak znaczenia diagnostycznego.

Sentence-positive card icon
Wyniki także odbierzesz bez wychodzenia z domu! W przypadku bilirubiny całkowitej wyniki będą dostępne tego samego dnia.
Image