Bezbolesne pobieranie krwi u dzieci – jak to możliwe?

Jako rodzic dzielisz smutki i obawy swojego dziecka – również te dotyczące badań krwi. Ile to potrwa? Czy będzie bolało? Tymczasem badania mogą być dla Twojej rodziny… całkiem fajną przygodą. W uPacjenta pomożemy Ci odczarować nieprzyjemny moment pobrania i podpowiemy, jak pomóc maluchowi zostać naprawdę dzielnym pacjentem! Poznaj sposoby na bezbolesne pobieranie krwi u dzieci oraz sprytne rodzicielskie metody, które pomogą przekonać dziecko do badań krwi.

Bezbolesne pobieranie krwi u dzieci – możesz w tym pomóc!

Bezbolesne pobranie krwi u dzieci jest możliwe nie tylko dzięki umiejętnościom osoby pobierającej krew. To również efektywna współpraca rodzica, dziecka i specjalisty medycznego. Co jako rodzic możesz zrobić, by pobranie bolało mniej i nie wzbudzało tyle lęku?

Rodzicielskie triki na oswojenie badań krwi

Na idola

Pamiętasz, jak mała Elsa trafiła Annę lodową strzałą? Jeszcze zanim Anna trafiła do króla trolli, który wyleczył ją po nieszczęśliwym wypadku, rodzice poprosili nadwornego medyka o przeprowadzenie badań krwi. Dzielna księżniczka dzielnie zniosła ukłucie – nie było takie straszne, bolało tylko przez momencik. Dzięki wynikom badań król trolli wiedział, co robić….

 

To tylko propozycja bajki, którą możesz opowiedzieć dziecku, aby pokazać mu, że jego bajkowi idole również zmagali się z obawami przed pobraniem krwi. Puść wodze fantazji i opowiedz maluchowi przekonującą historię – tylko pamiętaj o szczęśliwym zakończeniu!

Zakładam pelerynę i przeobrażam się w Supermamę! Zaraz czeka mnie misja – pobranie krwi! Startujemy za trzy, dwa, jeden…

 

Bądź wzorem dla swojego dziecka. Kiedy maluch zobaczy, że najbliższa mu osoba z odwagą i uśmiechem przystępuje do badań, będzie chciał okazać się równie dzielny. Dobry efekt może przynieść zaangażowanie całej rodziny w ,,Misję Badania” – niech to będzie jedno z Waszych wspólnych, regularnych wyzwań!

Na ciocię
To metoda, w której musisz zawiązać ,,mały spisek”. Szepnij pielęgniarce, że Twój maluch bardzo boi się pobrania. Poproś, żeby była wyrozumiała niczym dobra ciocia.

 

Kompetentna pielęgniarka zamieni się w dobrą ciocię jeszcze zanim zdążysz ją o to poprosić. Tak działają specjaliści uPacjenta – Ci, którzy wykonują pobrania u dzieci, posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z maluchami i mają swoje ,,sztuczki”, które łagodzą lęk i niechęć.

Na serio
Igiełka jest tak malutka, że jej nawet nie zauważysz, a badanie zupełnie nie boli – masz ochotę przekonać dziecko takimi argumentami? Paradoksalnie w ten sposób możesz pogłębić jego lęk przed pobraniem. Dlaczego? Bo taka narracja jest nieprawdziwa. Igła jest widoczna, a ukłucie podczas badania jest odczuwalne.

 

Powiedz dziecku prawdę w łagodny sposób. Zaznacz, że ból będzie niewielki i krótkotrwały, a Pani lub Pan, którzy używają igły, tak naprawdę nie robią nikomu krzywdy, a wręcz przeciwnie – pomagają wielu ludziom. Przedstaw maluchowi prawdziwy obraz sytuacji i postaraj się, aby dziecko, na ile pozwala jego wiek, zrozumiało sens badań.

Badanie nie musi być stresujące dla dziecka. Wybierz domowe pobranie!

Dlaczego pobranie w domu?

Dla dziecka

Znane otoczenie

Dom to miejsce, w którym nikomu nic nie grozi i w którym czujemy się bezpiecznie, prawda? Gdyby mimo to Twojemu dziecku towarzyszył strach, możesz je przytulić tuż przed badaniem lub podczas pobrania trzymać za rękę.

Ulubione krzesełko i miś
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoje dziecko w czasie pobrania trzymało ulubionego misia, usiadło na ulubionym krzesełku lub położyło się na kanapie. Może zdecydować o tym, w jakich warunkach będzie wykonywane badanie.

Tak szybko, że prawie bezboleśnie!
Wizyta domowa naszych specjalistów trwa zaledwie kilkanaście minut. Dodatkowo fakt, że nie musicie wychodzić z domu, sprawia, że dziecko nie czuje dodatkowego napięcia w drodze do przychodni czy w kolejce.

Dla rodzica

Komfort
Dojazd do punktu pobrań, czekanie w kolejce, pośpiech i przekładanie obowiązków zawodowych… Dzień, w którym planujesz badania dla dziecka, może wyglądać zupełnie inaczej. Po kilkunastominutowej wizycie specjalisty możecie spokojnie zjeść śniadanie i od razu wrócić do codziennych zadań.

Lepsza organizacja
Rodzice wiedzą, że badania w punkcie pobrań potrafią być trudną organizacyjnie wyprawą… Niekiedy wymagają również sprytu – nie każdy maluch daje się łatwo przekonać do tego, aby wyjść z domu jeszcze w półśnie i bez śniadania. Wybierając pobranie w domu, Wasza aktywność może ograniczyć się do… otworzenia drzwi specjaliście.

Badanie całej rodziny
Domowe pobranie krwi to świetna okazja, aby zadbać o zdrowie całą rodziną. Zamów badania również dla siebie, partnera i innych członków rodziny, którzy mogą dać dziecku dobry przykład!

Przetestuj usługę z rabatem na dojazd specjalisty! Zamów badania z kodem: NADOJAZD

Kod można wykorzystać na dowolne badania o łącznej wartości minimum 180 zł. Obowiązuje wyłącznie na pierwsze zamówienie pobrania krwi w domu.

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Badania w pakiecie wychodzą taniej - sprawdź zestawy badań dla dziecka, które możesz wykonać profilaktycznie

PAKIET BADAŃ DLA NIEMOWLAKA

Czy moje maleństwo jest zdrowe? To pytanie, które niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Podstawowe badania krwi to najlepszy sposób, by sprawdzić stan zdrowia maluszka. Pobranie krwi kojarzy Ci się ze stresem, kolejkami i wirusami w poczekalni? Spokojnie, nie musisz w ogóle wychodzić z domu! Badania zamówisz przez internet, a mobilny specjalista medyczny przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres. Wyniki również odbierzesz online!

Badania w pakiecie: Morfologia • CRP • Bilirubina

PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA 1-3

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Pakiet rekomendowany jest przez Joannę Anger oraz Annę Piszczek, propagatorki metody BLW, autorki bloga alaantkoweblw.pl.

Badania w pakiecie: Morfologia • CRP • Bilirubina • Żelazo • Ferrytyna • TSH • Kreatynina • Glukoza • Witamina D

PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA 4-10

Czy Twoje dziecko ma wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju? Sprawdź, wykonując pakiet badań krwi, który sprawdzi zasoby młodego organizmu do wzrostu i nauki nowych umiejętności. Badania w Pakiecie pozwalają także na określenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości takich jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy miażdżyca. Zbadaj dziecko w komfortowych warunkach własnego domu.

Badania w pakiecie: Morfologia • CRP • OB • Bilirubina • Żelazo • TSH • Kreatynina • Glukoza • Witamina D • Fosfor organiczny • Cholesterol całkowity • Fosfataza zasadowa

Mamy dla Twojego malucha… propozycję nie do odrzucenia!

Odwaga wymaga nagrody! Każdy maluch po pobraniu krwi dostanie od nas odznaczenie ”Ulubionego Pacjenta”, czyli naklejkę z Disneyem, Tobim, Medo czy Luną. To dzielne psiaki, które dostarczają radości zarówno naszym pracownikom, jak i Pacjentom.

Metody pobierania krwi u dziecka

Z palca, piętki czy z żyły?

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że istnieje kilka metod pobierania krwi u dzieci: z palca, żyły, z piętki lub główki. Dwie pierwsze z nich stosowane są głównie u noworodków lub niemowlaków – starsze dzieci mają zazwyczaj pobieraną krew z żyły łokciowej lub palca. Która z tych metod jest lepsza?

 

To zależy od nastawienia dziecka i decyzji osoby pobierającej krew – niekiedy pobranie krwi z paluszka maluchowi wydaje się mniej groźne, a rodzicom – mniej inwazyjne. Kolejnym warunkiem jest wykonywane badanie. Krew pobrana z palca nadaje się wyłącznie do badań morfologii krwi, CRP i bilirubiny. Pozostałe badania (np. układu krzepnięcia, grupy krwi) wymagają analizy krwi żylnej. Może też zdarzyć się, że przy niedostatecznym nawodnieniu dziecka nakłucie palca będzie mało efektywne, a pobranie niepotrzebnie się przedłuży.

Gdzie możesz wykonać badanie krwi u dziecka w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Sprawdź poradnik rodzica

Pobieranie krwi u niemowlaka – jak przygotować dziecko?

Przed Tobą i Twoim dzieckiem pierwsze pobranie krwi, co powoduje stres i wiele obaw związanych z przygotowaniem malucha do badania? Sprawdź sprawdzone porady!

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi? 5 prostych sposobów

Jak najlepiej przygotować dziecko do pobrania krwi? Przeczytajcie nasz poradnik, a z łatwością poradzicie sobie z tym odpowiedzialnym zadaniem.

 

Bostonka – co to, objawy u dzieci i dorosłych, leczenie

Bostonka to łagodna choroba wirusowa, powodująca charakterystyczną, drobną wysypkę na dłoniach i stopach oraz owrzodzenia jamy ustnej.