Choroba Hashimoto pod lupą: objawy, badania, dieta
Choroby

Choroba Hashimoto pod lupą: objawy, badania, dieta

Choć nie boli, potrafi uprzykrzyć życie. Hashimoto to autoimmunologiczna choroba tarczycy, która zwykle prowadzi do rozwoju niedoczynności tego gruczołu. Objawy narastają wraz z postępem choroby, jednak mogą być skutecznie złagodzone przez leki regulujące pracę tarczycy. Dowiedz się, jak żyć z hashimoto oraz jak kontrolować swoje zdrowie przy diagnozie przewlekłego zapalenia tarczycy.

Co to jest Hashimoto

Nazwa Hashimoto pochodzi od japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku zdiagnozował cztery przypadki tej choroby. Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, gdzie układ odpornościowy wytwarza przeciwciała wyniszczające własną tarczycę. Jest to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy.

Objawy hashimoto

Objawy hashimoto są de facto objawami niedoczynności tarczycy. Początkowo są trudne do zauważenia, jednak pogłębiają się wraz z rozwojem choroby. Wyróżniamy:

 • zmiany w wyglądzie, takie jak: opuchnięta twarz, sucha i blada skóra, łamliwe paznokcie, wypadające włosy, w skrajnych przypadkach wole (powiększenie się gruczołu tarczycy, które uwidacznia się opuchlizną na szyi);
 • zwiększoną wagę i trudności ze schudnięciem;
 • zwiększoną wrażliwość na zimno;
 • bóle mięśni i stawów;
 • problemy z wypróżnianiem się, zaparcia;
 • objawy psychologiczne (tzw. osobowość hashimoto, która idzie w parze np. z większym prawdopodobieństwem wystąpienia stanów lękowych lub depresji);
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego i bezpłodność.
Sentence-alert card icon
Chorobie Hashimoto często błędnie przypisuje się tzw. mgłę mózgową. Za tym pojęciem stoją: zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, problemy ze snem, bóle i zawroty głowy, obniżony nastrój, nietolerancja wysiłku fizycznego oraz bóle mięśni. Jednak, jak podaje lek. Kołodziej-Kłęk, jest to raczej wynik zespołu przewlekłego zmęczenia — choroby związanej z zaburzeniem osi podwzgórze-przysadka mózgowa-nadnercza. Obie dolegliwości dotykają tę samą grupę pacjentów: ambitne kobiety w wieku 30 - 45 lat, dlatego mogą być kojarzone przez pacjentki jako objawy jednej choroby.

Jakie badania na hashimoto warto wykonać

Diagnostyka hashimoto czasami uwzględnia USG tarczycy, jednak przede wszystkim opiera się o badania krwi. Poniżej znajdziesz listę badań na hashimoto oraz badania uzupełniające.

 

Pakiety badań na hashimoto

Package preview image
Choroby tarczycy
269,00 zł
Pakiet badań na tarczycę (rozszerzony)
anty-TG anty-TPO

Rozpoczynasz diagnostykę w kierunku chorób tarczycy? A może chcesz po prostu skontrolować ten obszar zdrowia? Wykonaj Pakiet Badań Krwi na Tarczycę w swoim domu, a wyniki skonsultuj ze specjalistą medycznym. Zyskaj wgląd w swój organizm oraz otrzymaj wskazówki, jak poprawić swoje samopoczucie dzięki konsultacji w pakiecie– wszystko w ramach jednego pakietu badań.

Package preview image
Lepszy nastrój
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
DHEA-SO4 Estradiol

Pakiet pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

TSH

Analiza hormonu tyreotropowego we krwi jest pierwszym badaniem, które nakreśli ogólny stan tarczycy. TSH produkowane jest przez przysadkę mózgową, która zwiększa wydzielanie tego hormonu kiedy stężenie hormonów tarczycy (T3 i T4) jest niskie, a także kiedy organizmowi jest zimno lub działa pod wpływem adrenaliny bądź wazopresyny. Niskie TSH pojawia się kiedy w organizmie jest za dużo hormonów tarczycy — problemu trzeba zatem szukać w nadczynności, a nie niedoczynności tarczycy.

Prawidłowe TSH mieści się w przedziale 0,23–4,0 µU/ml.

Sentence-alert card icon
Nieprawidłowy wynik TSH nie jest podstawą do wystawienia diagnozy. Żeby stwierdzić, czy podwyższone TSH wynika z niedoczynności tarczycy, która rozwija się w chorobie Hashimoto, należy oznaczyć stężenie wolnych hormonów tarczycy - FT3 i FT4. Jeśli poziom tych hormonów jest w normie, może okazać się, że wzrost TSH był wywołany innymi czynnikami niż zaburzenia endokrynologiczne, np. wzrostem masy ciała.

FT3, FT4

T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna) to hormony produkowane przez tarczycę. Kontrolują większość tkanek w organizmie: wspierają przemianę materii i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego, a nawet rozrodczego. Ich działanie wpływa również na pracę nerek, ponieważ pobudzają procesy utleniania w tkankach oraz regulują laktację. W badaniach bierze się pod uwagę ich wolne frakcje (FT3, FT4), ponieważ są to formy aktywne. Analiza samego T3 lub T4 mówi nam o całkowitej ilości hormonów tarczycy, które w 99% wiążą się z białkami krwi — są nieaktywne. Wynik byłby zatem zależny od wahań stężenia wiążących białek osoczowych i wielu dodatkowych czynników, co mogłoby zakrzywić wyniki.

Normy FT3 i FT4 wynoszą:

FT3: 4,0–7,8 pmol/l

FT4: 11,8–24,6 pmol/l

Kiedy wyniki wskazują na niedobór powyższych hormonów stwierdza się hashimoto.

Anty-TG oraz anty-TPO

Anty-TG i anty-TPO to oznaczenie przeciwciał antytarczycowych w surowicy krwi. Ich wysoki poziom jest charakterystyczny dla hashimoto. Ich badanie pomocne jest w diagnostyce, różnicowaniu, ocenie przebiegu chorób autoimmunologicznych tarczycy, a także w wyborze odpowiedniego leczenia. 

Badania uzupełniające

Ponieważ hashimoto często występuje wraz z innymi chorobami (cukrzycą, celiakią) bądź może prowadzić do zaburzeń wchłaniania czy nastroju (opisane niżej), zaleca się wykonanie także:

Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Przebadaj swoje dziecko bez wychodzenia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Leczenie hashimoto

Niestety przy obecnym stanie wiedzy medycznej choroba Hashimoto uznawana jest za nieuleczalną. Leczenie hashimoto polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy (tyroksyny lewoskrętnej). Taka terapia może złagodzić symptomy choroby i zahamować jej rozwój. Jednak osoba z chorobą Hashimoto musi przyjmować do końca życia leki, które powinny zostać dobrane indywidualnie — z uwzględnieniem wagi, wieku oraz aktualnych wyników badań.

Dobrą wiadomością jest, że hashimoto nie wpływa negatywnie na długość życia. Leczona choroba nie daje uciążliwych objawów, więc nie obniża również jakości życia.

Badania krwi uCiebie z uPacjenta- dlaczego warto?
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Nieleczone Hashimoto — możliwe powikłania

Hashimoto a ciąża lub zajście w ciążę

Wyrównanie niedoczynności tarczycy jest kluczowe dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. Hormony tarczycy są niezwykle istotne dla prawidłowego miesiączkowania, jak również rozwoju dziecka, szczególnie umysłowego — odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się mózgu i połączeń nerwowych. Dodatkowo przeciwciała produkowane w odpowiedzi na stan zapalny tarczycy (anty-TPO, anty-Tg) mogą zwiększać ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Istnieje ryzyko, że dziecko matki z chorobą Hashimoto odziedziczy zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Co prawda przeciwciała tarczycowe mogą przenikać barierę łożyskową i wpływać na tarczycę u płodu, jednak jest to przejściowe. Młode mamy powinny także pamiętać, że w Polsce obowiązują badania przesiewowe noworodków w kierunku niedoczynności tarczycy, w związku z czym ich dziecku, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, zostanie udzielona specjalistyczna pomoc.

Anemia

Hormony tarczycy stymulują proces tworzenia erytrocytów — krwinek czerwonych, odpowiedzialnych za transport tlenu do tkanek. Przyczyniają się również do wytwarzania erytropoetyny — najważniejszego hormonu odpowiadającego za proces namnażania erytrocytów. W zależności od sytuacji pacjent z hashimoto może cierpieć na anemię normocytarną (np. aplastyczną — czyli będącą wynikiem nieprawidłowych reakcji autoimmunologicznych) lub anemię wynikającą z niedoborów. Wówczas to niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego pogarszają pracę gruczołu tarczycy. Dlatego to ważne, by ustalić, jakie są podłoża niedokrwistości u pacjenta oraz czy poprzedziła ona bądź wyniknęła z zaburzeń pracy tarczycy. Anemia przy hashimoto może również być powiązana z chorobami współistniejącymi: celiakią lub chorobami reumatycznymi.

Choroby sercowo-naczyniowe

Nieleczone zapalenie tarczycy może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, w szczególności do zawału serca. Nawet niewielkie wahania hormonów tarczycy mają wpływ na czynność serca mięśniowego. Nieodpowiednie stężenie FT3, FT4 we krwi wpływa na gospodarkę lipidową, w tym na stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcję lipoprotein LDL. To sprzyja rozwojowi miażdżycy — najczęstszej przyczyny ataku serca.

Depresja

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy często współwystępuje z zaburzeniami depresyjnymi. Najczęściej obie przypadłości pojawiają się ona u kobiet we wczesnej ciąży, po porodzie lub w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyna takiej korelacji nie jest jeszcze znana, jednak związek między tymi chorobami jest tak silny, że naukowcy z American Association of Clinical Endocrinologists zalecają, by każdy pacjent z depresją przeprowadzał badania tarczycy.

Encefalopatia hashimoto

Encefalopatia hashimoto to kolejne zaburzenie psychiczne, które w rzadkich przypadkach może pojawić się wraz z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. W encefalopatii występują: zaburzenia poznawcze (u ponad 80% chorych stanowi to pierwszy objaw), zmiany psychiatryczne, deficyt neurologiczny, incydenty udaropodobne. Podobnie jak w przypadku depresji, przyczyna występowania tej choroby współistniejącej nie jest jasna, pewne jest jednak, że z sukcesem można ją leczyć kortykosteroidami. 

Przełom tarczycowy hipometaboliczny

Przełom tarczycowy to rzadkie powikłanie, ale niebezpieczne dla życia pacjenta. Jest to stan znacznego i nagłego zmniejszenia czynności układu nerwowego zaistniałego w wyniku spadku poziomu hormonów tarczycy. Najczęściej pojawia się po zażyciu narkotyków, alkoholu lub nagłym urazie bądź infekcji.

Hashimoto a rak tarczycy

Choć obserwuje się niewyjaśnioną do tej pory korelację pomiędzy występowaniem hashimoto z rakiem tarczycy, nie musi to oznaczać złych wiadomości. W rzeczywistości zarówno badania American Thyroid Association, jak i research naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze potwierdziły, że rokowania pacjentów z hashimoto, u których stwierdzono również raka tarczycy, są lepsze niż osób o niestwierdzonym zapaleniu tarczycy. Eksperci sugerują, że w wyniku częstszych konsultacji endokrynologicznych szybciej zauważa się niepokojące zmiany na tarczycy, przez co w porę wprowadza się odpowiednie leczenie. Rodzi się również pytanie, czy z tego samego powodu diagnoza ta nie pada częściej (i wcześniej) u chorych na hashimoto. Pamiętajmy, że rak tarczycy często nie daje charakterystycznych objawów lub pojawiają się one dopiero w bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Dieta — co jeść przy hashimoto?

Jak podkreśla lek. Aneta Kołodziej-Kłęk, nie istnieje ściśle określony sposób odżywiania rekomendowany chorym z hashimoto. Promowana przez niektórych dieta autoimmunologiczna, która jest restrykcyjną wersją diety paleo, może skutkować niedoborami istotnych składników odżywczych. 

Mitem jest również, że przy chorobie Hashimoto należy ograniczyć ilość spożywanych warzyw kapustnych. Co prawda warzywa kapustne zawierają substancje wolotwórcze, jednak szkodzą one głównie pacjentom z wolami tarczycy. Nie ma potrzeby, aby osoby z hashimoto eliminowały warzywa kapustne z diety. Jeżeli jednak obawiasz się działania substancji wolotwórczych, możesz ugotować warzywa w dużej ilości wody bez przykrycia i w ten sposób pozbyć się niekorzystnie działających związków.

Nie ma też badań, które potwierdzałyby pozytywny wpływ diety bezglutenowej na zdrowie osób z chorobą Hashimoto. Warto jednak wybierać wartościowe źródła glutenu i np. zastąpić mąkę pszenną tą pełnoziarnistą. Osoby, którym zalecana jest dieta bezglutenowa, to chorzy na hashimoto i jednocześnie cierpiący na celiakię. Taka grupa pacjentów jest stosunkowo niewielka.

Sentence-neutral card icon
Przy komponowaniu posiłków najlepiej kierować się po prostu zasadami zdrowego żywienia: unikać nadmiaru soli, cukru, zrezygnować z żywności przetworzonej, wybierać warzywa i owoce sezonowe, wprowadzić do diety kiszonki poprawiające florę bakteryjną jelit oraz wybierać pieczywo czy makarony z mąki z pełnego przemiału. Możesz zapoznać się z elementami diety przeciwzapalnej, która jest dobra dla każdego, także dla pacjentów z hashimoto. Ponieważ hashimoto to de facto niedoczynność tarczycy, sprawdź też dietę na niedoczynność tarczycy.

Jak schudnąć przy hashimoto?

WHO zaleca minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Ze względu na częste współistnienie hashimoto z cukrzycą pacjentom poleca się trening aerobowy. Jest to stosunkowo długi trening (minimum 30 minut) o umiarkowanej intensywności, do którego często nie potrzebujesz żadnego sprzętu! Treningiem aerobowym jest np.:

 • spacer,
 • bieganie,
 • pływanie,
 • jazda na rowerze,
 • nordic walking.

Regularne ćwiczenia to recepta na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, obniżenie cukru we krwi oraz przyspieszenie metabolizmu! 

Czego unikać przy hashimoto?

Czego nie jeść (lub nie pić) z hashimoto?

Kawa, herbata, grejpfruty, soja, a także produkty bogate w wapń, żelazo i błonnik obniżają wchłanianie lewotyroksyny skrętnej. Takich napojów i pokarmów nie należy przyjmować wcześniej niż 2 godziny po przyjęciu leku. Ważne jest także, aby połknąć tabletkę, będąc na czczo, a następnie popić ją wodą i odczekać około godziny przed spożyciem śniadania.

Hashimoto a oddawanie krwi

Zgodnie z informacjami Narodowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osoby z aktywnymi chorobami układu immunologicznego lub endokrynnego są zdyskwalifikowane jako potencjalni dawcy krwi.

Chcąc pomóc, wybierz dawstwo szpiku. Pod warunkiem że nie cierpisz na inną chorobę autoimmunologiczną, jako pacjent z hashimoto możesz oddać szpik potrzebującym. Mimo że przewlekłe zapalenie tarczycy jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, w jego przebiegu nie dochodzi do obniżenia odporności, szczególnie jeśli niedoczynność tarczycy jest odpowiednio wyrównana za pomocą leków. Dlatego pacjenci z hashimoto mogą stać się dawcami szpiku. Z tego samego względu nie istnieją również przeciwwskazania w zakresie szczepień profilaktycznych lub ochronnych.

 

Hashimoto — przyczyny

Dokładna przyczyna hashimoto nie jest aktualnie znana. Wyróżnia się jednak pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.

 1. Geny — przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy ma podłoże genetyczne. Zwykle w rodzinie osób chorych występowały już przypadki hashimoto bądź innych chorób autoimmunologicznych (np. choroby Gravesa-Basedowa). Hashimoto występuje też częściej wśród przedstawicieli rasy białej.
 2. Płeć — aż 95% chorych na hashimoto to kobiety.
 3. Hormony — ponieważ to kobiety częściej chorują, podejrzewa się istotny wpływ hormonów płciowych na wystąpienie hashimoto.
 4. Wiek — częściej chorują osoby między 30. a 50. rokiem życia.
 5. Promieniowanie i radioterapia — po wybuchu bomb atomowych w Japonii, jak również po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu zauważono wzrost zachorowań na dolegliwości tarczycy, dlatego ekspozycję na promieniowanie traktuje się jako czynnik ryzyka. Również podczas radioterapii u pacjentów cierpiących na raka krwi zauważono nieprawidłowości w pracy tarczycy. 
 6. Wybrane pierwiastki wykorzystywane w leczeniu, np. lit, który blokuje produkcję hormonów przez tarczycę, lub radioaktywny jod, wykorzystywany w terapii nadczynności lub nowotworu tarczycy. 
 7. Niektóre choroby
  Cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia lub toczeń są chorobami, które często poprzedzają wystąpienie hashimoto.

Podejrzewasz u siebie hashimoto? Przed wizytą u lekarza wykonaj domowy test na hashimoto. Jeśli masz już postawioną diagnozę — zamów kontrolny pakiet badań krwi, który pomoże w ocenie skuteczności leczenia oraz sprawdzi te parametry, jak np. glukoza czy ferrytyna (zapas żelaza), na które może wpływać chora tarczyca.

Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Agnieszka Okarmus
Konsultacja merytoryczna
mgr Agnieszka Okarmus

Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.