Choć nie boli, potrafi uprzykrzyć życie. Hashimoto to autoimmunologiczna choroba tarczycy, która zwykle prowadzi do rozwoju niedoczynności tego gruczołu. Objawy narastają wraz z postępem choroby, jednak mogą być skutecznie złagodzone przez leki regulujące pracę tarczycy. Dowiedz się, jak żyć z hashimoto oraz jak kontrolować swoje zdrowie przy diagnozie przewlekłego zapalenia tarczycy.
Co to jest Hashimoto
Nazwa Hashimoto pochodzi od japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku zdiagnozował cztery przypadki tej choroby. Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, gdzie układ odpornościowy wytwarza przeciwciała wyniszczające własną tarczycę. Jest to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy.
Objawy hashimoto
Objawy hashimoto są de facto objawami niedoczynności tarczycy. Początkowo są trudne do zauważenia, jednak pogłębiają się wraz z rozwojem choroby. Wyróżniamy:
- zmiany w wyglądzie, takie jak: opuchnięta twarz, sucha i blada skóra, łamliwe paznokcie, wypadające włosy, w skrajnych przypadkach wole (powiększenie się gruczołu tarczycy, które uwidacznia się opuchlizną na szyi);
- zwiększoną wagę i trudności ze schudnięciem;
- zwiększoną wrażliwość na zimno;
- bóle mięśni i stawów;
- problemy z wypróżnianiem się, zaparcia;
- objawy psychologiczne (tzw. osobowość hashimoto, która idzie w parze np. z większym prawdopodobieństwem wystąpienia stanów lękowych lub depresji);
- zaburzenia cyklu miesiączkowego i bezpłodność.
Jakie badania na hashimoto warto wykonać
Diagnostyka hashimoto czasami uwzględnia USG tarczycy, jednak przede wszystkim opiera się o badania krwi. Poniżej znajdziesz listę badań na hashimoto oraz badania uzupełniające.
Pakiety badań na hashimoto

239,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ
Badania w pakiecie pozwalają na wczesną diagnostykę chorób tarczycy i identyfikację ich przyczyn. Im wcześniej zidentyfikujesz istniejące choroby, tym szybciej ograniczysz ich negatywny wpływ na swoje życie: odzyskasz wagę, energię, uspokoisz nerwy oraz unormujesz sen, jak i swój cykl miesiączkowy. A wszystko to bez wychodzenia z domu oraz z profesjonalnym wsparciem specjalisty medycznego! Badania krwi wykonaj w komfortowym otoczeniu własnego domu, a później wyniki przedyskutuj z Opiekunem Zdrowia uPacjenta.

89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

299,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
Pakiet pozwoli Ci skontrolować stan zdrowia w szybki i wygodny sposób – wszystkie najważniejsze badania wykonasz w ramach jednego pobrania, a otrzymane wyniki skonsultujesz ze specjalistą online. Pakiet z powodzeniem zastąpi Ci okresowe badania profilaktyczne lub pomoże wykryć źródło niezdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Decydując się na pobranie krwi w domu, oszczędzasz czas – nie musisz brać dnia wolnego lub martwić się, że kolejka w przychodni będzie tak długa, że się spóźnisz. A jeśli masz pod opieką dziecko – to dodatkowa wygoda i świetny wzór dla malucha, jak można dbać o swoje zdrowie bez nerwów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
TSH
Analiza hormonu tyreotropowego we krwi jest pierwszym badaniem, które nakreśli ogólny stan tarczycy. TSH produkowane jest przez przysadkę mózgową, która zwiększa wydzielanie tego hormonu kiedy stężenie hormonów tarczycy (T3 i T4) jest niskie, a także kiedy organizmowi jest zimno lub działa pod wpływem adrenaliny bądź wazopresyny. Niskie TSH pojawia się kiedy w organizmie jest za dużo hormonów tarczycy — problemu trzeba zatem szukać w nadczynności, a nie niedoczynności tarczycy.
Prawidłowe TSH mieści się w przedziale 0,23–4,0 µU/ml.
FT3, FT4
T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna) to hormony produkowane przez tarczycę. Kontrolują większość tkanek w organizmie: wspierają przemianę materii i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego, a nawet rozrodczego. Ich działanie wpływa również na pracę nerek, ponieważ pobudzają procesy utleniania w tkankach oraz regulują laktację. W badaniach bierze się pod uwagę ich wolne frakcje (FT3, FT4), ponieważ są to formy aktywne. Analiza samego T3 lub T4 mówi nam o całkowitej ilości hormonów tarczycy, które w 99% wiążą się z białkami krwi — są nieaktywne. Wynik byłby zatem zależny od wahań stężenia wiążących białek osoczowych i wielu dodatkowych czynników, co mogłoby zakrzywić wyniki.
Normy FT3 i FT4 wynoszą:
FT3: 4,0–7,8 pmol/l
FT4: 11,8–24,6 pmol/l
Kiedy wyniki wskazują na niedobór powyższych hormonów stwierdza się hashimoto.
Anty-TG oraz anty-TPO
Anty-TG i anty-TPO to oznaczenie przeciwciał antytarczycowych w surowicy krwi. Ich wysoki poziom jest charakterystyczny dla hashimoto. Ich badanie pomocne jest w diagnostyce, różnicowaniu, ocenie przebiegu chorób autoimmunologicznych tarczycy, a także w wyborze odpowiedniego leczenia.
Badania uzupełniające
Ponieważ hashimoto często występuje wraz z innymi chorobami (cukrzycą, celiakią) bądź może prowadzić do zaburzeń wchłaniania czy nastroju (opisane niżej), zaleca się wykonanie także:


PAKIET BADAŃ DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
W CENIE: BADANIA + MOŻLIWOŚĆ KONSULTACJI WYNIKÓW | Zadbaj o swoje siły potrzebne do dbania o rodzinę, osiągania zawodowych sukcesów i spełniania marzeń. Wykonuj regularne badania profilaktyczne dla kobiet, dzięki którym uzyskasz informacje na temat niedoborów witamin, mikro- i makroelementów, zweryfikujesz pracę najważniejszych narządów (tarczyca, wątroba, nerki) oraz zadbasz o profilaktykę raka piersi i jajnika. A to wszystko w komfortowych warunkach własnego domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Cena pakietu:
299,00 zł
Suma pojedynczych badań:
675,52 zł
Leczenie hashimoto
Niestety przy obecnym stanie wiedzy medycznej choroba Hashimoto uznawana jest za nieuleczalną. Leczenie hashimoto polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy (tyroksyny lewoskrętnej). Taka terapia może złagodzić symptomy choroby i zahamować jej rozwój. Jednak osoba z chorobą Hashimoto musi przyjmować do końca życia leki, które powinny zostać dobrane indywidualnie — z uwzględnieniem wagi, wieku oraz aktualnych wyników badań.
Dobrą wiadomością jest, że hashimoto nie wpływa negatywnie na długość życia. Leczona choroba nie daje uciążliwych objawów, więc nie obniża również jakości życia.
Nieleczone Hashimoto — możliwe powikłania
Hashimoto a ciąża lub zajście w ciążę
Wyrównanie niedoczynności tarczycy jest kluczowe dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. Hormony tarczycy są niezwykle istotne dla prawidłowego miesiączkowania, jak również rozwoju dziecka, szczególnie umysłowego — odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się mózgu i połączeń nerwowych. Dodatkowo przeciwciała produkowane w odpowiedzi na stan zapalny tarczycy (anty-TPO, anty-Tg) mogą zwiększać ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.
Istnieje ryzyko, że dziecko matki z chorobą Hashimoto odziedziczy zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Co prawda przeciwciała tarczycowe mogą przenikać barierę łożyskową i wpływać na tarczycę u płodu, jednak jest to przejściowe. Młode mamy powinny także pamiętać, że w Polsce obowiązują badania przesiewowe noworodków w kierunku niedoczynności tarczycy, w związku z czym ich dziecku, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, zostanie udzielona specjalistyczna pomoc.
Anemia
Hormony tarczycy stymulują proces tworzenia erytrocytów — krwinek czerwonych, odpowiedzialnych za transport tlenu do tkanek. Przyczyniają się również do wytwarzania erytropoetyny — najważniejszego hormonu odpowiadającego za proces namnażania erytrocytów. W zależności od sytuacji pacjent z hashimoto może cierpieć na anemię normocytarną (np. aplastyczną — czyli będącą wynikiem nieprawidłowych reakcji autoimmunologicznych) lub anemię wynikającą z niedoborów. Wówczas to niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego pogarszają pracę gruczołu tarczycy. Dlatego to ważne, by ustalić, jakie są podłoża niedokrwistości u pacjenta oraz czy poprzedziła ona bądź wyniknęła z zaburzeń pracy tarczycy. Anemia przy hashimoto może również być powiązana z chorobami współistniejącymi: celiakią lub chorobami reumatycznymi.


PAKIET BADAŃ NA ANEMIĘ
Brak energii, ból głowy, blada i zimna skóra? To może być anemia! Nie lekceważ objawów niedokrwistości, ponieważ nieleczona uniemożliwia normalne funkcjonowanie i jest bardzo niebezpieczna dla Twojego zdrowia. Zbadaj się kompleksowo pod kątem anemii na 1 domowej wizycie!
Cena pakietu:
139,00 zł
Suma pojedynczych badań:
240,74 zł
Choroby sercowo-naczyniowe
Nieleczone zapalenie tarczycy może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, w szczególności do zawału serca. Nawet niewielkie wahania hormonów tarczycy mają wpływ na czynność serca mięśniowego. Nieodpowiednie stężenie FT3, FT4 we krwi wpływa na gospodarkę lipidową, w tym na stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcję lipoprotein LDL. To sprzyja rozwojowi miażdżycy — najczęstszej przyczyny ataku serca.
Depresja
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy często współwystępuje z zaburzeniami depresyjnymi. Najczęściej obie przypadłości pojawiają się ona u kobiet we wczesnej ciąży, po porodzie lub w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyna takiej korelacji nie jest jeszcze znana, jednak związek między tymi chorobami jest tak silny, że naukowcy z American Association of Clinical Endocrinologists zalecają, by każdy pacjent z depresją przeprowadzał badania tarczycy.
Encefalopatia hashimoto
Encefalopatia hashimoto to kolejne zaburzenie psychiczne, które w rzadkich przypadkach może pojawić się wraz z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. W encefalopatii występują: zaburzenia poznawcze (u ponad 80% chorych stanowi to pierwszy objaw), zmiany psychiatryczne, deficyt neurologiczny, incydenty udaropodobne. Podobnie jak w przypadku depresji, przyczyna występowania tej choroby współistniejącej nie jest jasna, pewne jest jednak, że z sukcesem można ją leczyć kortykosteroidami.
Przełom tarczycowy hipometaboliczny
Przełom tarczycowy to rzadkie powikłanie, ale niebezpieczne dla życia pacjenta. Jest to stan znacznego i nagłego zmniejszenia czynności układu nerwowego zaistniałego w wyniku spadku poziomu hormonów tarczycy. Najczęściej pojawia się po zażyciu narkotyków, alkoholu lub nagłym urazie bądź infekcji.
Hashimoto a rak tarczycy
Choć obserwuje się niewyjaśnioną do tej pory korelację pomiędzy występowaniem hashimoto z rakiem tarczycy, nie musi to oznaczać złych wiadomości. W rzeczywistości zarówno badania American Thyroid Association, jak i research naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze potwierdziły, że rokowania pacjentów z hashimoto, u których stwierdzono również raka tarczycy, są lepsze niż osób o niestwierdzonym zapaleniu tarczycy. Eksperci sugerują, że w wyniku częstszych konsultacji endokrynologicznych szybciej zauważa się niepokojące zmiany na tarczycy, przez co w porę wprowadza się odpowiednie leczenie. Rodzi się również pytanie, czy z tego samego powodu diagnoza ta nie pada częściej (i wcześniej) u chorych na hashimoto. Pamiętajmy, że rak tarczycy często nie daje charakterystycznych objawów lub pojawiają się one dopiero w bardziej zaawansowanym stadium choroby.
Dieta — co jeść przy hashimoto?
Jak podkreśla lek. Aneta Kołodziej-Kłęk, nie istnieje ściśle określony sposób odżywiania rekomendowany chorym z hashimoto. Promowana przez niektórych dieta autoimmunologiczna, która jest restrykcyjną wersją diety paleo, może skutkować niedoborami istotnych składników odżywczych.
Mitem jest również, że przy chorobie Hashimoto należy ograniczyć ilość spożywanych warzyw kapustnych. Co prawda warzywa kapustne zawierają substancje wolotwórcze, jednak szkodzą one głównie pacjentom z wolami tarczycy. Nie ma potrzeby, aby osoby z hashimoto eliminowały warzywa kapustne z diety. Jeżeli jednak obawiasz się działania substancji wolotwórczych, możesz ugotować warzywa w dużej ilości wody bez przykrycia i w ten sposób pozbyć się niekorzystnie działających związków.
Nie ma też badań, które potwierdzałyby pozytywny wpływ diety bezglutenowej na zdrowie osób z chorobą Hashimoto. Warto jednak wybierać wartościowe źródła glutenu i np. zastąpić mąkę pszenną tą pełnoziarnistą. Osoby, którym zalecana jest dieta bezglutenowa, to chorzy na hashimoto i jednocześnie cierpiący na celiakię. Taka grupa pacjentów jest stosunkowo niewielka.
Jak schudnąć przy hashimoto?
WHO zaleca minimum 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Ze względu na częste współistnienie hashimoto z cukrzycą pacjentom poleca się trening aerobowy. Jest to stosunkowo długi trening (minimum 30 minut) o umiarkowanej intensywności, do którego często nie potrzebujesz żadnego sprzętu! Treningiem aerobowym jest np.:
- spacer,
- bieganie,
- pływanie,
- jazda na rowerze,
- nordic walking.
Regularne ćwiczenia to recepta na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, obniżenie cukru we krwi oraz przyspieszenie metabolizmu!
Czego unikać przy hashimoto?
Czego nie jeść (lub nie pić) z hashimoto?
Kawa, herbata, grejpfruty, soja, a także produkty bogate w wapń, żelazo i błonnik obniżają wchłanianie lewotyroksyny skrętnej. Takich napojów i pokarmów nie należy przyjmować wcześniej niż 2 godziny po przyjęciu leku. Ważne jest także, aby połknąć tabletkę, będąc na czczo, a następnie popić ją wodą i odczekać około godziny przed spożyciem śniadania.
Hashimoto a oddawanie krwi
Zgodnie z informacjami Narodowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osoby z aktywnymi chorobami układu immunologicznego lub endokrynnego są zdyskwalifikowane jako potencjalni dawcy krwi.
Chcąc pomóc, wybierz dawstwo szpiku. Pod warunkiem że nie cierpisz na inną chorobę autoimmunologiczną, jako pacjent z hashimoto możesz oddać szpik potrzebującym. Mimo że przewlekłe zapalenie tarczycy jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, w jego przebiegu nie dochodzi do obniżenia odporności, szczególnie jeśli niedoczynność tarczycy jest odpowiednio wyrównana za pomocą leków. Dlatego pacjenci z hashimoto mogą stać się dawcami szpiku. Z tego samego względu nie istnieją również przeciwwskazania w zakresie szczepień profilaktycznych lub ochronnych.
Hashimoto — przyczyny
Dokładna przyczyna hashimoto nie jest aktualnie znana. Wyróżnia się jednak pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.
- Geny — przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy ma podłoże genetyczne. Zwykle w rodzinie osób chorych występowały już przypadki hashimoto bądź innych chorób autoimmunologicznych (np. choroby Gravesa-Basedowa). Hashimoto występuje też częściej wśród przedstawicieli rasy białej.
- Płeć — aż 95% chorych na hashimoto to kobiety.
- Hormony — ponieważ to kobiety częściej chorują, podejrzewa się istotny wpływ hormonów płciowych na wystąpienie hashimoto.
- Wiek — częściej chorują osoby między 30. a 50. rokiem życia.
- Promieniowanie i radioterapia — po wybuchu bomb atomowych w Japonii, jak również po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu zauważono wzrost zachorowań na dolegliwości tarczycy, dlatego ekspozycję na promieniowanie traktuje się jako czynnik ryzyka. Również podczas radioterapii u pacjentów cierpiących na raka krwi zauważono nieprawidłowości w pracy tarczycy.
- Wybrane pierwiastki wykorzystywane w leczeniu, np. lit, który blokuje produkcję hormonów przez tarczycę, lub radioaktywny jod, wykorzystywany w terapii nadczynności lub nowotworu tarczycy.
- Niektóre choroby
Cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia lub toczeń są chorobami, które często poprzedzają wystąpienie hashimoto.
Podejrzewasz u siebie hashimoto? Przed wizytą u lekarza wykonaj domowy test na hashimoto. Jeśli masz już postawioną diagnozę — zamów kontrolny pakiet badań krwi, który pomoże w ocenie skuteczności leczenia oraz sprawdzi te parametry, jak np. glukoza czy ferrytyna (zapas żelaza), na które może wpływać chora tarczyca.

Natalia Kryger
Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej

mgr Agnieszka Okarmus
Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.
Pokaż więcej
Badania krwi w Twoim domu
Zamów badania online
Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.
Wykonaj badanie w ulubionym fotelu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobierz wyniki online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Rozwiń

229,00 zł
Pakiet Badań na Tarczycę (rozszerzony)
Sprawdź najważniejsze parametry tarczycy i dowiedz się, czy masz hashimoto - wykonaj domowy test