Badania krwi na hashimoto - jakie wykonasz w domu?

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, powoduje, że organizm wytwarza przeciwciała niszczące własną tarczycę. Hashimoto stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych i często bywa utrapieniem pacjentów. Wiąże się bowiem z przyrostem masy ciała, ospałością, zwiększoną wrażliwością na zimno, a nawet bezpłodnością. Podejrzewasz, że możesz mieć hashimoto? Wykonaj badania i zyskaj pewność! Dowiedz się również, jakie badania warto wykonywać regularnie, jeśli masz już diagnozę. 

Badania na hashimoto

TSH – hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, warunkujący pracę tarczycy. 

FT3 i FT4, czyli trijodotyronina i wolna tyroksyna – hormony tarczycy.

anty-TPO – przeciwciała tarczycowe, obecne przy chorobie Hashimoto.

anty-TG – przeciwciała tyreoglobuliny, produkowane przez tarczycę w przypadku chorób narządu.

USG tarczycy – badanie obrazowe, w którym specjalista oceni wielkość i ogólny wygląd tarczycy.

Te badania krwi warto wykonywać regularnie przy hashimoto

Hashimoto często występuje wraz z innymi chorobami, np. cukrzycą lub celiakią. Dolegliwości te powodują m.in. trudności ze schudnięciem. Ponadto autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może prowadzić do zaburzeń wchłaniania, dlatego poza badaniami hormonów tarczycowych warto co najmniej raz do roku wykonać także:

Morfologia krwi pozwala na ogólną ocenę stanu organizmu, wykrywa anemię oraz identyfikuje aktywne stany zapalne. Niedoczynność tarczycy, również spowodowana hashimoto, często przyczynia się do wystąpienia niedokrwistości – deficyt hormonów tarczycy może ograniczać działalność szpiku kostnego, który produkuje komórki krwi, w tym erytrocyty. Inną możliwą przyczyną anemii w chorobie Hashimoto jest spowolniony metabolizm. Sprawia to, że organizm nie wchłania wszystkich przyjmowanych składników odżywczych, w tym żelaza i witaminy B12 – elementów, które przyczyniają się do anemii z niedoborów.

Badanie poziomu żelaza oraz ferrytyny – dzięki tym testom sprawdzisz przyczynę anemii. Ferrytyna określa zapasy żelaza w organizmie, a badanie żelaza we krwi sprawdza, ile aktualnie tego pierwiastka krąży w Twoich naczyniach.

Badanie witaminy B12  to kolejne badanie sprawdzające przyczynę anemii. Szczególnie zaleca się je osobom prowadzącym dietę wegańską lub wegetariańską, ponieważ witamina ta znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Lipidogram – Nieodpowiednie stężenie FT3, FT4 we krwi wpływa na gospodarkę lipidową, w tym na stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcję lipoprotein LDL. To sprzyja rozwojowi miażdżycy — najczęstszej przyczyny ataku serca. Regularne badanie lipidogramu pozwalają na monitorowanie sytuacji i odpowiednie modyfikacje diety.

Badanie poziomu witaminy D – zdecydowana większość populacji polskiej cierpi na jej niedobór. Dla osób z hashimoto to szczególnie ważny składnik: choroba może bowiem negatywnie wpływać na układ kostny, a witamina D jest jednym z ważniejszych budulców kości. Ponadto wpływa także pozytywnie na zdrowie psychiczne – a chorzy na hashimoto mają większe predyspozycje do zachorowania na depresję.

Badanie glukozy – jak wspomnieliśmy wcześniej, hashimoto często współwystępuje z cukrzycą. Zbadaj poziom cukru we krwi i sprawdź, czy nie grozi Ci cukrzyca!

Badania te pomogą również ułożyć Tobie i dietetykowi dietę, która pomoże Ci utrzymać lub zrzucić wagę, jednocześnie nie pogłębiając niedoborów. Jeśli chcesz schudnąć przy hashimoto, zasięgnij porady dietetyka online.

Domowy test na hashimoto i kontrolę choroby – umów badania krwi we własnym domu

PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ PODSTAWOWY

Skontroluj zdrowie Twojej tarczycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: TSH • FT4 • anty-TPO

PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ ROZSZERZONY

Zbadaj swoją tarczycę pod kątem najczęstszych chorób. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: TSH • FT4 • FT3 • anty-TPO • p/c. p. receptorom TSH (TRAb) • anty-TG

Szukasz tylko konkretnego badania na hashimoto? Znajdź je w katalogu badań.

Umów domowy test na hashimoto

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Jak przygotować się do badań na hashimoto?

Badania tarczycowe nie wymagają bycia na czczo.

Badania na niedoczynność tarczycy wykonaj w godzinach porannych (7 – 10).

Jeśli bierzesz biotynę, zrezygnuj z niej 2 – 3 dni przed badaniem. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

15 minut przed pobraniem krwi zawsze warto wypić szklankę wody.

Postaraj się zachować spokój przed badaniami. Wykonując pobranie krwi w domu to o wiele prostsze!

Jak interpretować wyniki badań na hashimoto?

Choroba Hashimoto to dolegliwość, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. W hashimoto obserwuje się nie tylko wysokie TSH i niski poziom hormonów FT3 i FT4, ale również obecność przeciwciał a-TPO i anty-TG.

Potrzebujesz pomocy specjalisty w interpretacji wyników krwi?
Porozmawiaj z diagnostą przez telefon lub czat.

Objawy hashimoto – jeśli ich doświadczasz, wykonaj badania!

W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o chorobach tarczycy

Niedoczynność tarczycy i jej objawy, leczenie oraz diagnostyka

Czy niedoczynność tarczycy widać gołym okiem? Jakie badania wykonać i jak żyć z chorobą? Ile trwa leczenie?

Choroba Hashimoto pod lupą: objawy, badania, dieta

Dowiedz się, jak żyć z hashimoto oraz jak kontrolować swoje zdrowie przy diagnozie przewlekłego zapalenia tarczycy.

Tarczyca: rola, objawy chorób, badania, leczenie

Jaką rolę pełnią hormony tarczycy? Co powoduje zaburzenie pracy tarczycy i jakie daje objawy? Poznaj odpowiedzi 👆