Pobieranie krwi u niemowlaka – jak przygotować dziecko?
Badania krwi

Pobieranie krwi u niemowlaka – jak przygotować dziecko?

Przed Tobą i Twoim dzieckiem pierwsze pobranie krwi, co powoduje stres i wiele obaw związanych z przygotowaniem malucha do badania? Spokojnie: są sposoby, by ukłucie igły przebiegło łagodnie i bez stresu. Sprawdź sprawdzone porady!

Pobranie krwi u niemowlaka – jak się przygotować?

Pobranie krwi u dzieci nie jest łatwe. Wymaga dużej współpracy rodziców, dziecka oraz specjalisty medycznego. Możesz jednak pomóc dziecku jak najlepiej przejść przez tę stresującą, nową sytuację!

  1. Badanie krwi u niemowlaka nie musi być wykonane na czczo. Na 30 minut przed badaniem nakarm swoje dziecko pełną porcją mleka.
  2. Zadbaj o komfort dziecka i zmień jego pieluszkę.
  3. Ubierz malucha w luźne ubranko, aby łatwo było podwinąć rękawki lub nogawki.
  4. Przygotuj nr PESEL dziecka, najlepiej wpisany w książeczkę zdrowia dziecka.
  5. Otul dziecko kocykiem, by przy pobraniu było mu ciepło. To ułatwi także pobranie krwi.
  6. Wykorzystaj smoczek, aby dziecko było spokojne.
  7. Podczas pobierania krwi mów do dziecka. Twój głos łagodzi jego niepokój. Jeśli dziecko potrafi już skupić się na zabawce, postaraj się odwrócić nią jego uwagę.
  8. Po pobraniu przytul dziecko i powiedz mu, że jest bohaterem.
  9. Pamiętaj o uciskaniu miejscu wkłucia 5-7 min, aby uniknąć siniaków.
Sentence-positive card icon
Te wskazówki mogą okazać się również pomocne podczas szczepień!

Jeśli po kilku próbach nie uda się pobrać krwi, należy rozważyć przeniesienie terminu wizyty na inny dzień.

Domowe pobranie krwi – komfort dla rodzica i dzieci

Świetnym sposobem na komfortowy i spokojny przebieg badania krwi u niemowlaka jest wybranie domowego pobrania krwi. Znajome otoczenie nie budzi tyle lęku co zimny korytarz przychodni, a towarzystwo ulubionych zabawek ogranicza stres. Dodatkowo fakt, że nie musicie wychodzić z domu, sprawia, że dziecko nie czuje napięcia w drodze do przychodni czy w kolejce. Dla starszych dzieci, np. dwulatków, wpuszczanie gościa przez rodziców jest również komunikatem, że tej osobie można ufać. Specjaliści medyczni uPacjenta to osoby wykwalifikowane, z wieloletnim doświadczeniem. Wizyta domowa trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie musisz pakować całej wyprawki do przychodni: zbadajcie się w domu, a zaoszczędzony czas przeznaczcie na wspólną zabawę!

Pakiet badań dla niemowlaka
Pakiet badań dla niemowlaka

Pakiet badań dla niemowlaka

Przebadaj swojego maluszka bez wychodzenia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak wygląda pobieranie krwi u niemowlaka?

Istnieją 4 metody pobierania krwi: z palca, żyły, piętki lub główki. Pobranie krwi u niemowlaka (do 6. miesiąca życia) zazwyczaj odbywa się z piętki. Ostateczna decyzja zawsze jednak powinna należeć do specjalisty, wykonującego pobranie. Zaufaj mu: on wie, ile krwi potrzeba do wykonania analizy danego parametru i czy wybrane miejsce wkłucia jest w stanie dostarczyć takiej ilości. Przed dokonaniem nakłucia specjalista zawsze ogląda wszystkie możliwe dojścia dożylne i na tej podstawie dokonuje wyboru miejsca wkłucia. W wyjątkowych sytuacjach może być zastosowane pobranie krwi z główki malucha.

Pobieranie krwi z piętki dziecka

To najpopularniejsza metoda pobierania krwi u najmłodszych dzieci. Najlepiej wykonać je, kiedy dziecko znajduje się w wygodnej, bezpiecznej pozycji, skierowane głową do góry, np. trzymane na kolanach rodzica. Warto jednak zaznaczyć, że taka forma pobrania nie jest odpowiednia dla każdego badania krwi. Próbka z piętki jest bardzo mała – uzyskana ilość krwi jest niewystarczająca np. dla oznaczenia grupy krwi czy oceny układy krzepnięcia. Metoda ta stosowana jest najczęściej przy wykonywaniu badania bilirubiny, CRP, morfologii.

Pobieranie krwi z głowy niemowlaka

Żyły na głowie to jedno z najlepszych możliwych dojść u dziecka. Pobranie krwi z głowy niemowlaka powinno jednak być wykonywane przez doświadczonego specjalistę, a najlepiej: w warunkach szpitalnych ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, np. wkłucia w naczynie tętnicze. Choć zdarza się to bardzo rzadko, nie zmienia to faktu, że pozostaje możliwe. Próbka pobrana z głowy pozwala na analizę dowolnego parametru krwi.

Wiele pobrań - wiele wkłuć? To mit!

Twoje dziecko potrzebuje wielu badań krwi, co powoduje u Ciebie niepokój o przebieg tak długiego procesu? Na szczęście niezależnie od liczby badań na Twojej liście, wkłucie igły w większości przypadków jest tylko jedno. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcin Korczyk (@pantabletka)

Kiedy wykonuje się badania krwi u niemowlaka?

Choć badania krwi u najmłodszych dzieci nie są obowiązkowe, wielu specjalistów zaleca profilaktyczne wykonanie morfologii. W wieku niemowlęcym organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na tlen – wynika to z intensywnego rozwoju pociechy. Jeśli we krwi jest za mało krwinek czerwonych, dziecko nie będzie w stanie rozwijać się poprawnie. Oczywiście, jeśli stan malucha tego wymaga, lekarz może również zlecić też inne badania.

Trzymamy kciuki za „gładkie” przejście przez pobranie krwi u dziecka! Pamiętaj, że wsparcia w komfortowym pobraniu krwi możesz zawsze szukać w uPacjenta i usłudze domowych badań krwi. Dzięki przyjazdowi mobilnego specjalisty medycznego możesz zbadać całą rodzinę za jednym razem, jeszcze przed wejściem w wir codziennych obowiązków. Życzymy dużo zdrowia dla Ciebie i malucha! A kiedy dziecko dorośnie, sprawdź jak przygotować starsze dziecko do pobrania krwi.

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Weryfikacja merytoryczna
mgr Magdalena Palińska

Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.