CRP, ilościowo

CRP, czyli białko C-reaktywne, to bardzo czuły wskaźnik stanu zapalnego w organizmie. Obserwujesz u siebie objawy stanu zapalnego? Wykonaj badanie CRP. Poziom tego białka wzrasta już po 4 – 8 godzinach od infekcji, co pozwala na szybką i efektywną identyfikację infekcji! Zbadaj się we własnym domu – ogranicz ekspozycję na patogeny i zaoszczędź czas.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:13,30 zł

Komu polecamy badanie CRP?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem

Osobom w trakcie leczenia stanu zapalnego

Pacjentom z podejrzeniem lub diagnozą chorób serca, reumatycznych, autoimmunologicznych

Pacjentom z podejrzeniem stanu zapalnego lub infekcji pasożytniczej, grzybiczej, wirusowej bądź bakteryjnej w organizmie

Pacjentom po operacji lub przeszczepie narządów

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu pozwala na ograniczenie ekspozycji na patogeny z zewnątrz. Jeśli czujesz się słabo, postaw na komfort i bezpieczeństwo własnego domu. To również wygodne rozwiązanie dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie CRP?

Wykonaj badanie CRP, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

stan podgorączkowy lub gorączka,

brak apetytu,

katar,

ból gardła,

ból uszu,

biegunka.

bóle głowy,

bóle stawów i mięśni,

kaszel,

powiększone węzły chłonne,

nudności lub wymioty,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:1 tydzień
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie CRP w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie CRP?

Czujesz się gorzej? Badanie CRP pomoże ocenić, czy powodem Twojego samopoczucia jest stan zapalny. Z kolei jeśli jesteś po zabiegu lub w trakcie leczenia test CRP służy ocenie skuteczności terapii. Ponieważ CRP to bardzo czuły wskaźnik (pozwala wykryć infekcję nawet 4 godziny od momentu zakażenia!), pozwala na szybką reakcję – a przecież zauważenie choroby w początkowym stadium daje dużą przewagę i przyspiesza proces leczenia.

Warto jednak pamiętać, że CRP to podstawowe badanie diagnostyczne, które samo w sobie nie stwierdza jednoznacznie choroby, a jedynie wskazuje na aktywny stan zapalny toczący się w organizmie. Chcąc potwierdzić lub wykluczyć sugerowaną diagnozę, należy wykonać badania uzupełniające. Wykonaj pakiet badań, który kompleksowo zbada Twoje zdrowie i przyspieszy proces diagnozy!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Sport i dieta
229,00 zł
Pakiet badań profilaktycznych
Ferrytyna

Jakie badania krwi warto zrobić każdego roku? Odpowiedzią na to pytanie jest Pakiet Podstawowych Badań Krwi. Najważniejsze parametry zebraliśmy w jednym miejscu, aby łatwo było Ci wybrać odpowiednie badania oraz abyś zaoszczędził pieniądze, czas i nerwy – bo w zestawie jest taniej, a domowe pobranie krwi to spokój, komfort oraz oszczędność czasu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
179,00 zł
Pakiet badań kontrolnych po chorobie
CRP, ilościowo

Ostre zakażenie dróg oddechowych, grypa, czy COVID-19 mogą wpłynąć na różne organy (np. serce, wątrobę, nerki). Badania w Pakiecie mogą pomóc w monitorowaniu procesu rekonwalescencji oraz identyfikacji ewentualnych powikłań.

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często wykonywać badanie CRP?

Profilaktycznie raz do roku.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania CRP?

 • Bullet image

  Badanie CRP możesz wykonać o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Na badaniu CRP nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Przyjdź na badanie wypoczęty i zrelaksowany.

 • Bullet image

  Zadbaj o nawodnienie organizmu: możesz wypić niewielką ilość wody przed pobraniem. To znacznie ułatwi proces pobrania krwi.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest CRP?

Co to jest CRP w badaniu krwi? CRP to białko syntezowane w wątrobie pod wpływem cytokin prozapalnych. Rolą CRP jest rozpoznawanie i neutralizowanie obcych patogenów (bakterii, pasożytów i grzybów), a także potencjalnie toksycznych dla organizmu substancji uwalnianych z uszkodzonych tkanek (fragmenty komórek, DNA). Zatem stężenie CRP w surowicy i osoczu wzrasta w odpowiedzi na infekcje oraz stany zapalne bez tła infekcyjnego, takie jak miażdżyca, choroby reumatyczne, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz innych tkanek. To bardzo czuły wskaźnik stanu zapalnego: wzrasta już po 4-8 godzinach od pojawienia się przyczyny!

Co oznacza badanie krwi CRP?

CRP wskazuje na obecność stanu zapalnego, nie wyznacza jednak jego bezpośredniej przyczyny – do tego potrzebne są badania uzupełniające, np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Podwyższone CRP może być też pomocne w leczeniu sepsy, monitorowaniu zaostrzenia chorób przewlekłych oraz ocenie skuteczności leczenia.

CRP a OB – jaka jest różnica między tymi badaniami?

Innym badaniem określającym obecność stanu zapalnego jest OB (Odczyn Biernackiego). OB jest wskaźnikiem mniej czułym – wzrasta oraz normalizuje się dopiero tygodnie lub miesiące po zakażeniu czy leczeniu. Michael Harrison, diagnosta, zwraca też uwagę, że na wynik OB ma wpływ wiele czynników, np. rozmiar kształt i liczba krwinek czerwonych, przez co łatwiej uzyskać wynik fałszywie negatywny. OB wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu dolegliwości, które rozwijają się powoli i po cichu, np. chorób autoimmunologicznych, zapalenia stawów, nowotworów. Jest też użyteczne do monitorowania skuteczności leczenia zapalenia tętnicy skroniowej i polimialgii reumatycznej. CRP potrafi określić obecność aktywnego stanu zapalnego szybciej: nawet po 4 – 8 godzinach od jego wystąpienia. Z tego względu badanie CRP przeprowadza się np. u pacjentów po operacji chirurgicznej.

CRP – normy

CRP norma u dorosłych nie przekracza 5 mg/dl.
Prawidłowe CRP w ciąży nie powinno być większe niż 10 mg/dl.

Nie wyznaczono osobnych norm CRP u dzieci. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature podaje, że u dzieci poziom CRP jest naturalnie niższy, lecz rośnie z wiekiem.
CRP u noworodka to maksymalnie 5 mg/dl.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Leki redukujące cholesterol (statyny i fibraty) oraz środki stosowane w chorobach serca (betablokery) – substancje te obniżają poziom białka CRP w organizmie.
 • Suplementacja magnezu może dawać wynik fałszywie zaniżony.
 • Palenie tytoniu
 • Doustna antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza
 • Dodatni czynnik reumatoidalny
 • Otyłość – osoby otyłe mogą mieć podwyższony wskaźnik CRP.

Interpretacja wyników CRP

Podwyższone CRP nie musi być groźne. Wysokie CRP  wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny, będący wynikiem np.: choroby Crohna, chorób autoimmunologicznych, chorób reumatycznych, martwicy tkanek, oparzeń, urazów chirurgicznych, zakażeń bakteryjnych (np. borelioza czy chlamydia), niektórych nowotworów, stanów zapalnych miejscowych i uogólnionych, posocznicy, infestacji pasożytniczych, ostrych zespołów wieńcowych, zakażeń wirusowych. Podwyższone CRP może też występować u kobiet w ciąży oraz osób otyłych.

Podwyższone CRP w ciąży jest możliwe, zwłaszcza pod koniec trwania ciąży – sprawdź normy dla ciężarnych powyżej.

Jak wysokie CRP powinno niepokoić?
Przyjmuje się, że CRP w przedziale 10 – 40 mg/dl wskazuje na łagodną infekcję, zaś CRP powyżej 50 mg/dl sugeruje zakażenie bakteryjne. W przypadku chorób nowotworowych CRP może przekraczać 100 mg/dl, ale ujemny wynik CRP nie wyklucza nowotworu.

Niskie CRP nie ma znaczenia diagnostycznego.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online