Grupa krwi – badanie

Jak sprawdzić grupę krwi? Bez wychodzenia z domu! Znajomość grupy krwi jest niezbędna w przypadku wielu procedur medycznych (zabiegi, przeszczepy), a także pozwala skrócić czas oczekiwania na przetoczenie krwi w nagłych sytuacjach (wypadek, krwotok).

Zobacz pełny opis

Cena badania od:35,15 zł

Kiedy warto zbadać swoją grupę krwi?

Swoją grupę krwi warto znać, niezależnie od okoliczności. Jednak w niektórych przypadkach szczególnie zaleca się badanie grupy krwi:

chcesz oddać krew,

jesteś przed zabiegiem chirurgicznym,

planujecie ciążę,

jesteś przed zabiegiem in vitro.

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!
Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:automatyczna mikrokolumnowa
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1 – 3 dni
Okres ważności wyników:bezterminowo
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak sprawdzić grupę krwi w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?

Nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy Tobie lub bliskiej osobie przydarzy się wypadek czy choroba, w wyniku której konieczna będzie transfuzja lub przeszczep narządów. Znajomość swojej grupy krwi pozwala przyspieszyć proces poszukiwania odpowiedniego dawcy. Z tego samego powodu zaleca się dmuchać na zimne przed zabiegami chirurgicznymi: w razie wystąpienia komplikacji, znajomość grupy krwi przez personel, może realnie uratować życie.

Wiedza o grupach krwi przydatna jest również przyszłym rodzicom. Sytuacja, w której kobieta ma grupę krwi o ujemnym czynniku Rh, a mężczyzna dodatnim, tworzy ryzyko konfliktu serologicznego. Jeśli dziecko odziedziczy po ojcu dodatni czynnik Rh, podczas porodu organizm matki może chcieć próbować „unieszkodliwić intruza”, co z kolei zwiększa ryzyko komplikacji. Świadomość odmiennych typów krwi pozwala na leczenie kobiety immunoglobuliną Rh, co redukuje ryzyko problemów podczas porodu.

Sentence-neutral card icon
Pamiętaj, że na jednej domowej wizycie specjalisty medycznego możesz zbadać nawet 3 osoby. Zabezpiecz całą rodzinę na wszelki wypadek i poznajcie swoją grupę krwi. Zaoszczędź na koszcie dojazdu!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla kobiet
519,00 zł
Pakiet badań przed ciążą
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Odpowiedzialne podejście do planowania ciąży to odpowiednie dbanie o siebie już na etapie starań o dziecko. Sprawdź gotowość swojego organizmu do ciąży oraz przeprowadź badania pod kątem infekcji intymnych i niedoborów, które mogą wpłynąć na rozwój płodu – a to wszystko bez wychodzenia z domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
339,00 zł
Pakiet badań dla kobiet w ciąży
Ferrytyna Glukoza

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie oraz nienarodzonego maluszka — i bądź spokojna. Nerwy oszczędzi Ci także domowe pobranie krwi: zamień krzesełko w przychodni na ulubiony fotel! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Choroby intymne
319,00 zł
Pakiet badań na choroby zakaźne w ciąży
HBs antygen

Zbadaj się na toksoplazmozę, HIV, HCV, HBV i różyczkę na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być nosicielką wirusów lub bakterii, które zagrażają prawidłowemu przebiegu ciąży. Zbadaj się w domu i ogranicz ekspozycję na obce patogeny! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często badać grupę krwi?

Zmiana swojej grupy krwi w ciągu życia jest mało prawdopodobna – jedyna ewentualność istnieje po przeszczepie szpiku kostnego. Badanie wystarczy wykonać raz.

⚠️ Warto zaznaczyć, że w przypadku konieczności wykonania transfuzji krwi, dla lekarza wiarygodne potwierdzenie grupy krwi musi być poparte odpowiednim dokumentem:

 • Wynikiem badania laboratoryjnego (wykonanego zgodnie ze sztuką, przez pracowników laboratoryjnych z odpowiednimi uprawnieniami oraz właściwie zweryfikowanego).
 • Kartą identyfikacyjna grupy krwi (dokument w postaci plastikowej karty wydawany na podstawie dwóch badań krwi), do której dołączony jest dowód tożsamości. Zamów Kartę identyfikacyjną grupy krwi bez wychodzenia z domu!
 • Legitymacją służbową żołnierzy zawodowych.

Badanie grupy krwi – przygotowanie

 • Bullet image

  Badanie możesz wykonać o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Na badaniu grupy krwi nie musisz być na czczo.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Jakie są grupy krwi?

Do oznaczenia rodzaju grupy krwi wykorzystuje się opis AB0, który określa, czy na krwinkach są obecne antygeny typu A lub/i B, oraz czy w surowicy krwi znajdują się przeciwciała przeciwko nieobecnemu antygenowi.

Poza układem AB0 analizowana jest także obecność we krwi pacjenta tzw. układu grupowego Rh. Składa się on z 49 antygenów, z których najsilniejszym jest antygen D. Rutynowe oznaczenie czynnika Rh sprowadza się do wykazania obecności lub braku antygenu D (odpowiednio: Rh+ lub Rh-) w badanych krwinkach czerwonych za pomocą surowicy wzorcowej, zawierającej przeciwciała anty-D.

 1. ARhD+ – najpopularniejsza grupa krwi w Polsce.
 2. ARhD-
 3. BRhD+
 4. BRhD-
 5. ABRhD+
 6. ABRhD- – najrzadsza grupa krwi w Polsce i na świecie.
 7. 0RhD+ – najpopularniejsza grupa krwi na świecie.
 8. 0RhD-

Ponad 93% populacji ma grupę RhD+.

Wyniki grupy krwi

Na wyniki grupy krwi będziesz czekać maksymalnie 3 dni. Na druku zobaczysz oznaczenie grupy krwi według opisanych wyżej symboli.

Sentence-neutral card icon
Zamów pobranie krwi w domu a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online