Komu polecamy to badanie?
Wszystkim, którym towarzyszy przewlekły stres;
Osobom z chorobami tarczycy;
Osobom cierpiącym na depresję.
Pacjentom z podejrzeniem choroby Cushinga lub choroby Addisona;
Pacjentom z nowotworami nadnerczy, jajnika, jądra;
Kiedy badać poziom kortyzolu?
Wykonaj pomiar kortyzolu, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
stres;
osłabienie;
szybkie męczenie się;
wzrost masy ciała;
zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy, szyi i karku („bawoli kark”);
trądzik;
obniżenie nastroju;
spadek libido.
problemy ze snem;
bóle głowy;
problemy z koncentracją;
nadmierny apetyt;
rozstępy na plecach i brzuchu;
nadciśnienie tętnicze;
u kobiet: nadmierne owłosienie i zaburzenia cyklu miesiączkowego;
Jak wykonać badanie kortyzolu w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie?
Jeśli wieczorem mimo zmęczenia nie możesz zasnąć, ciężko jest Ci się skupić w pracy, jesteś rozdrażniony(-a) i miewasz wahania nastrojów – to dobry moment, by wykonać badanie kortyzolu. Czasami potrzebujemy bodźca, „namacalnego” dowodu, żeby wprowadzić zmiany w swoim życiu. Jeśli okaże się, że poziom Twojego kortyzolu we krwi jest zbyt wysoki, być może będzie to dla Ciebie sygnał, że musisz coś zmienić. Więcej ruchu, a mniej pracy? Codzienna relaksacja? Więcej czasu tylko dla siebie? Być może te drobne zmiany obniżą poziom hormonu stresu i pozytywnie wpłyną na cale Twoje zdrowie.
Stres jest uznawany za „chorobę” XXI wieku i ma ogromny wpływ na nasze zdrowie! Wykonując badanie kortyzolu, m.in. sprawdzisz m.in., jak Twój organizm radzi sobie z nerwami i stresem. Wysoki kortyzol może wskazywać na przewlekłe zmęczenie i zbyt duży poziom stresu w Twoim życiu.
Nieprawidłowy poziom kortyzolu we krwi nie zawsze jest związany ze stresem psychicznym. Może też świadczyć np. o chorobie Cushinga, tarczycy, nowotworach przysadki, nadnerczy i poważnych stanach zapalnych w organizmie wywołanych infekcją.
Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kortyzolu i innych ważnych parametrów.

359,00 zł
PAKIET BADAŃ NA STRES
Kiedy stres towarzyszy Ci przez długi czas, najczęściej polecane sposoby na stres, takie jak odpowiednia dawka snu, dieta i aktywność fizyczna, mogą być niewystarczające. Poza pogorszonym samopoczuciem, objawiającym się np. bólami głowy lub mięśni, w Twoim organizmie może zacząć rozwijać się stan zapalny, prowadzący do wielu chorób, m.in. układu sercowo-naczyniowego. Badania krwi w Pakiecie umożliwią też rozróżnienie, czy za odczuwanym napięciem nie stoją zaburzenia hormonalne. Czasami bowiem nieprawidłowe stężenia hormonów mogą potęgować lęki i wahania nastrojów podobne do tych, które następują w wyniku ciężaru emocjonalnego spowodowanego stresem. Badania zawarte w Pakiecie ułatwią lekarzowi ocenę wpływu stresu na Twój organizm i pomogą wskazać dalszą drogę postępowania.

219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

669,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA AKTYWNYCH (ROZSZERZONY)
Planujesz zacząć regularne treningi i potrzebujesz wsparcia w ułożeniu diety lub chcesz dowiedzieć się, czy Twój organizm jest gotowy na zwiększoną aktywność? A może już teraz ćwiczysz wiele godzin w tygodniu i chcesz sprawdzić siły swojego organizmu? Pakiet Badań dla Aktywnych (rozszerzony) to zestaw dla Ciebie! Wykonaj badania krwi w domu, a zaoszczędzony czas przeznacz na poranną aktywność. Pakiet może być wykonywany nie tylko przez profesjonalnych i amatorskich sportowców, ale także osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną lub po prostu w kompletny sposób zweryfikować kondycję swojego organizmu. Badania zawarte w Pakiecie pozwalają sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych układów (krwionośnego, kostno-mięśniowego, hormonalnego, pokarmowego) oraz na wczesnym etapie rozpoznać problemy zdrowotne – zarówno te krótkotrwałe (infekcje), jak i mające charakter przewlekły (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie).
Jak często wykonywać badanie?
Nie ma wskazań do profilaktycznego wykonywania badania. Oznaczenie stężenia kortyzolu powinny wykonać osoby, którym towarzyszą objawy świadczące o jego nieprawidłowym stężeniu.
Jak przygotować się do badania kortyzolu?
Badanie kortyzolu należy wykonać w godzinach porannych między 6 a 10 lub popołudniowych – między 16 a 20.
Do badania przystąp na czczo — ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed wizytą specjalisty.
Nie pij alkoholu 2 - 3 dni przed pobraniem krwi.
Przed badaniem postaraj się zrelaksować.
Wypij szklankę wody pół godziny przed badaniem. Odpowiednie nawodnienie uwidoczni żyły i ułatwi wkłucie specjaliście pobierającemu krew.
Co to jest kortyzol?
Kortyzol jest hormonem steroidowym wytwarzanym przez korę nadnerczy. Jego działanie związane jest głównie z sytuacjami stresowymi zachodzącymi w organizmie, dlatego często nazywany jest po prostu hormonem stresu. Kortyzol ma wpływ na wiele aspektów związanych z naszym dobrym samopoczuciem. To między innymi od niego zależy, jak szybko zasypiamy, czy czujemy się wypoczęci, czy możemy skupić się w pracy i w jakim jesteśmy nastroju.
Kortyzol ma szczególne znaczenie w sytuacjach zagrożenia. Motywuje organizm do podjęcia natychmiastowego działania – uciekaj albo walcz. W wyniku silnego stresu podnosi poziom cukru we krwi i pobudza serce do pracy, co objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi i przyspieszonym oddechem.
Funkcje kortyzolu:
- zmniejsza stan zapalny w organizmie;
- reguluje poziom cukru we krwi;
- reguluje ciśnienie krwi;
- wpływa na funkcje wątroby i nerek;
- reguluje gospodarkę elektrolitową w organizmie.
Kortyzol - norma
Pora dnia | Norma |
---|---|
Godziny poranne 6-10: | 4,82 – 19,5 µg/dL |
Godziny popołudniowe 16 – 20: | 2,47 – 11,9 µg/dL |
Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Stres
- Ciąża
- Intensywny wysiłek fizyczny podjęty w dniu badania
- Niektóre leki np. tabletki antykoncepcyjne
- Dieta redukcyjna
Kortyzol interpretacja wyników
Podwyższony kortyzol może świadczyć o:
- zespole Cushinga;
- nadczynności tarczycy;
- niedoczynności tarczycy;
- przewlekłym stresie;
- przeroście lub nowotworach nadnerczy;
- nowotworach przysadki;
- infekcjach o bardzo ciężkim przebiegu.
Wysoki poziom kortyzolu mogą też mieć pacjenci, którzy przez długi czas przyjmują sterydy lub antykoncepcję hormonalną. Niski poziom kortyzolu najczęściej związany jest z chorobą Addisona.