Kortyzol

Stężenie kortyzolu we krwi wzrasta w wyniku stresu psychicznego i fizycznego (stany zapalne). Wykonując badanie kortyzolu, m.in. sprawdzisz, jak Twój organizm radzi sobie ze stresem. Podczas pobrania krwi powinieneś być możliwie zrelaksowany – a ciężko osiągnąć taki stan, dojeżdżając do punktu pobrań, stojąc w korkach i w kolejce w przychodzi. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: badanie kortyzolu możesz wykonać bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:35,63 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którym towarzyszy przewlekły stres;

Osobom z chorobami tarczycy;

Osobom cierpiącym na depresję.

Pacjentom z podejrzeniem choroby Cushinga lub choroby Addisona;

Pacjentom z nowotworami nadnerczy, jajnika, jądra;

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom kortyzolu?

Wykonaj pomiar kortyzolu, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

stres;

osłabienie;

szybkie męczenie się;

wzrost masy ciała;

zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy, szyi i karku („bawoli kark”);

trądzik;

obniżenie nastroju;

spadek libido.

problemy ze snem;

bóle głowy;

problemy z koncentracją;

nadmierny apetyt;

rozstępy na plecach i brzuchu;

nadciśnienie tętnicze;

u kobiet: nadmierne owłosienie i zaburzenia cyklu miesiączkowego;

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencji
Orientacyjny czas oczekiwania na wynik:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta:.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie kortyzolu w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Jeśli wieczorem mimo zmęczenia nie możesz zasnąć, ciężko jest Ci się skupić w pracy, jesteś rozdrażniony(-a) i miewasz wahania nastrojów – to dobry moment, by wykonać badanie kortyzolu. Czasami potrzebujemy bodźca, „namacalnego” dowodu, żeby wprowadzić zmiany w swoim życiu. Jeśli okaże się, że poziom Twojego kortyzolu we krwi jest zbyt wysoki, być może będzie to dla Ciebie sygnał, że musisz coś zmienić. Więcej ruchu,  a mniej pracy? Codzienna relaksacja? Więcej czasu tylko dla siebie? Być może te drobne zmiany obniżą poziom hormonu stresu i pozytywnie wpłyną na cale Twoje zdrowie.

Stres jest uznawany za „chorobę” XXI wieku i ma ogromny wpływ na nasze zdrowie! Wykonując badanie kortyzolu, m.in. sprawdzisz m.in., jak Twój organizm radzi sobie z nerwami i stresem. Wysoki kortyzol może wskazywać na przewlekłe zmęczenie i zbyt duży poziom stresu w Twoim życiu.

Nieprawidłowy poziom kortyzolu we krwi nie zawsze jest związany ze stresem psychicznym. Może też świadczyć np. o chorobie Cushinga, tarczycy, nowotworach przysadki, nadnerczy i poważnych stanach zapalnych w organizmie wywołanych infekcją.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowe wartości kortyzolu mogą być powiązane z innymi zaburzeniami, np. insulinoopornością i otyłością. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kortyzolu i innych ważnych parametrów.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kortyzolu i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Stres
359,00 zł
PAKIET BADAŃ NA STRES
Estradiol FSH

Kiedy stres towarzyszy Ci przez długi czas, najczęściej polecane sposoby na stres, takie jak odpowiednia dawka snu, dieta i aktywność fizyczna, mogą być niewystarczające. Poza pogorszonym samopoczuciem, objawiającym się np. bólami głowy lub mięśni, w Twoim organizmie może zacząć rozwijać się stan zapalny, prowadzący do wielu chorób, m.in. układu sercowo-naczyniowego. Badania krwi w Pakiecie umożliwią też rozróżnienie, czy za odczuwanym napięciem nie stoją zaburzenia hormonalne. Czasami bowiem nieprawidłowe stężenia hormonów mogą potęgować lęki i wahania nastrojów podobne do tych, które następują w wyniku ciężaru emocjonalnego spowodowanego stresem. Badania zawarte w Pakiecie ułatwią lekarzowi ocenę wpływu stresu na Twój organizm i pomogą wskazać dalszą drogę postępowania.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Sport i dieta
669,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA AKTYWNYCH (ROZSZERZONY)
anty-TG anty-TPO

Planujesz zacząć regularne treningi i potrzebujesz wsparcia w ułożeniu diety lub chcesz dowiedzieć się, czy Twój organizm jest gotowy na zwiększoną aktywność? A może już teraz ćwiczysz wiele godzin w tygodniu i chcesz sprawdzić siły swojego organizmu? Pakiet Badań dla Aktywnych (rozszerzony) to zestaw dla Ciebie! Wykonaj badania krwi w domu, a zaoszczędzony czas przeznacz na poranną aktywność. Pakiet może być wykonywany nie tylko przez profesjonalnych i amatorskich sportowców, ale także osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną lub po prostu w kompletny sposób zweryfikować kondycję swojego organizmu. Badania zawarte w Pakiecie pozwalają sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych układów (krwionośnego, kostno-mięśniowego, hormonalnego, pokarmowego) oraz na wczesnym etapie rozpoznać problemy zdrowotne – zarówno te krótkotrwałe (infekcje), jak i mające charakter przewlekły (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie).

Jak często wykonywać badanie?

Nie ma wskazań do profilaktycznego wykonywania badania. Oznaczenie stężenia kortyzolu powinny wykonać osoby, którym towarzyszą objawy świadczące o jego nieprawidłowym stężeniu.

Jak przygotować się do badania kortyzolu?

 • Bullet image

  Badanie kortyzolu należy wykonać w godzinach porannych między 6 a 10 lub popołudniowych – między 16 a 20.

 • Bullet image

  Do badania przystąp na czczo — ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed wizytą specjalisty.

 • Bullet image

  Nie pij alkoholu 2 - 3 dni przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Przed badaniem postaraj się zrelaksować.

 • Bullet image

  Wypij szklankę wody pół godziny przed badaniem. Odpowiednie nawodnienie uwidoczni żyły i ułatwi wkłucie specjaliście pobierającemu krew.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest kortyzol?

Kortyzol jest hormonem steroidowym wytwarzanym przez korę nadnerczy. Jego działanie związane jest głównie z sytuacjami stresowymi zachodzącymi w organizmie, dlatego często nazywany jest po prostu hormonem stresu. Kortyzol ma wpływ na wiele aspektów związanych z naszym dobrym samopoczuciem. To między innymi od niego zależy, jak szybko zasypiamy, czy czujemy się wypoczęci, czy możemy skupić się w pracy i w jakim jesteśmy nastroju.

Kortyzol ma szczególne znaczenie w sytuacjach zagrożenia. Motywuje organizm do podjęcia natychmiastowego działania – uciekaj albo walcz. W wyniku silnego stresu podnosi poziom cukru we krwi i pobudza serce do pracy, co objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi i przyspieszonym oddechem.

Funkcje kortyzolu:

 • zmniejsza stan zapalny w organizmie;
 • reguluje poziom cukru we krwi;
 • reguluje ciśnienie krwi;
 • wpływa na funkcje wątroby i nerek;
 • reguluje gospodarkę elektrolitową w organizmie.
Kortyzol - norma

Pora dnia

Norma

Godziny poranne 6-10:

4,82 – 19,5 µg/dL

Godziny popołudniowe 16 – 20:

2,47 – 11,9 µg/dL

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Stres
 • Ciąża
 • Intensywny wysiłek fizyczny podjęty w dniu badania
 • Niektóre leki np. tabletki antykoncepcyjne
 • Dieta redukcyjna

Kortyzol interpretacja wyników

Podwyższony kortyzol może świadczyć o:

Wysoki poziom kortyzolu mogą też mieć pacjenci, którzy przez długi czas przyjmują sterydy lub antykoncepcję hormonalną. Niski poziom kortyzolu najczęściej związany jest z chorobą Addisona.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
konsultacja wyników online