FT3 — trijodytyronina

Badanie FT3 pozwala wykryć niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Służy także monitorowaniu skuteczności leczenia wielu chorób tego narządu. Sprawdź, jakie są normy FT3 i ile kosztuje badanie z dojazdem do domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:18,05 zł

Komu polecamy to badanie?

Osobom, które otrzymały nieprawidłowy wynik TSH

Parom planującym ciążę

Kobietom w ciąży

Osobom cierpiącym na depresję

Pacjentom z chorobami tarczycy

Kobietom, które wielokrotnie poroniły

Kobietom nieregularnie miesiączkującym

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać FT3?

Wykonaj pomiar FT3, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała,

nadmierna potliwość,

stany rozdrażnienia, niepokoju,

przewlekłe zmęczenie,

suchość skóry,

opuchnięta twarz,

opuchnięte powieki,

zakrzywione lub pofalowane paznokcie,

apatia,

mrowienie kończyn,

częste uczucie zimna,

osłabienie mięśni,

chrypka,

uderzenia gorąca,

kołatanie serca,

zaburzenia miesiączkowania,

wypadanie włosów,

zaparcia lub biegunki,

łamliwe paznokcie,

przetłuszczające się włosy,

depresja,

drżenie rąk,

pieczenie języka,

trudności z zasypianiem,

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze,

obniżone libido.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1 dzień
Szacowany okres ważności wyników:3 miesiące
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie FT3 w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Nieprawidłowo działająca tarczyca daje wiele objawów, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jeśli masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, doświadczasz przewlekłego zmęczenia, cierpisz na biegunki lub zaparcia, a Twoje włosy, skóra i paznokcie są w kiepskiej kondycji – to może być sygnał, że Twoja tarczyca nie działa prawidłowo. Wiele objawów chorób tarczycy nie jest specyficznych – są to tzw. objawy ogólne i mogą występować w przypadku innych chorób. Oznaczenie poziomu FT3 przyspiesza diagnostykę chorób tarczycy. Odchylenia wyników od normy FT3 to jasny sygnał, że narząd nie działa tak, jak powinien.

Sentence-neutral card icon
Aby otrzymać komplet informacji na temat tarczycy, należy również oznaczyć poziom FT4 i TSH. Nieprawidłowy poziom FT3 często towarzyszy też innym chorobom np. otyłości.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom FT3 i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Sport i dieta
409,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED WIZYTĄ U DIETETYKA
anty-TPO

Modyfikacja diety (obojętne czy związana z chęcią odchudzania się, czy nie) powinna być odpowiedzialna i przechodzić pod okiem specjalisty. Nie warto na własną rękę decydować się na diety eliminacyjne, np. bezglutenowe, ponieważ grozi to niedoborami wartościowych składników odżywczych. Badania krwi wykonane przed wizytą u dietetyka pozwolą na wskazanie słabszych stron Twojego organizmu i dopasowanie diety w taki sposób, by uzupełnić ewentualne niedobory lub im zapobiegać. U dietetyka warto pojawić się z podstawowym badaniem krwi, czyli morfologią. Dzięki niemu możliwa jest ogólna ocena kondycji organizmu: obecność infekcji lub anemii (niedokrwistości). Te wyniki warto uzupełnić o badania oceniające poziom żelaza w organizmie – to właśnie niedobór tego pierwiastka jest jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości. Ponieważ ważnym elementem diety są węglowodany (w tym cukry), warto również pokazać dietetykowi, jaki jest Twój poziom cukru we krwi. Kolejnym parametrem, który często powoduje wiele problemów zdrowotnych, a jest ściśle powiązany z dietą to cholesterol – badanie lipidogramu mierzy wszystkie jego frakcje. Jeśli zmagasz się z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, dobrze przedstawić specjaliście aktualne wyniki badań hormonalnych, w szczególności hormonów tarczycy oraz poziomu kortyzolu. Nieprawidłowe wartości tych hormonów mogą powodować problemy z wagą. Wszystkie te badania (i jeszcze kilka dodatkowych, równie ważnych) znajdują się w Pakiecie.

Package preview image
COVID-19
369,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ZMĘCZENIE
Albumina

W pewnym stopniu zmęczenie jest nieodłącznym elementem codzienności. Jednak kiedy uczucie to jest przytłaczające i wszechobecne, przez co utrudnia codzienne czynności, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Za chroniczne zmęczenie może bowiem odpowiadać niedobór witamin i składników mineralnych, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w obrębie pracy niektórych narządów, np. wątroby lub nerek. Badania w Pakiecie umożliwiają diagnostykę wymienionych stanów zdrowotnych, przez co są też wskazówką dla specjalisty do zalecenia farmakoterapii, suplementacji lub zmian w diecie. Tak szerokie spojrzenie zyskasz, zamawiając zaledwie 1 pakiet badań, który wykonasz w swoim domu. Wyniki odbierzesz również w wygodny sposób: online.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie FT3 należy wykonać w przypadku występowania niepokojących objawów oraz jeżeli w przeszłości były nieprawidłowe wyniki badania TSH, FT3, FT4. Osoby, które leczą się na nadczynność lub niedoczynność tarczycy powinny wykonywać regularne badanie FT3 zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania FT3?

 • Bullet image

  Podczas badania FT3 nie musisz być na czczo, ale zaplanuj badanie w godzinach porannych.

 • Bullet image

  Ogranicz sytuacje stresowe przed badaniem.

 • Bullet image

  Przed pobraniem zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Badanie FT3 możesz wykonać w trakcie miesiączki.

 • Bullet image

  Jeśli powtarzasz badanie, umów je o tej samej porze, co poprzednie pobranie.

 • Bullet image

  Jeśli bierzesz leki na tarczycę, weź je po badaniu FT3 — chyba że lekarz zaleci inaczej.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie FT3?

Badanie FT3 polega na oznaczeniu stężenia wolnej frakcji trijodytyroniny (T3) we krwi. Trijodytyronina jest hormonem, pochodną tyroniny, wytwarzanym przez tarczycę. T3 uczestniczy w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Wspiera pracę układu pokarmowego, nerwowego, krwionośnego, moczowego i rozrodczego. Również bierze udział w metabolizmie węglowodanów i lipidów.

Niedobór hormonu w okresie niemowlęcym prowadzi do nieodwracanych zmian w mózgu i upośledzenia umysłowego. U osób dorosłych nieprawidłowe stężenia hormonu najczęściej przyczyniają się do wielu chorób tarczycy.

Normy FT3

Tabela norm ft3 dla dzieci i dorosłych

Wiek

Norma FT3

Noworodek

2,65-9,68 pmol/l

Niemowlę do 3. m.ż.

3,00-9,28 pmol/l

Niemowlę do 12. m.ż.

3,30-8,95 pmol/l

Dziecko w wieku 1-6 lat

3,69-8,46 pmol/l

Dziecko w wieku 6-11 lat

3,88-8,02 pmol/l

Nastolatkowie 11-20 lat

3,93-7,70 pmol/l

Dorośli

3,1-6,80 pmol/l

Normy FT3 w ciąży

Trymestr

Norma FT3

I

3,6-6,55 pmol/l

II

3,29-5,45 pmol/l

III

3,1-5,37 pmol/l

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • ciąża, 
 • zabieg usunięcia tarczycy,
 • stres,
 • wysiłek,
 • niektóre leki (heparyna, estrogeny, aspiryna, leki przeciwpadaczkowe, antykoncepcja hormonalna);
 • obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA. 

FT3  interpretacja wyników

Pomiar FT3 zyskuje wartość diagnostyczną w zestawieniu z dwoma innymi parametrami: FT4, TSH.

Podwyższone FT3 najczęściej oznacza nadczynność tarczycy. Może też być oznaką nieprawidłowo dobranego leczenia niedoczynności tarczycy oraz przyjmowaniem niektórych leków (np. stosowanych w leczeniu zaburzeń kardiologicznych, cukrzycy). Wysokie FT3 obserwuje się także w chorobie Gravesa i Basedowa, gruczolaku toksycznym, przejściowym zapaleniu tarczycy, nowotworach tarczycy, guzie przysadki i ciąży.

Niskie FT3 najczęściej wskazuje na niedoczynność tarczycy. Obniżone wartości trijodotyroniny obserwuje się również w przypadku niedoborów jodu, chorobie Hashimoto, niewłaściwie dobranego leczenia różnych chorób tarczycy, atroficznego zapalenia tarczycy, chorób przysadki, zespołu potarczycowego, guza przysadki, amyloidozy, agenezji lub hipoplazji tarczycy, wolach Riedla i radioterapii tarczycy.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image