FT4 – wolna tyroksyna

FT4 to wolna, aktywna postać tyroksyny (tetrajodotyroniny T4) – hormonu tarczycy wpływającego na ogólny metabolizm organizmu. Jest to jedno z badań wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy: niedoczynności lub nadczynności. Sprawdź swoje zdrowie bez wychodzenia z domu – umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:17,10 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Parom planującym ciążę

Kobietom w ciąży

Osobom cierpiącym na depresję

Pacjentom z chorobami tarczycy

Kobietom, które wielokrotnie poroniły

Kobietom nieregularnie miesiączkującym

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać FT4?

Pomiar FT4 warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała,

nadmierna potliwość,

stany rozdrażnienia, niepokoju;

przewlekłe zmęczenie,

suchość skóry,

opuchnięta twarz,

wytrzeszcz oczu,

przetłuszczające się włosy,

depresja,

drżenie rąk,

pieczenie języka,

trudności z zasypianiem,

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze,

obniżone libido.

uderzenia gorąca,

kołatanie serca;

zaburzenia miesiączkowania;

wypadanie włosów,

zaparcia lub biegunki,

łamliwe paznokcie,

opuchnięte powieki,

zakrzywione lub pofalowane paznokcie,

apatia,

mrowienie kończyn,

częste uczucie zimna,

osłabienie mięśni,

chrypka,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Czas oczekiwania na wyniki:24 h
Okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak zbadać FT4 w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto badać wolną tyroksynę?

FT4 to jeden z trzech hormonów (obok FT3 i TSH), od których ilości zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ponadto wolna tyroksyna ma istotne znaczenie dla wielu procesów w organizmie. FT4 wspiera przemianę materii i prawidłowe działanie układu nerwowego. Odpowiada za metabolizm tłuszczów, przyswajanie glukozy z układu pokarmowego, pobudza procesy utleniania w tkankach, wpływa na czynność gruczołów płciowych oraz reguluje laktację.

Warto zatem kontrolować poziom FT4, aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz zadbać o ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Sentence-neutral card icon
Tyroksyna (T4) współdziała z trójjodotyroniną (T3), a uwalnianie wolnych frakcji tych hormonów (FT3 i FT4) jest możliwe dzięki tyreotropinie (TSH). To właśnie TSH, wydzielane przez przysadkę mózgową, warunkuje wydzielanie FT3 i FT4. Warto badać te parametry razem, chcąc zbadać swoją tarczycę. Rozważ zakup pakietu i zaoszczędź na dojeździe specjalisty!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Choroby tarczycy
69,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCE (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla mężczyzn w różnym wieku; - Dla kobiet przed zajściem w ciążę; - Dla kobiet długo starających się o dziecko; - Dla pacjentów, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowały schorzenia tarczycy. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę czynności gruczołu tarczowego pod kątem jej ewentualnych zaburzeń. Pakiet tarczycowy jest pomocny w diagnostyce chorób tarczycy oraz ich przyczyn. Dlaczego warto? Jeśli obserwujesz u siebie objawy mogące wskazywać na zaburzenia pracy gruczołu tarczowego - takie jak uczucie niepokoju, zmęczenie, wahania wagi ciała, bezsenność, ogólne osłabienie, wypadanie włosów, suchość skóry, nietolerancję zimna czy zaburzenia miesiączkowania - ten pakiet jest dla Ciebie! Pamiętaj, że warto wykonywać go w ramach corocznej profilaktyki, zwłaszcza, jeśli w Twojej rodzinie występowały schorzenia tarczycy. Jeśli zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny lub stwierdzono u Ciebie problemy z płodnością - wykonaj pakiet tarczycowy. Przy zakupie tego pakietu możesz skorzystać z bezpłatnej interpretacji wyników przy pomocy LabTest Checker. Narzędzie to jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który: - analizuje dane medyczne pacjenta (wyniki badań); - interpretuje je; - w razie potrzeby zadaje dodatkowe pytania o stan zdrowia (w oparciu o wyniki badań i poprzednie odpowiedzi); - podaje pacjentowi finalną interpretację wyników i rekomendację dalszych kroków. 24 godziny po pobraniu otrzymasz od nas wiadomość e-mail wraz z linkiem do narzędzia.

Package preview image
Choroby tarczycy
189,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCE (ROZSZERZONY)
anty-TG anty-TPO

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla mężczyzn w różnym wieku; - Dla kobiet przed zajściem w ciążę; - Dla kobiet długo starających się o dziecko; - Dla pacjentów, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowały schorzenia tarczycy. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę czynności gruczołu tarczowego pod kątem jej ewentualnych zaburzeń. Pakiet tarczycowy (rozszerzony) pozwala na zróżnicowanie najczęstszych chorób tarczycy (nadczynności i niedoczynności tarczycy) oraz ich przyczyn. Pakiet został wzbogacony o badania przeciwciał przeciwtarczycowych mających kluczowe znaczenie dla rozpoznania chorób tarczycy o charakterze autoimmunologicznym oraz wyborze odpowiedniego leczenia. Dlaczego warto? Pakiet ten możesz śmiało wykonać w ramach corocznej profilaktyki, zwłaszcza, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie występowały schorzenia tarczycy. Jeśli zaobserwowałeś u siebie skłonność do drażliwości, ciągłe, zmęczenie, nieplanowaną zmianę masy ciała, bezsenność czy ogólne osłabienie - ten pakiet jest dla Ciebie. Twoją uwagę zwrócić powinno również wypadanie włosów, suchość skóry, nietolerancja zimna, biegunka, zaparcia czy zaburzenia miesiączkowania.. Myślisz o powiększeniu rodziny lub zdiagnozowano u Ciebie problemy z płodnością? Wykonaj pakiet tarczycowy (rozszerzony), ponieważ choroby tarczycy wpływają na płodność - a odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu przez lekarza endokrynologa może zwiększyć szansę na dziecko. Przy zakupie tego pakietu możesz skorzystać z bezpłatnej interpretacji wyników przy pomocy LabTest Checker. Narzędzie to jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który: - analizuje dane medyczne pacjenta (wyniki badań); - interpretuje je; - w razie potrzeby zadaje dodatkowe pytania o stan zdrowia (w oparciu o wyniki badań i poprzednie odpowiedzi); - podaje pacjentowi finalną interpretację wyników i rekomendację dalszych kroków. 24 godziny po pobraniu otrzymasz od nas wiadomość e-mail wraz z linkiem do narzędzia.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie?

Osoby ze stwierdzoną niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy powinny wykonywać badanie FT4 regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli wcześniej wykonywałeś(-aś) po raz pierwszy badanie TSH i jego wynik odbiega od normy – warto wykonać pomiar FT4 i FT3.

Jak przygotować się do badania FT4?

 • Bullet image

  Przed badaniem poinformuj lekarza o stosowanych lekach. Niektóre substancje mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego lekarz może zalecić wstrzymanie się z przyjmowaniem leków przed pobraniem.

 • Bullet image

  Na badaniu nie musisz być na czczo, warto jednak wykonać je w godzinach porannych.

 • Bullet image

  Jeśli bierzesz leki na tarczycę, weź je po badaniu FT4 — chyba że lekarz zaleci inaczej.

Sentence-positive card icon
Gotowy(-a)? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest FT4?

Wolna tyroksyna (FT4) jest aktywną formą tyroksyny (T4) wytwarzanej w tarczycy. Dlaczego w badaniach oznacza się FT4, a nie T4? Otóż pomiar T4 dostarcza informacji o całkowitej ilości hormonu, który w 99% jest nieaktywny wskutek związania z białkami krwi. Do tkanek mogą przechodzić jedynie hormony wolne i tylko w takiej postaci mają one wpływ na komórki organizmu, dlatego oznaczenie poziomu FT4 ma dużo większe znaczenie diagnostyczne niż pomiar T4.

FT4 – norma

Norma dla osoby dorosłej mieści się w zakresie 9 – 22 pmol/l (0,8 – 1,8 ng/dl).

FT4 – normy u dzieci

Wiek dziecka

3 dni – 10 tygodni

10 tygodni – 10 miesięcy

14 miesięcy – 5 lat

5 – 14 lat

14 lat +

Norma FT4

22 - 49

9 - 21

8 - 17

9 - 20

8 - 17

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

FT4 - normy w ciąży

Etap ciąży

1. trymestr

2. trymestr

3. trymestr

Norma FT4 (pmol/l)

11,99 - 21,89

10,46 - 16,67

8,96 - 17,23

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Badania tarczycy FT4 nie powinno się wykonywać u osób w trakcie leczenia heparyną oraz niedługo po zakończeniu terapii.
 • Negatywny wpływ na wynik może mieć również obecność we krwi przeciwciał heterofilnych, HAMA.

Interpretacja wyników

Pomiar FT4 zyskuje wartość diagnostyczną w zestawieniu z dwoma innymi parametrami: FT3, TSH.

Niskie TSH, wysokie FT4 i FT3 wskazują na nadczynność tarczycy. Nadczynność skąpoobjawowa występuje, gdy FT3 i FT4 mieszczą się w normie, a TSH jest niskie. Podwyższone FT4 może być również efektem leczenia niedoczynności tarczycy tyroksyną.

Za niskie FT4 wraz z FT3 poniżej normy oraz wysokim TSH to objaw niedoczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności skąpoobjawowej FT3 i FT4 mogą być prawidłowe, natomiast TSH — podwyższone. Niskie FT4 występuje również w przypadku niedoboru jodu oraz w wyniku terapii tyreostatykami.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2023 uPacjenta