FT4 – wolna tyroksyna

FT4 to wolna, aktywna postać tyroksyny (tetrajodotyroniny T4) – hormonu tarczycy wpływającego na ogólny metabolizm organizmu. Jest to jedno z badań wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy: niedoczynności lub nadczynności. Sprawdź swoje zdrowie bez wychodzenia z domu – umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:17,10 zł

Komu polecamy badanie FT4?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Parom planującym ciążę

Kobietom w ciąży

Osobom cierpiącym na depresję

Pacjentom z chorobami tarczycy

Kobietom, które wielokrotnie poroniły

Kobietom nieregularnie miesiączkującym

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać FT4?

Pomiar wolnej tyroksyny warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała,

nadmierna potliwość,

stany rozdrażnienia, niepokoju;

przewlekłe zmęczenie,

suchość skóry,

opuchnięta twarz,

wytrzeszcz oczu,

przetłuszczające się włosy,

depresja,

drżenie rąk,

pieczenie języka,

trudności z zasypianiem,

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze,

obniżone libido.

uderzenia gorąca,

kołatanie serca;

zaburzenia miesiączkowania;

wypadanie włosów,

zaparcia lub biegunki,

łamliwe paznokcie,

opuchnięte powieki,

zakrzywione lub pofalowane paznokcie,

apatia,

mrowienie kończyn,

częste uczucie zimna,

osłabienie mięśni,

chrypka,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak zbadać FT4 w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto badać wolną tyroksynę?

FT4 to jeden z trzech hormonów (obok FT3 i TSH), od których ilości zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Ponadto wolna tyroksyna ma istotne znaczenie dla wielu procesów w organizmie. FT4 wspiera przemianę materii i prawidłowe działanie układu nerwowego. Odpowiada za metabolizm tłuszczów, przyswajanie glukozy z układu pokarmowego, pobudza procesy utleniania w tkankach, wpływa na czynność gruczołów płciowych oraz reguluje laktację.

Warto zatem kontrolować poziom FT4, aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz zadbać o ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Sentence-neutral card icon
Tyroksyna (T4) współdziała z trójjodotyroniną (T3), a uwalnianie wolnych frakcji tych hormonów (FT3 i FT4) jest możliwe dzięki tyreotropinie (TSH). To właśnie TSH, wydzielane przez przysadkę mózgową, warunkuje wydzielanie FT3 i FT4. Warto badać te parametry razem, chcąc zbadać swoją tarczycę. Rozważ zakup pakietu i zaoszczędź na dojeździe specjalisty!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Choroby tarczycy
89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
COVID-19
369,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ZMĘCZENIE
Albumina

W pewnym stopniu zmęczenie jest nieodłącznym elementem codzienności. Jednak kiedy uczucie to jest przytłaczające i wszechobecne, przez co utrudnia codzienne czynności, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Za chroniczne zmęczenie może bowiem odpowiadać niedobór witamin i składników mineralnych, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w obrębie pracy niektórych narządów, np. wątroby lub nerek. Badania w Pakiecie umożliwiają diagnostykę wymienionych stanów zdrowotnych, przez co są też wskazówką dla specjalisty do zalecenia farmakoterapii, suplementacji lub zmian w diecie. Tak szerokie spojrzenie zyskasz, zamawiając zaledwie 1 pakiet badań, który wykonasz w swoim domu. Wyniki odbierzesz również w wygodny sposób: online.

Jak często wykonywać badanie wolnej tyroksyny?

Osoby ze stwierdzoną niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy powinny wykonywać badanie FT4 regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli masz już wynik badania TSH, który odbiega od normy – warto wykonać pomiar FT4 i FT3.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania FT4?

  • Bullet image

    Przed badaniem poinformuj lekarza o stosowanych lekach. Niektóre substancje mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego lekarz może zalecić wstrzymanie się z przyjmowaniem leków przed pobraniem.

  • Bullet image

    Na badaniu nie musisz być na czczo, warto jednak wykonać je w godzinach porannych.

  • Bullet image

    Jeśli bierzesz leki na tarczycę, weź je po badaniu FT4 — chyba że lekarz zaleci inaczej.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest FT4?

Wolna tyroksyna (FT4) jest aktywną formą tyroksyny (T4) wytwarzanej w tarczycy. Dlaczego w badaniach oznacza się FT4, a nie T4? Otóż pomiar T4 dostarcza informacji o całkowitej ilości hormonu, który w 99% jest nieaktywny wskutek związania z białkami krwi. Do tkanek mogą przechodzić jedynie hormony wolne i tylko w takiej postaci mają one wpływ na komórki organizmu, dlatego oznaczenie poziomu FT4 ma dużo większe znaczenie diagnostyczne niż pomiar T4.

FT4 – norma

Norma dla osoby dorosłej mieści się w zakresie 9 – 22 pmol/l (0,8 – 1,8 ng/dl).

FT4 – normy u dzieci

Wiek dziecka

3 dni – 10 tygodni

10 tygodni – 10 miesięcy

14 miesięcy – 5 lat

5 – 14 lat

14 lat +

Norma FT4

22 - 49

9 - 21

8 - 17

9 - 20

8 - 17

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

FT4 - normy w ciąży

Etap ciąży

1. trymestr

2. trymestr

3. trymestr

Norma FT4 (pmol/l)

11,99 - 21,89

10,46 - 16,67

8,96 - 17,23

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Badania tarczycy FT4 nie powinno się wykonywać u osób w trakcie leczenia heparyną oraz niedługo po zakończeniu terapii.
  • Negatywny wpływ na wynik może mieć również obecność we krwi przeciwciał heterofilnych, HAMA.

Interpretacja wyników

Pomiar FT4 zyskuje wartość diagnostyczną w zestawieniu z dwoma innymi parametrami: FT3, TSH.

Niskie TSH, wysokie FT4 i FT3 wskazują na nadczynność tarczycy. Nadczynność skąpoobjawowa występuje, gdy FT3 i FT4 mieszczą się w normie, a TSH jest niskie. Podwyższone FT4 może być również efektem leczenia niedoczynności tarczycy tyroksyną.

Za niskie FT4 wraz z FT3 poniżej normy oraz wysokim TSH to objaw niedoczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności skąpoobjawowej FT3 i FT4 mogą być prawidłowe, natomiast TSH — podwyższone. Niskie FT4 występuje również w przypadku niedoboru jodu oraz w wyniku terapii tyreostatykami.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image