Komu polecamy to badanie?
Parom w diagnostyce niepłodności
Kobietom niebędącym w ciąży i niekarmiących piersią a doświadczających mlekotoku
Mężczyznom z ginekomastią (powiększeniem gruczołów sutkowych)
Osobom obu płci, które zaobserwowały u siebie spadek libido
Kobietom z zaburzeniami miesiączkowania i w okresie menopauzy
Osobom z podejrzeniem osteoporozy
Mężczyznom z zaburzeniami erekcji
Kiedy badać prolaktynę?
Wykonaj badanie prolaktyny, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
u kobiet: brak miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, mlekotok, powiększenie piersi, wzmożona bolesność piersi;
u obu płci: bóle głowy, zaburzenia widzenia, spadek libido, problemy z płodnością;
u mężczyzn: ginekomastia (powiększone gruczoły piersiowe, wydzielina z piersi, zaburzenia erekcji, brak owłosienia na twarzy i ciele);
u nastolatków: opóźnione dojrzewanie płciowe.
Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.
Jak wykonać badanie prolaktyny w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie prolaktyny w surowicy?
Według WHO 15% par na całym świecie zmaga się z niepłodnością. W Polsce nieoficjalnie mówi się, że aż 20% par ma trudności z zajściem w ciążę. Przyczyn niepłodności może być bardzo wiele, a często należą do nich zaburzenia hormonalne. Podwyższony poziom prolaktyny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn utrudnia zajście w ciążę. Z kolei dla świeżo upieczonych mam nieprawidłowy poziom hormonu może wiązać się z niewystarczającą produkcją mleka dla niemowlęcia.
Prolaktyna wpływa też na życie seksualne. Wysokie stężenie hormonu obniża libido u obu płci, a u mężczyzn przyczynia się do problemów z erekcją. To z kolei może odbić się na relacji: problemy seksualne mogą prowadzić do wzrostu stresu i napięcia w związku. Partnerzy mogą doświadczać presji i niepewności dotyczącej swojej zdolności do zaspokojenia potrzeb seksualnych drugiej osoby. W konsekwencji może pojawić się szereg obaw, frustracji i jeszcze większe obniżenie libido. Partnerzy mogą czuć się niezrozumiani, odrzuceni lub zaniepokojeni brakiem satysfakcji seksualnej. Z czasem może to nawet prowadzić do zaniku intymności emocjonalnej. Czasami kilka badań hormonalnych, w tym prolaktyny, może rzucić nowe światło na problemy partnerskie i pomóc w ich zredukowaniu.
Wysoka prolaktyna może mieć też wpływ na Twoją wagę! Podwyższony poziom tego hormonu często towarzyszy tyciu.
Jeśli okaże się, że masz podwyższoną prolaktynę – nie martw się! Można temu zaradzić poprzez odpowiednie leczenie. Dzięki temu wpłyniesz na swoją płodność i odzyskasz apetyt na seks. Jeśli wysoki poziom hormonu przyczyniał się także do tycia, teraz zwiększone łaknienie nie będzie już tak dużym problemem. Możesz w pełni korzystać z życia.
Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom prolaktyny i innych ważnych parametrów.

259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy? Przed miesiączką jesteś kłębkiem nerwów? A może zaatakował Cię trądzik, mimo że okres dojrzewania już dawno za Tobą? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że powinnaś przyjrzeć się swojemu organizmowi. Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet oceni funkcjonowanie Twoje ciała. Niestety, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu hormonów mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę nieregularnych lub zbyt obfitych miesiączek, nasilonego PMS-u, trądziku czy wypadania włosów. Są też niezbędne w diagnostyce niepłodności oraz chorób (w tym nowotworów) układu rodnego. Jak widzisz, hormony mają wpływ na wiele aspektów Twojego życia: zdrowie, nastrój, wygląd, a nawet życiowe plany – mogą Ci uniemożliwić zostanie mamą. Nie pozwól, aby zapanowały nad Twoim życiem! Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Kobiet i miej hormony pod kontrolą. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

479,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED CIĄŻĄ
„Czy moja aktualna dieta daje mi wystarczająco sił, by zajść w ciążę i zapewnić przyszłemu dziecku zdrowie?” Badania zawarte w pakiecie dostarczą tego typu informacje! Wielu komplikacji w okresie ciąży i wad wrodzonych dziecka można uniknąć, dbając o odpowiedni poziom odżywienia organizmu i prowadząc zdrowy styl życia. Ponadto wykonanie badań pomaga ocenić, jak organizm kobiety radzi sobie z codziennym stresem i czy napięcie nerwowe nie jest przyczyną problemów, np. hormonalnych, które mogą utrudniać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z Pakietem możesz wykryć m.in. anemię, cukrzycę, choroby tarczycy i wątroby, a także choroby zakaźne, które mogą wpływać na płodność lub utrzymanie ciąży, a także rozwój płodu. Rozpoczęcie leczenia jeszcze przed zajściem w ciążę wzmacnia bezpieczeństwo ciąży oraz redukuje ryzyko powikłań. Wykonaj domowe badania krwi i śpij spokojnie!

699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA MĘŻCZYZN
Problemy z płodnością u mężczyzn nie znają kryterium wieku czy kondycji fizycznej. Specjaliści zaznaczają, że nawet młodzi, wysportowani i ogólnie zdrowi mężczyźni mogą doświadczyć problemów z płodnością. Identyfikację tych problemów umożliwiają nie tylko badania nasienia, ale również badania krwi. Teraz możesz wykonać je w domu, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wykonanie testów na płodność do swojego kalendarza. Wykonanie tych badań płodności u mężczyzn może dostarczyć ważnych informacji na temat Twojej płodności i potencjalnych przyczyn problemów. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. płodności, który na podstawie wyników tych badań będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie lub interwencje mające na celu poprawę Twojej płodności.
Jak często wykonywać badanie?
Nie ma potrzeby, aby badanie prolaktyny wykonywać regularnie w celach profilaktycznych. Wykonuje się je w określonych przypadkach, np. przy problemach z płodnością.
Jak przygotować się do badania prolaktyny?
Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.
Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.
2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.
Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).
Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.
W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.
Na dzień przed badaniem powstrzymaj się od aktywności seksualnej.
Poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.
Badanie prolaktyny najlepiej wykonać między 2. a 5. dniem cyklu lub w drugiej fazie cyklu, razem z progesteronem.
Co to jest prolaktyna?
Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. U obu płci prolaktyna uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Pełni funkcje reprodukcyjne, regulacyjne i metaboliczne. U kobiet odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego, a w okresie ciąży i karmienia piersią pobudza wzrost gruczołów piersiowych i nadzoruje proces laktacji. Stężenie prolaktyny regulowane jest przez dopaminę i estrogeny. Hormon bierze udział w regulacji cyklu miesiączkowego. Jeśli jego stężenie jest wysokie, nie dochodzi do owulacji – w konsekwencji następuje zatrzymanie miesiączki.
Prolaktyna a tycie
Choć prolaktyna nie wpływa bezpośrednio na wagę, objawy towarzyszące nieprawidłowemu poziomowi tego hormonu, mogą powodować tycie. Przykładowo podwyższona prolaktyna może być powiązana z niedoczynnością tarczycy. Wówczas pacjent często jest apatyczny, towarzyszy mu ciągłe poczucie zmęczenia, a jego metabolizm spowalnia. Takie objawy nie sprzyjają utracie wagi.
Normy prolaktyny
Normy prolaktyny u kobiet
Faza cyklu | Norma PRL |
---|---|
I faza cyklu miesiączkowego (folikularna) | 4,8-23,3 ng/ml |
II faza cyklu miesiączkowego (lutealna) | 23,3-40 ng/ml |
III trymestr ciąży | stężenie może wynosić nawet 400 ng/ml |
U mężczyzn stężenie prolaktyny nie powinno przekraczać 20 ng/ml.
Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- U kobiet wysoką prolaktynę obserwuje się w 2 fazie cyklu miesiączkowego, w trakcie ciąży i w okresie laktacji.
- U obu płci stężenie hormonu wzrasta po wysiłku fizycznym, aktywności seksualnej, w sytuacjach stresowych oraz w wyniku hipoglikemii (obniżenia poziomu glukozy we krwi).
- Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem
- Aktywność seksualna do 24 h przed pobraniem
- Stres
- Pora dnia
- Ciąża i okres laktacji
- Choroby przysadki (gruczolaki)
- Choroby podwzgórza
- Zespół policystycznych jajników (PCOS)
- Niedoczynność tarczycy
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
- Przyjmowanie estrogenów
- Zażywanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych
- Spożycie przed badaniem posiłku bogatego w tłuszcze i białka
Interpretacja wyników
Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) może świadczyć o gruczolakach lub urazach przysadki oraz chorobach i urazach w obrębie czaszki. Przyczyną wysokiej prolaktyny mogą być: niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, niewydolność kory nadnerczy oraz stosowanie niektórych leków.
Niska prolaktyna (hipoprolaktynemia) może świadczyć o niedoczynności przysadki mózgowej.
Powiązane badania
LH | Progesteron | AMH | FSH