Prolaktyna (PRL)

Nieprawidłowy poziom prolaktyny (hormonu przysadki mózgowej) może odpowiadać za problemy z płodnością u obu płci. Wykonaj badanie bez wychodzenia z domu i zobacz, czy nie masz podwyższonej prolaktyny.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:18,05 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom w diagnostyce niepłodności

Kobietom niebędącym w ciąży i niekarmiących piersią a doświadczających mlekotoku

Mężczyznom z ginekomastią (powiększeniem gruczołów sutkowych)

Osobom obu płci, które zaobserwowały u siebie spadek libido

Kobietom z zaburzeniami miesiączkowania i w okresie menopauzy

Osobom z podejrzeniem osteoporozy

Mężczyznom z zaburzeniami erekcji

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać prolaktynę?

Wykonaj badanie prolaktyny, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

u kobiet: brak miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, mlekotok, powiększenie piersi, wzmożona bolesność piersi;

u obu płci: bóle głowy, zaburzenia widzenia, spadek libido, problemy z płodnością;

u mężczyzn: ginekomastia (powiększone gruczoły piersiowe, wydzielina z piersi, zaburzenia erekcji, brak owłosienia na twarzy i ciele);

u nastolatków: opóźnione dojrzewanie płciowe.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencji (ECLIA)
Orientacyjny czas oczekiwana na wyniki: 1-2 dni robocze
Szacowany okres ważności wyników:3 miesiące
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie prolaktyny w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie prolaktyny w surowicy?

Według WHO 15% par na całym świecie zmaga się z niepłodnością. W Polsce nieoficjalnie mówi się, że aż 20% par ma trudności z zajściem w ciążę. Przyczyn niepłodności może być bardzo wiele, a często należą do nich zaburzenia hormonalne. Podwyższony poziom prolaktyny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn utrudnia zajście w ciążę. Z kolei dla świeżo upieczonych mam nieprawidłowy poziom hormonu może wiązać się z niewystarczającą produkcją mleka dla niemowlęcia.

Prolaktyna wpływa też na życie seksualne. Wysokie stężenie hormonu obniża libido u obu płci, a u mężczyzn przyczynia się do problemów z erekcją. To z kolei może odbić się na relacji: problemy seksualne mogą prowadzić do wzrostu stresu i napięcia w związku. Partnerzy mogą doświadczać presji i niepewności dotyczącej swojej zdolności do zaspokojenia potrzeb seksualnych drugiej osoby. W konsekwencji może pojawić się szereg obaw, frustracji i jeszcze większe obniżenie libido. Partnerzy mogą czuć się niezrozumiani, odrzuceni lub zaniepokojeni brakiem satysfakcji seksualnej. Z czasem może to nawet prowadzić do zaniku intymności emocjonalnej. Czasami kilka badań hormonalnych, w tym prolaktyny, może rzucić nowe światło na problemy partnerskie i pomóc w ich zredukowaniu.

Wysoka prolaktyna może mieć też wpływ na Twoją wagę! Podwyższony poziom tego hormonu często towarzyszy tyciu.

Jeśli okaże się, że masz podwyższoną prolaktynę – nie martw się! Można temu zaradzić poprzez odpowiednie leczenie. Dzięki temu wpłyniesz na swoją płodność i odzyskasz apetyt na seks. Jeśli wysoki poziom hormonu przyczyniał się także do tycia, teraz zwiększone łaknienie nie będzie już tak dużym problemem. Możesz w pełni korzystać z życia.

Sentence-neutral card icon
Wysokiej prolaktynie często towarzyszą inne zmiany hormonalne. Estrogen, dopamina, kortyzol to hormony, których stężenia zależą od poziomu prolaktyny. Niski cukier (hipoglikemia) oraz niedoczynność tarczycy również może mieć związek z wahaniami tego hormonu. Zobacz pakiety badań zawierające wskazane parametry i wybierz ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom prolaktyny i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Lepszy nastrój
259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
DHEA-SO4 Estradiol

Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy? Przed miesiączką jesteś kłębkiem nerwów? A może zaatakował Cię trądzik, mimo że okres dojrzewania już dawno za Tobą? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że powinnaś przyjrzeć się swojemu organizmowi. Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet oceni funkcjonowanie Twoje ciała. Niestety, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu hormonów mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę nieregularnych lub zbyt obfitych miesiączek, nasilonego PMS-u, trądziku czy wypadania włosów. Są też niezbędne w diagnostyce niepłodności oraz chorób (w tym nowotworów) układu rodnego. Jak widzisz, hormony mają wpływ na wiele aspektów Twojego życia: zdrowie, nastrój, wygląd, a nawet życiowe plany – mogą Ci uniemożliwić zostanie mamą. Nie pozwól, aby zapanowały nad Twoim życiem! Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Kobiet i miej hormony pod kontrolą. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
479,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED CIĄŻĄ
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

„Czy moja aktualna dieta daje mi wystarczająco sił, by zajść w ciążę i zapewnić przyszłemu dziecku zdrowie?” Badania zawarte w pakiecie dostarczą tego typu informacje! Wielu komplikacji w okresie ciąży i wad wrodzonych dziecka można uniknąć, dbając o odpowiedni poziom odżywienia organizmu i prowadząc zdrowy styl życia. Ponadto wykonanie badań pomaga ocenić, jak organizm kobiety radzi sobie z codziennym stresem i czy napięcie nerwowe nie jest przyczyną problemów, np. hormonalnych, które mogą utrudniać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z Pakietem możesz wykryć m.in. anemię, cukrzycę, choroby tarczycy i wątroby, a także choroby zakaźne, które mogą wpływać na płodność lub utrzymanie ciąży, a także rozwój płodu. Rozpoczęcie leczenia jeszcze przed zajściem w ciążę wzmacnia bezpieczeństwo ciąży oraz redukuje ryzyko powikłań. Wykonaj domowe badania krwi i śpij spokojnie!

Package preview image
Zaburzenia hormonalne
699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA MĘŻCZYZN
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Problemy z płodnością u mężczyzn nie znają kryterium wieku czy kondycji fizycznej. Specjaliści zaznaczają, że nawet młodzi, wysportowani i ogólnie zdrowi mężczyźni mogą doświadczyć problemów z płodnością. Identyfikację tych problemów umożliwiają nie tylko badania nasienia, ale również badania krwi. Teraz możesz wykonać je w domu, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wykonanie testów na płodność do swojego kalendarza. Wykonanie tych badań płodności u mężczyzn może dostarczyć ważnych informacji na temat Twojej płodności i potencjalnych przyczyn problemów. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. płodności, który na podstawie wyników tych badań będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie lub interwencje mające na celu poprawę Twojej płodności.

Jak często wykonywać badanie?

Nie ma potrzeby, aby badanie prolaktyny wykonywać regularnie w celach profilaktycznych. Wykonuje się je w określonych przypadkach, np. przy problemach z płodnością.

Jak przygotować się do badania prolaktyny?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

 • Bullet image

  Na dzień przed badaniem powstrzymaj się od aktywności seksualnej.

 • Bullet image

  Poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.

 • Bullet image

  Badanie prolaktyny najlepiej wykonać między 2. a 5. dniem cyklu lub w drugiej fazie cyklu, razem z progesteronem.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. U obu płci prolaktyna uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Pełni funkcje reprodukcyjne, regulacyjne i metaboliczne. U kobiet odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego, a w okresie ciąży i karmienia piersią pobudza wzrost gruczołów piersiowych i nadzoruje proces laktacji. Stężenie prolaktyny regulowane jest przez dopaminę i estrogeny. Hormon bierze udział w regulacji cyklu miesiączkowego. Jeśli jego stężenie jest wysokie, nie dochodzi do owulacji – w konsekwencji następuje zatrzymanie miesiączki.

Prolaktyna a tycie

Choć prolaktyna nie wpływa bezpośrednio na wagę, objawy towarzyszące nieprawidłowemu poziomowi tego hormonu, mogą powodować tycie. Przykładowo podwyższona prolaktyna może być powiązana z niedoczynnością tarczycy. Wówczas pacjent często jest apatyczny, towarzyszy mu ciągłe poczucie zmęczenia, a jego metabolizm spowalnia. Takie objawy nie sprzyjają utracie wagi.

Normy prolaktyny

Normy prolaktyny u kobiet

Faza cyklu

Norma PRL

I faza cyklu miesiączkowego (folikularna)

4,8-23,3 ng/ml

II faza cyklu miesiączkowego (lutealna)

23,3-40 ng/ml

III trymestr ciąży

stężenie może wynosić nawet 400 ng/ml

U mężczyzn stężenie prolaktyny nie powinno przekraczać 20 ng/ml.

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • U kobiet wysoką prolaktynę obserwuje się w 2 fazie cyklu miesiączkowego, w trakcie ciąży i w okresie laktacji.
 • U obu płci stężenie hormonu wzrasta po wysiłku fizycznym, aktywności seksualnej, w sytuacjach stresowych oraz w wyniku hipoglikemii (obniżenia poziomu glukozy we krwi).
 • Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem
 • Aktywność seksualna do 24 h przed pobraniem
 • Stres
 • Pora dnia
 • Ciąża i okres laktacji
 • Choroby przysadki (gruczolaki)
 • Choroby podwzgórza
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS)
 • Niedoczynność tarczycy
 • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
 • Przyjmowanie estrogenów
 • Zażywanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych
 • Spożycie przed badaniem posiłku bogatego w tłuszcze i białka

Interpretacja wyników

Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) może świadczyć o gruczolakach lub urazach przysadki oraz chorobach i urazach w obrębie czaszki. Przyczyną wysokiej prolaktyny mogą być: niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, niewydolność kory nadnerczy oraz stosowanie niektórych leków.

Niska prolaktyna (hipoprolaktynemia) może świadczyć o niedoczynności przysadki mózgowej.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image

Powiązane badania

LH | Progesteron | AMH | FSH