PSA całkowity - badanie prostaty z krwi

Badanie prostaty to także badania krwi, które pomogą wcześnie wykryć raka prostaty, na którego choruje rocznie 19 000 Polaków, zanim pojawią się objawy. Badanie PSA może także pomóc w diagnostyce stanów zapalnych prostaty. Zbadaj się w komfortowych warunkach swojego domu: bez kolejek i stresu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:27,55 zł

Komu polecamy badanie PSA?

Każdemu mężczyźnie po 40. r.ż., który chce długo cieszyć się zdrowiem

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki nowotworu prostaty

Pacjentom ze zdiagnozowanym rakiem prostaty w celu monitorowania skuteczności leczenia oraz wykrycia ewentualnej remisji

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie prostaty z krwi?

Badanie PSA powinieneś wykonać, jeśli doświadczasz takich objawów jak:

krwiomocz,

częstomocz,

osłabienie strumienia moczu,

zaburzenia erekcji,

przewlekłe zaparcia,

silne bóle w podbrzuszu,

problemy z oddawaniem moczu,

ból kości,

nagła utrata masy ciała,

gorączka lub stan podgorączkowy.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencyjna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie PSA w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie PSA - badanie prostaty z krwi?

19 000 Polaków rocznie słyszy diagnozę raka prostaty. Im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo tego nowotworu: szacuje się, że po 70. r.ż. co 9 mężczyzna będzie zmagał się z tą chorobą.

W wielu przypadkach nowotwór nie daje objawów. Skoro tak jest, jak można go wykryć? Właśnie dzięki regularnemu sprawdzaniu poziomu markera PSA. Krajowy Rejestr Nowotworów powołuje się na przykład wprowadzenia tego badania w USA: we wczesnych latach 90. zaobserwowano zwiększoną liczbę diagnoz raka prostaty, co skorelowane było ze zwiększoną powszechnością badania. Od tamtego czasu liczba zachorowań utrzymuje się na stałym poziomie. Świadczy to o skuteczności badania w wykrywaniu bezobjawowego nowotworu prostaty.

Badanie wykonuje się także wśród pacjentów z objawami mogącymi świadczyć o raku prostaty oraz na każdym stadium choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.

Poza diagnostyką raka, badanie PSA pozwala wykryć zapalenie prostaty lub jej przerost, a także infekcję układu moczowego. Zbadaj prostatę w swoim domu dzięki domowemu pobraniu krwi!

Sentence-neutral card icon
Badanie PSA to tylko jedno z badań przesiewowych w kierunku raka. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie pod kątem ryzyka nowotworów, wybierz pakiet badań, który zbada PSA i inne ważne markery.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla mężczyzn
179,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA MĘŻCZYZN
AFP CA 19-9

Choć liczba zachorowań w zależności od płci jest podobna, to mężczyźni częściej przegrywają walkę z rakiem. Najczęstszym nowotworem, na który chorują mężczyźni, to rak prostaty, a zaraz po nim rak płuc, który zarazem charakteryzuje się najwyższą śmiertelnością. Ostatnie miejsce na podium zajmuje rak jelita grubego, który dotyka obie płcie w podobnej częstotliwości. Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian oraz ocenić skuteczność leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. Pakiet będzie pomocnym przede wszystkim mężczyznom ze zdiagnozowanym nowotworem w celach monitorowania postępów leczenia lub tym, którzy są w trakcie diagnostyki raka.

Package preview image
Zdrowie ogólne
399,00 zł
PAKIET BADAŃ 40+ DLA MĘŻCZYZN
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Dzięki pakietowi 40 plus zrobisz kompleksowy przegląd swojego zdrowia. Koniec z wymówkami, że nie masz czasu na badanie – możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Wizyta specjalisty zajmie dosłownie kilka minut, dzięki czemu nie musisz się odrywać od swoich codziennych obowiązków. Regularne badania krwi pozwalają zapobiec kosztownemu i długotrwałemu leczeniu. Chcesz oszczędzić jeszcze więcej? Na jednej wizycie mobilnego specjalisty możesz przebadać aż 3 osoby! Zadbaj o swoje zdrowie i zamów badania dla siebie, partnerki, dzieci lub rodziców.

Package preview image
Dla mężczyzn
1099,00 zł
PAKIET NOWOTWORY U MĘŻCZYZN - BADANIA GENETYCZNE PODSTAWOWE
Nowotwory u mężczyzn - panel podstawowy (BRCA1,BRCA2,HOXB13,CHEK2, NBN)

Do 10% chorób nowotworowych jest dziedzicznych. W takich przypadkach mutacje DNA powodują, że wystarczy mniejsza liczba czynników rakowych, by komórki w ciele zaczęły formować zmiany nowotworowe. Z takimi czynnikami możesz mieć do czynienia na co dzień, np. w pracy (zwłaszcza w zakładach produkcyjnych). Łatwo też zapomnieć, że tytoń, alkohol, jak i rosnące zanieczyszczenie środowiska to również czynniki rakotwórcze. Wiedząc, że posiadasz mutacje genowe sprzyjające rozwojowi nowotworu, możesz podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Profilaktyczne badania krwi oraz regularne samobadanie jąder to tylko jedne z nich – zaraz obok powinien znaleźć się rachunek sumienia dot. prowadzonego stylu życia i diety. Sprawdź swoje predyspozycje do raka prostaty, jelita grubego, żołądka, trzustki, nerek i tarczycy.

Jak często badać prostatę?

Eksperci podkreślają, że pierwsze badanie PSA należy wykonać po 40. urodzinach i następnie wykonywać je co roku.

W przypadku stwierdzenia raka prostaty, lekarz nakreśli częstotliwość badań.

Sprawdź, jakie inne badania po 40. warto wykonywać regularnie!

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Badanie PSA – przygotowanie

 • Bullet image

  Na badaniu PSA nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Na 30 minut przed pobraniem krwi wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  Na kilka dni przed zaplanowanym badaniem powstrzymaj się od współżycia. Unikaj również długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.

 • Bullet image

  Na kilka dni przed badaniem zrezygnuj z jazdy na rowerze oraz innych czynności mogących wpłynąć na ucisk gruczołu krokowego.

 • Bullet image

  Unikaj badania do 3 tygodni po przeprowadzeniu inwazyjnych badań na prostacie bądź badania per rectum.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie PSA?

PSA to białko wytwarzane wyłącznie przez komórki gruczołu krokowego (prostaty). Odgrywa ważną rolę w procesie zapłodnienia: wpływa na jakość ejakulatu oraz odpowiednią ruchliwość plemników. To badanie na prostatę z krwi, które jest uzupełnieniem tradycyjnego badania per rectum. Pomaga wykryć raka prostaty nawet we wczesnym stadium. Odkrycie tego markera raka prostaty przyczyniło się do obniżenia śmiertelności z powodu tego nowotworu o 40%.

Normy PSA całkowitego

Prawidłowy poziom PSA całkowitego nie powinien przekraczać 4,0 ng/ml. Normy jednak różnią się w zależności od wieku, ponieważ z czasem poziom PSA naturalnie się podwyższa – sprawdź tabelę norm niżej.

normy PSA

Wiek pacjenta

norma PSA (ng/ml)

40 – 49

0 – 2,5

50 - 59

0 - 3,5

60 - 69

0 - 4,5

70 - 79

0 - 6,5

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Co wpływa na poziom PSA?

 • Przyjmowanie leków (np. leków na cholesterol, aspiryna, inhibitory 5-alfa reduktazy) i suplementów diety — warto skonsultować się z lekarzem stosowane preparaty.
 • Stosunek seksualny przed badaniem — ejakulacja podwyższa poziom PSA.
 • Wiek — starsi mężczyźni mają wyższy poziom PSA.
 • Inwazyjne badania takie jak badania per rectum, resekcja przezcewkowa, przezodbytnicze USG prostaty, biopsja prostaty, radykalna prostatektomia podwyższają stężenie PSA.
 • Aktywność fizyczna, podczas której następuje ucisk na gruczoł prostaty, np. jazda na rowerze.

Badanie na prostatę z krwi – interpretacja wyników

Podwyższone PSA pojawia się nie tylko przy raku prostaty, ale także przy łagodnym przeroście prostaty lub zapaleniu stercza, urazach gruczołu krokowego, ostremu zatrzymaniu moczu, czy zapaleniu dróg moczowych.

Niski poziom PSA wolnego wskazuje na to, że pacjent przed badaniem utrzymywał pozycję leżącą przez więcej niż 24 godziny. Pojawia się również przy przyjmowaniu inhibitorów 5-reduktazy (stosowanych w leczeniu gruczolaka stercza).

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
konsultacja wyników online

Badania powiązane

CEA | AFP | CA 19-9

Kategoria:

Markery nowotworowe