Rzeżączka to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową, która nieleczona może mieć poważne konsekwencje u pacjentów, takie jak bezpłodność czy zapalenia narządów w obrębie miednicy. Jej objawy mogą przypominać infekcję grzybiczą. Jak wygląda rzeżączka i jak się ją diagnozuje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Rzeżączka – co to jest? Jak można się nią zarazić?
Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Jest wywoływana przez bakterie dwoinki rzeżączki (łac. Neisseria gonorrhoeae). Chociaż do zakażenia dochodzi głównie w wyniku kontaktu seksualnego (waginalnego, oralnego, analnego), rzeżączką można się także zarazić poprzez:
- korzystanie z publicznych toalet;
- współdzielenie przedmiotów higieny osobistej takich jak: gąbki, ręczniki, maszynki do golenia;
- współdzielenie bielizny, a nawet spanie w tej samej pościeli;
- poród – dwoinka rzeżączki może przejść z matki na dziecko.
Kto jest szczególnie narażony na zarażenie?
Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) na zachorowanie na rzeżączkę najbardziej narażeni są aktywni seksualnie młodzi ludzie w wieku 15-24 lat. Ponadto w grupie ryzyka są osoby, które:
- często zmieniają partnerów seksualnych;
- wykazują ryzykowne zachowania seksualne – uprawiają przygodny seks z nowo poznanymi osobami bez zabezpieczenia;
- chorowały na rzeżączkę lub inne choroby przenoszone drogą płciową w przeszłości.
Rzeżączka – objawy
Jak wygląda rzeżączka? Objawy choroby często nie są widoczne gołym okiem. Infekcja gonokokami wyjątkowo rzadko objawia się guzami czy objawami skórnymi. Czasami jej symptomy można pomylić z zapaleniem dróg moczowych lub infekcją intymną. Choroba inaczej wyglądają u kobiet i mężczyzn.
Objawy rzeżączki u kobiet
U 50% kobiet zarażonych dwoinką rzeżączki infekcja przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach pierwsze symptomy choroby występują po 7-14 dniach od momentu zakażenia. Najczęstsze objawy rzeżączki u kobiet to:
- ropne upławy;
- pieczenie i ból pochwy, zwłaszcza podczas stosunku;
- krwawienie podczas stosunku;
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
- ból podbrzusza;
- obfite krwawienie miesiączkowe i plamienia międzymiesiączkowe;
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Objawy rzeżączki u mężczyzn
Jedynie 10% mężczyzn przechodzi infekcję bezobjawowo. U większości chorych pierwsze objawy widoczne są już po 2-5 dniach od zakażenia. Najczęstsze objawy rzeżączki u mężczyzn to:
- ropny wyciek z cewki moczowej,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- obrzęk i ból najądrzy,
- zapalenie żołędzi,
- świąd odbytu.
Rzeżączka poza narządami płciowymi
Rzeżączka odbytu
Rzeżączkowe zapalenie odbytu najczęściej dotyka osoby, które uprawiają seks analny. U kobiet zakażenie może być także spowodowane infekcją dróg moczowo-płciowych. Rzeżączkowe zapalenie nie zawsze daje objawy. Jeśli się pojawią, najczęściej są to:
- świąd i pieczenie odbytu, szczególnie podczas wypróżniania się;
- zaczerwienienie i obrzęk odbytu;
- śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z odbytu, często z domieszką krwi, zauważalna podczas oddawania stolca;
- u osób, które cierpią na zaparcia, może występować bolesne parcie na stolec i ból podczas wypróżniania.
Rzeżączka gardła
Rzeżączkowe zapalenie gardła może się rozwinąć zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, którzy uprawiają seks oralny. Infekcja w 90% przypadków przebiega bezobjawowo. Jeśli symptomy się pojawią, nie są charakterystyczne i rzeżączka w jamie ustnej może być mylona np. z zapaleniem gardła. Pacjent doświadcza:
- bólu gardła nasilający się podczas przełykania,
- zaczerwienienia gardła,
- czasami ropnego nalotu w jamie ustnej,
- gorączki,
- powiększenia węzłów chłonnych.
Rzeżączka o charakterze rozsianym
Bardzo rzadko (u 0,5-3% chorych, głównie kobiet) rzeżączka może rozprzestrzenić się w organizmie poprzez układ krwionośny i zająć stawy. Wtedy rozwija się zespół stawowo-skórny. Choroba najczęściej dotyka stawów nadgarstka, skokowych i kolanowych. Objawia się obrzękiem i bólem w okolicy zajętego stawu. Dodatkowo mogą pojawić się objawy skórne rzeżączki: krosty z czerwoną obwódką, pęcherzyki oraz plamy. Objawy często mijają samoistnie, bardzo rzadko przechodzą w ciężkie powikłania, do których należą: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie kości oraz sepsa.
Rzeżączka – badania
Rzeżączkę stwierdza się na podstawie wywiadu oraz badania wymazu z pochwy, szyjki macicy, cewki moczowej, gardła i odbytu (w zależności od lokalizacji zmian chorobowych). Jeśli badania potwierdzą zakażenie dwoinką rzeżączki, diagnostyce powinien być także poddany partner/partnerzy chorego.
Rzeżączce mogą towarzyszyć inne choroby przenoszone drogą płciową (HIV, kiła, HSV, chlamydia), dlatego warto przebadać się w ich kierunku i wykonać dodatkowo:
- test przesiewowy w kierunku kiły,
- test na HIV,
- badanie przeciwciał chlamydii,
- badanie w kierunku HSV.
Pakiet badań na choroby weneryczne
Przebadaj się w kierunku najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową - dyskretnie, bezpiecznie i bez skierowania. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Cena pakietu:
349,00 zł
Suma pojedynczych badań:
655,24 zł
Leczenie rzeżączki
Leczenie rzeżączki polega na antybiotykoterapii – gonokoki to przecież bakterie. Najczęściej stosowanymi lekami na rzeżączkę są penicyliny, cefalosporyny i chinolony. Dwoinka rzeżączki często przejawia oporność na dany antybiotyk, dlatego terapia powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, aby w razie potrzeby zmienić lek.
Ile trwa leczenie rzeżączki?
Zwykle terapia trwa ok. 2 tygodnie. Wiele jednak zależy od tego, jak gonokoki reagują na antybiotyki.
W trakcie leczenia i 14 dni od jego zakończenia należy powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych.
Czy rzeżączka jest wyleczalna?
Tak, rzeżączka jest w pełni wyleczalna. Po kilku dniach od zakończenia leczenia warto wykonać posiew, aby mieć całkowitą pewność wyzdrowienia.
Rzeżączka – powikłania
Nieleczona rzeżączka może prowadzić do następujących powikłań:
- U kobiet:
- Bezpłodność.
- Zapalenie przydatków.
- Zapalenie gruczołu Bartholina (gruczołów przedsionkowych większych) – na wargach sromowych większych gromadzi się ropna wydzielina. Przez to dochodzi do obrzęku krocza, co jest bardzo bolesne, szczególnie podczas chodzenia.
- U ciężarnych może dojść do zakażenia dziecka podczas porodu. U noworodka mogą się rozwinąć owrzodzenia skóry głowy i infekcje. W skrajnym przypadku w wyniku zakażenia dziecko może stracić wzrok.
- U mężczyzn:
- Bezpłodność,
- zapalenie prostaty,
- zapalenie najądrzy,
- zapalenie gruczołów Tysona – są to gruczoły łojowe znajdujące się na wewnętrznej blaszce napletka i w okolicach wędzidełka.
Ponadto zarówno u mężczyzn, jak i kobiet może dojść do:
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- zakażenia układu moczowego,
- zapalenia stawów,
- sepsy.
Rzeżączka a ciąża
Zakażenie dwoinką rzeżączki w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Również stanowi zagrożenie dla noworodka. Rzeżączka jest szczególnie niebezpieczna dla wzroku dziecka. Wywołuje ropne zapalenie spojówek, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty. Szybkie wdrożenie leczenia zapobiega ciężkim powikłaniom.
Profilaktyka rzeżączki
Jak zapobiegać rzeżączce? Warto stosować się do poniższych zasad:
- podczas stosunku seksualnego używaj prezerwatyw, które chronią nie tylko przed rzeżączką, ale także innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową;
- pozostań w związku monogamicznym lub staraj się ograniczyć liczbę partnerów seksualnych;
- jeśli często zmieniasz partnerów seksualnych, pamiętaj o regularnym wykonywaniu badań w kierunku wirusa HPV, chlamydii i kiły, ponieważ rzeżączka często towarzyszy tym dolegliwościom;
- nie dziel z innymi środków higieny osobistej, bielizny oraz gadżetów seksualnych;
- nie siadaj na toalecie w miejscach publicznych;
- jeśli jesteś w ciąży, koniecznie przebadaj się w kierunku zakażenia rzeżączką.
Agnieszka Konieczna
Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Pokaż więcej
mgr Agnieszka Okarmus
Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie349,00 zł
Pakiet Badań na Choroby Weneryczne
Zadbaj o swoje zdrowie intymne i swojego partnera(-ki)