Swędzenie i pieczenie pochwy? To może być grzybica pochwy!
Choroby

Swędzenie i pieczenie pochwy? To może być grzybica pochwy!

Swędzenie lub pieczenie pochwy to nie powód do wstydu. Wiele kobiet się z tym zmaga – jest to najpopularniejsza infekcja intymna. 75% kobiet doświadczy grzybicy pochwy (inaczej drożdżycy lub kandydozy) co najmniej raz w życiu, a 40 – 50% będzie się z nią mierzyć co najmniej 2 razy w ciągu życia. Na szczęście mamy też dobre wiadomości: grzybica pochwy w większości przypadków nie jest niebezpieczna, łatwo ją wyleczyć, a także można jej skutecznie zapobiegać. Dowiedz się więcej!

Grzybica pochwy – objawy

Najczęstsze objawy grzybiczego zapalenia pochwy to:

 • ból i obrzęk pochwy,
 • zaczerwienienie narządów intymnych,
 • swędzenie pochwy,
 • pieczenie pochwy,
 • bezwonna, biała, serowata wydzielina z pochwy.

Objawy mogą nasilać się podczas stosunku, oddawania moczu oraz ciepłej kąpieli.

Kobiece zdrowie pod kontrolą - badania krwi w domu

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Lepszy nastrój
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
DHEA-SO4 Estradiol

Pakiet pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Zdrowie ogólne
449,00 zł
Pakiet badań 40+ dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Dzięki Pakietowi 40+ zrobisz kompleksowy przegląd swojego zdrowia w ramach jednego pobrania. Badania zawarte w pakiecie ocenią pracę Twoich najważniejszych narządów (tarczycy, wątroby, nerek), zdiagnozują ewentualne niedobory witamin i minerałów oraz ocenią ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Decydując się na domowe pobranie krwi, oszczędzisz czas i nerwy – nie musisz brać dnia wolnego w pracy, jechać do punktu pobrań i stać w kolejce. Specjalista medyczny przejedzie do Ciebie o umówionej godzinie, a pobranie zajmie kilka minut. Po wszystkim będziesz mogła od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Pamiętaj, że w ramach jednej wizyty możesz zamówić pobranie dla 3 osób. Oszczędź na kosztach dojazdu specjalisty i zbadaj przy okazji swojego partnera, mamę, siostrę lub dziecko! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Brzydki zapach z pochwy? Być może to infekcja bakteryjna pochwy

Grzybica pochwy nie ma charakterystycznego zapachu. Nieprzyjemny, rybi zapach z okolic intymnych to charakterystyczny objaw bakteryjnego zapalenia pochwy. Towarzyszą jej również szarawe upławy, ból podczas stosunku, pieczenie pochwy i ogólny dyskomfort. Skontaktuj się ze swoim ginekologiem i spytaj, jak sobie poradzić z infekcją. Pamiętaj, że nieleczona infekcja bakteryjna pochwy niesie znacznie poważniejsze konsekwencje, niż grzybica!

Sentence-neutral card icon
Jeśli upławy przyjmują inny, nietypowy kolor, np. żółty, a do tego czujesz brzydki zapach, może za tym stać choroba weneryczna. Przebadaj się w swoim domu, zamawiając pakiet badań krwi pod kątem infekcji intymnych. Taka forma gwarantuje dyskrecję!

Grzybica pochwy – przyczyny

Co ciekawe komórki grzybowe Candida (odpowiedzialne za kandydozę) występują w waginie naturalnie. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego ich ilość nie przekracza normy. Jednak kiedy równowaga bakteryjna miejsc intymnych (mikrobiota) zostanie zaburzona, bakterii kwasu mlekowego jest za mało, by nadzorować optymalny poziom komórek grzybowych. To sprzyja rozrostowi komórek Candida i prowadzi do drożdżycy.

Od czego pojawia się grzybica pochwy? Wśród możliwych czynników kandydozy jest:

 • stosowanie antybiotyków, które obniżają ilość bakterii kwasu mlekowego w pochwie;
 • podwyższony poziom estrogenu, który ma miejsce m.in. podczas ciąży lub wskutek stosowania
 • doustnej antykoncepcji hormonalnej;
 • nieleczona cukrzyca;
 • obniżona odporność (z tego powodu osoby z HIV są bardziej narażone na kandydozę);
 • stres.

Ponadto grzybica pochwy może być skutkiem nieodpowiedniej higieny miejsc intymnych, tzn. podmywania się zwykłym mydłem oraz noszenia bielizny ze sztucznego materiału, jak również zbyt częste mycie genitaliów.

Przejdź niżej i poznaj sposoby na zapobieganie grzybicy pochwy w przyszłości!

Leki na grzybicę pochwy

Niestety grzybica pochwy nie zniknie sama. Najszybszym sposobem na pozbycie się kandydozy jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Dostępne są w formie:

 • tabletek (globulek) dopochwowych,
 • kremów i maści na grzybicę pochwy (leczenie doraźne),
 • rzadziej: doustnych leków na grzybicę.

Nie wszystkie leki na grzybicę mogą być stosowane przez kobiety w ciąży lub osoby z HIV, dlatego jeśli jesteś w jednej z tych grup i podejrzewasz u siebie kandydozę – skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Jak smarować pochwę?

Maści na grzybicę można stosować zarówno na wargi sromowe większe, jak i mniejsze oraz na błony śluzowe. Przed zaaplikowaniem kremu umyj dokładnie ręce.

Kiedy grzybica pochwy jest wyleczona?

Farmakoterapia zwykle trwa 3 – 7 dni. Po tym czasie, o ile objawy ustąpiły, drożdżycę uznaję się za wyleczoną.

W przypadku zaawansowanej kandydozy leczenie może trwać nawet 2 tygodnie.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Objawy kandydozy można łagodzić domowymi sposobami, a nawet… dietą. Sprawdź, co można wypróbować, a czego lepiej unikać.

uCiebiez uPacjenta, czyli:
Domowepobrania krwi
Internetowekonsultacje ze specjalistami medycznymi
Edukacjazdrowotna
Badanie bez skierowania

Jogurty i czosnek w Twoich posiłkach

Obecność jogurtów oraz czosnku w posiłkach pomoże Ci w walce z grzybicą pochwy. W jaki sposób? Jogurty to naturalne probiotyki. Pomagają przywrócić odpowiednią równowagę bakteryjną w organizmie. Z kolei czosnek ma wiele właściwości przeciwgrzybiczych. Badania udowodniły, że przeciwdziała także rozwojowi grzybów z rodzaju Candida.

Kąpiel w sodzie oczyszczonej na grzybicę pochwy

Badania laboratoryjne wskazują na przeciwgrzybicze właściwości sody oczyszczonej. Ponadto kontakt z sodą łagodzi swędzenie skóry. Chcąc wypróbować ten sposób, dodaj do ciepłej (nie gorącej!) wody ¼ szklanki sody. Wejdź do wody i delikatnie obmywaj okolice intymne. Kąpiel powinna być raczej krótka: ok. 10 – 15 minut.

Taki sposób jest również zalecany osobom zmagającym się z egzemami lub łuszczycą.

Wypróbuj olej kokosowy

Badania in vitro sugerują, że działanie przeciwgrzybicze może wykazywać również olej kokosowy. Póki co brakuje badań na ludziach. Jeśli mimo to chcesz wypróbować ten sposób, podczas zakupów zwróć uwagę na skład i wybierz ten produkt, który nie zawiera „wypełniaczy”, lecz wyłącznie organiczny olej kokosowy.

Stosuj olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma działania antyseptyczne oraz antygrzybicze. Choć nie ma dowodów na jego skuteczność w zmaganiach z drożdżycą, niektóre badania zwracają uwagę, że stosowanie go może pomagać w grzybiczym zapaleniu pochwy. Wybierz olejek z drzewa herbacianego, który zawiera jak najmniej sztucznych substancji lub spytaj farmaceutę o gotowe preparaty na miejsca intymne z zawartością tego olejku.

Rumianek na swędzenie pochwy

Jak złagodzić swędzenie pochwy? Wykonaj nasiadówkę z rumianku! Rumianek działa antyseptycznie i przeciwzapalnie – być może stosujesz go regularnie na dolegliwości żołądkowe lub ból gardła. Pomoże Ci także, jeśli doświadczasz uporczywego swędzenia pochwy, a nawet zmagasz się z hemoroidami.

Zalej 3 torebki rumianku 0,5 l wody i poczekaj, aż się zaparzy. W międzyczasie do miski lub wanny nalej letniej wody, a następnie dolej napar z rumianku. Nasiadówka gotowa: wejdź zatem do wanny lub usiądź nad miskę i obmywaj delikatnie okolice intymne przez ok. 20 minut.

Octenisept na infekcje intymne jak stosować?

⛔ Nie stosuj wody utlenionej na grzybicę pochwy!

Woda utleniona na grzybicę pochwy to zdecydowanie nie jest dobry pomysł! Wprowadzając ją w miejsca intymne, zaburzysz – i tak już chwiejną – równowagę bakteryjną pochwy. Ponadto woda utleniona zwyczajnie… nie działa na grzyby. Wykorzystujemy ją do usuwania bakterii z ran i zatamowanie krwawienia – to fakt. Pamiętaj jednak, że po pierwsze: grzybica powstaje wskutek niedostatecznej ilości bakterii kwasu mlekowego w miejscach intymnych, a po drugie: grzyb to nie to samo co bakteria. Zwalcza się je zupełnie innymi środkami: z bakteriami walczymy, stosując antybiotyki, na które grzyby nie reagują. Ba, niektóre antybiotyki, np. penicylina, opierają się o pewne szczepy grzybów! Dlatego nie ma sensu stosować leczenia odpowiedniego dla bakterii, kiedy mamy do czynienia z grzybicą. Grzyby zabijają wyłącznie dedykowane leki przeciwgrzybicze (np. polienowe, azolowe).

„Wieczna” grzybica pochwy – o czym mogą świadczyć nawracające objawy?

Nawracająca grzybica pochwy może być uciążliwa. To, dlaczego tak się dzieje, zależy od przyczyny przewlekłej grzybicy, którymi mogą być wahania hormonalne, stosowane leki, zaburzona mikrobiota pochwy, aktywne choroby lub… stosunek płciowy.

Jeśli często zmagasz się z infekcjami układu moczowo-płciowego warto wykonać badanie antygenu krążącego Candida - dzięki temu badaniu krwi będziesz w stanie ocenić ilość drożdżaków z gatunku Candica albicans, odpowiedzialnych za grzybicę, i dopasować leczenie.

Image
Image mobile

Umów badanie na antygen Candida w domu

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Możesz umówić je o dowolnej porze dnia!

Grzybica pochwy a okres

Zmagasz się z grzybicą pochwy co miesiąc? Być może należysz do grona kobiet, u których grzybicze zapalenie pochwy jest ściśle powiązana z miesiączką. Równowagę bakteryjną pochwy może zakłócać także stosowanie kubeczków menstruacyjnych lub zbyt rzadkie zmiany podpasek w trakcie okresu.

Drożdżycy sprzyja też wysoki poziom estrogenu, który ma miejsce w trakcie ciąży lub przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej – dlatego wiele kobiet mierzy się z grzybicą pochwy regularnie.

Niestety nie istnieje szczepionka na nawracającą grzybicę pochwy. Chcąc zapobiec nawracaniu kandydozy, stosuj zasady prewencyjne, opisane niżej.

Leki i choroby

Być może niedawno przeszłaś dłuższą infekcję bakteryjną, którą leczyłaś antybiotykami? Jeśli tak, to właśnie to może być przyczyną nawracającej grzybicy pochwy. Ponadto, jak wspomnieliśmy wyżej, kandydozie sprzyja nieleczona cukrzyca, HIV oraz niedobory odporności.

Dieta

Niewystarczająca ilość bakterii kwasu mlekowego może być również powiązana z nieodpowiednią dietą. Aby przywrócić równowagę bakteryjną, zwiększ spożycie naturalnych probiotyków (jogurtów, kefirów, kiszonek) lub rozważ suplementację.

Seks

Równowagę bakteryjną pochwy mogą zakłócić wszelkie obiekty, które dostają się do waginy, w tym zabawki erotyczne i stosunek sam w sobie (zarówno waginalny, oralny i manualny).

Jeśli grzybica pochwy nawraca, jednak nie widzisz powiązania ze swoim cyklem miesiączkowym lub chorobami, porozmawiaj z partnerem seksualnym. Istnieje możliwość, że wzajemnie się zarażacie.

Mężczyźni też mogą cierpieć na grzybicę narządów płciowych, jednak ze względu na budowę męskich genitaliów są mniej narażeni na rozwój komórek grzybiczych w tych partiach. Nie jest to jednak niemożliwe.

Grzybica penisa zwykle objawia się zaczerwieniem, swędzeniem lub pieczeniem penisa. Wykształca się wtedy, gdy skóra na penisie jest często narażona na wilgoć.

Sentence-neutral card icon

Czy grzybicą pochwy mogę zarazić partnera?

Grzybicze zapalenie pochwy nie jest nadzwyczaj zaraźliwe, jednak w przypadkach bardziej zaawansowanej grzybicy oraz częstych kontaktów seksualnych z partnerem istnieje możliwość przeniesienia kandydozy na drugą osobę. Jeśli u obu partnerów stwierdzi się grzybicę narządów płciowych, na czas leczenia należy zachować wstrzemięźliwość.

Nieleczona grzybica pochwy – konsekwencje

Nieleczona grzybica pochwy spowoduje, że komórki grzybów będą się stale namnażać. Grzyb może objąć też inne partie ciała i pojawić się w ustach w postaci białego nalotu na języku oraz błonach śluzowych jamy ustnej lub powodować inne objawy takie jak poczucie zmęczenia bądź problemy jelitowe. Istnieje też możliwość, że komórki grzybów przejdą do krwi i spowodują fungemię.

Grzybica pochwy w ciąży

W trakcie ciąży jesteś bardziej narażona na grzybicę pochwy ze względu na wahania hormonów. Na szczęście nawet jeśli przytrafi Ci się kandydoza, nie wpływa ona na przebieg ciąży. Ważne, by leczyć nawet lekką formę drożdżycy – rozwinięta grzybica może przejść na dziecko w trakcie porodu lub podczas karmienia piersią. Pamiętaj, że część przeciwgrzybiczych leków może zakłócić rozwój płodu, dlatego zanim wybierzesz metodę leczenia, skonsultuj się z lekarzem.

Sentence-alert card icon
Grzybica pochwy nie wpływa na zagnieżdżenie się zarodka. Na płodność mogą jednak wpływać zakaźne choroby intymne, np. chlamydia. Jeśli obserwujesz objawy takie jak: nietypowe upławy, krwawienia międzymiesiączkowe i infekcja dróg moczowych, a do tego nie możesz zajść w ciążę, wykonaj pakiet Intymny w swoim domu. Sprawdź swoje zdrowie przez badania krwi. Domowe pobranie krwi to pełna dyskrecja!

Grzybica pochwy u dzieci

Grzybica pochwy może przytrafić się także małym dzieciom! Najczęściej wiąże się to z noszeniem pieluch – mówimy wtedy o pieluszkowym zapaleniu skóry, które może być wywołane przez grzyby drożdżopodobne.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry wywołanego grzybicą to:

 • zaczerwienienie skóry w okolicy genitaliów,
 • świąd skóry,
 • obrzęk,
 • grudki lub pęcherzyki na skórze.

Zlekceważona grudkowata wysypka może zostać nadkażona bakteryjnie. Tworzą się wówczas pęcherze, a także nadżerki, które pokryte są miodowożółtym strupem.

Jeśli obserwujesz u dziecka objawy grzybicy pochwy, nie działaj na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który nakreśli metodę leczenia.

W oczekiwaniu na wizytę zwróć szczególną uwagę na higienę pociechy. Pamiętaj, że grzybica rozwija się w miejscach ciemnych i wilgotnych. Często zmieniaj pieluchy oraz obmywaj miejsca intymne delikatnymi, antyalergicznymi kosmetykami (nie mydłem!).

Zapobieganie grzybicy pochwy w przyszłości

Nawracającym infekcjom intymnym można zapobiec, stosując się do prostych zasad:

 1. Myj okolice intymne delikatnymi preparatami, które nie podrażniają miejsc intymnych – nigdy mydłem!
 2. Kąp się w letniej lub umiarkowanie ciepłej wodzie. Unikaj regularnych gorących kąpieli.
 3. Noś bieliznę z naturalnych, "oddychających" materiałów: bawełny, lnu lub jedwabiu.
 4. Na co dzień noś spódnice lub luźne i przewiewne spodnie. Legginsy, rurki i grube rajstopy zakładaj tylko, kiedy sytuacja wymaga.
 5. Po wyjściu z basenu czy morza/jeziora przebieraj się w suche ubrania najszybciej jak to możliwe.
 6. Pierz bieliznę w wysokich temperaturach.
 7. Zrezygnuj z wszelkich perfumowanych sprejów do higieny intymnej.
 8. Wybieraj te tampony lub podpaski, które nie są perfumowane.
 9. W trakcie okresu często wymieniaj podpaski czy tampony.
 10. Używaj lubrykantów na bazie wody.
 11. Myj zabawki erotyczne przed użyciem.
 12. Ograniczaj spożycie cukrów.
 13. Zadbaj o obecność probiotyków w swojej diecie.

Jeśli jesteś mamą maluszka pamiętaj też o:

 1. częstej wymianie pieluch;
 2. delikatnym obmywaniu genitaliów oraz pupy mokrą chusteczką przy każdej wymianie pieluszki.

Starsze dziewczynki warto edukować już od najmłodszych lat w zakresie odpowiedniej higieny intymnej. Lepiej zapobiegać, niż potem leczyć i mierzyć się z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak pieczenie lub swędzenie pochwy.

Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr farm. Zofia Winczewska

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.