Chlamydia - objawy, badania, leczenie, zapobieganie
Choroby

Chlamydia - objawy, badania, leczenie, zapobieganie

Wszelkie nietypowe objawy w okolicach intymnych budzą lęk. Nic dziwnego, w końcu wizja choroby wenerycznej niesie ze sobą nie tylko nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, ale też poczucie wykluczenia. Jednak infekcje intymne to powszechny problem. Każdego roku WHO notuje ok. 357 milionów przypadków chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęstszą z nich jest chlamydia. W Europie co roku diagnozowanych nią zostaje ok. 250 tysięcy osób. Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, i niestety może przebiegać bezobjawowo. Jednak poza chorobą weneryczną bakterie Chlamydia odpowiadają również za chlamydiozę płucną oraz ornitozę. Poznaj różnice oraz sposoby leczenia choroby!

Co to jest chlamydia?

Chlamydia to rodzaj bakterii, które mogą być przenoszone między ludźmi lub zwierzętami, powodując chlamydiozę.

U ludzi infekcje wywołują 3 gatunki chlamydii:

 • Chlamydia trachomatismożna się nią zarazić wyłącznie przez kontakt płciowy, czyli wtedy, gdy wydzielina zakaźna (zakażony śluz lub sperma) dotkną błon śluzowych partnera. Istnieje również możliwość przeniesienia chlamydiozy na dziecko podczas porodu.
 • Chlamydia pneumoniae – to ta „chlamydia w gardle”, która przenosi się drogą kropelkową (czyli kiedy ktoś kichnie lub kaszlnie w Twojej obecności).
 • Chlamydia psittaci – przenosi się na człowieka przez kontakt z chorym ptactwem lub ich odchodami i powoduje ornitozę.
Chlamydia trachomatis - jak można się zarazić?

Chlamydia – objawy

Poszczególne gatunki Chlamydii dają różne objawy, często jednak chlamydioza przebiega bezobjawowo. Czasami symptomy mogą trwać tylko kilka dni – niestety nie oznacza to, że choroba minęła. Dlatego nie ignoruj żadnego sygnału ciała!

Chlamydia trachomatis – objawy

Objawy chlamydii trachomatis wspólne dla obu płci to przede wszystkim:

 • pieczenie w okolicy odbytu;
 • krwawienie przy oddawaniu stolca;
 • trudności w oddawaniu moczu (uczucie pieczenia oraz ból).

Czasami może się objawiać również zapaleniem gardła wskutek kontaktów oralnych.

Ponadto chlamydioza tego typu może przyjąć formę ziarnicy wenerycznej pachwin (LGV). Daje ona objawy skórne w postaci grudkowo-pęcherzykowych zmian na wargach sromowych większych, penisie lub w pachwinach. W dalszym etapie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, co może powodować ból podbrzusza, gorączkę, bóle głowy lub utratę apetytu. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie, zmiany skórne zaczną włóknieć i się zabliźniać. To spowoduje zawężenie się cewki moczowej oraz odbytnicy, a także niedrożność naczyń chłonnych.

Sentence-alert card icon
Wiele chorób wenerycznych daje podobne objawy. Chlamydiozę przypomina np. rzeżączka. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie zakaźną infekcję intymną, warto przebadać się kompleksowo. Sprawdź Intymny pakiet badań krwi.

Chlamydia – objawy u kobiet

70% chorych kobiet nie ma objawów chlamydii. Jeśli już się pojawiają, zaczynają być zauważalne ok. 1 – 3 tygodnie po zakażeniu. Symptomami mogą być:

 • nietypowe, śluzowe lub ropno-śluzowe upławy;
 • plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe;
 • krwawienie po stosunku;
 • infekcja dróg moczowych;
 • częste oddawanie moczu;
 • śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej;
 • ból podbrzusza (również podczas stosunku).

Niepokoić powinna również zmiana zapachu wydzieliny z pochwy i ból podczas stosunku.

Nieleczona chlamydia może również prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

Chlamydia – objawy u mężczyzn

 • Wodnisty, śluzowy, ropno-śluzowy lub ropny wyciek z cewki moczowej bądź odbytu;
 • pieczenie penisa;
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • częstomocz;
 • świąd w okolicach cewki moczowej;
 • zaczerwieniona żołądź penisa (w wyniku infekcji cewki).

Ignorowane objawy mogą eskalować i powodować również obrzęk moszny oraz powiększenie jąder, wynikające z infekcji nasieniowodów, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności.

U połowy mężczyzn z chlamydią nie wystąpią żadne objawy.

Mężczyźni są bardziej narażeni na ziarnicę weneryczną.

Badania krwi uCiebie z uPacjenta- dlaczego warto?
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Pełna dyskrecjai bezpieczeństwo
Badanie bez skierowania

Chlamydia u dzieci – objawy

Mimo że chlamydia trachomatis rozprzestrzenia się drogą płciową, małe dzieci też mogą się nią zarazić! Jeśli podczas ciąży matka nie podejmuje leczenia chlamydiozy bądź nie jest świadoma swojej choroby, bakterie mogą przejść na malucha podczas porodu.

Objawy chlamydii u dzieci nie obejmują jednak miejsc intymnych, lecz przede wszystkim oczy. Pojawia się zapalenie spojówek, a czasami również zapalenie płuc.

Chlamydia pneumoniae – objawy

W przypadku chlamydii osiadłej w gardle objawy są jednakowe dla każdego, niezależnie od płci. Są to:

 • ból gardła,
 • kaszel,
 • stan podgorączkowy lub gorączka.

Chlamydia pneumoniae nie daje objawów neurologicznych.

Chlamydia psittaci – objawy

U ludzi ornitoza daje podobne objawy do grypy lub zapalenia oskrzeli. Pojawia się:

 • gorączka,
 • ból głowy,
 • dreszcze,
 • ból mięśni,
 • trudności w oddychaniu,
 • suchy kaszel,
 • wysypka.

Badania na chlamydie

Chcąc upewnić się, że nie dosięgnęła Cię żadna chlamydia, masz do wyboru różne formy testów na te bakterie.

Testy na chlamydię trachomatis

 • Badania serologiczne z próbki krwi, polegające na identyfikacji przeciwciał IgG lub IgM chlamydii w organizmie. Obecność przeciwciał świadczy o przebytej lub aktywnej infekcji.
 • Badania molekularne, do których konieczne jest wykonanie wymazu z cewki moczowej i kanału szyjki macicy. W niektórych przypadkach lekarz może pobrać próbkę z odbytu. Badania molekularne może być wykonane z moczu.

W razie powikłań lekarz może zlecić również tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Sentence-neutral card icon
Chlamydia może współwystępować z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: HIV, kiła czy rzeżączka. Z tego powodu podczas diagnostyki warto wykonać również badania w kierunku tych chorób.
Pakiet badań na choroby weneryczne
Pakiet badań na choroby weneryczne

Pakiet badań na choroby weneryczne

Przebadaj się w kierunku najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową - dyskretnie, bezpiecznie i bez skierowania. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania na chlamydie pneumoniae

 • Badanie krwi na przeciwciała chlamydia pneumoniae IgG, które informują o przebytej lub aktywnej infekcji.
 • Badania molekularne: wymaz z dróg oddechowych lub posiew plwociny.
 • RTG klatki piersiowej.

Badania na chlamydie psittaci

 • Badanie krwi na przeciwciała chlamydia psittaci.

Chlamydia – leczenie

Na szczęście zakażenie chlamydią jest wyleczalne. Tak jak w przypadku większości infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki. To jedyny skuteczny sposób – żadne naturalne metody leczenia nie zwalczą chlamydii.

Długość leczenia zależy od gatunku bakterii oraz stopnia zaawansowania choroby. Leczenie chlamydii trachomatis trwa co najmniej 7 dni, podczas gdy zakażenie chlamydią pneumoniae lub ornitozą może trwać nawet 4 tygodnie.

W trakcie leczenia należy powstrzymać się od uprawiania seksu. 3 miesiące po zakończeniu leczenia warto wykonać ponowne badanie na chlamydiozę, ponieważ infekcja ma tendencję do nawrotów. Przebycie chlamydiozy nie daje trwałej odporności – możliwe jest ponowne zachorowanie.

Sentence-alert card icon
Jeśli masz pozytywny wynik badania na chlamydię – poinformuj wszystkich partnerów seksualnych z co najmniej ostatnich 3 miesięcy. Nawet jeśli nie mają objawów, powinni przejść leczenie.

Powikłania po nieleczonej chlamydii

Nieleczona chlamydia przenoszona drogą płciową ma szereg powikłań. U obu płci możliwe jest rozwinięcie się reaktywnego zapalenia stawów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą stać się bezpłodni.

Na najpoważniejsze powikłania po nieleczonej chlamydii narażone są kobiety. W ich przypadku chlamydioza może przekształcić się w zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków). To choroba, która dotyka narządy płciowe: jajowody, macicę, jajniki, a także otrzewną maciczną, a w zaawansowanym stadium stan zapalny może wychodzić także poza miednicę. Zapalenie przydatków może mieć dotkliwe skutki w postaci bezpłodności lub wystąpienia ciąży pozamacicznej (ektopowej).

Sentence-neutral card icon
Każda przyszła mama powinna być przetestowana pod kątem chlamydiozy i innych chorób zakaźnych, ponieważ mogą one mieć wpływ na przebieg ciąży. Chlamydioza podwyższa też ryzyko przedwczesnego porodu i utrudnia utrzymanie ciąży. Dowiedz się więcej o chorobach zakaźnych w ciąży.

Zapobieganie chlamydii i innym chorobom wenerycznym

Zdecydowana większość chlamydii dotyka osoby heteroseksualne. Spokojniejszy sen pomogą Ci osiągnąć poniższe wskazówki, które ochronią Cię nie tylko przed chlamydią, ale też innymi chorobami wenerycznymi.

 1. Zabezpieczaj się. Prezerwatywy skutecznie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 2. Przebywaj w związku monogamicznym. Im mniejsza liczba partnerów seksualnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania. Jeśli masz wielu partnerów seksualnych – dbaj o zabezpieczenie i regularnie testuj się w kierunku chorób wenerycznych.
 3. Rozmawiaj ze swoim partnerem. To nie wstyd pytać o liczbę wcześniejszych partnerów!
 4. Nie dziel się swoimi erotycznymi zabawkami i myj je po każdym użyciu. Dobrą praktyką jest nakładanie prezerwatywy na wibrator.

⚠️ Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na chlamydię najbardziej narażeni są nastolatkowie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń i powszechności chorób wenerycznych. Jeśli jesteś rodzicem dziecka w tym wieku, porozmawiaj z pociechą o tym, jak powinien wyglądać bezpieczny seks. To zaprocentuje w przyszłości i zapewni nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale także nakreśli kształt zdrowych relacji partnerskich.

Zapobieganie chorobom wenerycznym
Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Agnieszka Okarmus
Konsultacja merytoryczna
mgr Agnieszka Okarmus

Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.