Co oznacza ból podbrzusza? Poznaj możliwe powody!

Co oznacza ból podbrzusza? Poznaj możliwe powody!

Uporczywy ból podbrzusza może utrudniać pracę i codzienne czynności. Ból w dole brzucha to objaw nieswoisty, co oznacza, że może wiązać się z różnymi chorobami, np. infekcjami narządów wewnętrznych lub ich uszkodzeniem, zaburzeniami metabolicznymi, chorobami czynnościowymi, a nawet chorobami układu rozrodczego. Sprawdź, co może stanowić przyczynę pogorszenia Twojego samopoczucia.
Co może oznaczać ból podbrzusza?

Co może powodować ból podbrzusza?

Choroby układu moczowego

Ból podbrzusza i pleców może wiązać się z infekcjami lub chorobami nerek. Jeśli towarzyszy mu dodatkowo ból przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz lub zmiana koloru moczu - sprawdź, które choroby prawdopodobnie zweryfikuje lekarz podczas wizyty.

Zapalenie pęcherza

Ból podbrzusza i pieczenie przy oddawaniu moczu w połączeniu z częstymi wizytami w toalecie mogą wskazywać na zapalenie pęcherza. W niektórych przypadkach zauważalna jest również zmiana barwy uryny na czerwoną lub ciemnobrunatną (krwiomocz), nudności oraz gorączka. Ból podbrzusza może promieniować do pleców - jest to znak, że zapalenie pęcherza przerodziło się w zakażenie nerek.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Standardowe leczenie to kilkudniowa terapia chemioterapeutykami bakteriostatycznymi (np. Furaginem). Jeśli pojawiły się dodatkowe objawy, jak np. gorączka czy wymioty, bądź jesteś w ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza, w trakcie której specjalista określi możliwe przyczyny zapalenia oraz zleci odpowiednie badania diagnostyczne. W skrajnych przypadkach konieczne jest przekierowanie pacjenta do szpitala. Zapalenie pęcherza częściej występuje u kobiet ze względu na krótką cewkę moczową, małą odległość między odbytem a ujściem cewki, a także bliskość narządu rozrodczego.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Kolejną możliwą przyczyną bólu podbrzusza przy oddawaniu moczu lub bólu kręgosłupa lędźwiowego i dołu brzucha jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Objawami towarzyszącymi są również: nudności, wymioty, gorączka oraz poczucie parcia na mocz. Jest to choroba zakaźna wywołana najczęściej bakterią Escherichia coli. Nieleczona prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Jak leczy się odmiedniczkowe zapalenie nerek?
Ponieważ choroba ta spowodowana jest infekcją bakteryjną, pacjentowi przepisywane są antybiotyki. Istotne dla terapii jest również picie dużej ilości płynów w celu wypłukania bakterii z układu moczowego.

Ostre zatrzymanie moczu

Jeśli bólowi w dole brzucha towarzyszą trudności z oddawaniem moczu, możliwe, że mamy do czynienia z ostrym zatrzymaniem moczu. Objawami dodatkowymi mogą być: poczucie parcia na pęcherz lub niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a także wyciekający kropelkami mocz. Nieleczona dolegliwość może trwale uszkodzić nerki.

Jak leczyć zatrzymanie moczu?
Lekarz powinien ustalić przyczynę zatrzymania moczu. Możliwymi powodami jest np. zapalenie pęcherza lub prostaty — ich wyleczenie przyniesie ulgę. W przypadku ostrego zatrzymania moczu należy jak najszybciej zapewnić odpływ moczu z pęcherza. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się cewnik. W dalszej kolejności konieczny może być zabieg urologiczny (poszerzenie lub nacięcie cewki moczowej) lub operacja.

Kamienie nerkowe

Ból podbrzusza i pleców zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może być sygnałem, że w drogach moczowych lub nerkach zalegają złogi (czyli tzw. kamienie). Powstają one wskutek zwiększonego stężenia pewnych substancji takich jak: szczawiany, fosforany wapnia, kwas moczowy lub fosforany magnezowo-amonowe w drogach moczowych. Ich występowanie w moczu jest normalne — lecz w formie rozpuszczonej. Nierozpuszczone substancje tworzą kryształki (potocznie nazywane „piaskiem w nerkach”), które mogą się nagromadzać i z czasem wypełniać nawet całą miedniczkę lub kielich nerki.

Ból przy kamicy nerkowej może promieniować do pachwiny lub być odczuwalny wyłącznie w plecach, na wysokości nerek. Zależy to od aktualnego położenia kamienia nerkowego. Ból spowodowany kamieniami nerkowymi jest ostry, czasami kurczowy i bardzo silny — niektóre kobiety oceniają go jako silniejszy niż bóle porodowe. Wielu pacjentów może odczuwać również nudności. Objawy te zbiorczo nazywane są kolką nerkową.

Dodatkowymi objawami, które mogą świadczyć o przemieszczaniu się kamienia nerkowego w moczowodzie, są:

  • częste uczucie potrzeby oddania moczu,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • gorączka,
  • wymioty,
  • u mężczyzn: ból podbrzusza i bóle prącia (na samym czubku).

Jak leczyć kamienie nerkowe?
Jeśli poza bólem podbrzusza lub krzyża nie występują żadne inne dolegliwości, stosuje się leki rozkurczające mięśnie ściany dróg moczowych, a także środki przeciwbólowe. Ważne jest także picie dużej ilości płynów (3 - 4 litrów dziennie), aby szybciej wypłukać kamień. Większe kamienie rozdrabnia się ultradźwiękami lub usuwa operacyjnie.

Wydalony kamień moczowy należy zachować i poddać analizie — poznanie jego składu pomoże w ustaleniu przyczyny kamicy.

Sentence-alert card icon
Niezależnie od wieku i płci, w przypadku wystąpienia kolki nerkowej o dużym nasileniu należy zwrócić się do lekarza, który zapisze silne leki przeciwbólowe. Pod żadnym pozorem nie należy podejmować próby samodzielnego leczenia objawów kolki nerkowej, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży.

Badania diagnostyczne pod kątem chorób układu moczowego

Aby stwierdzić choroby układu moczowego, konieczne jest wykonanie ogólnego badania moczu. O zapaleniu świadczyć będzie podwyższona ilość leukocytów lub obecność krwi. W niektórych przypadkach zleca się również wykonanie posiewu moczu — dzięki temu badaniu uzyskujemy wiedzę, czy znajdują się w nim bakterie, a jeśli tak: ile ich jest i jakiego są rodzaju. To z kolei pozwoli na określenie, jakie antybiotyki zastosować, by zwalczyć zapalenie. Badanie kreatyniny we krwi i badanie mocznika są również pomocne w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek.

W przypadku podejrzenia kamicy nerkowej bada się także zawartość:

  • wapnia,
  • kwasu moczowego,
  • sodu,
  • szczawianów,
  • cytrynianów w moczu.

Dodatkowo lekarz może zlecić badania obrazowe: USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Pakiet badań na nerki
Pakiet badań na nerki

Pakiet badań na nerki

Badanie krwi i moczu bez wychodzonia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Choroby układu trawiennego

Ból podbrzusza towarzyszy bólowi odbytu? A może wraz z uciskiem poniżej pasa czujesz “przelewanie w brzuchu” bądź parcie na odbyt? Zdarza się, że wraz z bólem podbrzusza pacjenci odczuwają także wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Poniżej poznasz dolegliwości powiązane z chorobami układu trawiennego.

Zaparcia i wzdęcia

Ból w dole brzucha może być spowodowany po prostu trudnościami w wypróżnianiu się oraz wzdęciami. Odczuwany dyskomfort ma miejsce w momencie, kiedy w jelitach zostały “uwięzione” gazy lub w przypadku, kiedy pacjent nie może oddać stolca.

Jak leczyć zaparcia i wzdęcia?
Zmień swoją dietę! Zaparciom sprzyja niska zawartość błonnika w jedzeniu. Wprowadź go do swojego jadłospisu, przygotowując posiłki bogate w warzywa, owoce oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, w przypadku zaparć powinniśmy przyjmować co najmniej 35 g błonnika pokarmowego!

Unikaj za to produktów, które powodują wzdęcia, np.: szparagów, brokułów, groszku, selera, fasoli, jabłek, gruszek, mango, rodzynek, mleka, produktów opartych o śmietanę, pszenicę, a także gazowanych napoi i soków owocowych.

Ponadto pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

Celiakia

Nietolerancja glutenu wywołana celiakią (która jest chorobą o podłożu genetycznym) może objawiać się bólami brzucha (także w dolnej partii) oraz wzdęciami. Dowiedz się, co to jest gluten.

Jak leczyć celiakię?
Nie należy od razu eliminować z diety glutenu. W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić badania diagnostyczne, które potwierdzą lub wykluczą celiakię. W diagnostyce stosuje się badania krwi na celiakię oraz biopsję śluzówki jelita cienkiego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Ból podbrzusza z lewej strony połączony z bólem odbytu to częsty objaw wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Gorączka, osłabienie, zmniejszenie masy ciała oraz krwista biegunka i wzdęcia to objawy towarzyszące.

Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Leczenie powinno być przeprowadzane pod opieką specjalisty. W łagodnych stanach choroby stosuje się leki zawierające kwas 5-aminosalicylowy. Przyjmują one formę tabletek, czopków lub wlewek. W umiarkowanym stadium choroby lekarz zaleca przyjmowanie glikokortykosteroidów. Kiedy pacjent wykazuje oporność na glikokortykosteroidy podaje się leki immunopresyjne. Czasami konieczna jest resekcja części lub całego jelita grubego.

Zapalenie uchyłków

Ból w dole brzucha promieniujący do pleców lub pachwiny w połączeniu m.in. z gorączką może świadczyć o zapaleniu uchyłków. Jest to jedna z najczęstszych powikłań uchyłkowatości jelita grubego - choroby cywilizacyjnej powstałej wskutek nieprawidłowej diety.

Jak leczyć zapalenie uchyłków?
Jeśli nie występuje u Ciebie gorączka ani nie masz żadnych dodatkowych objawów poza bólem podbrzusza i pleców, zmień swoją dietę (sprawdź np. dietę antyzapalną) oraz dbaj o swoje nawodnienie. W niektórych przypadkach sprawdzić się może antybiotykoterapia.

Zapalenie wyrostka

Ból podbrzusza po prawej stronie, w okolicy dołu biodrowego (nieco powyżej pachwiny) to objaw charakterystyczny dla zapalenia wyrostka. Objawom towarzyszy brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka. Może nastąpić również zatrzymanie oddawania moczu. W przypadku wystąpienia takich symptomów konieczna jest pilna interwencja lekarska.
W przeciwnym razie może dojść do zapalenia otrzewnej lub pęknięcia ściany wyrostka i rozlania się jego zawartości do jamy brzusznej. Odczujesz to nagłym i bardzo silnym bólem brzucha, który nie zniknie. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Jak wygląda leczenie zapalenia wyrostka?
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga w zdecydowanej większości przypadków operacji wycięcia tego narządu.

Badania diagnostyczne układu pokarmowego

Badania krwi pomagające ocenić stan Twojego układu pokarmowego to przede wszystkim morfologia, CRP oraz OB. Pozwalają one potwierdzić istniejące stany zapalne i pomagają określić dalszy kierunek diagnostyki. Później lekarz może zlecić badania na obecność bakterii powodujących choroby jelit, a także analizę kału.

Ponadto w diagnostyce chorób jelitowych wykorzystywane są badania obrazowe takie jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa czy kolonoskopia.

Pakiet badań na brzuch
Pakiet badań na brzuch

Pakiet badań na brzuch

Zatroszcz się o swój układ pokarmowy bez wychodzenia z domu, wykonując badania krwi. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Stres

Mózg i jelita są ze sobą połączone nerwem błędnym (najdłuższym nerwem czaszkowym!). Relacja ta może skutkować wzrostem aktywności jelit bądź zatrzymaniem ich pracy w przypadkach silnego stresu. Dlatego to prawda, że stres może powodować ból podbrzusza.

Jeśli nie zdarza się to często - prawdopodobnie niedogodności wkrótce miną. Możesz łagodzić je ziołami (np. miętą pieprzową lub lawendą), aromaterapią oraz ćwiczeniami oddechowymi. Poznaj więcej sposobów na stres.

Jednak w przypadku, gdy bóle brzucha na tle nerwowym powracają, lepiej odwiedzić lekarza, który przeprowadzi diagnostykę pod kątem chorób na tle nerwowym.

Zespół jelita drażliwego

Nawracający ból brzucha, najczęściej w podbrzuszu po lewej stronie o ostrym lub kurczowym charakterze, może świadczyć o IBS — zespole jelita drażliwego, którego podłożem jest stres.

Dowiedz się więcej o jelicie drażliwym, poznaj dodatkowe objawy oraz sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?
Leczenie dobrze rozpocząć od identyfikacji źródła niepokoju i zastanowić się, jak możemy ograniczyć ekspozycję na stresor. Leki przepisane przez lekarza złagodzą objawy. Pomóc może również lekkostrawna dieta.

Stany lękowe

Kiedy stres, niepokojące myśli i strach towarzyszą Ci cały czas, może to oznaczać, że mierzysz się ze stanami lękowymi. Negatywne emocje blokują chorych w podejmowaniu decyzji. Nawet rzeczy, które normalnie sprawiały przyjemność, nie poprawiają nastroju. Przytłaczającym myślom towarzyszą też objawy somatyczne, np.: ból podbrzusza, potliwość, suchość w ustach, płytki oddech, zawroty głowy, drętwienie lub mrowienie kończyn. Zignorowanie objawów skutkuje pogłębieniem się problemu.

Stanami lękowymi nazywamy: napady paniki, fobie, nerwicę natręctw, hipochondrię, zespół stresu pourazowego.

Jak leczyć stany lękowe?
Stany lękowe leczy się przede wszystkim psychoterapią, która czasami uzupełniana jest lekoterapią. W leczeniu farmakologicznym stosuje się np. hydroksyzynę, antydepresanty lub beta-blokery.

Badania diagnostyczne pod kątem stanów lękowych lub zespołu jelita drażliwego.

Zdiagnozowanie stanów lękowych wymaga konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan psychiczny pacjenta.

W przypadku zespołu jelita drażliwego konieczny jest pogłębiony wywiad środowiskowy. Specjalista może zlecić:

Choroby weneryczne

Niektóre choroby weneryczne mogą objawiać się bólami podbrzusza, często połączonymi z bólami w trakcie lub po stosunku, a także wydzieliną z narządów płciowych - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Choroby przenoszone drogą płciową zwykle nie dają jednak żadnych objawów, zwłaszcza zaraz po zakażeniu.

Chlamydia

Jest to najczęstsze w Europie zakażenie bakteryjne narządów płciowych. We wczesnej fazie nie daje wyraźnych objawów. Później chorobie towarzyszą symptomy podobne do zapalenia cewki moczowej, jajowodu, najądrza bądź odbytu (sprawdź wyżej). Pacjenci odczuwają bóle podczas stosunku lub przy oddawaniu moczu. Może pojawić się również wydzielina z pochwy lub penisa. Dowiedz się więcej o chlamydii.

Jak każde zakażenie bakteryjne, chlamydię leczy się antybiotykami.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej

Zapalenie narządów miednicy mniejszej to choroba żeńskich narządów płciowych spowodowana bakteriami przenoszonymi drogą płciową (najczęściej rzeżączką, chlamydią, bakteriami beztlenowymi — często kilkoma gatunkami). Istnieje ryzyko, że stan zapalny rozprzestrzeni się w przyszłości poza miednicę. Może przebiegać bezobjawowo, jak również przejawiać się: bólem podbrzusza, bólem podczas stosunku, a także upławami o nietypowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Jak leczyć zapalenie narządów miednicy mniejszej?
Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, który nakreśli program terapii (najczęściej bazującej na antybiotykach). Im dłużej zwlekamy z diagnozą, tym większe prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby, które musi być leczone za pomocą antybiotyków dożylnych lub zabiegiem.

Badania diagnostyczne chorób wenerycznych

Potwierdzenie diagnozy wymaga badań laboratoryjnych, w tym badania na przeciwciała bakterii chlamydia. W niektórych przypadkach przy podejrzeniu zakażenia chlamydią wykonuje się również RTG klatki piersiowej, USG lub tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Choroby męskiego układu rozrodczego

Niektórzy mężczyźni odczuwają ból podbrzusza, któremu towarzyszy również ból jąder. Jeśli dotyczy to właśnie Ciebie i obawiasz się, że internetowe wyszukiwania zasugerują nowotwór jąder, uspokajamy: to nie musi być rak! Rak jąder zwykle przebiega bezboleśnie. Choć może być to dobra wiadomość na ten moment, powinna ona również wzbudzić Twoją czujność. Regularne badania profilaktyczne to gwarancja zdrowia i sprawności Twoich klejnotów! Nie lekceważ samobadania jąder - każde zmiany czy grudki wyczuwalne pod palcami są wskazaniem do wizyty lekarskiej. Dowiedz się, jak samemu zbadać jądra.

Co zatem może oznaczać ból podbrzusza u mężczyzn?

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa 7 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. To rodzaj przepukliny brzusznej, której przyczyną najczęściej jest osłabienie ściany jamy brzusznej. Przy pachwinie ściana brzucha jest słabsza niż w innych partiach brzucha. U mężczyzn pachwiny są bardziej narażone na wystąpienie przepukliny ze względu na charakterystykę procesu rozwoju jąder. Powstają one wewnątrz jamy brzusznej, a potem przemieszczają się poza nią, do worka mosznowego. Droga z jamy brzusznej do worka mosznowego nazywana jest kanałem pachwinowym. To właśnie tam znajdują się wszelkie przewody wyprowadzające nasienie z jąder oraz naczynia krwionośne i to tam najczęściej występuje przepuklina.

Ból podbrzusza może być szczególnie odczuwalny przy kaszleniu lub kichaniu.

Jak leczyć przepuklinę pachwinową?
Najskuteczniejszą metodą wyleczenia przepukliny jest operacja.

Skręt jądra

Nagły, ostry ból jądra, podbrzusza, uczucie wzdęcia, mdłości lub wymioty, a także zaparcia mogą wskazywać na skręt jądra. Z czasem powstaje też opuchlizna i zaczerwienienie moszny. To bardzo groźny dla zdrowia stan, w którym powrózek nasienny (na którym “wisi” jądro) okręcił się wokół własnej osi. Konieczna jest szybka reakcja - im dłużej czekasz, tym bardziej narażasz się na odcięcie przepływu krwi do jądra, a w konsekwencji na obumarcie swojego narządu płciowego!

Jak leczyć skręt jądra?
Dolegliwości wskazujące na skręt jądra najczęściej wymagają operacji — dlatego zanim udasz się do lekarza, postaraj się nie jeść. Jeśli konieczny będzie natychmiastowy zabieg, będzie on bezpieczniejszy, kiedy przy podawaniu znieczulenia będziesz na czczo.

Badania diagnostyczne jąder

Przepuklinę rozpoznaje chirurg po wywiadzie medycznym, czasami popartym badaniami obrazowymi (prześwietleniem). Zdarza się, że przepuklina widoczna jest gołym okiem (przybiera wówczas postać guzków zmieniających pozycję wraz ze zmianą pozycji ciała).

Choroby kobiecego układu rozrodczego lub menstruacja

Bóle podbrzusza towarzyszą kobietom nawet każdego miesiąca. Jednak w przypadku, gdy pojawiają się w nietypowym czasie, poza owulacją lub okresem, mogą być powodem do niepokoju. W szczególności, gdy bólom towarzyszy plamienie o nietypowym kolorze czy kłucie lub pieczenie pochwy. Nietypową sytuacją jest również ból po lub w trakcie stosunku oraz nieregularne miesiączki.

Bóle owulacyjne

Bólu podbrzusza w dni płodne doświadcza nawet 40% kobiet w wieku rozrodczym. Jest to sygnał, że jajeczko zostało wypuszczone do jajowodu i jest gotowe do zapłodnienia. Ból trwa zwykle od kilku minut do kilku godzin. Jeśli jednak przedłuża się i trwa np. aż do miesiączki — przyczyn należy szukać w innych chorobach.

Bóle menstruacyjne

Ból podbrzusza może towarzyszyć miesiączce. Czasami promieniuje także do odcinka krzyżowego pleców. Jest to rezultat ruchów mięśniówki macicy. Dochodzi do nich, ponieważ organizm stara się wydalić złuszczający się nabłonek ścian żeńskiego narządu rozrodczego. Bólów doświadcza nawet 84,1% kobiet, a u 43,1% z nich bóle pojawiają się każdego miesiąca. Kiedy są nadzwyczaj silne, ich przyczyną może być nie tylko trwająca miesiączka, ale także dolegliwości takie jak: infekcja narządów rodnych, endometrioza lub torbiel jajnika (opisane niżej). Wówczas ból podbrzusza występuje często również po okresie. Powodem do pogłębionej diagnostyki jest również znaczne nasilenie się bólu u kobiet, które nie doświadczały wcześniej uporczywych dolegliwości związanych z miesiączką.

Jak złagodzić bóle menstruacyjne?
Polecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które złagodzą objawy miesiączkowania poprzez zahamowanie syntezy prostaglandyn. Takimi lekami jest np. naproksen czy ibuprofen. W złagodzeniu bólu pomogą również ciepłe okłady na brzuch, odpoczynek, a także... spacer.

Bóle podbrzusza i brak okresu lub bóle przed okresem a ciąża

Spodziewasz się okresu, ale zamiast niego doświadczasz jedynie bóli w dole brzucha? Bóle w dole brzucha przed spodziewanym okresem mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi, które następują przed wystąpieniem miesiączki. Można je zatem traktować jako zwiastun nadchodzącego krwawienia. W rzadkich przypadkach może to być również objaw ciąży - niektóre kobiety odczuwają w ten sposób zagnieżdżenie się zarodka. Prawdopodobnych przyczyn jest jednak więcej i zostały one opisane poniżej.

Torbiel jajnika

Dyskomfort w podbrzuszu, nieregularna miesiączka lub plamienie między krwawieniami mogą świadczyć o torbieli jajnika. W niektórych przypadkach pacjentki doświadczają też bólu podczas stosunku, a także problemów z zajściem w ciążę.

Jak leczyć torbiele jajnika?
W większości przypadków torbiele jajnika są niegroźne dla życia i zdrowia kobiety. Nie wymagają nawet leczenia. Jednak kiedy powracają, są duże lub liczne oraz dają silne objawy lekarz może zalecić włączenie antykoncepcji hormonalnej. Duże torbiele (powyżej 5 cm) są wskazaniem do zabiegu operacyjnego.

Endometrioza

Ból podbrzusza oraz ból podczas oddawania moczu, wypróżniania, a także ból krzyża niezależnie od fazy cyklu może być symptomem endometriozy. Jest to choroba narządów płciowych kobiety, charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. WHO szacuje, że na tę chorobę kobiecych narządów płciowych cierpi nawet 190 mln populacji żeńskiej.

Jak leczyć endometriozę?
Można stosować różne metody leczenia tej choroby: od farmakoterapii (przede wszystkim hormonalnymi lekami antykoncepcyjnymi, ale również progestagenami lub analogami hormonu uwalniającego gonadotropiny), przez leczenie chirurgiczne (zwłaszcza kiedy u pacjentki pojawia się ból w okolicy miednicy mniejszej lub występuje niepłodność).

Rak jajnika

Rak jajnika to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych wśród kobiet. Niestety długo nie daje żadnych objawów. Pierwsze możliwe oznaki, jak np. bóle w dole brzucha czy wzdęcia, często przypisywane są dolegliwościom jelitowym. Dlatego tak ważne jest słuchanie swojego ciała i sprawdzanie każdego niepokojącego symptomu oraz wykonywanie badań profilaktycznych, np. markera CA-125 oceniającego ryzyko wystąpienia nowotworu.

Jak leczy się raka jajnika?
Kluczowy w terapii nowotworu jest zabieg operacyjny, podczas którego usunięte zostaną zmienione tkanki. Ponadto stosuje się chemioterapię lub radioterapię.

Badania diagnostyczne chorób ginekologicznych

Rozpoznanie chorób odbywa się najczęściej na podstawie badania USG. W przypadku podejrzeń np. endometriozy ginekolog może zlecić także tomografię, rezonans magnetyczny lub laparoskopię, dzięki którym możliwa jest diagnoza.

Czasami pomocne są też badania krwi: morfologia, CRP, OB, stężenia beta-hcg bądź badanie ogólne moczu. Celem tych badań jest stwierdzenie lub wykluczenie stanu zapalnego bądź innych chorób o podobnych objawach.

Ciąża i połóg

Ciąża pozamaciczna

Ból odczuwalny po jednej ze stron brzucha na początku ciąży może być oznaką ciąży pozamacicznej (ektopowej). To sytuacja, w której zapłodnione jajeczko zagnieździło się nie w jamie macicy, lecz poza nią (najczęściej w jajowodzie). Ciąży ektopowej zwykle towarzyszą krwawienia, nudności, osłabienie, a nawet ból odbytu, ramion czy szyi. Niestety tego typu ciąży organizm nie może utrzymać. Istnieje ryzyko pęknięcia jajowodu i wystąpienia niebezpiecznego dla życia krwotoku wewnętrznego. Taka ciąża musi zostać bezzwłocznie usunięta.

Sentence-positive card icon
Ból w podbrzuszu na początku ciąży nie musi być jednak złym omenem! W rzeczywistości to dość powszechny symptom, świadczący o zmianach zachodzących w organizmie kobiety: zwiększonej produkcji progesteronu lub powiększaniu się macicy.
Dlaczego warto wybrać pobranie krwi w domu z uPacjenta?.
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Badania pomagające stwierdzić ciążę pozamaciczną

Lekarz stwierdza ciążę pozamaciczną po sprawdzeniu poziomu beta-hcg oraz badaniu USG.

Połóg

Po porodzie kobieta może odczuwać bóle podbrzusza spowodowane obkurczaniem się macicy. To normalny objaw, który sygnalizuje, że macica wraca do stanu sprzed ciąży.

Antykoncepcja

Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą objawiać się silnymi bólami podbrzusza. Skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby zmienić rodzaj lub metodę antykoncepcji.

Zabiegi

W większości przypadków bóle w dolnych partiach brzucha odczuwalne są przez kilka dni po zabiegach na cewce moczowej lub narządach rozrodczych. Jeśli utrzymują się dłużej - skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Przykładowe zabiegi, po których może boleć Cię podbrzusze:

Kiedy udać się do lekarza?

Pamiętaj, że diagnostyka bólu podbrzusza powinna uwzględniać dodatkowe objawy, których doświadczasz, jak również mieć na uwadze niedawne zmiany w Twoim życiu, takie jak: zabiegi, włączenie antykoncepcji lub stresujące wydarzenia. Skonsultuj się ze specjalistą przez czat lub telefon i wspólnie zidentyfikujcie możliwe przyczyny dolegliwości.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.