Ciąża pozamaciczna stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakie są jej objawy, by móc odpowiednio wcześniej zareagować. Wcześnie wykryta ciąża pozamaciczna i szybka interwencja lekarska umożliwiają pełen powrót do zdrowia i możliwość zajścia w prawidłową ciążę w przyszłości!
Co to jest ciąża pozamaciczna?
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to ciąża, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą macicy. Szacuje się, że ciąże ektopowe stanowią około 2% wszystkich ciąż. Implantacja najczęściej ma miejsce w jajowodzie, rzadziej w jajniku, szyjce macicy oraz w jamie brzusznej. Z tego względu ciążę pozamaciczną dzieli się na:
- Ciążę jajowodową – stanowi ponad 90% wszystkich ciąż ektopowych. Do prawidłowego zapłodnienia zawsze dochodzi w jajowodzie, a konkretnie w bańce jajowodu, czyli w jego najszerszym miejscu. Następnie zapłodniona komórka jajowa wędruje do jamy macicy i tam się zagnieżdża. Niestety w tym przypadku tak się nie dzieje i do implantacji zarodka dochodzi w jajowodzie. Rosnący zarodek powoduje rozciągnięcie jajowodu, co z czasem może prowadzić do jego pęknięcia.
- Ciążę jajnikową – do zapłodnienia dochodzi zbyt wcześnie, kiedy jajeczko znajduje się w jajniku lub na nim. Ciąża jajnikowa stanowi mniej niż 3% wszystkich ciąż ektopowych. Do 4. tygodnia od momentu zapłodnienia zwykle dochodzi do samoistnego poronienia, które ze względu na ryzyko krwotoku wewnętrznego, wymaga interwencji lekarskiej.
- Ciąża brzuszna (otrzewna) – zarodek wydostaje się poza drogi rodne i rozwija się na innych narządach wewnętrznych np. jelitach. Powoduje to silne dolegliwości bólowe i z czasem dochodzi do poronienia. Ciąża otrzewna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.
- Ciąża szyjkowa – zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w szyjce macicy. Ciąża szyjkowa jest najrzadszym rodzajem ciąży pozamacicznej.
Ciąża pozamaciczna – czy można urodzić zdrowe dziecko?
Ciąża pozamaciczna — kiedy można się starać o kolejne dziecko?
Ciąża pozamaciczna – objawy
Na początku ciąża pozamaciczna objawia się tak samo, jak ciąża prawidłowa. Pojawiają się: zatrzymanie miesiączki, tkliwość piersi, poranne mdłości i nadmierne zmęczenie. Z czasem, najczęściej pomiędzy 6. a 10. tygodniem, dochodzą kolejne objawy, takie jak:
- plamienia lub krwawienia z pochwy;
- silny ból brzucha – najczęściej jednostronny;
- zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- silne parcie na stolec;
- bladość skóry;
- intensywne pocenie się;
- przyspieszone tętno;
- znaczne osłabienie;
- omdlenia.
Kontrola i wsparcie na każdym etapie ciąży - badania krwi uPacjenta
519,00 zł
Pakiet badań przed ciążą
Odpowiedzialne podejście do planowania ciąży to odpowiednie dbanie o siebie już na etapie starań o dziecko. Sprawdź gotowość swojego organizmu do ciąży oraz przeprowadź badania pod kątem infekcji intymnych i niedoborów, które mogą wpłynąć na rozwój płodu – a to wszystko bez wychodzenia z domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
339,00 zł
Pakiet badań dla kobiet w ciąży
Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie oraz nienarodzonego maluszka — i bądź spokojna. Nerwy oszczędzi Ci także domowe pobranie krwi: zamień krzesełko w przychodni na ulubiony fotel! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
319,00 zł
Pakiet badań na choroby zakaźne w ciąży
Zbadaj się na toksoplazmozę, HIV, HCV, HBV i różyczkę na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być nosicielką wirusów lub bakterii, które zagrażają prawidłowemu przebiegu ciąży. Zbadaj się w domu i ogranicz ekspozycję na obce patogeny! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Ciąża pozamaciczna a okres
Zarówno w ciąży prawidłowej, jak i w ciąży pozamacicznej, na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymania miesiączki. Jednak zarodek, który rozwija się poza jamą macicy, uciska sąsiadujące tkanki, co może prowadzić do plamień lub krwawień. Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być, a obserwujesz u siebie krwawienia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie muszą one od razu oznaczać ciąży pozamacicznej, ale każda wydzielina z pochwy o nieprawidłowym zabarwieniu w ciąży wymaga specjalistycznej konsultacji.
Czasami krwawienie może też oznaczać spóźnioną miesiączkę lub poronienie. Szacuje się, że 15% wszystkich ciąż kończy się samoistnym poronieniem. Jego objawy mogą przypominać bolesną miesiączkę. Ty najlepiej znasz swój organizm: jeśli do tej pory Twoje miesiączki nie były zbyt bolesne, a teraz odczuwasz silny ból, zwiększone krwawienie i obserwujesz skrzepy krwi i fragmenty tkanek – objawy te mogą świadczyć o poronieniu lub ciąży pozamacicznej. W takiej sytuacji jak najszybciej udaj się do lekarza.
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Nie zawsze możliwe jest wskazanie jednoznacznej przyczyny ciąży pozamacicznej. Jednak istnieje szereg czynników, które zwiększają szansę wystąpienia ciąży ektopowej, a są to:
- wiek – u kobiet po 35. r.ż. częściej dochodzi do ciąży pozamacicznej;
- palenie tytoniu;
- zmiany w budowie jajowodów, do których doszło w wyniku endometriozy;
- nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów;
- przebyte zakażenie w obrębie miedniczy mniejszej, zwłaszcza chlamydioza;
- zrosty;
- przebyte zapalenie przydatków;
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej w przeszłości – w formie tabletek lub wkładki domacicznej;
- leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu;
- zapłodnienie, do którego doszło pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej;
- wcześniejsze poronienia, przerwanie ciąży lub występowanie ciąży pozamacicznej w przeszłości.
Diagnostyka ciąży pozamacicznej
Niektóre objawy przypisywane ciąży pozamacicznej mogą świadczyć o innych dolegliwościach. Dlatego często w pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostykę różnicującą, dzięki której wyklucza się lub potwierdza takie stany jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, endometriozę, pęknięcie torbieli jajnika, zapalenie przydatków czy poronienie samoistne.
HCG a ciąża ektopowa – jak wygląda beta HCG w ciąży pozamacicznej?
Beta HCG to inaczej ludzka gonadotropina kosmówkowa, hormon, którego poziom wzrasta już po 6-10 dniach od momentu zapłodnienia. W przypadku prawidłowej ciąży jego stężenie podwaja się średnio co 48 godzin. W ciąży pozamacicznej stężenie beta HCG też rośnie, ale znacznie wolniej. Na podstawie kilku badań (przynajmniej dwóch) poziomu HCG z próbki krwi wykonywanych w 48-godzinnych odstępach czasu, można zaobserwować, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy nie i wysnuć podejrzenie o ciąży pozamacicznej. Jednak ostateczną diagnozę ciąży ektopowej stawia lekarz po zebraniu wywiadu i badaniu USG.
Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
Test ciążowy polega na oznaczeniu stężenia beta HCG w moczu. Jak już wiesz, do wzrostu jego stężenia dochodzi także w przypadku ciąży pozamacicznej. Dlatego, będąc w ciąży ektopowej, możesz uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego.
USG w ciąży pozamacicznej
W diagnostyce ciąży ektopowej największe znaczenie ma badanie USG. Pozwala ono stwierdzić, czy zarodek znajduje się w jamie macicy. Jego brak, przy jednoczesnym wzroście stężenia beta HCG we krwi i pozytywnym wyniku testu ciążowego, z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na ciążę pozamaciczną.
Leczenie ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna w każdym przypadku wymaga interwencji lekarskiej, a niekiedy leczenia szpitalnego. Jeśli ciążę ektopową wykryto na wczesnym etapie jej rozwoju, mniej więcej do 8. tygodnia od momentu zapłodnienia, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje metotreksat – lek, który hamuje rozwój płodu. Podaje się go doustnie lub w formie zastrzyków. W przypadku zaawansowanej ciąży pozamacicznej, kiedy do zapłodnienia doszło ponad 8 tygodni temu, zalecane jest leczenie chirurgiczne metodą laparoskopową. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a lekarz wykonuje tylko 3 niewielkie nakłucia. Leczenie laparoskopowe jest znacznie mniej inwazyjne od tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, dzięki czemu możliwy jest szybki powrót do zdrowia, a blizny powstałe po zabiegu są ledwo widoczne.
Brak podjętego leczenia może prowadzić do powikłań, z którego najczęstszym jest pękniecie jajowodu.
Ciąża pozamaciczna może być trudnym doświadczeniem. Pamiętaj, aby dać sobie czas. Twoje ciało zregeneruje się szybko, ale w kwestii zdrowia psychicznego być może będziesz potrzebowała wsparcia specjalisty – nie wahaj się po nie sięgnąć!
mgr inż. Agnieszka Konieczna
Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Pokaż więcej
dr n. med. Karolina Karabin
Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowiec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie519,00 zł
Pakiet Badań przed Ciążą
Sprawdź, czy Twój organizm jest gotowy na ciążę.