Ciąża pozamaciczna – objawy. Co powinnaś o niej wiedzieć?
Objawy

Ciąża pozamaciczna – objawy. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Ciąża pozamaciczna stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakie są jej objawy, by móc odpowiednio wcześniej zareagować. Wcześnie wykryta ciąża pozamaciczna i szybka interwencja lekarska umożliwiają pełen powrót do zdrowia i możliwość zajścia w prawidłową ciążę w przyszłości!

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to ciąża, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza jamą macicy. Szacuje się, że ciąże ektopowe stanowią około 2% wszystkich ciąż. Implantacja najczęściej ma miejsce w jajowodzie, rzadziej w jajniku, szyjce macicy oraz w jamie brzusznej. Z tego względu ciążę pozamaciczną dzieli się na:

 • Ciążę jajowodowąstanowi ponad 90% wszystkich ciąż ektopowych. Do prawidłowego zapłodnienia zawsze dochodzi w jajowodzie, a konkretnie w bańce jajowodu, czyli w jego najszerszym miejscu. Następnie zapłodniona komórka jajowa wędruje do jamy macicy i tam się zagnieżdża. Niestety w tym przypadku tak się nie dzieje i do implantacji zarodka dochodzi w jajowodzie. Rosnący zarodek powoduje rozciągnięcie jajowodu, co z czasem może prowadzić do jego pęknięcia.
 • Ciążę jajnikową – do zapłodnienia dochodzi zbyt wcześnie, kiedy jajeczko znajduje się w jajniku lub na nim. Ciąża jajnikowa stanowi mniej niż 3% wszystkich ciąż ektopowych. Do 4. tygodnia od momentu zapłodnienia zwykle dochodzi do samoistnego poronienia, które ze względu na ryzyko krwotoku wewnętrznego, wymaga interwencji lekarskiej.
 • Ciąża brzuszna (otrzewna) – zarodek wydostaje się poza drogi rodne i rozwija się na innych narządach wewnętrznych np. jelitach. Powoduje to silne dolegliwości bólowe i z czasem dochodzi do poronienia. Ciąża otrzewna stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.
 • Ciąża szyjkowa – zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w szyjce macicy. Ciąża szyjkowa jest najrzadszym rodzajem ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna – czy można urodzić zdrowe dziecko?

Sentence-neutral card icon
W ciąży pozamacicznej dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka poza błoną śluzową macicy. Tylko ciąża o prawidłowym przebiegu, która rozwija się w jamie macicy, może skończyć się porodem. W ciąży pozamacicznej nie ma możliwości urodzenia zdrowego dziecka. Ciąża ektopowa niekiedy kończy się samoistnym poronieniem, ale w większości przypadków wymaga interwencji lekarskiej. Pamiętaj: ciąża pozamaciczna to nie wyrok i nie przekreśla Twoich planów o zostaniu mamą. Za jakiś czas będziesz ponownie mogła starać się o dziecko!

Ciąża pozamaciczna — kiedy można się starać o kolejne dziecko?

Ciąża pozamaciczna – objawy

Na początku ciąża pozamaciczna objawia się tak samo, jak ciąża prawidłowa. Pojawiają się: zatrzymanie miesiączki, tkliwość piersi, poranne mdłości i nadmierne zmęczenie. Z czasem, najczęściej pomiędzy 6. a 10. tygodniem, dochodzą kolejne objawy, takie jak:

 • plamienia lub krwawienia z pochwy;
 • silny ból brzucha – najczęściej jednostronny;
 • zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • silne parcie na stolec;
 • bladość skóry;
 • intensywne pocenie się;
 • przyspieszone tętno;
 • znaczne osłabienie;
 • omdlenia.

Kontrola i wsparcie na każdym etapie ciąży - badania krwi uPacjenta

Package preview image
Dla kobiet
519,00 zł
Pakiet badań przed ciążą
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Odpowiedzialne podejście do planowania ciąży to odpowiednie dbanie o siebie już na etapie starań o dziecko. Sprawdź gotowość swojego organizmu do ciąży oraz przeprowadź badania pod kątem infekcji intymnych i niedoborów, które mogą wpłynąć na rozwój płodu – a to wszystko bez wychodzenia z domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
339,00 zł
Pakiet badań dla kobiet w ciąży
Ferrytyna Glukoza

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie oraz nienarodzonego maluszka — i bądź spokojna. Nerwy oszczędzi Ci także domowe pobranie krwi: zamień krzesełko w przychodni na ulubiony fotel! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Choroby intymne
319,00 zł
Pakiet badań na choroby zakaźne w ciąży
HBs antygen

Zbadaj się na toksoplazmozę, HIV, HCV, HBV i różyczkę na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być nosicielką wirusów lub bakterii, które zagrażają prawidłowemu przebiegu ciąży. Zbadaj się w domu i ogranicz ekspozycję na obce patogeny! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Ciąża pozamaciczna a okres

Zarówno w ciąży prawidłowej, jak i w ciąży pozamacicznej, na skutek zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymania miesiączki. Jednak zarodek, który rozwija się poza jamą macicy, uciska sąsiadujące tkanki, co może prowadzić do plamień lub krwawień. Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być, a obserwujesz u siebie krwawienia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie muszą one od razu oznaczać ciąży pozamacicznej, ale każda wydzielina z pochwy o nieprawidłowym zabarwieniu w ciąży wymaga specjalistycznej konsultacji.

Czasami krwawienie może też oznaczać spóźnioną miesiączkę lub poronienie. Szacuje się, że 15% wszystkich ciąż kończy się samoistnym poronieniem. Jego objawy mogą przypominać bolesną miesiączkę. Ty najlepiej znasz swój organizm: jeśli do tej pory Twoje miesiączki nie były zbyt bolesne, a teraz odczuwasz silny ból, zwiększone krwawienie i obserwujesz skrzepy krwi i fragmenty tkanek – objawy te mogą świadczyć o poronieniu lub ciąży pozamacicznej. W takiej sytuacji jak najszybciej udaj się do lekarza.

Sentence-alert card icon
W przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o ciąży pozamacicznej, jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem, a w razie konieczności wezwij pogotowie ratunkowe. Ciąża ektopowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia!

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Nie zawsze możliwe jest wskazanie jednoznacznej przyczyny ciąży pozamacicznej. Jednak istnieje szereg czynników, które zwiększają szansę wystąpienia ciąży ektopowej, a są to:

 • wiek – u kobiet po 35. r.ż. częściej dochodzi do ciąży pozamacicznej;
 • palenie tytoniu;
 • zmiany w budowie jajowodów, do których doszło w wyniku endometriozy;
 • nieprawidłowości w budowie macicy lub jajowodów;
 • przebyte zakażenie w obrębie miedniczy mniejszej, zwłaszcza chlamydioza;
 • zrosty;
 • przebyte zapalenie przydatków;
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej w przeszłości – w formie tabletek lub wkładki domacicznej;
 • leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu;
 • zapłodnienie, do którego doszło pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej;
 • wcześniejsze poronienia, przerwanie ciąży lub występowanie ciąży pozamacicznej w przeszłości.
Dlaczego warto wybrać pobranie krwi w domu z uPacjenta?.
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Diagnostyka ciąży pozamacicznej

Niektóre objawy przypisywane ciąży pozamacicznej mogą świadczyć o innych dolegliwościach. Dlatego często w pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostykę różnicującą, dzięki której wyklucza się lub potwierdza takie stany jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, endometriozę, pęknięcie torbieli jajnika, zapalenie przydatków czy poronienie samoistne.

HCG a ciąża ektopowa – jak wygląda beta HCG w ciąży pozamacicznej?

Beta HCG to inaczej ludzka gonadotropina kosmówkowa, hormon, którego poziom wzrasta już po 6-10 dniach od momentu zapłodnienia. W przypadku prawidłowej ciąży jego stężenie podwaja się średnio co 48 godzin. W ciąży pozamacicznej stężenie beta HCG też rośnie, ale znacznie wolniej. Na podstawie kilku badań (przynajmniej dwóch) poziomu HCG z próbki krwi wykonywanych w 48-godzinnych odstępach czasu, można zaobserwować, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy nie i wysnuć podejrzenie o ciąży pozamacicznej. Jednak ostateczną diagnozę ciąży ektopowej stawia lekarz po zebraniu wywiadu i badaniu USG.

Ciąża pozamaciczna a test ciążowy

Test ciążowy polega na oznaczeniu stężenia beta HCG w moczu. Jak już wiesz, do wzrostu jego stężenia dochodzi także w przypadku ciąży pozamacicznej. Dlatego, będąc w ciąży ektopowej, możesz uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego.

USG w ciąży pozamacicznej

W diagnostyce ciąży ektopowej największe znaczenie ma badanie USG. Pozwala ono stwierdzić, czy zarodek znajduje się w jamie macicy. Jego brak, przy jednoczesnym wzroście stężenia beta HCG we krwi i pozytywnym wyniku testu ciążowego, z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na ciążę pozamaciczną.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna w każdym przypadku wymaga interwencji lekarskiej, a niekiedy leczenia szpitalnego. Jeśli ciążę ektopową wykryto na wczesnym etapie jej rozwoju, mniej więcej do 8. tygodnia od momentu zapłodnienia, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje metotreksat – lek, który hamuje rozwój płodu. Podaje się go doustnie lub w formie zastrzyków. W przypadku zaawansowanej ciąży pozamacicznej, kiedy do zapłodnienia doszło ponad 8 tygodni temu, zalecane jest leczenie chirurgiczne metodą laparoskopową. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a lekarz wykonuje tylko 3 niewielkie nakłucia. Leczenie laparoskopowe jest znacznie mniej inwazyjne od tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, dzięki czemu możliwy jest szybki powrót do zdrowia, a blizny powstałe po zabiegu są ledwo widoczne.

Brak podjętego leczenia może prowadzić do powikłań, z którego najczęstszym jest pękniecie jajowodu.

Ciąża pozamaciczna może być trudnym doświadczeniem. Pamiętaj, aby dać sobie czas. Twoje ciało zregeneruje się szybko, ale w kwestii zdrowia psychicznego być może będziesz potrzebowała wsparcia specjalisty – nie wahaj się po nie sięgnąć!

Bio photo
Autor artykułu
mgr inż. Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Karolina Karabin, dr n. med.
Weryfikacja merytoryczna
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowiec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.