Antykoncepcja hormonalna – rodzaje, skutki uboczne, badania

Antykoncepcja hormonalna – rodzaje, skutki uboczne, badania

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeśli rozważasz przyjmowanie hormonów, powinnaś wiedzieć, jakie są ewentualne skutki uboczne ich stosowania oraz jakie badania wykonać przed i w trakcie antykoncepcji hormonalnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Antykoncepcja hormonalna – co to jest?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod zapobiegania niechcianej ciąży. Polega na regularnym dostarczaniu syntetycznych hormonów, analogicznych do hormonów płciowych wydzielanych przez kobiecy organizm. W antykoncepcji hormonalnej stosuje się dwa rodzaje hormonów: pochodne estrogenów lub pochodne gestagenów. Hormony te hamują owulację i zmieniają śluz szyjkowy, przez co plemniki nie mogą przedostać się do wnętrza macicy.

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne wykazują taki sam mechanizm działania (blokują owulację, zmieniają śluz), jednak różnią się sposobem podania. Z tego względu wyróżnia się:

  • doustne tabletki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • wkładki wewnątrzmaciczne,
  • krążki dopochwowe,
  • podskórne implanty,
  • zastrzyki domięśniowe.

Rodzaj antykoncepcji hormonalnej

Zalety

Wady

Doustne tabletki antykoncepcyjne

Wysoka skuteczność. Obniżają ryzyko raka jajnika, raka jelita grubego, osteoporozy, zmniejszają trądzik, łagodzą PMS.

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba je przyjmować codziennie o stałej porze. Wpływają na wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Mogą wywoływać działania niepożądane takie jak: plamienia, nudności, wzrost masy ciała, spadek libido. Mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Plastry antykoncepcyjne

Wysoka skuteczność. Obniżają ryzyko raka jajnika, raka jelita grubego, osteoporozy, zmniejszają trądzik, łagodzą PMS.

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Znacznie zwiększają ryzyko zakrzepicy. Działania niepożądane są bardziej nasilone niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Mogą wywoływać zmiany skórne w miejscu przyklejenia plastra.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wysoka skuteczność. Działanie długofalowe – wkładki działają od 5 do nawet 10 lat. Nie wpływają na metabolizm organizmu.

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chwilowo zwiększają ryzyko infekcji intymnych (tuż po założeniu wkładki). Nieznacznie zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej.

Krążek dopochwowy

Wysoka skuteczność

Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Konieczność wymiany krążka co 3 tygodnie w gabinecie ginekologicznym. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort w pochwie.

Podskórny implant antykoncepcyjny

Wysoka skuteczność. Łatwość stosowania – implant wymienia się średnio co 3 lata.

Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wpływa na wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Powoduje typowe dla antykoncepcji hormonalnej działania niepożądane.

Zastrzyk hormonalny

Wysoka skuteczność. Łatwość stosowania – zastrzyk wykonuje się raz na 3 miesiące. Łagodzi objawy endometriozy. Zmniejsza ryzyko nowotworów macicy.

Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wpływa na wiele procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Powoduje typowe dla antykoncepcji hormonalnej działania niepożądane. Nieznacznie zwiększa ryzyko osteoporozy. Po zaprzestaniu stosowania zmniejsza płodność nawet do 12 miesięcy.

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Antykoncepcja hormonalna – skuteczność

Antykoncepcja hormonalna należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Najlepiej sprawdzają się wkładki wewnątrzmaciczne, których skuteczność wynosi prawie 100%. Zakłada się je na 5, a nawet 10 lat i nie wywołują praktycznie żadnych skutków ubocznych. Dzięki temu są jedną z najlepszych metod antykoncepcyjnych.

Wysoką skuteczność, na poziomie ponad 99%, wykazują również doustne tabletki antykoncepcyjne oraz plastry.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można zajść w ciążę? Prawidłowo przyjmowane tabletki antykoncepcyjne (codziennie, o stałej porze) wykazują ponad 99% skuteczność, czyli szansa na zajście w ciążę jest bardzo mała. Jednak nawet pominięcie jednej tabletki lub przyjęcie jej o innej porze może już zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę. W takich przypadkach przez najbliższe dni warto stosować dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci prezerwatyw.

Dodatkowe zabezpieczenie warto też zastosować, jeśli do 3 godzin po zażyciu tabletki wystąpiły wymioty lub biegunka.

Sentence-alert card icon
Chociaż antykoncepcja hormonalna wykazuje wysoką skuteczność, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak: chlamydia, kiła, rzeżączka czy HPV. Jeśli nie jesteś w stałym związku i często zmieniasz partnerów seksualnych, dodatkowo stosuj prezerwatywy, które znacznie zminimalizują ryzyko chorób intymnych.

Jakie badania należy wykonać przed antykoncepcją hormonalną?

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek formę antykoncepcji hormonalnej, w pierwszej kolejności powinnaś wykonać badania krwi. Jest to standardowa procedura i każdy lekarz przed przepisaniem antykoncepcji wymaga aktualnych badań krwi. Obejmują one takie parametry jak:

  • Morfologia – to podstawowe badanie profilaktyczne, przydatne w rozpoznawaniu infekcji, chorób autoimmunologicznych, nowotworowych oraz nieprawidłowości w obrębie układu krążenia.
  • Próby wątrobowe – oceniają kondycję wątroby. Organ ten jest szczególnie wrażliwy na przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.
  • Lipidogram – pozwala ocenić m.in. poziom dobrego cholesterolu (który może zostać obniżony na skutek przyjmowania tabletek) oraz trójglicerydów (których stężenie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej może wzrosnąć, prowadząc do nadciśnienia czy udaru).
  • Glukoza – pozwala zidentyfikować cukrzycę, stanowiącą przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej.
  • Parametry krzepliwości krwi (APTT, INR, fibrynogen, d-dimery) – oznacza się je, aby ocenić ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej i zawału serca. Nieprawidłowe wyniki uniemożliwiają przyjmowanie tabletek.
  • TSH – stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wpłynąć na wyniki badań poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) w krwi. Wpływ hormonów na poziom TSH jest jednak zazwyczaj subtelny i różny w zależności od osoby.
Pakiet badań przy antykoncepcji
Pakiet badań przy antykoncepcji

Pakiet badań przy antykoncepcji

Wykonaj badania, które ocenią wpływ antykoncepcji hormonalnej na cały Twój organizm oraz pokażą, czy bez przeszkód możesz dalej stosować tę metodę. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Sentence-neutral card icon
Pamiętaj, że żaden ginekolog nie przepisze tabletek antykoncepcyjnych i innej antykoncepcji hormonalnej bez wglądu w Twoje aktualne badania krwi. Regularne badania krwi (najczęściej co 3 miesiące) będziesz też musiała wykonywać w trakcie stosowania antykoncepcji. Przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej oraz w jej trakcie konieczne jest też regularne wykonywanie cytologii i wymazu z pochwy.

Oprócz badań krwi warto też wykonać:

  • Test ciążowy – antykoncepcja hormonalna ma negatywny wpływ na płód, dlatego upewnij się, że nie jesteś w ciąży.
  • Pomiar masy ciała – pozwala ocenić, czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej będzie bezpieczne (tabletki zaleca się kobietom z BMI nieprzekraczającym 30) oraz skuteczne (hormony płciowe są magazynowane w tkance tłuszczowej – im jest jej więcej, tym większe ryzyko, że hormony zamiast do krwi trafią właśnie do tkanki tłuszczowej).
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi – przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko nadciśnienia.

Jakie badania zrobić po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych należy wykonać takie same badania, jak przed i w trakcie stosowania antykoncepcji. Warto je powtórzyć po kilku miesiącach, aby sprawdzić, jak po odstawieniu hormonów zmieniły się poszczególne parametry krwi.

Sentence-positive card icon
Częste badania krwi w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej nie muszą być uciążliwe! Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu! Dzięki temu oszczędzisz czas – nie będziesz musiała brać dnia wolnego w pracy czy rezygnować z innych codziennych obowiązków.

Jak dostać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli potrzebujesz recepty na tabletki antykoncepcyjne lub chcesz stosować inną formę antykoncepcji hormonalnej, wykonaj Pakiet opisanych wyżej badań i udaj się z nimi do ginekologa. Dzięki temu lekarz od razu po badaniu ginekologicznym będzie mógł Ci wystawić receptę (oczywiście, jeśli nie będzie widział przeciwwskazań) zamiast odsyłać Cię na badania krwi i umawiając kolejną wizytę. W ten sposób zaoszczędzisz czas!

Lekarz przeanalizuje Twoje wyniki badań, przeprowadzi szczegółowy wywiad i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Nie każdy zestaw hormonów będzie odpowiedni dla danej kobiety – źle dobrane tabletki mogą nasilać dotychczasowe schorzenia i problemy, a nawet sprawić, że pojawią się nowe, niepożądane dolegliwości. Natomiast prawidłowo dobrana antykoncepcja nie tylko zapobiega zajściu w ciążę, ale także może mieć korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd: redukować trądzik czy łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne?

Miesięczny koszt przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, najczęściej ok. 50 zł.

Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne i przeciwwskazania

Antykoncepcja hormonalna może (ale nie musi!) wywoływać szereg skutków ubocznych. To, czy pojawią się one u Ciebie, zależy od wielu czynników m.in. chorób współistniejących czy indywidualnych tolerancji na leki. Dlatego tak ważne są badania krwi, które należy wykonać przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej oraz w jej trakcie, aby sprawdzić, czy hormony nie mają negatywnego wpływu na organizm.

Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się:

  • spadek libido,
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • wahania nastroju,
  • plamienia z dróg rodnych,
  • nadciśnienie,
  • przybieranie na wadze,
  • większe ryzyko rozwoju nowotworu piersi,
  • zakrzepica.

Ponadto stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie zaleca się kobietom, które:

  • chorują na cukrzycę,
  • chorują na otyłość (BMI>30),
  • zmagają się z chorobami wątroby (m.in. zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby),
  • mają problemy z układem krążenia (nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica),
  • karmią piersią,
  • przebyły udar mózgu,
  • mają nowotwór zależny od estrogenów np. rak piersi.

Inne zastosowanie antykoncepcji hormonalnej

Chociaż głównym celem antykoncepcji hormonalnej jest zapobieganie ciąży, ma ona znacznie szersze zastosowanie. Hormony można stosować również w przypadku leczenia takich dolegliwości jak:

Antykoncepcja hormonalna jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, o ile stosuje się ją prawidłowo. Ma jednak swoje ograniczenia i każda kobieta, decydując się na nią, powinna być świadoma potencjalnych skutków ubocznych.

Bio photo
Autor artykułu
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Bio photo
Weryfikacja merytoryczna
mgr Magdalena Palińska

Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.