
Co to jest trądzik typu dorosłego i jakie są jego objawy?
Od kilku lat dermatolodzy obserwują niepokojący wzrost liczby dorosłych pacjentów mierzących się z problemem trądziku. W przypadku nastolatków uznajemy wypryski za naturalne, natomiast u osób po dwudziestym, trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia budzą już one pewne zaskoczenie.
Trądzik u dorosłych objawia się głównie u kobiet, choć mężczyźni nie są całkowicie wolni od ryzyka jego wystąpienia. Bolesne, nieraz ropne pryszcze i zaskórniki pojawiają się głównie w okolicach brody, policzków i szyi, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda). Wiele osób narzeka zwłaszcza na trudne w wyciśnięciu, głębokie krosty. Gdy już uda się je usunąć, na skórze pojawiają się blizny, których leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy.
Przyczyny i leczenie trądziku u dorosłych
Podłoże trądziku u dorosłych jest nieco inne niż u nastolatków. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która zmienia się z czasem i potrzebuje odpowiednio dobranego oczyszczania i nawilżenia. U dorosłych wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe jest gęstsza, co w połączeniu z rogowaceniem naskórka powoduje, że utyka ona w ujściach przewodów łojowych i tworzy stan zapalny.
W dobraniu odpowiedniej pielęgnacji najlepiej pomoże dermatolog. Wielu pacjentów twierdzi, że ma tłustą cerę, jednak nie zauważają, że z wiekiem stała się ona sucha. W aptekach i drogeriach mamy do wyboru wiele kosmetyków oczyszczających, stworzonych z myślą o skórze wrażliwej i trądzikowej. Pamiętaj, by nie wybierać tych przeznaczonych dla trądziku młodzieńczego, ponieważ preparaty te mają tendencję do wysuszania naskórka.
Intensywny tryb życia połączony ze stresem i złą dietą również może być przyczyną powstawania wytrysków. Warto na jakiś czas zrezygnować całkowicie ze słodyczy i ostrych przypraw i czujnie obserwować stan swojej skóry. W walce ze stresem pomogą ziołowe herbatki, większa ilość snu i uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Pamiętaj o tym, że trądzik u dorosłych da się wyleczyć!
U około 20% pacjentów za trądzik odpowiedzialne są hormony. Ze względu na fakt, że problemy hormonalne objawiają się na najróżniejsze sposoby, czasem trudno połączyć ze sobą pozornie niezwiązane przypadłości. Jeśli poza wypryskami zauważymy u siebie problemy ze snem, potliwością, przybieraniem na wadze lub nagłą utratą kilogramów warto przyjrzeć się bliżej wszystkim tym objawom.
Jakie badania na trądzik wykonać?
Jeszcze przed wizytą u dermatologa warto przeprowadzić badania krwi skupiające się wokół hormonów tarczycy, hormonów płciowych i przysadki mózgowej. Jeśli któryś z nich okaże się odbiegać od normy, może być jednocześnie przyczyną problemów skórnych. Zazwyczaj lekarze i tak zlecają pacjentom serię testów, dlatego szybszym sposobem na otrzymanie diagnozy, będzie wykonanie badań diagnostycznych zawczasu.
Jakie badania na trądzik warto wykonać?
- Testosteron wolny i całkowity
- DHEA-SO4
- Hormony tarczycy TSH, FT4 oraz FT3
- Prolaktynę, LH i FSH
Wszystkie te i wiele innych badań możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dzięki stronie uPacjenta możesz zamówić pielęgniarkę, która przyjedzie do Ciebie w ustalonym terminie i wykona domowe badania krwi. Wyniki sprawdzisz szybko przez internet, a jeśli któryś z nich Cię zaniepokoi, możesz skonsultować go ze specjalistą online.