Trądzik u dorosłych — przyczyny, leczenie, badania
Badania krwi

Trądzik u dorosłych — przyczyny, leczenie, badania

Wiek nastoletni już dawno za Tobą, a Ty zmagasz się z trądzikiem? Od kilku lat dermatolodzy obserwują niepokojący wzrost liczby dorosłych pacjentów mierzących się z problemem trądziku. W przypadku nastolatków wypryski uznajemy za naturalne, natomiast jeśli pojawiają się u osób po 30., 40., a nawet 50. r.ż. mogą budzić pewne zaskoczenie. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na znaczne złagodzenie objawów trądziku, a nawet na całkowite pozbycie się go. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o trądziku u osób dorosłych!

Co to jest trądzik typu dorosłego i jakie są jego objawy?

Trądzik u dorosłych dotyczy głównie kobiet, choć mężczyźni nie są całkowicie wolni od ryzyka jego wystąpienia. Bolesne, nieraz ropne wypryski i zaskórniki pojawiają się głównie w okolicach brody, policzków i szyi, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda). Wiele osób narzeka zwłaszcza na trudne w wyciśnięciu, głębokie krosty. Gdy już uda się je usunąć, na skórze pojawiają się blizny, których leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy.

Popularność występowania trądziku u dorosłych

Grupa wiekowa

Procent

20-29 lat

51%

30-39 lat

35%

40-49 lat

26%

> 50 lat

15%

Najczęstsze objawy trądziku u dorosłych

 • Łojotok;
 • zwiększone rogowacenie naskórka;
 • zaskórniki otwarte lub zamknięte;
 • stany zapalne (ropne wypryski na twarzy), najczęściej w okolicy żuchwy, policzków i szyi.

Przyczyny trądziku u dorosłych

Podłoże trądziku u dorosłych jest nieco inne niż u nastolatków. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która zmienia się z czasem i potrzebuje odpowiednio dobranego oczyszczania i nawilżenia. U dorosłych wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe jest gęstsza, co w połączeniu z rogowaceniem naskórka powoduje, że utyka ona w ujściach przewodów łojowych i tworzy stan zapalny.

Najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych:

 • Zaburzenia hormonalne – szczególnie u kobiet wahania w poziomie hormonów mogą być główną przyczyną trądziku.
 • Nieodpowiednia dieta – nadmiar nabiału w diecie, cukrów prostych, tłuszczów trans i żywności typu fast food, przy jednoczesnym niedoborze warzyw i owoców, może nasilać zmiany trądzikowe. Metaanaliza przeprowadzona przez Ch. R. Juhl i współpracowników wykazała jednoznaczny związek pomiędzy spożyciem nabiału a zwiększonym ryzykiem wystąpienia trądziku.
 • Nieprawidłowa pielęgnacja – dorośli nie powinni stosować kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ te dedykowane są osobom młodym, zmagającym się z trądzikiem młodzieńczym. Preparaty do cery trądzikowej mogą wysuszać skórę i wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego – nasilać łojotok i zwiększać ilość zmian skórnych. Warto, aby osoby dorosłe zmagające się z trądzikiem omówiły pielęgnację swojej skóry z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem.
 • Stres – może zaburzać gospodarkę hormonalną, pogarszać ogólny stan skóry i nasilać zmiany trądzikowe.
 • Zanieczyszczenie środowiska – zanieczyszczenia zewnętrzne takie jak pyły, kurz i różne związki chemiczne obecne w powietrzu mogą zatykać pory skóry. Przez to skóra ma utrudnione oddychanie i dochodzi do nadmiernej keratynizacji (rogowacenia naskórka). To w połączeniu z łojotokiem zwiększa ryzyko wystąpienia ropnych stanów zapalnych.

Jakie badania na trądzik wykonać?

U wielu pacjentów, a zwłaszcza u kobiet, za trądzik odpowiedzialne są hormony. Ze względu na fakt, że problemy hormonalne objawiają się na najróżniejsze sposoby, czasem trudno połączyć ze sobą pozornie niezwiązane przypadłości. Jeśli poza wypryskami zauważasz u siebie problemy ze snem, nastrojem, ciągle jesteś zmęczona i przybierasz na wadze –  warto bliżej się temu przyjrzeć i wykonać badania hormonalne z krwi.

Jakie badania na trądzik warto wykonać?

Przede wszystkim badania hormonalne takie jak:

Wymienione wyżej badania dostępne są w pakiecie badań hormonalnych dla kobiet. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu w dogodnym dla Ciebie terminie! Dzięki badaniom dowiesz się, czy to hormony odpowiedzialne są za zmiany trądzikowe, co ułatwi dobranie odpowiedniego leczenia.

PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ

PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ

W CENIE: BADANIA + MOŻLIWOŚĆ KONSULTACJI WYNIKÓW | Pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Leczenie trądziku u dorosłych

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku u dorosłych jest wizyta u dermatologa. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wyniki badań hormonalnych. Jeśli nie wykonasz ich przed wizytą, lekarz i tak odeśle Cię na badania i konieczne będzie ponowne umawianie wizyty lekarskiej. Na podstawie wyników badań i ocenie stanu skóry, lekarz zaleci dalsze postępowanie.

W leczeniu trądziku niekiedy wystarczy sama zmiana diety i dobranie odpowiedniej pielęgnacji. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie miejscowo specjalistycznych kremów i maści. Pomocne mogą być też zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Do popularnych i skutecznych zabiegów zalicza się m.in. laserowe leczenie trądziku, peelingi kwasowe (np. kwasem azelainowym, salicylowym) czy oczyszczanie wodorowe.

Leki na trądzik u dorosłych

Jeśli zmiana diety i leczenie miejscowe nie pomogą, dermatolog może zlecić terapię Izotekiem. Jest to lek zawierający substancję czynną izotretynoinę, która silnie hamuje produkcję łoju. Ze względu na działanie teratogenne (uszkadzające płód) wszystkie kobiety miesiączkujące w trakcie terapii Izotekiem powinny stosować antykoncepcję hormonalną i wykonywać regularne badania krwi na wątrobę (próby wątrobowe). Samo stosowanie hormonów także może zadziałać przeciwtrądzikowo.

Zidentyfikowanie przyczyn trądziku i jego leczenie może być długotrwałym procesem. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie, dobry wygląd i samopoczucie. W zdrowej skórze zdrowy duch!

Bio photo
Autor artykułu
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Bio photo
Weryfikacja merytoryczna
mgr Magdalena Palińska

Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
 • Zamów badania online

  Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

 • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

  Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

 • Pobierz wyniki online

  Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.