Trądzik u dorosłych — przyczyny, leczenie, badania

25 Lis 2019 7 min
uPacjenta.pl

Chyba każda osoba przechodząca przez problemy z trądzikiem przyzna, że potrafi być on prawdziwym utrapieniem. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na całkowite pozbycie się niechcianych pryszczy dzięki odpowiednim preparatom. Niestety leczenie trądziku jest często długotrwałe i wymaga nawet dwuletniej terapii podtrzymującej.

Co to jest trądzik typu dorosłego i jakie są jego objawy?

Od kilku lat dermatolodzy obserwują niepokojący wzrost liczby dorosłych pacjentów mierzących się z problemem trądziku. W przypadku nastolatków uznajemy wypryski za naturalne, natomiast u osób po dwudziestym, trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia budzą już one pewne zaskoczenie.

 

Trądzik u dorosłych objawia się głównie u kobiet, choć mężczyźni nie są całkowicie wolni od ryzyka jego wystąpienia. Bolesne, nieraz ropne pryszcze i zaskórniki pojawiają się głównie w okolicach brody, policzków i szyi, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda). Wiele osób narzeka zwłaszcza na trudne w wyciśnięciu, głębokie krosty. Gdy już uda się je usunąć, na skórze pojawiają się blizny, których leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy.

Przyczyny i leczenie trądziku u dorosłych

Podłoże trądziku u dorosłych jest nieco inne niż u nastolatków. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która zmienia się z czasem i potrzebuje odpowiednio dobranego oczyszczanie i nawilżenia. U dorosłych wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe jest gęstsza, co w połączeniu z rogowaceniem naskórka powoduje, że utyka ona w ujściach przewodów łojowych i tworzy stan zapalny.

 

W dobraniu odpowiedniej pielęgnacji najlepiej pomoże dermatolog. Wielu pacjentów twierdzi, że ma tłustą cerę, jednak nie zauważają, że z wiekiem stała się ona sucha. W aptekach i drogeriach mamy do wyboru wiele kosmetyków oczyszczających, stworzonych z myślą o skórze wrażliwej i trądzikowej. Pamiętaj, by nie wybierać tych przeznaczonych dla trądziku młodzieńczego, ponieważ preparaty te, mają one tendencję do wysuszania naskórka.

 

Intensywny tryb życia połączony ze stresem i złą dietą również może być przyczyną powstawania wytrysków. Warto na jakiś czas zrezygnować całkowicie ze słodyczy i ostrych przypraw i czujnie obserwować stan swojej skóry. W walce ze stresem pomogą ziołowe herbatki, większa ilość snu i uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Pamiętaj o tym, że trądzik u dorosłych da się wyleczyć!

 

U około 20% pacjentów za trądzik odpowiedzialne są hormony. Ze względu na fakt, że problemy hormonalne objawiają się na najróżniejsze sposoby, czasem trudno połączyć ze sobą pozornie niezwiązane przypadłości. Jeśli poza wypryskami zauważymy u siebie problemy ze snem, potliwością, przybieraniem na wadze lub nagłą utratą kilogramów warto przyjrzeć się bliżej wszystkim tym objawom.

Jakie badania na trądzik wykonać?

Jeszcze przed wizytą u dermatologa warto przeprowadzić badania krwi skupiające się wokół hormonów tarczycy, hormonów płciowych i przysadki mózgowej. Jeśli któryś z nich okaże się odbiegać od normy, może być jednocześnie przyczyną problemów skórnych. Zazwyczaj lekarze i tak zlecają pacjentom serię testów, dlatego szybszym sposobem na otrzymanie diagnozy, będzie wykonanie badań diagnostycznych zawczasu.

 

Jakie badania na trądzik warto wykonać?

  • Testosteron wolny i całkowity
  • DHEA-SO4
  • Hormony tarczycy TSH, FT4 oraz FT3
  • Prolaktynę, LH i FSH

 

Wszystkie te i wiele innych badań możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dzięki stronie uPacjenta możesz zamówić pielęgniarkę, która przyjedzie do Ciebie w ustalonym terminie i wykona domowe badania krwi. Wyniki sprawdzisz szybko przez internet, a jeśli któryś z nich Cię zaniepokoi, możesz skonsultować go ze specjalistą online.

Badania wraz z domowym pobraniem krwi możesz zamówić na naszej stronie

Zamów
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.