Komu polecamy to badanie?
Parom w diagnostyce niepłodności
Młodzieży z zaburzeniami dojrzewania
Kobietom, u których występują typowe cechy męskie: nadmierne owłosienie, niski głos, rozrost tkanki mięśniowej
Kobietom z podejrzeniem PCOS (zespół policystycznych jajników)
Pacjentom ze stwierdzoną anoreksją w celu monitorowania postępów leczenia
Mężczyznom doświadczającym problemów z erekcją
Kiedy badać poziom SHBG?
Wykonaj badanie SHBG, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
U kobiet: zaburzenia miesiączkowania, łysienie, nadmierne owłosienie, nadmiar tkanki mięśniowej.
U mężczyzn: zanik mięśni, impotencja.
U obu płci: problemy z płodnością, trądzik.
Jak wykonać badanie SHBG w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie?
Niepłodność, trądzik, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, u kobiet zaburzenia miesiączkowania a u mężczyzn problemy z erekcją – to najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych w organizmie. Obserwujesz podobne symptomy u siebie? Warto bliżej przyjrzeć się swojej gospodarce hormonalnej i wykonać badanie SHBG – białka, które pełni w organizmie rolę „przewoźnika” hormonów płciowych.
Gospodarka hormonalna organizmu to jedno wielkie naczynie połączone. Dlatego nieprawidłowości w stężeniach hormonów płciowych często wpływają na stężenia innych hormonów i parametrów krwi.
Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

529,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZY NADWADZE
Masz problemy ze schudnięciem i zastanawiasz się, co jest tego przyczyną? W kwestiach zdrowotnych nie warto tracić czasu na domysły. Wykonaj badania krwi, które pomogą Ci zdiagnozować przyczynę nadwagi lub otyłości. Następnie wyniki badań skonsultujesz z lekarzem lub dietetykiem, który nakreśli Ci dalsze działanie. Prawidłowa waga to nie tylko zgrabna sylwetka, ale przede wszystkim zdrowie! Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą zdiagnozować przyczynę nadwagi, a także wykryć wiele niedoborów, zaburzeń hormonalnych oraz chorób cywilizacyjnych takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych.

699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA MĘŻCZYZN
Problemy z płodnością u mężczyzn nie znają kryterium wieku czy kondycji fizycznej. Specjaliści zaznaczają, że nawet młodzi, wysportowani i ogólnie zdrowi mężczyźni mogą doświadczyć problemów z płodnością. Identyfikację tych problemów umożliwiają nie tylko badania nasienia, ale również badania krwi. Teraz możesz wykonać je w domu, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wykonanie testów na płodność do swojego kalendarza. Wykonanie tych badań płodności u mężczyzn może dostarczyć ważnych informacji na temat Twojej płodności i potencjalnych przyczyn problemów. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. płodności, który na podstawie wyników tych badań będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie lub interwencje mające na celu poprawę Twojej płodności.
Jak często wykonywać badanie?
Badanie SHBG warto wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Jak przygotować się do badania SHBG?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.
30 minut przed badaniem warto wypić szklankę wody, aby ułatwić pobranie krwi specjaliście.
Co to jest SHBG?
SHBG (z ang. Sex Hormone Binding Globulin) to białko produkowane w wątrobie, którego funkcją jest transport hormonów płciowych. Stężenie SHBG zależy od stężenia androgenów i estrogenów. Jeśli poziom hormonów płciowych jest wysoki, stężenie SHBG również wzrasta. Jeśli poziom androgenów i estrogenów spada – białka SHBG jest odpowiednio mniej. Białko SHBG można porównać do idealnie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Wyobraź sobie miasto, które ma dokładnie tyle pojazdów, ile w danym momencie potrzeba. Nikt nie czeka na autobus, nikt się nie spóźnia, wszyscy mają miejsca siedzące i trafiają na czas w miejsce docelowe. Nie ma też pustych przebiegów. Zatem na podstawie wyników badania SHBG można wywnioskować, jaki jest poziom najważniejszych hormonów płciowych w organizmie.
SHBG – norma
Kobiety: 19,8 – 122 nmol/l
Mężczyźni: 11,4 – 52,3 nmol/l
Normy są zależne od wieku i płci. W trakcie ciąży dochodzi do fizjologicznego wzrostu SHBG. Wartości referencyjne mogą się też różnić w zależności od laboratorium i metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Stres
- Ciąża
SHBG interpretacja wyników
Wysokie SHBG może być oznaką nadczynności tarczycy, zapalenia wątroby, marskości wątroby lub hipogonadyzmu. Podwyższone SHBG może też występować u mężczyzn w przypadku niedoboru androgenów, u kobiet w trakcie ciąży oraz stosowania antykoncepcji hormonalnej, a także u osób przewlekle zestresowanych, uprawiających intensywny sport, stosujących leki przeciwpadaczkowe, będących na diecie niskotłuszczowej i wysokowęglowodanowej.
Niskie SHBG może być związane z zespołem policystycznych jajników (PCOS), otyłością, chorobami wątroby i nerek, niedoczynnością tarczycy i zespołem Cushinga. Obniżone SHBG obserwuje się też u osób stosujących glikokortykoidy, insulinę, substancje androgennoanabolinczne oraz hormony wzrostu.