SHBG

SHBG jest białkiem produkowanym przez wątrobę, a jego najwżniejszą funkcją jest transport hormonów płciowych. Nieprawidłowy poziom SHBG może świadczyć o wielu zaburzeniach hormonalnych, chorobach nerek, a nawet o marskości wątroby. Wykonaj badanie SHBG bez wychodzenia z domu i sprawdź, czy Twoja gospodarka hormonalna jest w równowadze. Zamów domowe pobranie krwi już dziś!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:39,90 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom w diagnostyce niepłodności

Młodzieży z zaburzeniami dojrzewania

Kobietom, u których występują typowe cechy męskie: nadmierne owłosienie, niski głos, rozrost tkanki mięśniowej

Kobietom z podejrzeniem PCOS (zespół policystycznych jajników)

Pacjentom ze stwierdzoną anoreksją w celu monitorowania postępów leczenia

Mężczyznom doświadczającym problemów z erekcją

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla zabieganych kobiet i mężczyzn, którzy boją się igieł i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom SHBG?

Wykonaj badanie SHBG, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

U kobiet: zaburzenia miesiączkowania, łysienie, nadmierne owłosienie, nadmiar tkanki mięśniowej.

U mężczyzn: zanik mięśni, impotencja.

U obu płci: problemy z płodnością, trądzik.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-4 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie SHBG w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Niepłodność, trądzik, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, u kobiet zaburzenia miesiączkowania a u mężczyzn problemy z erekcją – to najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych w organizmie. Obserwujesz podobne symptomy u siebie? Warto bliżej przyjrzeć się swojej gospodarce hormonalnej i wykonać badanie SHBG – białka, które pełni w organizmie rolę „przewoźnika” hormonów płciowych.

Gospodarka hormonalna organizmu to jedno wielkie naczynie połączone. Dlatego nieprawidłowości w stężeniach hormonów płciowych często wpływają na stężenia innych hormonów i parametrów krwi.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowy poziom SHBG często oznacza również nieprawidłowości wśród innych parametrów związanych z gospodarką hormonalną organizmu. Zyskaj szerokie spojrzenia na swoje zdrowie i zbadaj poziom SHBG oraz innych ważnych hormonów.

nerZyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Lepszy nastrój
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
DHEA-SO4 Estradiol

Pakiet pozwala ocenić status hormonalny kobiety. Badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za problemy dermatologiczne, nadmierne owłosienie, wahania nastroju, spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Stres
289,00 zł
Pakiet badań hormonalnych dla mężczyzn
DHEA-SO4 Estradiol

W ostatnim czasie zauważyłeś zmiany w swoim wyglądzie takie jak nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, trądzik lub zmniejszenie owłosienia? A może obserwujesz spadek libido i pogorszenie nastroju? Za te i wiele innych dolegliwości mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne. Zbadaj hormony i przedyskutuj wyniki ze specjalistą medycznym – to wszystko możesz zrobić w swoim domu!

Package preview image
Kobieta
219,00 zł
Pakiet badań na nerki
Białko całkowite

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – filtrują krew i usuwają z niej zbędne produkty przemiany materii w postaci moczu. Odpowiadają też za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Choroby nerek, które w początkowej fazie często przebiegają bezobjawowo, zaburzają funkcjonowanie całego organizmu i poważnie zagrażają zdrowiu. Zbadaj swoje nerki podczas jednej domowej wizyty! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie?

Badanie SHBG warto wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jak przygotować się do badania SHBG?

  • Bullet image

    Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.

  • Bullet image

    30 minut przed badaniem warto wypić szklankę wody, aby ułatwić pobranie krwi specjaliście.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest SHBG?

SHBG (z ang. Sex Hormone Binding Globulin) to białko produkowane w wątrobie, którego funkcją jest transport hormonów płciowych. Stężenie SHBG zależy od stężenia androgenów i estrogenów. Jeśli poziom hormonów płciowych jest wysoki, stężenie SHBG również wzrasta. Jeśli poziom androgenów i estrogenów spada – białka SHBG jest odpowiednio mniej. Białko SHBG można porównać do idealnie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Wyobraź sobie miasto, które ma dokładnie tyle pojazdów, ile w danym momencie potrzeba. Nikt nie czeka na autobus, nikt się nie spóźnia, wszyscy mają miejsca siedzące i trafiają na czas w miejsce docelowe. Nie ma też pustych przebiegów. Zatem na podstawie wyników badania SHBG można wywnioskować, jaki jest poziom najważniejszych hormonów płciowych w organizmie.

SHBG – norma

Kobiety: 19,8 – 122 nmol/l

Mężczyźni: 11,4 – 52,3 nmol/l

Normy są zależne od wieku i płci. W trakcie ciąży dochodzi do fizjologicznego wzrostu SHBG. Wartości referencyjne mogą się też różnić w zależności od laboratorium i metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Stres
  • Ciąża

SHBG interpretacja wyników

Wysokie SHBG może być oznaką nadczynności tarczycy, zapalenia wątroby, marskości wątroby lub hipogonadyzmu. Podwyższone SHBG może też występować u mężczyzn w przypadku niedoboru androgenów, u kobiet w trakcie ciąży oraz stosowania antykoncepcji hormonalnej, a także u osób przewlekle zestresowanych, uprawiających intensywny sport, stosujących leki przeciwpadaczkowe, będących na diecie niskotłuszczowej i wysokowęglowodanowej.

Niskie SHBG może być związane z zespołem policystycznych jajników (PCOS), otyłością, chorobami wątroby i nerek, niedoczynnością tarczycy i zespołem Cushinga. Obniżone SHBG obserwuje się też u osób stosujących glikokortykoidy, insulinę, substancje androgennoanabolinczne oraz hormony wzrostu.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online