SHBG

SHBG jest białkiem produkowanym przez wątrobę, a jego najwżniejszą funkcją jest transport hormonów płciowych. Nieprawidłowy poziom SHBG może świadczyć o wielu zaburzeniach hormonalnych, chorobach nerek, a nawet o marskości wątroby. Wykonaj badanie SHBG bez wychodzenia z domu i sprawdź, czy Twoja gospodarka hormonalna jest w równowadze. Zamów domowe pobranie krwi już dziś!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:39,90 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom w diagnostyce niepłodności

Młodzieży z zaburzeniami dojrzewania

Kobietom, u których występują typowe cechy męskie: nadmierne owłosienie, niski głos, rozrost tkanki mięśniowej

Kobietom z podejrzeniem PCOS (zespół policystycznych jajników)

Pacjentom ze stwierdzoną anoreksją w celu monitorowania postępów leczenia

Mężczyznom doświadczającym problemów z erekcją

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla zabieganych kobiet i mężczyzn, którzy boją się igieł i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom SHBG?

Wykonaj badanie SHBG, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

U kobiet: zaburzenia miesiączkowania, łysienie, nadmierne owłosienie, nadmiar tkanki mięśniowej.

U mężczyzn: zanik mięśni, impotencja.

U obu płci: problemy z płodnością, trądzik.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-4 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie SHBG w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Niepłodność, trądzik, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, u kobiet zaburzenia miesiączkowania a u mężczyzn problemy z erekcją – to najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych w organizmie. Obserwujesz podobne symptomy u siebie? Warto bliżej przyjrzeć się swojej gospodarce hormonalnej i wykonać badanie SHBG – białka, które pełni w organizmie rolę „przewoźnika” hormonów płciowych.

Gospodarka hormonalna organizmu to jedno wielkie naczynie połączone. Dlatego nieprawidłowości w stężeniach hormonów płciowych często wpływają na stężenia innych hormonów i parametrów krwi.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowy poziom SHBG często oznacza również nieprawidłowości wśród innych parametrów związanych z gospodarką hormonalną organizmu. Zyskaj szerokie spojrzenia na swoje zdrowie i zbadaj poziom SHBG oraz innych ważnych hormonów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Sport i dieta
529,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZY NADWADZE
Albumina

Masz problemy ze schudnięciem i zastanawiasz się, co jest tego przyczyną? W kwestiach zdrowotnych nie warto tracić czasu na domysły. Wykonaj badania krwi, które pomogą Ci zdiagnozować przyczynę nadwagi lub otyłości. Następnie wyniki badań skonsultujesz z lekarzem lub dietetykiem, który nakreśli Ci dalsze działanie. Prawidłowa waga to nie tylko zgrabna sylwetka, ale przede wszystkim zdrowie! Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą zdiagnozować przyczynę nadwagi, a także wykryć wiele niedoborów, zaburzeń hormonalnych oraz chorób cywilizacyjnych takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych.

Package preview image
Zaburzenia hormonalne
699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA MĘŻCZYZN
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Problemy z płodnością u mężczyzn nie znają kryterium wieku czy kondycji fizycznej. Specjaliści zaznaczają, że nawet młodzi, wysportowani i ogólnie zdrowi mężczyźni mogą doświadczyć problemów z płodnością. Identyfikację tych problemów umożliwiają nie tylko badania nasienia, ale również badania krwi. Teraz możesz wykonać je w domu, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wykonanie testów na płodność do swojego kalendarza. Wykonanie tych badań płodności u mężczyzn może dostarczyć ważnych informacji na temat Twojej płodności i potencjalnych przyczyn problemów. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. płodności, który na podstawie wyników tych badań będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie lub interwencje mające na celu poprawę Twojej płodności.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie SHBG warto wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jak przygotować się do badania SHBG?

  • Bullet image

    Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.

  • Bullet image

    30 minut przed badaniem warto wypić szklankę wody, aby ułatwić pobranie krwi specjaliście.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest SHBG?

SHBG (z ang. Sex Hormone Binding Globulin) to białko produkowane w wątrobie, którego funkcją jest transport hormonów płciowych. Stężenie SHBG zależy od stężenia androgenów i estrogenów. Jeśli poziom hormonów płciowych jest wysoki, stężenie SHBG również wzrasta. Jeśli poziom androgenów i estrogenów spada – białka SHBG jest odpowiednio mniej. Białko SHBG można porównać do idealnie zorganizowanej komunikacji miejskiej. Wyobraź sobie miasto, które ma dokładnie tyle pojazdów, ile w danym momencie potrzeba. Nikt nie czeka na autobus, nikt się nie spóźnia, wszyscy mają miejsca siedzące i trafiają na czas w miejsce docelowe. Nie ma też pustych przebiegów. Zatem na podstawie wyników badania SHBG można wywnioskować, jaki jest poziom najważniejszych hormonów płciowych w organizmie.

SHBG – norma

Kobiety: 19,8 – 122 nmol/l

Mężczyźni: 11,4 – 52,3 nmol/l

Normy są zależne od wieku i płci. W trakcie ciąży dochodzi do fizjologicznego wzrostu SHBG. Wartości referencyjne mogą się też różnić w zależności od laboratorium i metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Stres
  • Ciąża

SHBG interpretacja wyników

Wysokie SHBG może być oznaką nadczynności tarczycy, zapalenia wątroby, marskości wątroby lub hipogonadyzmu. Podwyższone SHBG może też występować u mężczyzn w przypadku niedoboru androgenów, u kobiet w trakcie ciąży oraz stosowania antykoncepcji hormonalnej, a także u osób przewlekle zestresowanych, uprawiających intensywny sport, stosujących leki przeciwpadaczkowe, będących na diecie niskotłuszczowej i wysokowęglowodanowej.

Niskie SHBG może być związane z zespołem policystycznych jajników (PCOS), otyłością, chorobami wątroby i nerek, niedoczynnością tarczycy i zespołem Cushinga. Obniżone SHBG obserwuje się też u osób stosujących glikokortykoidy, insulinę, substancje androgennoanabolinczne oraz hormony wzrostu.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image