Izotek to lek, który budzi skrajne emocje. Jedni terapię uznają za najlepszą decyzję w swoim życiu, inni za totalną pomyłkę. Tak odmienne opinie spowodowane są dwoma głównymi czynnikami – uzyskanymi efektami kuracji i skutkami ubocznymi odczuwanymi w trakcie leczenia. Trzeba przyznać, że nie ma drugiego równie skutecznego leku, jakim jest Izotek, ale też nie ma takiego, co wywoływałby tak dużo działań niepożądanych – lecz czy tak jest u każdego pacjenta? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat leczenia Izotekiem.
Izotek – co to za lek?
Izotek to jedna z nazw handlowych popularnego leku na trądzik. Głównym składnikiem preparatu jest izotretynoina – syntetyczna pochodna witaminy A. Izotek jest lekiem bardzo skutecznym, który leczy nawet ciężkie przypadki trądziku. W związku z tym, że może wywoływać wiele skutków ubocznych i jego stosowanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, przepisywany jest pacjentom tylko wtedy, kiedy inne metody leczenia trądziku się nie sprawdziły.
Czy Izotek to steryd? Czy Izotek to antybiotyk?
Izotretynoina występuje także pod innymi nazwami handlowymi: Aknenormin, Axotret, Curacne, Tretoskin.
Czy Izotek jest na receptę?
Tak, Izotek jest lekiem wydawanym na receptę.
Działanie Izoteku
- Bardzo silnie hamuje produkcję łoju;
- likwiduje zaskórniki i zapobiega ich ponownemu powstawaniu;
- zapobiega namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za trądzik;
- zmniejsza stan zapalny skóry;
- zauważalnie likwiduje blizny i przebarwienia.
Izotek cena – ile kosztuje Izotek?
W zależności od dawki izotretynoiny i liczby kapsułek w opakowaniu cena Izoteku wynosi 40-100 zł za opakowanie.
Izotek – dawkowanie
Najczęściej leczenie rozpoczyna się od dawki 0,5 mg/kg masy ciała. Izotek dostępny jest w kapsułkach 10 mg lub 20 mg. Przykładowo osoba ważąca 60 kg rozpoczyna kurację od 30 mg leku. Z czasem lekarz może zwiększyć dawkę do 1 mg/kg masy ciała (60 mg leku na dobę, przy masie 60 kg).
Dawkowanie Izoteku zależy reakcji pacjenta na lek, wyników badań krwi oraz występowania skutków ubocznych.
Izotek a badania krwi
Izotretynoina może znacznie obciążać wątrobę i wpływać na wiele parametrów krwi. Dlatego podczas jej stosowania, musisz regularnie wykonywać badania! Pierwsze pobranie krwi wykonaj jeszcze przed wizytą u dermatologa – lekarz nie przepisze Ci leku, jeśli nie będzie mieć pewności, że Twój organizm jest gotowy na kurację. Wyniki badań krwi sprzed leczenia należy zachować aż do końca terapii. Dzięki temu specjalista będzie mógł porównać je z badaniami wykonanymi podczas leczenia. To pozwoli na optymalne dobranie dawki leku i zminimalizowanie skutków ubocznych.
Jakie badania należy wykonywać przed i w trakcie leczenia Izotekiem?
- Morfologia – obejmuje podstawowe parametry krwi i dużo mówi o ogólnej kondycji organizmu. W przypadku nieprawidłowych wyników poszczególnych parametrów lekarz może zlecić bardziej szczegółowe badania w celu pogłębienia diagnostyki.
- Lipidogram – podwyższone trójglicerydy i „zły” cholesterol mogą być przeciwwskazaniem do leczenia Izotekiem. W trakcie leczenia należy kontrolować ich poziom.
- Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, bilirubina, GGTP) – izotretynoina metabolizowana jest w wątrobie. Znaczne podwyższenie parametrów wątrobowych może świadczyć o uszkodzeniu narządu i być sygnałem do zmniejszenia dawki leku lub przerwania leczenia. Sprawdź, jak wysoki wynik ALT powinien niepokoić.
Kobiety dodatkowo powinny wykonać:
- Beta-HCG – przed przepisaniem leku lekarz musi mieć całkowitą pewność, że nie jesteś w ciąży → czytaj więcej: Izotek a ciąża. Beta-HCG nie tylko pokaże, czy jesteś w ciąży, ale także wskaże w przybliżeniu, który to tydzień. Dowiedz się więcej o badaniu beta-HCG i wczesnych objawach ciąży.
Parametry krzepliwości krwi (PT (INR), APTT) – przed leczeniem Izotekiem czeka Cię także wizyta u ginekologa, aby lekarz dobrał Ci skuteczną metodę antykoncepcji. W większości przypadków stosuje się antykoncepcję hormonalną, w związku z czym konieczne są dodatkowe badania na krzepliwość krwi, aby ocenić ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Pakiet badań przy leczeniu izotretynoiną
Wykorzystaj w pełni terapię Izotekiem przy minimalizacji ryzyka skutków ubocznych. W cenie: badania krwi w domu + możliwość konsultacji wyników
Cena pakietu:
119,00 zł
Suma pojedynczych badań:
250,31 zł
Podczas terapii musisz wykonywać regularne badania krwi, ale pamiętaj, że na ich wynik nie tylko wpływa izotretynoina, ale także styl życia, jaki prowadzisz. Izotek, owszem, obciąża wątrobę, ale niekorzystny wpływ mają na nią również: alkohol, palenie papierosów, dieta obfitująca w tłuszcze, żywność przetworzoną i cukier. Dlatego podczas terapii zwracaj szczególną uwagę na to, co jesz i jaki tryb życia prowadzisz. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu i piciu wody.
Ile trwa terapia?
Leczenie Izotekiem zwykle trwa od 16 do 24 tygodni. Jednak całkowita długość terapii zależy od kilku czynników:
- Skutków ubocznych – niektórzy podczas kuracji odczuwają jedynie suchość ust, innym towarzyszą dolegliwości, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki Izoteku lub wcześniej zakończyć kurację.
- Postaci trądziku – ciężkie postacie trądziku zwykle wymagają dłuższego leczenia niż jego łagodne odmiany.
- Zaobserwowanych efektów – u jednych osób efekty pojawią się już po pierwszym miesiącu stosowania, inni będą musieli poczekać na nie dłużej. W miarę gojenia się zmian trądzikowych lekarz będzie zmniejszał dawkę leku, aż do jego całkowitego odstawienia.
- Wyników badań – jeśli lekarz na podstawie wyników badań krwi stwierdzi, że Izotek zbyt obciąża organizm, może zadecydować o zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia.
W większości przypadków wystarczy jeden cykl leczenia. Po kuracji trądzik ustępuje całkowicie, a jeśli wraca, to w znacznie łagodniejszej postaci. Czasami leczenie trzeba powtórzyć, ale należy zachować przynajmniej 8-tygodniowy odstęp pomiędzy kuracjami.
Izotek – skutki uboczne
Jak każdy lek, Izotek może wywoływać działania niepożądane. Niech Cię nie przerazi ich długa lista! Skutki uboczne mogą, ale nie muszą wystąpić, a już na pewno nie wszystkie z nich pojawiają się u każdego.
Najczęstsze działania niepożądane występujące podczas leczenia Izotekiem:
- suchość ust – występuje niemal u każdego pacjenta;
- suchość i zaczerwienienie skóry;
- stany zapalne skóry;
- wysypka,
- świąd i łuszczenie się naskórka;
- bóle mięśni i stawów – szczególnie u dzieci i młodzieży;
- suchość oczu;
- zapalenie spojówek;
- podwyższone parametry prób wątrobowych;
- nieprawidłowe wyniki lipidogramu – wyższy LDL i trójglicerydy, niższy HDL;
- anemia;
- bóle głowy;
- suchość błony śluzowej nosa i gardła;
- krwawienia z nosa;
- nieprawidłowe wyniki morfologi krwi: niska liczba neutrofilów, zmiana w liczbie płytek krwi;
- podwyższony poziom glukozy we krwi.
Oprócz ww. skutków ubocznych mogą też wystąpić:
- skórne reakcje alergiczne;
- łysienie – utrata włosów jest przejściowa i mija po zakończeniu leczenia;
- zmiany nastroju;
- bakteryjne zakażenia skóry i paznokci;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- cukrzyca;
- ogólne złe samopoczucie;
- „kurza ślepota” – pogorszone widzenie po zmroku i w nocy;
- senność;
- zawroty głowy;
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunka, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki;
- problemy ze słuchem;
- nadmierne pocenie się.
Izotek – skutki uboczne u mężczyzn
Skutki uboczne stosowania Izoteku u mężczyzn są takie same jak u kobiet. Ale! Izotretynoina w żaden sposób nie wpływa na płodność mężczyzn i może być stosowana w okresie starania się o dziecko.
Izotek – skutki uboczne po latach
Jeśli stosujesz Izotek zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonujesz regularne badania krwi w trakcie kuracji i zgłaszasz się na planowane wizyty kontrolne – Izotek nie ma trwałego i negatywnego wpływu na Twoje zdrowie. Wszystkie skutki uboczne ustępują po zakończeniu leczenia w ciągu kilku tygodni.
Izotek – skutki uboczne po odstawieniu
Zakończenie kuracji nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Działania niepożądane, których ewentualnie doświadczałeś(-aś) w trakcie kuracji ustąpią w ciągu kilku tygodni.
Izotek – przeciwskazania do stosowania
Izotretynoiny nie można stosować w następujących przypadkach:
- u kobiet w ciąży i karmiących piersią;
- u kobiet, które są w wieku rozrodczym i nie stosują skutecznej metody antykoncepcji;
- u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia;
- w trakcie suplementacji witaminą A;
- podczas leczenia tetracyklinami i kortykosteroidami;
- u osób z niewydolnością wątroby;
- w przypadku wysokiego stężenia lipidów w organizmie.
Izotek – interakcje
W trakcie leczenia Izotekiem należy zwracać uwagę na kilka aspektów.
Izotek a alkohol
Izotek nie wchodzi w bezpośrednią reakcję z alkoholem. Jednak zarówno lek, jak i alkohol znacznie obciążają wątrobę. Z tego względu zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas kuracji.
Izotek a słońce
Izotretynoina zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Dlatego w trakcie kuracji nie powinieneś(-aś) zbyt wystawiać się na słońce. Przed każdym wyjściem z domu nakładaj krem z filtrem nie tylko na twarz, ale i na całe ciało. W trakcie terapii nie korzystaj z solarium.
Izotek a ciąża i karmienie piersią
Izotretynoina działa teratogennie, czyli powoduje wady płodu. Może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych, poronienia i przedwczesnego porodu. Stosowanie Izoteku w trakcie ciąży i karmienia piersią jest zabronione. Kobiety, które zdecydują się na kurację, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji (antykoncepcja hormonalna, wkładka wewnątrzmaciczna). Stosowanie antykoncepcji powinno być kontynuowane jeszcze przed miesiąc po zakończeniu kuracji. Warto dodać, że przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej również warto wykonywać regularne Pakiet Badań Przy Stosowaniu Antykoncepcji Hormonalnej.
Izotek a zabiegi kosmetyczne
W trakcie leczenia Izotekiem i 6 miesięcy po (Izotek – ulotka), należy unikać wszelkiego podrażniania skóry. Nie zaleca się wykonywania peelingów chemicznych i innych zabiegów złuszczających oraz takich z użyciem lasera (np. depilacja IPL). Mogłyby one znacznie podrażnić skórę, a także spowodować blizny i przebarwienia.
Izotek a tatuaż
Tatuaż można wykonać najwcześniej 6 miesięcy po zakończeniu kuracji.
Izotek a szczepienie Covid
Obecnie nie ma żadnych danych, aby szczepienie przeciwko Covid w jakikolwiek sposób wpływało na przebieg terapii Izotekiem.
Izotek a zachorowanie na Covid
Infekcja SARS-CoV-2 nie jest powodem do przerwania terapii Izotekiem. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden aspekt. W trakcie leczenia izotretynoiną kobiety muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji, jaką najczęściej są tabletki hormonalne. Samo przyjmowanie hormonów zwiększa ryzyko zakrzepicy. W połączeniu z infekcją Covid-19 ryzyko to jest jeszcze większe. Dlatego w tej sytuacji warto zweryfikować poziom D-dimerów, których ujemny wynik całkowicie wyklucza zakrzepicę.
Czy leczenie izotretynoniną jest bezpieczne?
Jeśli stosujesz Izotek zgodnie z zaleceniami lekarza, regularnie wykonujesz badania krwi i zgłaszasz się na wizyty kontrolne – stosowanie leku jest w pełni bezpieczne. Pamiętaj, aby o wszelkich niepokojących Cię objawach czy skutkach ubocznych stosowania leku informować na bieżąco lekarza.
Agnieszka Konieczna
Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Pokaż więcej
mgr farm. Zofia Winczewska
Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie117,00 zł
Pakiet Badań przy leczeniu izotretynoiną
Wykorzystaj w pełni terapię Izotekiem przy minimalizacji ryzyka skutków ubocznych. W cenie: badania krwi w domu + możliwość konsultacji wyników