Badanie glukozy

Badanie glukozy wykonuje się w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce i profilaktyce cukrzycy. Dowiedz się, dlaczego badanie glukozy warto wykonywać regularnie.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,70 zł

Komu polecamy to badanie?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem;

Kobietom ciężarnym;

Osobom z chorobami tarczycy, trzustki i nadnerczy;

Pacjentom z nadwagą i otyłością.

Osobom, u których w rodzinie odnotowano przypadki cukrzycy;

Kobietom chorującym na zespół policystycznych jajników;

Osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego;

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom glukozy we krwi?

Wykonaj badanie glukozy, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

silne pragnienie,

zwiększony apetyt,

wzrost lub utrata masy ciała,

kołatanie serca,

częste infekcje.

częste oddawanie moczu,

nadmierna senność,

nieostre widzenie,

niepokój,

Materiał do badania:krew żylna
Czas oczekiwania na wynik:1 dzień roboczy
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie glukozy w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Glukoza jest podstawowym źródłem energii. Zarówno jej niski, jak i wysoki poziom wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) ma szczególnie niekorzystny wpływ na mózg. Objawia się m.in. problemami z koncentracją, sennością, niepokojem, zawrotami głowy i kołataniem serca. Przez to spada Twoja wydajność w pracy, jesteś zestresowany(-a) a wykonywanie codziennych obowiązków jest ponad Twoje siły. 

Wysokie stężenie cukru we krwi (hiperglikemia) również zaburza Twoje funkcjonowanie. Jeśli czujesz się zmęczony, często łapiesz infekcje, chudniesz bez wyraźnej przyczyny – to może być oznaka wysokiego cukru. Hiperglikemia najczęściej jest objawem cukrzycy, ale może też świadczyć o innych schorzeniach np. nowotworach.

Badanie glukozy ocenia gospodarkę cukrową w organizmie. Wykonywane regularnie (np. raz do roku) spełnia funkcję profilaktyczną. Wczesne wykrycie nieprawidłowej glikemii chroni przed wieloma nieprzyjemnymi objawami i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie pozwól, aby cukier przejął kontrolę nad Twoim samopoczuciem. Badaj się regularnie i w razie nieprawidłowości szybko działaj!

Sentence-neutral card icon
Regularne badanie glukozy powinny wykonywać kobiety w ciąży. Przyszłe mamy z powodu zmian hormonalnych są bardziej podatne na wahania stężenia cukru we krwi. U kobiet istnieje większe ryzyko rozwinięcia się cukrzycy ciążowej, która jest groźna szczególnie dla dziecka! Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować poważnymi wadami płodu, przedwczesnym porodem i wysoką masą urodzeniową. U ciężarnej może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, który bezpośrednio zagraża życiu. Badaj cukier regularnie i uchroń siebie i swoje dziecko przed groźnymi powikłaniami.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom glukozy i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM)
Amylaza APTT

- Dla każdego, kto chce profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie; - Dla aktywnych osób, które prowadzą zdrowy styl życia i chcą dogłębnie skontrolować stan swojego organizmu; - Dla osób, które chcą wejść na zdrowszą ścieżkę życia i wykonać kompleksowy przegląd zdrowia; - Dla osób, u których w rodzinie występowały choroby sercowo-naczyniowe. Chcesz przebadać się od stóp do głów? Dobrze trafiłeś(-aś), bo przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet podstawowych badań krwi w wersji maksimum. Co to oznacza? To, że dzięki jednemu pobraniu krwi, wykonasz aż 18 badań. Oznaczane parametry pozwolą wykryć ewentualne niedobory i zdiagnozować wiele chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Szybka diagnostyka umożliwia sprawne wdrożenie leczenia i zapobiega wielu powikłaniom. Dzięki regularnym badaniom będziesz mógł cieszyć się dobrą kondycją organizmu i samopoczuciem przez długie lata.

Package preview image
Choroby tarczycy
189,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCE (ROZSZERZONY)
anty-TG anty-TPO

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla mężczyzn w różnym wieku; - Dla kobiet przed zajściem w ciążę; - Dla kobiet długo starających się o dziecko; - Dla pacjentów, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowały schorzenia tarczycy. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę czynności gruczołu tarczowego pod kątem jej ewentualnych zaburzeń. Pakiet tarczycowy (rozszerzony) pozwala na zróżnicowanie najczęstszych chorób tarczycy (nadczynności i niedoczynności tarczycy) oraz ich przyczyn. Pakiet został wzbogacony o badania przeciwciał przeciwtarczycowych mających kluczowe znaczenie dla rozpoznania chorób tarczycy o charakterze autoimmunologicznym oraz wyborze odpowiedniego leczenia. Dlaczego warto? Pakiet ten możesz śmiało wykonać w ramach corocznej profilaktyki, zwłaszcza, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie występowały schorzenia tarczycy. Jeśli zaobserwowałeś u siebie skłonność do drażliwości, ciągłe, zmęczenie, nieplanowaną zmianę masy ciała, bezsenność czy ogólne osłabienie - ten pakiet jest dla Ciebie. Twoją uwagę zwrócić powinno również wypadanie włosów, suchość skóry, nietolerancja zimna, biegunka, zaparcia czy zaburzenia miesiączkowania.. Myślisz o powiększeniu rodziny lub zdiagnozowano u Ciebie problemy z płodnością? Wykonaj pakiet tarczycowy (rozszerzony), ponieważ choroby tarczycy wpływają na płodność - a odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu przez lekarza endokrynologa może zwiększyć szansę na dziecko. Przy zakupie tego pakietu możesz skorzystać z bezpłatnej interpretacji wyników przy pomocy LabTest Checker. Narzędzie to jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który: - analizuje dane medyczne pacjenta (wyniki badań); - interpretuje je; - w razie potrzeby zadaje dodatkowe pytania o stan zdrowia (w oparciu o wyniki badań i poprzednie odpowiedzi); - podaje pacjentowi finalną interpretację wyników i rekomendację dalszych kroków. 24 godziny po pobraniu otrzymasz od nas wiadomość e-mail wraz z linkiem do narzędzia.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie na cukier?

Badanie glukozy warto wykonywać raz w roku. Profilaktyka to podstawa! Nieprawidłowa glikemia na czczo może być oznaką wielu chorób. Regularne badanie glukozy pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie działań.

Osoby, u których jest większe ryzyko rozwoju cukrzycy, badanie glukozy powinny wykonywać przynajmniej raz w roku. Do tej grupy należą osoby:

 • otyłe lub z nadwagą,
 • wykazujące niską aktywność fizyczną w ciągu dnia,
 • chorujące na dyslipidemię,
 • mające nadciśnienie tętnicze,
 • u których w rodzinie występują (lub występowały) przypadki cukrzycy,
 • po przebytej cukrzycy ciążowej,
 • z zespołem policystycznych jajników,
 • które urodziły dziecko o masie powyżej 4 kg,
 • które w przeszłości miały nieprawidłowe wyniki glikemii na czczo,
 • które ukończyły 40. rok życia.

Badanie glukozy – zalecenia dla kobiet w ciąży

 • kobiety ciężarne powinny wykonać badanie glukozy przynajmniej 2-krotnie: pierwsze badanie przed 10. tygodniem ciąży, drugie między 24 a 28 tygodniem;
 • w przypadku podwyższonej glukozy należy pogłębić diagnostykę i wykonać doustny test obciążenia glukozą, czyli 3-krotne oznaczenie stężenia cukru we krwi: na czczo oraz 1 i 2 godziny po przyjęciu roztworu;
 • kobiety ze stwierdzoną cukrzycą ciążową powinny samodzielnie mierzyć poziom cukru we krwi za pomocą glukometru przynajmniej 3 razy dziennie.

Jak przygotować się do badania glukozy?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

Sentence-positive card icon
Gotowy(-a)? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie glukozy?

Badanie glukozy to inaczej oznaczenie glikemii, czyli zmierzenie stężenia cukru we krwi. Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla wszystkich komórek organizmu. W związku z tym nawet niewielkie zmiany jej stężenia mogą zaburzać wiele procesów metabolicznych.

Glukoza – norma

Prawidłowa glikemia na czczo powinna mieścić się w przedziale 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). Stężenie cukru we krwi u osób dorosłych poniżej 70 mg/dl może świadczyć o hipoglikemii. U noworodków, niemowląt i dzieci o hipoglikemii mówimy w przypadku, kiedy stężenie cukru jest niższe niż 45 mg/dl. Z kolei stężenie cukru na czczo powyżej 100 mg/dl może być oznaką cukrzycy. Po posiłku poziom glukozy wzrasta, ale nie powinien przekraczać 140 mg/dl (7,8 mmola).

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Spożycie posiłku
 • Nieodpowiednia dieta
 • Zbyt długi czas przechowywania próbki
 • Leki takie jak: estrogeny, fenytoina, lit, diuretyki, kortykosteroidy, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, salicylany, epinefryna.

Interpretacja wyników

Podwyższona glukoza we krwi (hiperglikemia) może być oznaką cukrzycy. Może też być związany z innymi chorobami takimi jak: zapalenie trzustki, nadczynność tarczycy, akromegalia, zespół Cushinga, niewydolność nerek, otyłość, schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory.

Obniżony poziom glukozy we krwi świadczy o hipoglikemii (niedocukrzeniu). Niskie stężenie cukru może towarzyszyć wielu schorzeniom takim jak: choroby nerek, trzustki, wątroby, tarczycy, infekcje o ciężkim przebiegu. Przyczyną hipoglikemii mogą też być niektóre leki, nadużywanie alkoholu, częste biegunki (zwłaszcza u dzieci), niedożywienie, stosowanie diety o zbyt małej kaloryczności czy nieprawidłowe dawkowanie insuliny w leczeniu cukrzycy.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2023 uPacjenta