Glukoza

Badanie glukozy wykonuje się w celu sprawdzenia stężenia poziomu cukru we krwi. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce i profilaktyce cukrzycy. Wykonaj badanie glukozy na czczo w swoim domu – umów przyjazd specjalisty medycznego, który pobierze Ci krew. Postaw na komfort!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,70 zł

Komu polecamy to badanie?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem;

Kobietom ciężarnym;

Osobom z chorobami tarczycy, trzustki i nadnerczy;

Pacjentom z nadwagą i otyłością.

Osobom, u których w rodzinie odnotowano przypadki cukrzycy;

Kobietom chorującym na zespół policystycznych jajników;

Osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego;

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom glukozy we krwi?

Wykonaj badanie glukozy, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

silne pragnienie,

zwiększony apetyt,

wzrost lub utrata masy ciała,

kołatanie serca,

częste infekcje.

częste oddawanie moczu,

nadmierna senność,

nieostre widzenie,

niepokój,

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wynik:1 dzień roboczy
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wygląda badanie glukozy w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto badać poziom cukru we krwi?

Badanie glukozy ocenia gospodarkę cukrową w organizmie. Wykonywane regularnie (np. raz do roku) spełnia funkcję profilaktyczną i pozwala na wczesną identyfikację cukrzycy, a co za tym idzie: na ograniczenie powikłań oraz zapobieganie potęgowaniu się objawów związanych z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi.

Zarówno niski, jak i wysoki poziom glukozy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) ma szczególnie niekorzystny wpływ na mózg. Objawia się m.in. problemami z koncentracją, sennością, niepokojem, zawrotami głowy i kołataniem serca. Przez to spada Twoja wydajność w pracy, stres narasta, a wykonywanie codziennych obowiązków jest ponad Twoje siły.

Z kolei wysoki poziom glukozy może wiązać się z poczuciem zmęczenia, chudnięciem bez przyczyny lub częstymi infekcjami. Hiperglikemia najczęściej jest objawem cukrzycy, określanej chorobą cywilizacyjną. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zwykle choroba jest efektem nieprawidłowej diety, zbyt małej aktywności fizycznej oraz siedzącego trybu życia. Jednak wysoki poziom cukru we krwi może też świadczyć o innych schorzeniach np. nowotworach.

Regularne badanie glukozy powinny wykonywać kobiety w ciąży. Przyszłe mamy z powodu zmian hormonalnych są bardziej podatne na wahania stężenia cukru we krwi. U kobiet istnieje większe ryzyko rozwinięcia się cukrzycy ciążowej, która jest groźna szczególnie dla dziecka! Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować poważnymi wadami płodu, przedwczesnym porodem i wysoką masą urodzeniową. U ciężarnej może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, który bezpośrednio zagraża życiu. Badaj cukier regularnie i uchroń siebie i swoje dziecko przed groźnymi powikłaniami.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom glukozy i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Zdrowie ogólne
279,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (ROZSZERZONY)
Amylaza APTT

- Dla każdego, kto chce profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie; - Dla aktywnych osób, które prowadzą zdrowy styl życia i chcą dogłębnie skontrolować stan swojego organizmu; - Dla osób, które chcą wejść na zdrowszą ścieżkę życia i wykonać kompleksowy przegląd zdrowia; - Dla osób, u których w rodzinie występowały choroby sercowo-naczyniowe. Chcesz przebadać się od stóp do głów? Dobrze trafiłeś(-aś), bo przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet podstawowych badań krwi w wersji maksimum. Co to oznacza? To, że dzięki jednemu pobraniu krwi, wykonasz aż 18 badań. Oznaczane parametry pozwolą wykryć ewentualne niedobory i zdiagnozować wiele chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Szybka diagnostyka umożliwia sprawne wdrożenie leczenia i zapobiega wielu powikłaniom. Dzięki regularnym badaniom będziesz mógł cieszyć się dobrą kondycją organizmu i samopoczuciem przez długie lata.

Package preview image
Sport i dieta
149,00 zł
PAKIET BADAŃ NA CUKRZYCĘ
Morfologia krwi (pełna)

Czy wiesz, że w 2021 roku na cukrzycę chorowały aż 3 miliony Polaków? Na szczęście w większości przypadków jest ona w pełni wyleczalna. Jeśli dokuczają Ci takie objawy jak uczucie silnego pragnienia, częste oddawanie moczu, niepohamowany apetyt, tycie, infekcje, senność i brak energii, koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi i innych ważnych parametrów związanych z cukrzycą. Zaburzona gospodarka węglowodanowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Brak odpowiednich działań może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego zbadaj się już dziś! W razie jakichkolwiek nieprawidłowości będziesz mógł(-a) skonsultować się z lekarzem, wdrożyć odpowiednie leczenie i wprowadzić zmiany do swojego stylu życia, aby Twoja gospodarka cukrowa wróciła na prawidłowe tory, a Ty do normalnego funkcjonowania, bez nieprzyjemnych objawów.

Jak często wykonywać badanie na cukier?

Badanie glukozy warto wykonywać raz w roku.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego każda osoba po 45. r.ż. powinna wykonywać badanie glukozy raz na 3 lata. Z kolei osoby, u których jest większe ryzyko rozwoju cukrzycy, badanie glukozy powinny wykonywać przynajmniej raz w roku. Do tej grupy należą osoby:

 • otyłe lub z nadwagą,
 • wykazujące niską aktywność fizyczną w ciągu dnia,
 • chorujące na dyslipidemię,
 • mające nadciśnienie tętnicze,
 • u których w rodzinie występują (lub występowały) przypadki cukrzycy,
 • po przebytej cukrzycy ciążowej,
 • z zespołem policystycznych jajników,
 • które urodziły dziecko o masie powyżej 4 kg,
 • które w przeszłości miały nieprawidłowe wyniki glikemii na czczo,
 • które ukończyły 40. rok życia.

Badanie glukozy – zalecenia dla kobiet w ciąży

 • kobiety ciężarne powinny wykonać badanie glukozy przynajmniej 2-krotnie: pierwsze badanie przed 10. tygodniem ciąży, drugie między 24 a 28 tygodniem;
 • w przypadku podwyższonej glukozy należy pogłębić diagnostykę i wykonać doustny test obciążenia glukozą, czyli 3-krotne oznaczenie stężenia cukru we krwi: na czczo oraz 1 i 2 godziny po przyjęciu roztworu;
 • kobiety ze stwierdzoną cukrzycą ciążową powinny samodzielnie mierzyć poziom cukru we krwi za pomocą glukometru przynajmniej 3 razy dziennie.

Badanie glukozy – jak się przygotować?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości zrelaksuj się przed badaniem.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest glukoza?

Glukoza to monosacharyd, czyli cukier prosty, który stanowi główne źródło energii dla organizmu. Jest to jedna z najważniejszych form cukru, występująca naturalnie w wielu pokarmach, takich jak owoce, warzywa, zboża i produkty mleczne. Stabilny poziom glukozy we krwi jest istotny dla utrzymania równowagi metabolicznej i zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla organizmu.

Po spożyciu pokarmów zawierających węglowodany, takich jak skrobia czy cukry, organizm rozkłada je na glukozę, która jest wchłaniana do krwiobiegu, a potem transportowana jest do innych komórek za pośrednictwem insuliny. Jeśli organizm nie potrzebuje natychmiast wykorzystać wyprodukowanej energii, glukoza jest magazynowana w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach, a następnie uwalniana, kiedy będzie to konieczne.

Badanie glukozy to inaczej oznaczenie glikemii, czyli zmierzenie stężenia cukru we krwi. Ma ono duże znaczenie dla diagnozowania i monitorowania cukrzycy. W przypadku cukrzycy obserwuje się nieprawidłowy metabolizm glukozy, co prowadzi do podwyższenia stężenia cukru we krwi.

Glukoza – norma

Norma glukozy na czczo mieści się w przedziale 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l).

Poziom cukru po jedzeniu wzrasta, ale nie powinien przekraczać 140 mg/dl (7,8 mmola).

Stężenie cukru we krwi u osób dorosłych poniżej 70 mg/dl może świadczyć o hipoglikemii.

U noworodków, niemowląt i dzieci o hipoglikemii mówimy w przypadku, kiedy stężenie cukru jest niższe niż 45 mg/dl.

Czynniki mogące mieć wpływ na poziom cukru we krwi

 • Spożycie posiłku
 • Nieodpowiednia dieta
 • Zbyt długi czas przechowywania próbki
 • Leki takie jak: estrogeny, fenytoina, lit, diuretyki, kortykosteroidy, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, salicylany, epinefryna.

Interpretacja wyników

Podwyższona glukoza we krwi (hiperglikemia) może być oznaką cukrzycy – szczególnie gdy stężenie cukru we krwi na czczo wynosi powyżej 100 mg/dl. Wysoki cukier może też być związany z innymi chorobami takimi jak:

Obniżony poziom glukozy we krwi świadczy o hipoglikemii (niedocukrzeniu). Niskie stężenie cukru może towarzyszyć wielu schorzeniom takim jak:

 • choroby nerek,
 • trzustki,
 • wątroby,
 • tarczycy,
 • infekcje o ciężkim przebiegu.

Przyczyną hipoglikemii mogą też być niektóre leki, nadużywanie alkoholu, częste biegunki (zwłaszcza u dzieci), niedożywienie, stosowanie diety o zbyt małej kaloryczności czy nieprawidłowe dawkowanie insuliny w leczeniu cukrzycy.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image