Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Usuwanie alkoholu z krwi i neutralizowanie innych szkodliwych substancji to tylko część z zadań wątroby, która stanowi chemiczne laboratorium naszego organizmu. Sprawdź stan tego narządu i bądź pewien, że jesteś zdrów jak ryba – a to wszystko bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:27,55 zł

Komu polecamy to badanie?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem

Pacjentom z podejrzeniem lub diagnozą chorób wątroby

Kobietom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną

Cierpiącym na cukrzycę lub nadciśnienie

Chorym na nadciśnienie, choroby nerek, wątroby lub układu sercowo-naczyniowego

Wielbicielom tłustych potraw

Osobom, u których mogło dojść do wirusowego zapalenia wątroby

Osobom, które doświadczyły zatrucia

Cierpiącym na alkoholizm

Stosującym leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe)

Dzieciom i młodzieży obarczonym wysokimi czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy (cukrzyca, nadwaga lub otyłość)

Osobom, u których w rodzinie występowały przypadki chorób wątroby

Chorującym na anemię

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badania na wątrobę?

Zrób próby wątrobowe, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

zażółcenie skóry lub białek oczu,

bolesne skurcze mięśni,

nudności,

biegunki,

niestrawności (zwłaszcza po ciężkostrawnym posiłku),

niewyjaśniona utrata masy ciała,

obniżone libido,

utrata owłosienia pachowego lub łonowego,

świąd skóry,

krwioplucie,

zaburzenia orientacji,

częste krwawienia z nosa lub dziąseł,

ból pod prawym żebrem,

wymioty,

ciemny kolor moczu,

ciągłe zmęczenie,

zaburzenia miesiączkowania,

problemy z erekcją lub płodnością,

skłonność do siniaków,

obrzęki,

ginekomastia (powiększenie się gruczołów piersiowych),

utrata apetytu.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Czas oczekiwania na wyniki:24h
Okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać próby wątrobowe w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie prób wątrobowych?

Wątroba nie tylko neutralizuje szkodliwe dla organizmu substancje takie jak alkohol. Bierze też udział w metabolizmie węglowodanów oraz białek, magazynuje witaminy i niektóre minerały (np. żelazo), a także wspomaga odporność organizmu oraz reguluje temperaturę ciała. Choroby wątroby odbijają się zatem na całym organizmie.

Chora wątroba nie boli – organ ten nie posiada unerwienia czuciowego. Kiedy pojawia się ból, oznacza to, że powiększona wątroba zaczęła uciskać inne narządy. Jak łatwo się domyślić, wówczas jest to już zaawansowane stadium choroby.

O zaburzeniach pracy wątroby pacjenci zwykle dowiadują się przypadkiem. Świadome działania profilaktyczne obejmujące zdrową dietę i styl życia, a także regularne badania profilaktyczne pozwolą zmienić ten trend. To ważne, ponieważ im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Warto też pamiętać, że w przypadku późnej diagnozy może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby. Wówczas jednym ratunkiem może okazać się przeszczep organu.

👉 Choć próby wątrobowe nie wykryją raka, mogą być podstawą do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu wątroby.

Sentence-neutral card icon
Zaburzenia pracy wątroby mogą powodować niedobory ważnych witamin i minerałów. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zbada próby wątrobowe i inne ważne parametry.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Sport i dieta
139,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
Albumina

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu.

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM)
Amylaza APTT

- Dla każdego, kto chce profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie; - Dla aktywnych osób, które prowadzą zdrowy styl życia i chcą dogłębnie skontrolować stan swojego organizmu; - Dla osób, które chcą wejść na zdrowszą ścieżkę życia i wykonać kompleksowy przegląd zdrowia; - Dla osób, u których w rodzinie występowały choroby sercowo-naczyniowe. Chcesz przebadać się od stóp do głów? Dobrze trafiłeś(-aś), bo przygotowaliśmy dla Ciebie pakiet podstawowych badań krwi w wersji maksimum. Co to oznacza? To, że dzięki jednemu pobraniu krwi, wykonasz aż 18 badań. Oznaczane parametry pozwolą wykryć ewentualne niedobory i zdiagnozować wiele chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie. Szybka diagnostyka umożliwia sprawne wdrożenie leczenia i zapobiega wielu powikłaniom. Dzięki regularnym badaniom będziesz mógł cieszyć się dobrą kondycją organizmu i samopoczuciem przez długie lata.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie?

Profilaktycznie raz do roku.

Próby wątrobowe – jak się przygotować?

 • Bullet image

  Próby wątrobowe wykonuje się na czczo: ostatni posiłek zjedz 8 – 12 godzin przed pobraniem.

 • Bullet image

  Kilka dni przed badaniem zrezygnuj całkowicie z alkoholu.

 • Bullet image

  Dzień przed badaniem zrezygnuj z tłustych i wysokokalorycznych potraw.

 • Bullet image

  Przed badaniem nie żuj gumy i nie pal papierosów.

 • Bullet image

  Przed badaniem nie podejmuj aktywności fizycznej.

 • Bullet image

  Umów badanie w godzinach porannych (7 – 10)

 • Bullet image

  Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach lub suplementach.

Sentence-positive card icon
Gotowy(-a)? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Czym są badania wątrobowe?

Badania wątrobowe to analiza 4 enzymów wątrobowych (GGTP, ALT, AST, ALP) oraz stężenia barwnika żółciowego (bilirubiny). Próby wątrobowe pozwalają sprawdzić aktywność enzymów wątrobowych we krwi oraz stężenie barwnika żółciowego i tym samym ocenić, czy gruczoł działa poprawnie.

Jakie badania wchodzą w skład prób wątrobowych?

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – to badanie enzymu występującego głównie w wątrobie, jelitach, a także w śledzionie, trzustce i nerkach.

Bilirubina całkowita (BIL) – barwnik żółciowy powstający w wyniku rozpadu hemoglobiny (zawartej w czerwonych krwinkach). W zdrowym organizmie ten produkt uboczny trafia do wątroby, a następnie wydalany jest wraz z kałem.

Aminotransferaza alaninowa (ALT) – enzym wątrobowy, biorący udział w przemianach białek na potrzebną organizmowi energię. Znajduje się głównie w wątrobie i w nerkach oraz w mniejszym stopniu w sercu i mięśniach szkieletowych. We krwi pojawia się wtedy, gdy wątroba jest uszkodzona.

Aminotransferaza asparaginianowa (AST) – enzym występujący w głównie w wątrobie i w nerkach (w mniejszym stopniu w sercu i mięśniach szkieletowych). W wątrobie metabolizuje aminokwasy, a do krwiobiegu uwalniany jest w przypadku problemów z wątrobą, a także uszkodzenia mięśni.

Fosfataza alkaliczna (ALP) – enzym występujący w wątrobie, kościach, nerkach, jelitach oraz łożysku u kobiet w ciąży. Podobnie jak ALT bierze udział w przemianie białek, a we krwi pojawia się przy chorobach wątroby lub kości.

Próby wątrobowe – normy

GGTP norma:
Kobiety: 0 – 35 U/L
Mężczyźni: 0 – 40 U/L

Bilirubina całkowita norma: 0,1 – 1,2 mg/dl
ALT norma: 0 – 40 U/l
AST norma: 0 – 40 U/l
ALP norma: 40 – 129 U/l

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki, a także wieku i płci pacjenta.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Wiele leków, suplementów diety oraz produktów wysokoprzetworzonych u nieznacznej liczby osób może powodować uszkodzenie wątroby i niewielki wzrost aktywności ALT i AST. Poinformuj lekarza interpretującego wyniki o stosowanych preparatach.
 • Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.

Interpretacja wyników

GGTP podwyższone może wskazywać na zastój żółci, nadużywanie alkoholu, choroby trzustki, zastoinową niewydolność serca, nowotwory wątroby, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, z testosteronem, statyny, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych i przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego.

GGTP niskie nie ma znaczenia diagnostycznego.

Za podwyższoną bilirubiną może stać wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, niedokrwistość hemolityczna, wrodzone zaburzenia wychwytu bilirubiny przez wątrobę, zatrucie lekami, intensywne ćwiczenia fizyczne. Podniesiona bilirubina może pojawić się również w trakcie ciąży (żółtaczka ciężarnych) lub okresie noworodkowym (żółtaczka noworodków).

ALP podwyższone może świadczyć o zastoju żółci, chorobach wątroby, chorobach kości lub stosowaniu leków przeciwdrgawkowych. Podwyższone ALP występuje również u kobiet w ciąży, w okres wzrostu kości u dzieci i młodzieży oraz w procesie leczenia złamań kości.

Obniżone ALP może być wynikiem chorób metabolicznych kości, niedoborów cynku, stosowaniem środków antykoncepcyjnych.

ALT podwyższone może mieć związek z marskością, przewlekłym lub ostrym zapaleniem wątroby, stosowaniem zastrzyków domięśniowych, intensywnym wysiłkiem fizycznym, ostrym zapaleniem trzustki, zawałem mięśnia sercowego, zatruciem lekami.

AST podwyższone to prawdopodobna oznaka ostrego zapalenia wątroby, cholestazy, toksycznego uszkodzenia wątroby, zastrzyków domięśniowych, intensywnego wysiłku fizycznego, ostrego zapalenia trzustki, zawału mięśnia sercowego.

AST/ALT > 1: marskość lub alkoholowe stłuszczenie wątroby.

AST/ALT < 1: niealkoholowe stłuszczenie wątroby, hemochromatoza, wirusowe zapalenie wątroby, uszkodzenie toksyczne wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2023 uPacjenta