Albumina

Objawy takie jak obrzęki, bóle brzucha, utrata apetytu i masy ciała mogą wskazywać, że poziom albuminy w surowicy krwi jest nieprawidłowy, co z kolei może być spowodowane poważnymi chorobami wątroby i nerek. Wykonaj badanie albuminy bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:4,75 zł

Komu polecamy to badanie

Pacjentom z niewydolnością nerek

Pacjentom niedożywionym, odwodnionym, przewlekle chorym, leżącym

Pacjentom z podejrzeniem chorób wątroby lub nerek

Osobom, u których stwierdzono białkomocz

Osobom stosującym dietę niskobiałkową

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy warto wykonać badanie albuminy?

Wykonaj badanie albuminy, jeśli dotykają Cię objawy takie jak:

znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie,

świąd skóry,

utrata apetytu,

poparzenia,

częste oddawanie moczu,

gorączka,

żółtaczka: zażółcenie skóry, błon śluzowych i białek oczu.

zmęczenie i osłabienie,

bóle brzucha,

obrzęki,

nadmierne pragnienie,

zmiana koloru moczu i stolca,

nudności i wymioty,

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie albuminy w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Jeśli doświadczasz niepokojących objawów takich jak utrata apetytu i masy ciała, częste bóle brzucha, zmęczenie, obrzęki czy problemy z wypróżnianiem – to sygnał, że warto sprawdzić stan wątroby i nerek poprzez badanie albuminy. Nieprawidłowe wartości tego parametru mogą świadczyć o niewydolności nerek, wątroby oraz stanach zapalnych.

Badanie albuminy ma szczególne znaczenie w diagnostyce chorób wątroby. Odpowiednio wczesne ich wykrycie, to szansa na pełną regenerację narządu. Brak leczenia może doprowadzić do marskości wątroby –  nieodwracalnego zniszczenia, które postępuje, w konsekwencji prowadząc do śmierci. Badanie będzie też pomocne w diagnostyce nowotworów, stanów niedożywienia oraz chorób układu pokarmowego.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowe wyniki albuminy mogą występować w chorobach wątroby, nerek i schorzeniach autoimmunologicznych. Zbadaj się dokładniej pod tym kątem, oznaczając również inne istotne parametry krwi.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Sport i dieta
199,00 zł
Pakiet badań na wątrobę
HBs antygen

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Kobieta
219,00 zł
Pakiet badań na nerki
Białko całkowite

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – filtrują krew i usuwają z niej zbędne produkty przemiany materii w postaci moczu. Odpowiadają też za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Choroby nerek, które w początkowej fazie często przebiegają bezobjawowo, zaburzają funkcjonowanie całego organizmu i poważnie zagrażają zdrowiu. Zbadaj swoje nerki podczas jednej domowej wizyty! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak przygotować się do badania albuminy?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj drastycznie swoich nawyków żywieniowych.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

Sentence-alert card icon
Stanie, chodzenie i wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem mogą znacznie zawyżać wynik badania albuminy. Aby tego uniknąć, zamów domowe pobranie krwi i oczekuj specjalisty medycznego, odpoczywając w fotelu lub na kanapie.

Co to jest albumina?

Albumina to białko produkowane przez wątrobę. W największym stężeniu występuje w surowicy krwi, gdzie stanowi 60% wszystkich białek znajdujących się w układzie krwionośnym. Ze względu na pełnione funkcje, albumina ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Najważniejsze funkcje albuminy:

 • Transportowa – albumina jest nośnikiem takich substancji jak hormony, witaminy, makroelementy, metale, kwasy tłuszczowe, leki. 
 • Regulująca – odpowiada m.in. za utrzymanie stałego pH krwi oraz odpowiedniego ciśnienia osmotycznego w komórkach.
 • Antyoksydacyjna – usuwa wolne rodniki.

Albumina norma

Prawidłowy poziom albuminy powinien mieścić się w zakresie 35-50 g/l.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego, doustnych leków antykoncepcyjnych, przeciwarytmicznych, przeciwdrgawkowych, uspokajających, kortykosteroidów oraz niektórych antybiotyków).
 • Szczepienie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
 • Pozycja ciała w trakcie badania – pobranie krwi powinno się odbyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Stanie, chodzenie i wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem mogą zawyżać wynik.
 • Przed pobraniem krwi warto zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Albumina interpretacja wyników

Podwyższony poziom albumin (hiperalbuminemia) może wskazywać na odwodnienie organizmu.

Niski poziom albumin (hipoalbuminemia) najczęściej towarzyszy marskości wątroby, niewydolności wątroby, stanom zapalnym, chorobom nerek oraz gammapatiom mono- i poliklonalnym.

Hipoalbuminemię można zaobserwować też w trakcie ciąży, podczas stosowania restrykcyjnych diet, u pacjentów leżących, w wyniku niedożywienia, poparzeń i chorób nowotworowych.

Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online