Opuchnięte kostki: przyczyny, badania, domowe sposoby
Objawy

Opuchnięte kostki: przyczyny, badania, domowe sposoby

Opuchnięte kostki to nie tylko problem estetyczny. Ciężkie nogi, które trudno wchodzą w buty, mogą być oznaką choroby. Jeśli nie doświadczyłeś(-aś) urazu ani nie jesteś w ciąży, pewnie zastanawiasz się, co może stać za takim objawem.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
 • od czego puchną nogi,
 • jakie badania krwi na opuchnięte kostki wykonać,
 • jakie są domowe sposoby na obrzęki,
 • jakie leki stosować.

Dlaczego puchną nogi?

Przyczyn puchnięcia nóg może być wiele: od zwykłego urazu, po poważne choroby. W odróżnieniu jednak od opuchlizny po stłuczeniu kostki, obrzęk powiązany z alarmującym stanem zdrowia utrzymuje się więcej niż 2 – 3 tygodnie. Spuchnięta kostka bez urazu zawsze powinna zwrócić naszą uwagę i zmotywować do wizyty u lekarza! Czytaj dalej i poznaj możliwe przyczyny puchnięcia nóg.

Spuchnięta kostka – możliwy objaw niewydolności żylnej

złe krążenie w nogach zdjęcia

Jeśli opuchnięta kostka nabrzmiewa w szczególności wieczorem lub po długim staniu, może to być oznaka przewlekłej niewydolności żylnej, w której przebiegu może dojść do zakrzepicy. To stan chorobowy, w którym dochodzi do długotrwałego uszkodzenia zastawek żylnych, co powoduje cofanie się krwi, jej zastój i rozciąganie żył. Niewydolność żylna może objawiać się uczuciem ciężkości nóg, obrzękami oraz mogą się pojawić żylaki. Jeśli puchną Ci kostki, a do tego obserwujesz na nogach „pajączki” – skieruj się do lekarza! Możesz również wykonać badanie d-dimerów oraz morfologię krwi i wykluczyć podejrzenie: ujemny wynik d-dimerów wraz z odpowiednią ilością trombocytów w morfologii wykluczają zakrzepicę.

Sentence-alert card icon
Jeśli puchnie tylko jedna noga, np. prawa, która w dodatku boli i do tego często obserwujesz kurcze łydki, zwłaszcza nocą, może to wskazywać na zakrzepicę żył głębokich. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej!

Od czego puchną nogi? Kolejna możliwość to niewydolność serca

Opuchlizna stóp lub kostek bądź innych partii ciała może być powiązana z niewydolnością serca. Opuchlizna jest miękka w dotyku, a po ściśnięciu na skórze przez chwilę pozostaje wgłębienie. Niewydolność serca może przebiegać z nadciśnieniem tętniczym i objawiać się nie tylko obrzękami, ale również m.in. dusznością, zmniejszoną tolerancją wysiłku, męczliwością, zmęczeniem. Jest to jedna z częstych przyczyn obrzęku nóg u osoby starszej – ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem, a średni wiek chorych na niewydolność serca to 75 lat. Jednak nie jest to wyłącznie domena seniorów: co 10. pacjent ma mniej niż 60 lat.

PAKIET BADAŃ NA SERCE
PAKIET BADAŃ NA SERCE

PAKIET BADAŃ NA SERCE

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego.

Obrzęk nóg a nowotwór

Może się zdarzyć, że opuchnięta kostka to oznaka utrudnionego przepływu krwi do tej części ciała w wyniku guza (nowotworu) lub zrostu (np. po operacji lub chemioterapii). Niektóre rzadkie choroby zakaźne, np. filiariozę, również mogą przyczyniać się do powstawania „przeszkód” w naczyniach krwionośnych.

Sprawdź, jakie badania wykrywają raka.

Opuchnięte kostki u nóg a nerki

Masywny obrzęk nóg, szczególnie pod udami, może być objawem zespołu nerczycowego – choroby nerek, w której dochodzi do dużej utraty białka wraz z moczem. Początkowo opuchlizna powiększa się w pozycji stojącej oraz wieczorami. Obrzęki początkowo występują symetrycznie i w różnych częściach ciała, a później obejmuje głównie podudzia. Przy obrzęku skóra jest napięta, sucha i może się łuszczyć. Jeśli obserwujesz u siebie taką tendencję, natychmiast umów się do lekarza. Aby przyspieszyć i ułatwić lekarzowi diagnozę w tym kierunku, przyjdź na wizytę z aktualnymi wynikami – w szczególności badaniem moczu, cholesterolu i albuminy we krwi.

PAKIET BADAŃ NA NERKI
PAKIET BADAŃ NA NERKI

PAKIET BADAŃ NA NERKI

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – filtrują krew i usuwają z niej zbędne produkty przemiany materii w postaci moczu. Odpowiadają też za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Choroby nerek, które w początkowej fazie często przebiegają bezobjawowo, zaburzają funkcjonowanie całego organizmu i poważnie zagrażają zdrowiu. Zbadaj swoje nerki podczas jednej domowej wizyty!

Opuchlizna nóg od kręgosłupa

Reumatoidalne zapalenie stawów i artretyzm to stany zapalne stawów i kości, które mogą powodować opuchliznę kostek lub nóg. Choroby te charakteryzują się także bólem stawów i sztywnością kończyn. W diagnostyce tych stanów wykorzystuje się zarówno badania krwi, jak i badania obrazowe.

Opuchnięte nogi w kostkach – choroby wątroby

Wspomniana wcześniej albumina to nie tylko parametr użyteczny w diagnostyce chorób nerek. Albumina to białko produkowane w wątrobie – kiedy jest jej mało, a podłożem tej sytuacji jest choroba wątroby, może to powodować nagromadzenie się płynów w nogach, kostkach lub podbrzuszu.

PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ

PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 domowej wizycie!

Obrzęk kończyn – częsty objaw towarzyszący otyłości

Otyłość to jednostka chorobowa. WHO określa, że otyłość jest wtedy, kiedy wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30. Osoby zmagające się z tą chorobą często mają opuchnięte nogi – to tzw. obrzęk limfatyczny. Dochodzi w nim do zastoju chłonki (płynu tkankowego) poza naczyniami krwionośnymi. W przypadku osób z nadwagą zwykle ma to związek z chorobami powiązanymi: wspomnianą wcześniej niewydolnością żylną lub nadciśnieniem. Nie warto lekceważyć tego objawu – grozi to ograniczeniem możliwości poruszania się, a nawet kalectwem.

Opuchnięte kostki po alkoholu

Nadużywanie alkoholu nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. Częste spożywanie napojów procentowych prowadzi m.in. do uszkodzeń nerek, a to, jak już wiesz, może powodować opuchliznę kostek lub stóp. Również zaawansowana marskość wątroby, choroba często dotykająca alkoholików, może objawiać się opuchlizną nóg.

Opuchnięte kostki w upał

Latem kostki i nogi mogą puchnąć – to reakcja organizmu na wysokie temperatury. Kiedy jest bardzo ciepło, naczynia krwionośne rozszerzają się, a to powoduje obrzęk, zwłaszcza kiedy długo przebywamy w pozycji stojącej. University of Michigan zauważa, że szczególnie osoby nieprzyzwyczajone do gorącego klimatu mogą doświadczać opuchlizny. Dlatego jeśli zauważyłeś(-aś) u siebie opuchliznę kostek podczas wycieczki do Tunezji lub innych egzotycznych krajów, raczej nie masz się o co martwić – po powrocie do domu sytuacja powinna się unormować.

Nadmiar soli w diecie a opuchnięte kostki

Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a to może powodować opuchliznę nóg. Poza tym nadmierne spożycie soli zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, kamicy nerek, osteoporozy i nowotworów. Upewnij się, że nie przesadzasz: według Norm Żywienia optymalne dzienne spożycie soli to 5 g na dobę (czyli odpowiednik 1 płaskiej łyżeczki).

Leki, które mogą przyczyniać się do obrzęku nóg

Niektóre leki mogą powodować obrzęk, np. sterydy, niektóre antydepresanty, blokery kanału wapniowego, doustne środki antykoncepcyjne, testosteron lub inne leki hormonalne. Jeśli przyjmujesz niektóre z tych leków, porozmawiaj ze swoim lekarzem o odczuwanych skutkach ubocznych.

Jakie badania krwi na opuchnięte kostki warto wykonać?

Trudno Ci określić, który z wyżej wymienionych powodów może dotyczyć Ciebie? Wykonaj badania krwi, z którymi udasz się do lekarza: dzięki temu już na pierwszej wizycie lekarz będzie mógł(-a) z większą pewnością nakreślić dalszy plan diagnostyczny lub od razu zalecić odpowiednie leczenie.

Przy puchnięciu kostek warto wykonać:

Teraz badania te możesz wykonać w komfortowych warunkach własnego domu! Wystarczy, że po wybraniu badań wskażesz pasującą Ci datę, a mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wybrany dzień i godzinę. Nie musisz martwić się o to, czy będziesz mógł zerwać się z pracy, ominiesz też korki i kolejki w przychodni, a podczas pobrania usiądziesz w swoim ulubionym fotelu. Odwiedź katalog badań i umów domowe pobranie.

Domowe sposoby na obrzęki nóg

Jak pozbyć się opuchlizny na stopie lub kostce? Wypróbuj te sposoby:

 1. Kiedy siedzisz, trzymaj stopy lub nogi na podnóżku, np. na poduszce czy pufie.
 2. Wykonuj lekkie ćwiczenia na opuchnięte kostki, które poprawią krążenie w nogach. Wystarczy krótki spacer!
 3. Noś szerokie, wygodne buty na płaskim obcasie i elastycznej podeszwie.
 4. Codziennie myj stopy, a po wysuszeniu nawilż skórę kremem. W ten sposób zapobiegasz zakażeniu.
 5. Unikaj długich i gorących kąpieli. Ciepła lub gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, co może powodować zastój krwi lub obrzęk.
 6. Nałóż zimny okład na opuchniętą kostkę.

Ponadto staraj się unikać zbyt długiego stania oraz ciasnych ubrań i butów.

Specjaliści polecają również poniższe sposoby na pozbycie się opuchlizny na stopie:

 1. Ograniczenie spożywanie soli do 2 g dziennie (nie dotyczy seniorów i osób z hipotonią).
 2. Dbanie o odpowiednią masę ciała.
 3. Wizytę u fizjoterapeuty, który pokaże ćwiczenia do wykonywania w domu.
 4. Stosowanie specjalnych opasek uciskowych.

Leki na opuchnięte kostki

Skutecznym lekiem na obrzęk nóg będzie preparat adekwatny do choroby, która powoduje opuchliznę. Wykonaj opisane wyżej badania krwi, które pomogą zidentyfikować przyczynę spuchniętych kostek, a następnie skieruj się do lekarza rodzinnego.

Wszelkie żele lub maści na obrzęki nóg działają chłodząco i poszerzają naczynia krwionośne, co daje ulgę na jakiś czas. Są szczególnie polecane osobom po urazach, jak również osobom wykonującym pracę stojącą lub przebywającym długo w jednej pozycji (np. pracownikom biurowym lub kierowcom), podczas podróży oraz pacjentom ze skłonnościami do pękających naczynek. Jeśli jednak opuchlizna uporczywie nawraca – skieruj się do lekarza.

Co powinny zawierać maści na obrzęk nóg? Portal leki.pl zaleca, aby preparaty miały w składzie:

 • hespedrynę lub trokserutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność, przez co oddają mniej płynów, które nagromadzone powodują opuchliznę;
 • arnikę górską, która działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie;
 • kasztanowca zwyczajnego, którego wyciąg hamuje rozwój stanu zapalnego, działa również przeciwwysiękowo i przywraca elastyczność naczyniom krwionośnym;
 • wąkrotkę azjatycką, poprawiającą krążenie obwodowe oraz obniżającą ciśnienie krwi;
 • oczar wirginijski, który poprawia kondycję naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność;
 • miłorząb japoński, wzmacniający naczynia krwionośne;
 • babkę lancetowatą, która poza uszczelnieniem naczyń krwionośnych ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Mamy nadzieję, że opuchlizna szybko minie, a podane propozycje rozpoznania powodu spuchniętych kostek naprowadziły Cię na odpowiednie kroki do rozwiązania problemu. Pamiętaj: badania krwi dają szeroki wgląd w kondycję organizmu i pomagają w diagnostyce wielu chorób. Wystarczy wiedzieć, które warto wykonać w przypadku dosięgającej nas dolegliwości. Życzymy dużo zdrowia i… smukłych kostek. :)

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
 • Zamów badania online

  Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

 • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

  Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

 • Pobierz wyniki online

  Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Podobne artykuły

Zakrzepica — objawy, leczenie i przeciwwskazania
Zakrzepica — objawy, leczenie i przeciwwskazania
Dowiedz się, czego nie można robić przy zakrzepicy, jakie są objawy choroby oraz metody leczenia i zapobiegania.
Ból nerek — gdzie i dlaczego bolą nerki?
Ból nerek — gdzie i dlaczego bolą nerki?
Ból nerek często jest mylony z innymi dolegliwościami. Dowiedz się więcej na ten temat!
Nadwaga i otyłość - przyczyny, leczenie i skutki
Nadwaga i otyłość - przyczyny, leczenie i skutki
Nadprogramowe kilogramy towarzyszą Ci od zawsze? Sprawdź, czy to nadwaga, czy już otyłość i uporaj się z problemem!

© 2023 uPacjenta