D-dimery (ilościowo)

Jak sprawdzić krzepliwość krwi? Jednym z badań na krzepliwość jest badanie d-dimerów. Ujemny wynik pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć występowanie problemów zatorowo-zakrzepowych. Zbadaj się w domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:30,40 zł

Komu polecamy badanie d-dimerów?

Pacjentom z podejrzeniem bądź diagnozą zakrzepicy, zatorowości płucnej lub cichego zawału serca

Osobom, które przeszły infekcję COVID-19

Osobom po dłuższej hospitalizacji

Osobom, które korzystały z doustnej antykoncepcji hormonalnej lub innej terapii estrogenowej

Nałogowym palaczom

Osobom po 40. r.ż.

Pacjentom w grupie ryzyka wylewu

Pacjentom po operacji

Kobietom w ciąży

Pacjentom z nowotworem złośliwym

Osobom otyłym

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom d-dimerów?

Pomiar d-dimerów warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle i obrzęk kończyn;

widoczne zaczerwienienia, przebarwienia kończyn;

osłabienie, zadyszka;

kaszel połączony z niepokojącymi objawami, takimi jak odkrztuszanie krwi czy gorączka;

bóle w klatce piersiowej, którym towarzyszy uczucie duszności;

poczucie gorąca w obrębie kończyn;

zaburzenia mowy, równowagi bądź widzenia;

symptomy typowe dla zespołu rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego (DIC): krwawienie z dziąseł, nosa, drgawki, bóle mięśni, zaburzenia oddawania moczu.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak sprawdzić krzepliwość krwi w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie d-dimerów?

Co roku ok. ok. 50 tys. Polaków umiera z powodu choroby zakrzepowo-zatorowej. Zakrzepica rozwija się powoli i długo nie daje objawów, a jej skutki mogą być śmiertelne. Kiedy skrzep w naczyniach krwionośnych oderwie się i zablokuje światło przewodu, może dojść do zatrzymania krążenia! Wczesna diagnoza jest niezbędna, by zmniejszyć liczbę zgonów.

Badanie d-dimerów powinny rozważyć też osoby po przebyciu infekcji COVID-19. Wynika to z faktu, że podczas infekcji SARS-COV-2 w płucach powstają mikro skrzepy krwi - właśnie to powoduje charakterystyczne dla tego wirusa duszności i problemy z oddychaniem. Zakrzepica jest jedną z dominujących przyczyn zgonów przy COVID-19, jednak dr Piotr Ligocki z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy zaznacza, że incydenty zakrzepowe mogą dotyczyć również osób, które łagodnie przechodzą zakażenie.

Jak wygląda badanie d-dimerów?
Badanie d-dimerów przeprowadza się poprzez tradycyjne pobranie krwi. Zajmie ono maksymalnie kwadrans, a da nieoceniony wgląd w Twoje zdrowie. Wybierając pobranie krwi w domu, nie tracisz czasu na dojazd, stanie w kolejce i osobiste odbieranie wyników.

Sentence-neutral card icon
Badanie d-dimerów zwykle przeprowadza się przy podejrzeniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli chcesz uzyskać szerszy obraz swojego zdrowia, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom d-dimerów i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Kobieta
129,00 zł
Pakiet badań na krzepliwość krwi
APTT

Pakiet Badań na Krzepliwość Krwi, inaczej: koagulogram, pozwalają zidentyfikować przyczyny zaburzeń dotyczących układu krzepnięcia. Problemy z krzepnięciem mogą wynikać z Twojego stylu życia, dlatego warto regularnie wykonywać te badania. Teraz wykonasz je bez wychodzenia z domu, a wyniki możesz skonsultować online w cenie pakietu!

Package preview image
Stres
189,00 zł
Pakiet badań na serce
D-dimer, ilościowo

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zaburzenia hormonalne
249,00 zł
Pakiet badań przy antykoncepcji
APTT

Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Koniecznie wykonaj badania, które ocenią wpływ tej metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą na cały Twój organizm oraz pokażą, czy bez przeszkód możesz dalej przyjmować hormony. Zbadaj się na swoich warunkach: we własnym domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie d-dimerów?

Pacjenci, którzy zakończyli terapię lekami przeciwzakrzepowymi, powinni powtarzać badanie co dwa miesiące przez rok od zakończenia leczenia.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania d-dimerów?

  • Bullet image

    Podczas badania d-dimerów nie musisz być na czczo, jednak nie objadaj się tuż przed pobraniem.

  • Bullet image

    Przed badaniem unikaj tłustych potraw.

  • Bullet image

    Badanie może być wykonywane o każdej porze dnia.

  • Bullet image

    Dobrze jest w dniu pobrania ograniczyć sytuacje stresowe i przyjść na badanie wypoczętym.

  • Bullet image

    Szklanka wody wypita pół godziny przed badaniem ułatwi sprawne pobranie krwi.

  • Bullet image

    Badanie d-dimerów można wykonywać w czasie okresu.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to są d-dimery?

D-dimery to cząsteczki białkowe, które powstają wskutek tzw. fibrynolizy. To proces, w którym dochodzi do rozpuszczania wcześniej powstałego skrzepu i udrożnienia naczynia. D-dimery świadczą zatem o aktywności układu krzepnięcia.

Kiedy dochodzi do naruszenia struktury naczynia krwionośnego, w miejscu uszkodzenia gromadzą się płytki krwi, tworząc tzw. czop. Aby jednak taka „konstrukcja” mogła umożliwiać normalny przepływ krwi i jednocześnie chronić przed krwawieniem, musi zostać wzmocniona poprzez tzw. włóknik, który jest wytwarzany przy udziale specjalnych białek nazywanych czynnikami krzepnięcia. Kiedy cały ten proces przebiegnie prawidłowo i doprowadzi do zahamowania krwawienia, powstały skrzep goi się: zostaje rozpuszczony – w tej sposób w organizmie zostaje zachowana równowaga między procesami krzepnięcia i fibrynolizy.

Może jednak zdarzyć się, że układ krzepnięcia jest nadmiernie aktywny, a skrzepy tworzą się w miejscach, w których nie doszło do uszkodzenia naczynia. To z kolei prowadzi do zwężenia światła naczynia i blokady przepływu krwi, mogącego skutkować niedokrwieniem tkanek. W takich sytuacjach proces fibrynolizy wzmaga się – organizm koncentruje się na rozpuszczaniu istniejących skrzepów, wskutek czego ilość powstających w organizmie d-dimerów zdecydowanie wzrasta.

D-dimery norma

0-500 ng/ml (0 - 0,5 ⲙg/ml)

Normy mogą być wyrażone w różnych jednostkach, a także różnić się między laboratoriami. Są też zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Nadmierne objadanie się na krótko przed badaniem oraz spożywanie potraw obfitujących w tłuszcz. Prowadzi to do lipemii, czyli zmętnienia próbki krwi.
  • Wysokie stężenie bilirubiny lub czynnika reumatoidalnego (RF) może spowodować wynik fałszywie dodatni.

Interpretacja wyników

Podwyższone d-dimery mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, żylną chorobę zatorowo-zakrzepową czy rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (DIC). Ostatnia z tych przypadłości może być wynikiem m.in.: zabiegów operacyjnych, sepsy, komplikacji położniczych, uszkodzenia tkanek czy reakcji po przetoczeniu krwi.

Wysokie d-dimery w wynikach mogą również pojawić się w przebiegu tych schorzeń i stanów, w których dochodzi do procesów wykrzepiania i fibrynolizy, takich jak: przebyta operacja, stany zapalne, zawał serca, udar mózgu, choroby nowotworowe, infekcje, ciąża.

Prawidłowy poziom D-dimerów pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zatorowość płucną oraz zakrzepicę żył głębokich.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online

Powiązane badania

PT (INR) | APTT | Fibrynogen