D-dimery (ilościowo)

Jak sprawdzić krzepliwość krwi? Jednym z badań na krzepliwość jest badanie d-dimerów. Ujemny wynik pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć występowanie problemów zatorowo-zakrzepowych. Zbadaj się w domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:30,40 zł

Komu polecamy badanie d-dimerów?

Pacjentom z podejrzeniem bądź diagnozą zakrzepicy, zatorowości płucnej lub cichego zawału serca

Osobom, które przeszły infekcję COVID-19

Osobom po dłuższej hospitalizacji

Osobom, które korzystały z doustnej antykoncepcji hormonalnej lub innej terapii estrogenowej

Nałogowym palaczom

Osobom po 40. r.ż.

Pacjentom w grupie ryzyka wylewu

Pacjentom po operacji

Kobietom w ciąży

Pacjentom z nowotworem złośliwym

Osobom otyłym

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom d-dimerów?

Pomiar d-dimerów warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle i obrzęk kończyn;

widoczne zaczerwienienia, przebarwienia kończyn;

osłabienie, zadyszka;

kaszel połączony z niepokojącymi objawami, takimi jak odkrztuszanie krwi czy gorączka;

bóle w klatce piersiowej, którym towarzyszy uczucie duszności;

poczucie gorąca w obrębie kończyn;

zaburzenia mowy, równowagi bądź widzenia;

symptomy typowe dla zespołu rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego (DIC): krwawienie z dziąseł, nosa, drgawki, bóle mięśni, zaburzenia oddawania moczu.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak sprawdzić krzepliwość krwi w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie d-dimerów?

Co roku ok. ok. 50 tys. Polaków umiera z powodu choroby zakrzepowo-zatorowej. Zakrzepica rozwija się powoli i długo nie daje objawów, a jej skutki mogą być śmiertelne. Kiedy skrzep w naczyniach krwionośnych oderwie się i zablokuje światło przewodu, może dojść do zatrzymania krążenia! Wczesna diagnoza jest niezbędna, by zmniejszyć liczbę zgonów.

Badanie d-dimerów powinny rozważyć też osoby po przebyciu infekcji COVID-19. Wynika to z faktu, że podczas infekcji SARS-COV-2 w płucach powstają mikro skrzepy krwi - właśnie to powoduje charakterystyczne dla tego wirusa duszności i problemy z oddychaniem. Zakrzepica jest jedną z dominujących przyczyn zgonów przy COVID-19, jednak dr Piotr Ligocki z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy zaznacza, że incydenty zakrzepowe mogą dotyczyć również osób, które łagodnie przechodzą zakażenie.

Jak wygląda badanie d-dimerów?
Badanie d-dimerów przeprowadza się poprzez tradycyjne pobranie krwi. Zajmie ono maksymalnie kwadrans, a da nieoceniony wgląd w Twoje zdrowie. Wybierając pobranie krwi w domu, nie tracisz czasu na dojazd, stanie w kolejce i osobiste odbieranie wyników.

Sentence-neutral card icon
Badanie d-dimerów zwykle przeprowadza się przy podejrzeniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli chcesz uzyskać szerszy obraz swojego zdrowia, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom d-dimerów i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
COVID-19
279,00 zł
PAKIET BADAŃ PO COVID-19
CRP, ilościowo

Kaszel, osłabienie, bóle głowy, biegunka, bezsenność – to częste powikłania po covidzie. Utrzymują się zwykle kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy po przebytej chorobie. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu płuc lub uszkodzeniu tkanki płucnej, uszkodzeniu wątroby, nerek lub zakrzepicy po covidzie. Czy masz z nimi do czynienia? Dowiesz się, wykonując Pakiet Badań po COVID-19.

Package preview image
Stres
159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
Elektrolity (Na, K)

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

Package preview image
Zdrowie ogólne
399,00 zł
PAKIET BADAŃ 40+ DLA MĘŻCZYZN
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Dzięki pakietowi 40 plus zrobisz kompleksowy przegląd swojego zdrowia. Koniec z wymówkami, że nie masz czasu na badanie – możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Wizyta specjalisty zajmie dosłownie kilka minut, dzięki czemu nie musisz się odrywać od swoich codziennych obowiązków. Regularne badania krwi pozwalają zapobiec kosztownemu i długotrwałemu leczeniu. Chcesz oszczędzić jeszcze więcej? Na jednej wizycie mobilnego specjalisty możesz przebadać aż 3 osoby! Zadbaj o swoje zdrowie i zamów badania dla siebie, partnerki, dzieci lub rodziców.

Jak często wykonywać badanie d-dimerów?

Pacjenci, którzy zakończyli terapię lekami przeciwzakrzepowymi, powinni powtarzać badanie co dwa miesiące przez rok od zakończenia leczenia.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania d-dimerów?

 • Bullet image

  Podczas badania d-dimerów nie musisz być na czczo, jednak nie objadaj się tuż przed pobraniem.

 • Bullet image

  Przed badaniem unikaj tłustych potraw.

 • Bullet image

  Badanie może być wykonywane o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Dobrze jest w dniu pobrania ograniczyć sytuacje stresowe i przyjść na badanie wypoczętym.

 • Bullet image

  Szklanka wody wypita pół godziny przed badaniem ułatwi sprawne pobranie krwi.

 • Bullet image

  Badanie d-dimerów można wykonywać w czasie okresu.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to są d-dimery?

D-dimery to cząsteczki białkowe, które powstają wskutek tzw. fibrynolizy. To proces, w którym dochodzi do rozpuszczania wcześniej powstałego skrzepu i udrożnienia naczynia. D-dimery świadczą zatem o aktywności układu krzepnięcia.

Kiedy dochodzi do naruszenia struktury naczynia krwionośnego, w miejscu uszkodzenia gromadzą się płytki krwi, tworząc tzw. czop. Aby jednak taka „konstrukcja” mogła umożliwiać normalny przepływ krwi i jednocześnie chronić przed krwawieniem, musi zostać wzmocniona poprzez tzw. włóknik, który jest wytwarzany przy udziale specjalnych białek nazywanych czynnikami krzepnięcia. Kiedy cały ten proces przebiegnie prawidłowo i doprowadzi do zahamowania krwawienia, powstały skrzep goi się: zostaje rozpuszczony – w tej sposób w organizmie zostaje zachowana równowaga między procesami krzepnięcia i fibrynolizy.

Może jednak zdarzyć się, że układ krzepnięcia jest nadmiernie aktywny, a skrzepy tworzą się w miejscach, w których nie doszło do uszkodzenia naczynia. To z kolei prowadzi do zwężenia światła naczynia i blokady przepływu krwi, mogącego skutkować niedokrwieniem tkanek. W takich sytuacjach proces fibrynolizy wzmaga się – organizm koncentruje się na rozpuszczaniu istniejących skrzepów, wskutek czego ilość powstających w organizmie d-dimerów zdecydowanie wzrasta.

D-dimery norma

0-500 ng/ml (0 - 0,5 ⲙg/ml)

Normy mogą być wyrażone w różnych jednostkach, a także różnić się między laboratoriami. Są też zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Nadmierne objadanie się na krótko przed badaniem oraz spożywanie potraw obfitujących w tłuszcz. Prowadzi to do lipemii, czyli zmętnienia próbki krwi.
 • Wysokie stężenie bilirubiny lub czynnika reumatoidalnego (RF) może spowodować wynik fałszywie dodatni.

Interpretacja wyników

Podwyższone d-dimery mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, żylną chorobę zatorowo-zakrzepową czy rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (DIC). Ostatnia z tych przypadłości może być wynikiem m.in.: zabiegów operacyjnych, sepsy, komplikacji położniczych, uszkodzenia tkanek czy reakcji po przetoczeniu krwi.

Wysokie d-dimery w wynikach mogą również pojawić się w przebiegu tych schorzeń i stanów, w których dochodzi do procesów wykrzepiania i fibrynolizy, takich jak: przebyta operacja, stany zapalne, zawał serca, udar mózgu, choroby nowotworowe, infekcje, ciąża.

Prawidłowy poziom D-dimerów pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zatorowość płucną oraz zakrzepicę żył głębokich.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
konsultacja wyników online

Powiązane badania

PT (INR) | APTT | Fibrynogen