D-dimery (ilościowo)

Jak sprawdzić krzepliwość krwi? Jednym z badań na krzepliwość jest badanie d-dimerów. Ujemny wynik pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć występowanie problemów zatorowo-zakrzepowych. Zbadaj się w domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:30,40 zł

Komu polecamy to badanie?

Pacjentom z podejrzeniem bądź diagnozą zakrzepicy, zatorowości płucnej lub cichego zawału serca

Osobom, które przeszły infekcję COVID-19

Osobom po dłuższej hospitalizacji

Osobom, które korzystały z doustnej antykoncepcji hormonalnej lub innej terapii estrogenowej

Nałogowym palaczom

Osobom po 40. r.ż.

Pacjentom w grupie ryzyka wylewu

Pacjentom po operacji

Kobietom w ciąży

Pacjentom z nowotworem złośliwym

Osobom otyłym

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom d-dimerów?

Pomiar d-dimerów warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle i obrzęk kończyn;

widoczne zaczerwienienia, przebarwienia kończyn;

osłabienie, zadyszka;

kaszel połączony z niepokojącymi objawami, takimi jak odkrztuszanie krwi czy gorączka;

bóle w klatce piersiowej, którym towarzyszy uczucie duszności;

poczucie gorąca w obrębie kończyn;

zaburzenia mowy, równowagi bądź widzenia;

symptomy typowe dla zespołu rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego (DIC): krwawienie z dziąseł, nosa, drgawki, bóle mięśni, zaburzenia oddawania moczu.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Czas oczekiwania na wyniki:24h
Okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak sprawdzić krzepliwość krwi w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Co roku ok. ok. 50 tys. Polaków umiera z powodu choroby zakrzepowo-zatorowej. Zakrzepica rozwija się powoli i długo nie daje objawów, a jej skutki mogą być śmiertelne. Kiedy skrzep w naczyniach krwionośnych oderwie się i zablokuje światło przewodu, może dojść do zatrzymania krążenia! Wczesna diagnoza jest niezbędna, by zmniejszyć liczbę zgonów.

Badanie d-dimerów powinny rozważyć też osoby po przebyciu infekcji COVID-19. Wynika to z faktu, że podczas infekcji SARS-COV-2 w płucach powstają mikro skrzepy krwi - właśnie to powoduje charakterystyczne dla tego wirusa duszności i problemy z oddychaniem. Zakrzepica jest jedną z dominujących przyczyn zgonów przy COVID-19, jednak dr Piotr Ligocki z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy zaznacza, że incydenty zakrzepowe mogą dotyczyć również osób, które łagodnie przechodzą zakażenie.

Jak wygląda badanie d-dimerów?
Badanie d-dimerów przeprowadza się poprzez tradycyjne pobranie krwi. Zajmie ono maksymalnie kwadrans, a da nieoceniony wgląd w Twoje zdrowie. Wybierając domowe pobranie krwi, nie tracisz czasu na dojazd, stanie w kolejce i osobiste odbieranie wyników.

Sentence-neutral card icon
Badanie d-dimerów zwykle przeprowadza się przy podejrzeniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli chcesz uzyskać szerszy obraz swojego zdrowia, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom d-dimerów i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
COVID-19
264,00 zł
e-PAKIET PO PRZEJŚCIU INFEKCJI SARS-CoV-2
Morfologia krwi (pełna)

- Dla pacjentów świeżo po infekcji SARS-CoV-2; - Dla osób, które chorowały wcześniej i chcą zapobiec powikłaniom; - Dla badających się regularnie, w celu kontroli poinfekcyjnej; - Dla chorych odczuwających powikłania po infekcji SARS-CoV-2. Pakiet stworzony z myślą o pacjentach w każdym przedziale wiekowym po przebytej infekcji SARS-CoV-2 lub po podejrzeniu jej przebycia. Badania w nim zawarte pomagają w ocenie ogólnego stanu zdrowia i wykrycia ewentualnych powikłań ze strony wątrobowy,serca czy układu krzepnięcia. Dlaczego warto? Warto wykonać ten pakiet po przebytej infekcji SARS-CoV-2, bez względu na ciężkość przebiegu. Powikłania po covidowe mogą ujawnić się nawet 2 miesiące, po przebyciu łagodnej postaci wirusa. Sars-CoV-2 zaburza m.in. funkcjonowanie układu krzepnięcia, co może mieć wpływ na pozostałe narządy takie jak serce, czy wątroba. Badania zawarte w pakiecie oraz dalsza konsultacja lekarska pozwolą określić ścieżkę bezpiecznego powrotu do zdrowia.

Package preview image
Stres
179,00 zł
e-PAKIET SERCOWY
Elektrolity (Na, K)

- Dla mężczyzn powyżej 45 r.ż; - Dla kobiet powyżej 55 r.ż; - Dla palaczy; - Dla pacjentów, u których w rodzinie wystąpiła choroba niedokrwienna serca; - Dla pacjentów z przewlekłymi chorobami (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze); - Dla pacjentów z zaburzeniami lipidowymi; - Dla osób żyjących w permanentnym stresie; - Dla osób, które mają kierownicze stanowiska i żyją pod dużą presją; - Dla osób mających nadwagę. Szacuje się, że z powodu chorób serca i układu krążenia umiera około 50% ludzi, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę chorób serca oraz (po konsultacji z lekarzem) pozwolą określić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Dlaczego warto? Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca w przebiegu takich jednostek chorobowych, jak nadciśnienie tętnicze, choroby nerek czy cukrzyca - pakiet sercowy jest zalecany właśnie dla Ciebie. Jeśli palisz papierosy, nie przestrzegasz zdrowej diety, masz nadwagę, ograniczoną aktywność fizyczną, a w Twojej rodzinie zdarzały się choroby serca, również możesz rozważyć wykonanie badań zawartych w pakiecie sercowym. Badania, które oferujemy w pakiecie, możesz wykonać również profilaktycznie - zwłaszcza, jeśli jesteś mężczyzną powyżej 45. roku życia lub kobietą powyżej 55. roku życia.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie?

Pacjenci, którzy zakończyli terapię lekami przeciwzakrzepowymi, powinni powtarzać badanie co dwa miesiące przez rok od zakończenia leczenia.

Jak przygotować się do badania d-dimerów?

 • Bullet image

  Podczas badania d-dimerów nie musisz być na czczo, jednak nie objadaj się tuż przed pobraniem.

 • Bullet image

  Przed badaniem unikaj tłustych potraw.

 • Bullet image

  Badanie może być wykonywane o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Dobrze jest w dniu pobrania ograniczyć sytuacje stresowe i przyjść na badanie wypoczętym.

 • Bullet image

  Szklanka wody wypita pół godziny przed badaniem ułatwi sprawne pobranie krwi.

 • Bullet image

  Badanie d-dimerów można wykonywać w czasie okresu.

Sentence-positive card icon
Gotowy(-a)? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to są d-dimery?

D-dimery to cząsteczki białkowe, które powstają wskutek tzw. fibrynolizy. To proces, w którym dochodzi do rozpuszczania wcześniej powstałego skrzepu i udrożnienia naczynia. D-dimery świadczą zatem o aktywności układu krzepnięcia.

Kiedy dochodzi do naruszenia struktury naczynia krwionośnego, w miejscu uszkodzenia gromadzą się płytki krwi, tworząc tzw. czop. Aby jednak taka ”konstrukcja” mogła umożliwiać normalny przepływ krwi i jednocześnie chronić przed krwawieniem, musi zostać wzmocniona poprzez tzw. włóknik, który jest wytwarzany przy udziale specjalnych białek nazywanych czynnikami krzepnięcia. Kiedy cały ten proces przebiegnie prawidłowo i doprowadzi do zahamowania krwawienia, powstały skrzep goi się: zostaje rozpuszczony – w tej sposób w organizmie zostaje zachowana równowaga między procesami krzepnięcia i fibrynolizy.

Może jednak zdarzyć się, że układ krzepnięcia jest nadmiernie aktywny, a skrzepy tworzą się w miejscach, w których nie doszło do uszkodzenia naczynia. To z kolei prowadzi do zwężenia światła naczynia i blokady przepływu krwi, mogącego skutkować niedokrwieniem tkanek. W takich sytuacjach proces fibrynolizy wzmaga się – organizm koncentruje się na rozpuszczaniu istniejących skrzepów, wskutek czego ilość powstających w organizmie d-dimerów zdecydowanie wzrasta.

D-dimery norma

0-500 ng/ml (0 - 0,5 ⲙg/ml)

Normy mogą być wyrażone w różnych jednostkach, a także różnić się między laboratoriami. Są też zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Nadmierne objadanie się na krótko przed badaniem oraz spożywanie potraw obfitujących w tłuszcz. Prowadzi to do lipemii, czyli zmętnienia próbki krwi.
 • Wysokie stężenie bilirubiny lub czynnika reumatoidalnego (RF) może spowodować wynik fałszywie dodatni.

Interpretacja wyników

Podwyższone d-dimery mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, żylną chorobę zatorowo-zakrzepową czy rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe (DIC). Ostatnia z tych przypadłości może być wynikiem m.in.: zabiegów operacyjnych, sepsy, komplikacji położniczych, uszkodzenia tkanek czy reakcji po przetoczeniu krwi.

Wysokie d-dimery w wynikach mogą również pojawić się w przebiegu tych schorzeń i stanów, w których dochodzi do procesów wykrzepiania i fibrynolizy, takich jak: przebyta operacja, stany zapalne, zawał serca, udar mózgu, choroby nowotworowe, infekcje, ciąża.

Prawidłowy poziom D-dimerów pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zatorowość płucną oraz zakrzepicę żył głębokich.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2022 uPacjenta