Badanie GGTP

Badanie GGTP to jedno z badań wątrobowych, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Dostarczy wiele cennych informacji na temat stanu zdrowia wątroby. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu – umów pobranie krwi w swoim domu już dziś!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,70 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą regularnie dbać o swoje zdrowie;

Osobom cierpiącym na alkoholizm;

Osobom z podejrzeniem cholestazy;

Pacjentom z chorobami wątroby;

Pacjentom regularnie stosującym leki (m.in. przeciwdrgawkowe i uspokajające);

Pacjentom z podejrzeniem nowotworu wątroby.

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi  domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom GGTP?

Wykonaj badanie GGTP, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

ucisk lub ból pod prawym żebrem;

biegunki;

przewlekłe zmęczenie;

wodobrzusze;

spadek masy ciała;

nudności i wymioty;

niestrawność, szczególnie po posiłku;

zmiana koloru moczu lub stolca;

utrata apetytu;

żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu lub błon śluzowych).

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie GGTP w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie GGTP?

Wątroba jest jednym z najciężej pracujących organów w naszym organizmie, a przy tym najbardziej wrażliwym. Każdego dnia produkuje około 1 litr żółci i filtruje krew, oczyszczając ją z toksyn, z prędkością 1,5 litra na minutę! Jest ciągle aktywna, a my zbyt często fundujemy jej nadgodziny w postaci nadmiernej ilości alkoholu, leków i tłustych posiłków. Dodatkowa praca raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale jeśli jest to stan permanentny, nikt, nawet nasza dzielna wątroba, długo nie pociągnie. A jest to narząd bardzo dumny i w wielu przypadkach naprawdę dużo czasu musi minąć, zanim da Ci znać, że coś jest nie tak. Badanie GGTP jest ważnym elementem w diagnostyce chorób wątroby. Nieprawidłowe wartości tego parametru towarzyszą m.in. stanom zapalnym dróg żółciowych i chorobom autoimmunologicznym.

Badanie GGTP to jedno z badań wątrobowych, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. W przypadku wątroby jest to szczególnie ważne. Przedłużający się stan zapalny w obrębie narządu może z czasem prowadzić do marskości – trwałego uszkodzenia wątroby, którego nie da się ani cofnąć, ani zatrzymać. Pacjenci, u których została zdiagnozowana marskość, od momentu diagnozy żyją średnio 9-12 lat – i to tylko wtedy, jeśli zaczną o siebie dbać. W przeciwnym wypadku długość życia jest znacznie krótsza – u osób nadużywających alkohol wynosi średnio 2 lata.

Wraz z badaniem GGTP warto oznaczyć inne enzymy wątrobowe: ALT, ALP, AST oraz bilirubinę całkowitą. Razem parametry te nazywane są próbami wątrobowymi. Ich oznaczenie ukaże pełen obraz stanu zdrowia wątroby.

Package preview image
Sport i dieta
419,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BRZUCH
Lipaza Amylaza

Niestrawność zdarza się każdemu z nas. Sporadyczne zaparcia, biegunka, wzdęcia dotyczą wielu Polaków. Stają się one problemem, gdy trwają przez dłuższy czas i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jeśli jakiś objaw lub grupa objawów towarzyszy Ci przez wiele dni, a po chwilowej poprawie symptomy te powracają, koniecznie przebadaj swój układ pokarmowy. W Pakiecie znajdują się badania na jelita, żołądek, trzustkę i wątrobę. Wykonuje się je z próbek krwi i kału. To nieinwazyjne badania, które w wielu przypadkach pozwalają uniknąć kolonoskopii i gastroskopii. Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie możliwe jest wykrycie m.in. chorób wątroby, trzustki, jelit, nietolerancji pokarmowych, anemii i stanów zapalnych jelit.

Package preview image
Sport i dieta
169,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu.

Package preview image
Sport i dieta
159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TRZUSTKĘ
Amylaza CA 19-9

Pakiet Badań na Trzustkę obejmuje pełen profil trzustkowy. Oznaczane są wszystkie ważne enzymy wytwarzane przez narząd. Co może wykryć Pakiet Badań na Trzustkę? Próby trzustkowe umożliwiają wykrycie takich chorób jak zapalenie trzustki, rak trzustki czy kamica trzustki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na otyłość, palącym papierosy, spożywającym alkohol oraz stosującym tłustą dietę. Pamiętaj, że chora trzustka na początku może nie dawać żadnych objawów, a jedynym sposobem na zdiagnozowanie choroby jest wykonanie szczegółowych badań! Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób trzustki i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoją trzustkę!

Jak często wykonywać badanie?

Osoby zdrowe powinny oznaczać stężenie GGTP raz w roku

Pacjenci z chorobami wątroby, przyjmujące na stałe niektóre leki (np. przeciwpadaczkowe, hormonalne, uspokajające) lub nadużywające alkohol powinny wykonywać badanie częściej – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania GGTP?

  • Bullet image

    Umów badanie rano w godzinach 7-10.

  • Bullet image

    Do badania przystąp na czczo.

  • Bullet image

    30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.

  • Bullet image

    Zrezygnuj z alkoholu na 2-3 dni przed badaniami.

  • Bullet image

    Przed pobraniem unikaj stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

  • Bullet image

    Przed wykonaniem badania nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych. Nie przejadaj się ani nie stosuj głodówek. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne wyniki.

  • Bullet image

    Skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniem możesz przyjąć stosowane przez Ciebie leki i suplementy.

Sentence-positive card icon
Czas się zbadać! Usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj naszego specjalisty.

Co to jest GGTP?

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) to enzym występujący w wielu komórkach i płynach ustrojowych w organizmie człowieka. Największe stężenie obserwuje się w jelitach i nerkach. GGTP obecny jest także w wątrobie, trzustce, drogach żółciowych, mózgu, ślinie i szpiku kostnym. W organizmie człowieka GGTP bierze udział w metabolizmie białek oraz neutralizacji toksyn (w tym alkoholu).

Chociaż GGTP jest obecna w wielu tkankach, ta oznaczana we krwi pochodzi głównie z wątroby.

GGTP - normy

Prawidłowe stężenie gamma-glutamylotranspeptydazy powinno mieścić się w zakresie 0-35 U/l u kobiet oraz 0-40 U/I u mężczyzn.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki, a także wieku i płci pacjenta.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Stosowanie niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych i uspokajających.
  • Spożywanie alkoholu.

Co mogą oznaczać wyniki GGTP?

GGTP podwyższone może świadczyć o:

Wysokie GGTP może też być następstwem nadużywania alkoholu oraz przyjmowania niektórych leków (przeciwdrgawkowych, uspokajających).

Niskie GGTP – brak znaczenia diagnostycznego.

Sentence-positive card icon
Wyniki także odbierzesz bez wychodzenia z domu! W przypadku GGTP wyniki będą dostępne tego samego dnia.
Image