Jak obniżyć poziom GGTP? To zależy od przyczyny!
Badania krwi

Jak obniżyć poziom GGTP? To zależy od przyczyny!

GGTP, czyli gamma-glutamylotranspeptydaza należy do enzymów wątrobowych. Do wzrostu stężenia GGTP dochodzi w przypadku uszkodzenia wątroby – co może mieć wiele przyczyn. Twoje wyniki badań wskazują na podwyższony poziom GGTP? Dowiedz się, jak szybko obniżyć jego poziom – i kiedy to można zrobić na własną rękę, a kiedy należy skonsultować się ze specjalistą.

Wysokie/podwyższone GGTP – przyczyny

Zanim przedstawimy Ci konkretne sposoby na obniżenie wysokiego poziomu GGTP, dowiedz się, jakie czynniki mogą wpływać na jego podwyższony poziom.

Przyczyny wysokiego GGTP:

Metoda obniżania poziomu GGTP w dużej mierze zależy od przyczyny. Dla jej właściwego zidentyfikowania warto pogłębić diagnostykę.

Sentence-neutral card icon
Jaki wynik GGTP jest niepokojący? Prawidłowe stężenie GGTP powinno mieścić się w przedziale 0-35 U/l u kobiet oraz 0-40 U/I u mężczyzn. Jeśli Twój wynik jest trzycyfrowy (powyżej 100 U/l), koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

GGTP – jak obniżyć jego poziom?

W przypadku niewielkich odchyleń od normy możesz spróbować samodzielnie obniżyć poziom GGTP.

Jeśli poziom GGTP jest nieznacznie podwyższony zaleca się:

 • Rezygnację z używek (przede wszystkim należy odstawić alkohol).
 • Zmianę nawyków żywieniowych – odstawienie żywności wysokoprzetworzonej, cukrów prostych, tłustych i smażonych potraw oraz zwiększenie spożycia świeżych warzyw i owoców przyczyni się do obniżenia poziomu GGTP. Możesz rozważyć dietę przeciwzapalną.
 • Zwiększenie aktywności fizycznej – ruch pomaga zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza metabolizm, co między innymi przekłada się na szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

Leki na GGTP

Wysoki poziom GGTP jest objawem, a nie przyczyną samą w sobie. W związku z tym nie ma uniwersalnego leku, który trwale obniżyłby poziom GGTP. Leki na obniżenie GGTP muszą być dobrane do przyczyny.

Przykład:
Jeśli podwyższony poziom GGTP jest spowodowany nadczynnością tarczycy, należy stosować odpowiednie leki na tarczycę. Jeśli przyczyną jest cukrzyca, należy stosować dietę dla cukrzyka, ewentualnie leki.

Wysokie GGTP – leczenie

Po kilku tygodniach od pierwszego badania zaleca się ponowne oznaczenie poziomu GGTP we krwi. Jeśli wynik mieści się w normie, przyczyną podwyższonego poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy był najprawdopodobniej niezdrowy tryb życia.

Natomiast jeśli GGTP nadal jest powyżej normy, a do tego towarzyszą mu odchylenia w innych parametrach laboratoryjnych lub występują niepokojące objawy – należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci dodatkowe badania, które pomogą zlokalizować przyczynę wysokiego poziomu GGTP.

Jakie badania warto wykonać wraz z GGTP?

 • Próby wątrobowe – czyli oznaczenie wszystkich enzymów wątrobowych: ALT, AST, ALP, BIL i GGTP.
 • Lipidogram – oznaczenie wszystkich frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów.
 • Morfologia – podstawowe badanie krwi, które umożliwia szerokie spojrzenie na ogólny stan zdrowia.
 • Glukoza – wysoki poziom glukozy świadczy o cukrzycy, która może być powodem podwyższonego poziomu GGTP.
 • OB i CRP – markery stanu zapalnego w organizmie. Ich podwyższone wartości często korelują z wysokim stężeniem GGTP.
 • Hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4) – pozwalają zdiagnozować choroby tarczycy. Nadczynność tarczycy może odpowiadać za wysoki poziom GGTP.
 • USG jamy brzusznej.

Badania krwi możesz wykonać u Siebie w domu. Wybierz badania z uPacjenta - zadbaj o siebie w wygodny sposób.

Wykonaj badania krwi w domu

Wysoki poziom GGTP– skutki uboczne

Czy wysokie GGTP jest groźne? Wysoki poziom GGTP świadczy o uszkodzeniu wątroby. Jeśli taki stan utrzymuje się długo – nie podejmujemy działań, by obniżyć poziom GGTP – jest to groźne dla organizmu. Postępujące uszkodzenie wątroby z czasem może prowadzić do nieodwracalnej marskości wątroby.

Na wysoki poziom GGTP może wpływać wiele czynników. Jeśli chcesz trwale obniżyć jego poziom, zacznij od zmiany stylu życia. Wiemy, że zmiany mogą być trudne – nie zawsze wiadomo, od czego zacząć. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z konsultacji stylu życia. Nasz specjalista medyczny pomoże Ci podjąć pierwsze kroki na drodze do lepszego zdrowia i samopoczucia.

 

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.