Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?
Badania krwi

Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?

Twoje wyniki badań wskazują na wysoki poziom ferrytyny? Dowiedz się, co może być tego przyczyną oraz jak obniżyć jej poziom!

Podwyższona ferrytyna – przyczyny

Podwyższony poziom ferrytyny może być efektem:

 • hemochromatozy — dziedzicznej lub nabytej choroby, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego;
 • stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia, w tym wątroby (uszkodzenie, martwica komórek), śledziony, komórek szpiku kostnego.
 • reumatoidalnego zapalenia stawów;
 • nieodpowiednio dobranej terapii erytropoetyną (EPO), stosowaną w leczeniu niedokrwistości;
 • występowania zespołów mielodysplastycznych — czyli różnych chorób, których cechą wspólną jest zmniejszona ilość krwinek we krwi obwodowej.
 • przeładowania organizmu żelazem wskutek licznych transfuzji lub przedawkowania preparatów zawierających żelazo.

Wysoka ferrytyna a nowotwór

Wysoka ferrytyna a CRP

Wysokie stężenie ferrytyny może iść w parze z wysokim stężeniem CRP – które tak jak ferrytyna jest białkiem ostrej fazy. Oba parametry wzrosnąć nawet kilkukrotnie np. w wyniku zakażeń bakteryjnych i wirusowych, stanów zapalnych czy w przypadku występowania chorób przewlekłych.

Wysoka ferrytyna a tarczyca

Wysoka ferrytyna u dziecka

Wysoka ferrytyna u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Może świadczyć o chorobach dziedzicznych np. hemochromatozie lub być wynikiem nieodpowiedniej suplementacji.

Wysoka ferrytyna w ciąży

U kobiet w ciąży znacznie częściej obserwuje się niski poziom ferrytyny, który trzeba podwyższyć odpowiednią suplementacją. Nieodpowiednio dobrany preparat lub jego dawka mogą z kolei doprowadzić do podwyższenia poziomu ferrytyny we krwi. Wysoki poziom białka może też występować u kobiet chorujących na hemochromatozę lub reumatoidalne zapalenie stawów. Taki stan rzeczy wymaga konsultacji z lekarzem. Badania pokazują, że wysoki poziom ferrytyny we krwi zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.

Wysoka ferrytyna – objawy

Nadmiar ferrytyny może powodować m.in.:

 • bóle stawów;
 • problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego;
 • złe samopoczucie.

Zadbaj o siebie, wykonując badania w domu

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Package preview image
Choroby tarczycy
269,00 zł
Pakiet badań na tarczycę (rozszerzony)
anty-TG anty-TPO

Rozpoczynasz diagnostykę w kierunku chorób tarczycy? A może chcesz po prostu skontrolować ten obszar zdrowia? Wykonaj Pakiet Badań Krwi na Tarczycę w swoim domu, a wyniki skonsultuj ze specjalistą medycznym. Zyskaj wgląd w swój organizm oraz otrzymaj wskazówki, jak poprawić swoje samopoczucie dzięki konsultacji w pakiecie– wszystko w ramach jednego pakietu badań.

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?

Leki na obniżenie ferrytyny

Nadmiar ferrytyny może wymagać zastosowania tzw. leków chelatujących żelazo, takich jak deferoksamina, deferypron, deferazyroks. Do terapii lekowej kwalifikują się osoby, które mają stężenie ferrytyny powyżej 1000 ng/ml lub biopsja bądź rezonans potwierdziły u nich złogi żelaza w wątrobie.

Dieta

Niestety, dieta nie ma dużego znaczenia, jeśli chodzi o obniżanie poziomu ferrytyny. Lekarze co prawda rekomendują ograniczenie produktów obfitujących w żelazo oraz witaminę C i kwas foliowy (czyli substancje poprawiające przyswajanie żelaza), jednak kluczowe dla ustabilizowania poziomu ferrytyny jest rozpoznanie przyczyny jej nadmiaru.

Upust krwi

Choć upuszczanie krwi kojarzy się ze średniowieczną metodą leczenia, która nie zawsze przynosiła efekty, dziś procedura ta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu nadkrwistości, hemochromatozy i innych przypadłości wymagających obniżenie poziomu żelaza.

Wysoka ferrytyna – do jakiego lekarza się udać?

Wysoki poziom ferrytyny należy skonsultować z hematologiem – lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób krwi oraz układu krwionośnego. Jeśli przyczyną wysokiej ferrytyny jest nieodpowiednia suplementacja (przedawkowanie preparatów zawierających żelazo), pomocna będzie konsultacja dietetyczna. Specjalista powie Ci, co jeść oraz co i w jakiej dawce warto ewentualnie suplementować. Dzięki temu poziom ferrytyny i innych ważnych parametrów krwi utrzymasz na prawidłowym poziomie. Zapobiegniesz też niedoborom i nadmiarom w przyszłości!

Image
Bio photo
Autor artykułu
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Bio photo
Weryfikacja merytoryczna
mgr Magdalena Palińska

Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.