Aminotransferaza alaninowa (ALT, ALAT)

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu – i też jednym z najbardziej wrażliwych. Zatroszcz się o nią i sprawdź jej kondycję, wykonując jedno badanie krwi. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,23 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą regularnie dbać o swoje zdrowie;

Osobom z nadwagą i otyłością;

Cukrzykom;

Osobom, których dieta obfituje w niezdrową żywność (szczególnie typu fast food).

Pacjentom z chorobami wątroby;

Osobom cierpiącym na alkoholizm;

Pacjentom regularnie stosującym leki (m.in. Izotek, Nimesil, hormony, niektóre antybiotyki);

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom ALT?

Wykonaj badanie ALT, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

ucisk lub ból pod prawym żebrem;

biegunki;

przewlekłe zmęczenie;

wodobrzusze;

częste krwawienia;

żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu lub błon śluzowych).

nudności i wymioty;

niestrawność, szczególnie po posiłku;

zmiana koloru moczu lub stolca;

utrata apetytu;

spadek masy ciała;

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie ALT w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Bądźmy szczerzy: wątroba nie ma łatwego życia – zbyt często dajemy jej popalić. Tłuste jedzenie, alkohol, palenie papierosów sprawiają, że narząd pracuje na najwyższych obrotach. Nie da się w nieskończoność tak działać i w końcu coś zacznie szwankować.

Chora wątroba na początku nie zawsze daje odczuwalne objawy, ale niemal zawsze wszelkie nieprawidłowości są widoczne w badaniach krwi. Dlatego tak ważna jest diagnostyka – bo pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie ich rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. W przypadku wątroby jest to szczególnie ważne. Przedłużający się stan zapalny w obrębie narządu może z czasem prowadzić do marskości – trwałego uszkodzenia wątroby, którego nie da się ani cofnąć, ani zatrzymać. Pacjenci, u których została zdiagnozowana marskość, od momentu diagnozy żyją średnio 9-12 lat – i to tylko w sytuacji, jeśli zaczną o siebie dbać. W przeciwnym wypadku długość życia jest znacznie krótsza – u osób nadużywających alkohol wynosi średnio 2 lata.

Ponadto branie leków, choć konieczne do poprawy stanu zdrowia, nie pozostaje bez wpływu na wątrobę. Niektóre z nich, np. Nimesil czy Izotek, mogą obciążać narząd lub nawet narażać go na uszkodzenia – zwłaszcza, gdy stosowane są długoterminowo. Dlatego podczas terapii warto monitorować swój stan zdrowia wykonując badanie ALAT wraz z innymi próbami wątrobowymi.

Badanie ALT stanowi pierwszy krok w diagnostyce chorób wątroby. Pozwala na określenie stopnia zniszczenia narządu oraz na monitorowanie bezpieczeństwa leczenia.

Wraz z badaniem ALT warto oznaczyć inne enzymy wątrobowe: ALP, AST, GGTP oraz bilirubinę całkowitą. Razem parametry te nazywane są próbami wątrobowymi. Ich oznaczenie ukaże pełen obraz stanu zdrowia wątroby.

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet badań na wątrobę
HBs antygen

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zaburzenia metaboliczne
189,00 zł
Pakiet badań na trzustkę
Amylaza CA 19-9

Pakiet Badań na Trzustkę obejmuje pełen profil trzustkowy. Oznaczane są wszystkie ważne enzymy wytwarzane przez narząd. Co może wykryć Pakiet Badań na Trzustkę? Próby trzustkowe umożliwiają wykrycie takich chorób jak zapalenie trzustki, rak trzustki czy kamica trzustki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na otyłość, palącym papierosy, spożywającym alkohol oraz stosującym tłustą dietę. Pamiętaj, że chora trzustka na początku może nie dawać żadnych objawów, a jedynym sposobem na zdiagnozowanie choroby jest wykonanie szczegółowych badań! Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób trzustki i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoją trzustkę! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Kobieta
449,00 zł
Pakiet badań na brzuch
Amylaza

Pakiet zawiera szeroki wachlarz badań: krwi i kału. Umożliwia przekrojową ocenę funkcjonowania układu pokarmowego oraz wykrycie m.in. stanów zapalnych, nietolerancji pokarmowych, chorób wątroby i trzustki, chorób pasożytniczych. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie?

Osoby zdrowe powinny oznaczać stężenie aminotransferazy alaninowej raz w roku. Osoby z chorobami wątroby lub innymi dolegliwościami, które mają wpływ na funkcjonowanie narządu, powinny oznaczać ALT częściej – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania ALT?

 • Bullet image

  Umów badanie rano w godzinach 7-10.

 • Bullet image

  Do badania przystąp na czczo.

 • Bullet image

  30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  Zrezygnuj z alkoholu na 2-3 dni przed badaniami.

 • Bullet image

  Przed pobraniem unikaj stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Przed wykonaniem badania nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych. Nie przejadaj się ani nie stosuj głodówek. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne wyniki.

 • Bullet image

  Skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniem możesz przyjąć stosowane przez Ciebie leki i suplementy.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest ALT?

Aminotransferaza alaninowa (ALT, ALAT) jest enzymem wytwarzanym przez wątrobę. W największym stężeniu występuje w hepatocytach (komórkach, z których zbudowana jest wątroba). W niewielkich ilościach znajduje się również w mięśniu sercowym, nerkach i mięśniach szkieletowych. Pod wpływem niektórych substancji (np. alkoholu, leków), a także wirusów, hepatocyty ulegają zniszczeniu, a aminotransferaza alaninowa uwalniana jest do krwi. Można zatem powiedzieć, że im poważniejsze uszkodzenie wątroby, tym stężenie ALT we krwi jest wyższe.

ALT normy

Prawidłowe stężenie aminotransferazy alaninowej powinno mieścić się w zakresie 0-33 IU/l. U mężczyzn poziom ALAT jest naturalnie wyższy i może sięgać nawet 40 U/l.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki, a także wieku i płci pacjenta.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Wiele leków, suplementów diety oraz produktów wysokoprzetworzonych u nieznacznej liczby osób może powodować uszkodzenie wątroby i niewielki wzrost aktywności ALT. Poinformuj lekarza interpretującego wyniki o stosowanych preparatach.
 • Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.
 • Spożywanie alkoholu.

Interpretacja wyników

ALT podwyższone może świadczyć o:

Podwyższone wartości ALT mogą towarzyszyć również niektórym chorobom tarczycy i występują po zawale serca. Niektóre leki, np. Izotek czy antykoncepcja hormonalna, powodują nieznaczny wzrost stężenia ALT.

Jaki wynik ALAT jest niepokojący? Naukowcy wskazują, że ALT powyżej 100 lU/l dość jasno diagnozuje chorobę wątroby.

Niskie ALT nie ma znaczenia diagnostycznego. Obserwuje się jednak niski poziom ALT u osób z przewlekłą chorobą nerek, zwłaszcza tych poddawanych dializie.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online