Proteinogram

Częste infekcje? Anemia? Nieprawidłowy wynik białka całkowitego lub albuminy? Pogłęb diagnostykę, wykonując proteinogram! Badanie wykonuje się m.in. w diagnostyce nowotworów, chorób autoimmunologicznych i chorób wątroby. Wykonaj proteinogram bez wychodzenia z domu, aby szybko zdiagnozować chorobę i wdrożyć skuteczne leczenie!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:21,85 zł

Komu polecamy to badanie:

Każdemu, kogo dotyczą nawracające infekcje;

Pacjentom z niewydolnością nerek;

Każdemu, komu stwierdzono niski poziom albuminy;

Osobom z nieprawidłowymi wynikami morfologii, u których stwierdzono rulonizację krwinek czerwonych w rozmazie mikroskopowym;

Chorym na neuropatię;

Pacjentom, będącym w procesie diagnostycznym pod kątem chorób wątroby, autoimmunologicznych, chorób rozrostowych układu krwiotwórczego.

Osobom ze zdiagnozowaną anemią;

Każdemu, komu stwierdzono wysokie stężenie białka całkowitego;

Każdemu, komu stwierdzono poziom wysoki wapnia w surowicy;

Pacjentom, u których stwierdzono białkomocz;

Pacjentom chorym na szpiczaka mnogiego w celu monitorowania przebiegu i skuteczności leczenia;

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy warto wykonać proteinogram?

Wykonaj proteinogram, jeśli dotykają Cię objawy takie jak:

znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie,

bóle kości i tendencja do złamań,

nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu,

gorączka,

powiększone węzły chłonne,

zmęczenie i osłabienie,

bóle pleców,

zaparcia,

częste infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,

nawracająca opryszczka lub pleśniawki w jamie ustnej.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektroforeza
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:do 7 dni
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie proteinogramu w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Jeśli doświadczasz niepokojących objawów takich jak niewyjaśniona utrata masy ciała, ciągle bóle kości, stawów, mięśni, stany podgorączkowe, wszelkiego rodzaju infekcje, problemy z wypróżnianiem – to sygnał, że warto pogłębić diagnostykę o badanie proteinogramu. Nieprawidłowe wartości białka całkowitego, globulin (poszczególnych frakcji białek) i albumin mogą świadczyć o nowotworach, chorobach wątroby, ostrych stanach zapalnych, anemii lub nadczynności tarczycy.

Badanie proteinogramu przyspiesza diagnostykę wielu chorób, co ma szczególne znaczenie w przypadku nowotworów – szybkie zidentyfikowanie raka znacznie zwiększa szansę na wprowadzenie skutecznej terapii i całkowite wyleczenie!

Proteinogram ma również ogromne znaczenie w diagnostyce chorób wątroby. Odpowiednio wczesne wykrycie zapalenia wątroby to szansa na pełną regenerację narządu. Późna diagnostyka może okazać się… za późna. Jeśli dojdzie do marskości wątroby, czyli jej trwałego uszkodzenia, następuje nieodwracany proces włóknienia tkanek, który prowadzi do całkowitego zniszczenia narządu.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowe wartości globulin mogą występować w chorobach wątroby i schorzeniach autoimmunologicznych. 

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zbada proteinogram i inne ważne parametry.

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet badań na wątrobę
HBs antygen

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
AFP CA 19-9

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często wykonywać badanie?

Proteinogram wykonuje się tylko w sytuacji, kiedy występują wskazania do wykonania badania (o których napisaliśmy w sekcji: Komu polecamy badanie oraz Dlaczego warto wykonać badanie). Proteinogramu nie wykonuje się profilaktycznie.

Przygotowanie do proteinogramu

  • Bullet image

    Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

  • Bullet image

    Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj drastycznie swoich nawyków żywieniowych.

  • Bullet image

    Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

  • Bullet image

    2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

  • Bullet image

    Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

  • Bullet image

    Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

  • Bullet image

    W miarę możliwości zrelaksuj się przed badaniem.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest proteinogram?

Proteinogram to badanie diagnostyczne, w którym przeprowadza się elektroforezę białek. Badanie to polega na przesuwaniu się białek w żelu agarozowym pod wpływem prądu elektrycznego. Białka dzielą się na sześć podstawowych grup: albuminy, alfa-1-globuliny, alfa-2-globuliny, beta-1-globuliny, beta-2-globuliny i gamma-globuliny. Wykonując proteinogram, oznacza się zarówno frakcję białka całkowitego, jak i stężenia poszczególnych globulin.

Proteinogram - normy

Parametr

Norma

Białko całkowite

60-80 g/l

Albuminy

52,1 – 65,1% (31,2-52,1 g/l)

Alfa-1-globuliny

1- 3% (0,6-2,4 g/l)

Alfa-2-globuliny

9,5-14,4% (5,7-11,5 g/l)

Beta-1-globliny

6-10% (3,6-7,8 g/l)

Beta-2-globuliny

2,6-5,8% (1,6-4,6 g/l)

Gamma-globuliny

10,7-20,3% (6,4-16,2 g/l)

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego, doustnych leków antykoncepcyjnych, przeciwarytmicznych, przeciwdrgawkowych, uspokajających, kortykosteroidów oraz niektórych antybiotyków).
  • Szczepienie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Proteinogram interpretacja wyników

↗️ Wzrost stężenia białka całkowitego może oznaczać szpiczaka plazmocytowego, makroglobulinemię Waldenströma, odwodnienie.

↗️ Podwyższone alfa-globuliny mogą świadczyć o ostrym stanie zapalnym toczącym się w organizmie, nowotworach, gammapatii monoklonalnej, żółtaczce lub zespole nerczycowym. Wysokie stężenie tej frakcji może być też obserwowalne podczas leczenia sterydami.

↗️ Podwyższone beta-globuliny mogą być oznaką niedoboru żelaza, żółtaczki, hipercholesterolemii lub gammapatii monoklonanych.

↗️ Podwyższone gamma-globuliny występują w przewlekłych stanach zapalnych, u chorych na AIDS, zapaleniu i marskości wątroby, żółtaczce, szpiczaku mnogim, gammapatiach monoklonalnych i niektórych chorobach autoimmunologicznych.

↘️ Spadek stężenia białka całkowitego może oznaczać niedożywienie, ciężkie uszkodzenie wątroby, zespół nerczycowy, stany zapalne jelit z utratą białką, przewodnienie.

↘️ Obniżone wartości albumin obserwowalne są w nadczynności tarczycy, niedożywieniu, chorobach nowotworowych, zapaleniu i marskości wątroby, przewlekłych stanach zapalnych, żółtaczce, zespole nerczycowym i gammapatii monoklonalnej.

↘️ Obniżone beta-globuliny występują w niedożywieniu, zespole nerczycowym, stanach zapalnych i w chorobach autoimmunologicznych.

↘️ Obniżone wartości gamma-globulin występują podczas terapii nowotworowych i w wyniku przyjmowania sterydów.

Sentence-neutral card icon
Niskie gamma-globuliny są normalnym stanem fizjologicznym u noworodków.
Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online