Badania krwi na wątrobę i trzustkę, które warto wykonać

Wątroba i trzustka to dwa najwrażliwsze narządy układu pokarmowego. Uczestniczą w wielu reakcjach zachodzących w całym organizmie. Aby wszystko działało bez zarzutu, każdego dnia muszą pracować na najwyższych obrotach. Dodatkowe obciążenia, takie jak ciężkostrawna dieta, alkohol, leki, a także niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca) mają negatywny wpływ na te ważne narządy.

 

 

Jeśli regularnie doświadczasz niestrawności, bólów brzucha i chudniesz, nie będąc na diecie, to sygnał, że warto zbadać swoją wątrobę i trzustkę. Sprawdź, jakie badania wykonać, by zapobiec chorobom tych narządów i powikłaniom, które odczuje cały organizm.

 

Pobranie krwi kojarzy Ci się z wyprawą do przychodni, korkami i staniem w kolejkach? To już przeszłość! Teraz możesz dokładnie zbadać swoją wątrobę i trzustkę bez wychodzenia z domu!

Jakie badania na wątrobę wyróżniamy?

Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) to badanie enzymu występującego głównie w wątrobie, jelitach, a także w śledzionie, trzustce i nerkach. Podwyższone wartości GGTP najczęściej związane są z chorobami wątroby. Mogą też być następstwem nadużywania alkoholu lub przyjmowania niektórych leków (np. uspokajających, przeciwpadaczkowych).

Bilirubina całkowita (BIL) to barwnik żółciowy powstający w wyniku rozpadu hemoglobiny (zawartej w czerwonych krwinkach). W zdrowym organizmie ten produkt uboczny trafia do wątroby, a następnie wydalany jest wraz z kałem. W przypadku niektórych chorób wątroby dochodzi do wzrostu stężenia bilirubiny we krwi, co objawia się żółtaczką.

ALT to enzym wątrobowy, biorący udział w przemianach białek na potrzebną organizmowi energię. Znajduje się głównie w wątrobie i w nerkach oraz w mniejszym stopniu w sercu i mięśniach szkieletowych. We krwi pojawia się wtedy, gdy wątroba jest uszkodzona.

AST to enzym występujący w głównie w wątrobie i w nerkach (w mniejszym stopniu w sercu i mięśniach szkieletowych). W wątrobie metabolizuje aminokwasy, a do krwiobiegu uwalniany jest w przypadku problemów z wątrobą, a także uszkodzenia mięśni.

ASP to enzym występujący w wątrobie, kościach, nerkach, jelitach oraz łożysku u kobiet w ciąży. Podobnie jak ALT bierze udział w przemianie białek, a we krwi pojawia się przy chorobach wątroby lub kości.

Albumina — białko transportowe hormonów, witamin, jonów oraz leków. Niski poziom tego parametru może świadczyć o niedożywieniu lub uszkodzeniu wątroby.

HbS antygen to białko, które pojawia się w organizmie człowieka po około 6 tygodniach od zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

HbS przeciwciała bada poziom przeciwciał produkowanych w odpowiedzi na infekcję WZW B lub szczepienie przeciwko temu wirusowi.

Przeciwciała HCV – badanie sprawdza poziom przeciwciał produkowanych w odpowiedzi na infekcję wirusem HCV.

Proteinogram umożliwia oznaczenie stężenia białka całkowitego i poszczególnych frakcji białkowych: albuminy i globulin (α1, α2, Ꞵ1,Ꞵ2, ɣ).

Jakie badania na trzustkę wyróżniamy?

Amylaza trzustkowa jest enzymem trzustkowym służącym do rozpoznania ostrego zapalenia trzustki i zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki.

Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę, pomocny w diagnostyce chorób trzustki. Jego stężenie utrzymuje się dłużej we krwi w porównaniu do poziomu amylazy w przypadku zapalenia trzustki.

Elastaza trzustkowa w kale jest enzymem wydzielanym przez trzustkę, który bierze udział w procesie trawienia białek. Parametr ten jest wykorzystywany do diagnostyki niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki.

CA 19-9 to marker nowotworowy w różnicowaniu raka trzustki od stanów zapalnych. Wysokość stężenia tego markera jest uzależnione od stadium choroby.

Morfologia krwi (pełna) to badanie pozwalające na ogólną ocenę stanu zdrowia. Morfologia jest pomocna w rozpoznaniu stanów zapalnych, które występują w ostrym zapaleniu trzustki i zaostrzonym stadium przewlekłego zapalenia trzustki.

OB i CRP to markery stanu zapalnego, które mogą wzrastać w chorobach trzustki.

Współczynnik HOMA-IR to badanie wykonywane przy podejrzeniu zmniejszonej wrażliwości komórek na działanie insuliny. Wskaźnik insulinooporności i jej zaawansowania oblicza się na podstawie oznaczenia stężenia insuliny i glukozy we krwi na czczo.

Zbadaj się kompleksowo. Wybierz Pakiet Badań, który zbada Twoją wątrobę i trzustkę!

PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ

Sprawdź zdrowie swojej wątroby: przebadaj się pod kątem chorób cywilizacyjnych i wirusów wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: Morfologia • Próby wątrobowe • Albumina • HBs antygen • Hbs przeciwciała • HCV przeciwciała • Proteinogram

PAKIET BADAŃ NA TRZUSTKĘ

Zbadaj się w kierunku chorób trzustki na jednej wizycie. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: Morfologia • OB • CRP • HOMA-IR • CA 19-9 • Amylaza • Lipaza

Szukasz konkretnych badań? Wybierz je w katalogu badań.

Wykonaj badania na wątrobę i trzustkę w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Jak przygotować się do badań krwi na wątrobę i trzustkę?

Nie pij alkoholu oraz kawy 24 godziny przed badaniem.

W przypadku oznaczania PSA u mężczyzn, przed badaniem zrezygnuj z wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk gruczołu krokowego (np. jazda na rowerze).

Badania na trzustkę lub wątrobę wykonuje się na czczo: ostatni posiłek zjedz 8 – 12 godzin przed pobraniem. Dzień przed badaniem zrezygnuj z tłustych i wysokokalorycznych potraw.

Umów badanie w godzinach porannych (7 – 10).

Palenie papierosów może mieć wpływ na wynik badania.

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach lub suplementach.

Około 30 minut przed planowanym pobraniem krwi wypij szklankę wody.

Jak interpretować wyniki prób wątrobowych i profilu trzustkowego?

Nieprawidłowe wyniki parametrów wątrobowych mogą świadczyć o zapaleniu lub marskości narządu. Często są też związane z nieodpowiednią dietą, spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem niektórych leków (np. Nimesil, Izotek) lub cukrzycą.

 

Z kolei nieprawidłowe wyniki parametrów trzustkowych mogą towarzyszyć zapaleniu, kamicy lub nowotworowi narządu. Odchylenia od normy nie zawsze są związane z ciężkimi zaburzeniami – często są wynikiem nieodpowiedniej diety, palenia tytoni czy spożywania alkoholu.

 

Zrozum lepiej swoje wyniki badań

Umów konsultację z naszym diagnostą laboratoryjnym, który pomoże Ci zinterpretować wyniki i odpowie na Twoje pytania.

Zrozum lepiej swoje wyniki badań

Umów konsultację z naszym diagnostą laboratoryjnym, który pomoże Ci zinterpretować wyniki i odpowie na Twoje pytania.

Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

O chorej wątrobie i trzustce mogą świadczyć takie objawy jak:

W jakich miejscowościach wykonasz badania na wątrobę i trzustkę w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o chorobach wątroby i trzustki

Zapalenie wątroby — objawy, badania, leczenie

Zapalenie wątroby często w ogóle nie daje o sobie znać. Sprawdź, jak pokonać tego podstępnego przeciwnika!

Stłuszczenie wątroby - grupy ryzyka, dieta, objawy, leczenie

Czym dokładnie jest stłuszczenie wątroby? Jakie są przyczyny choroby i w jaki sposób skutecznie z nią walczyć?

Rak trzustki — objawy, przyczyny, rokowania

Dlaczego rak trzustki uważany jest za nieuleczalny? Poznaj objawy, przyczyny i rokowania przy raku trzustki