Aminotransferaza asparaginianowa (AST)

Wątroba jest jednym z najważniejszych i najbardziej wrażliwych narządów naszego organizmu. Sprawdź, w jakiej jest kondycji i wykonaj podstawowe badanie AST oceniające funkcje wątroby. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, umawiając domową wizytę specjalisty medycznego.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,23 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie;

Osobom z nadwagą i otyłością;

Cukrzykom;

Osobom, których dieta obfituje w niezdrową żywność (szczególnie typu fast food).

Pacjentom, u których występują lub występowały choroby wątroby;

Osobom cierpiącym na alkoholizm;

Pacjentom stosującym leki (np. Izotek, Nimesil, hormony, niektóre antybiotyki);

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom AST?

Wykonaj badanie AST, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

ucisk lub ból pod prawym żebrem;

biegunki;

przewlekłe zmęczenie;

wodobrzusze;

spadek masy ciała;

żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu lub błon śluzowych).

nudności i wymioty;

niestrawność, szczególnie po posiłku;

zmiana koloru moczu lub stolca;

utrata apetytu;

częste krwawienia;

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24 h
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta:.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie AST w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Wątroba jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najwrażliwszych narządów naszego organizmu. Powinniśmy dbać o nią ze szczególną troską, prowadząc zdrowy tryb życia, ale nie zawsze nam się to udaje. Dieta obfitująca w produkty przetworzone, alkohol, palenie papierosów, leki – to wszystko sprawia, że wątroba działa na najwyższych obrotach. Jeśli nie damy jej chwili wytchnienia, przestanie poprawnie funkcjonować, co odbije się na kondycji całego naszego organizmu.

Warto regularnie badać swoją wątrobę, ponieważ chory narząd nie od razu daje odczuwalne objawy. Na szczęście wszelkie nieprawidłowości niemal zawsze są widoczne w badaniach krwi. Te pozwalają wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie ich rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. W przypadku wątroby jest to szczególnie ważne. Przedłużający się stan zapalny w obrębie narządu może z czasem prowadzić do marskości – trwałego uszkodzenia wątroby, którego nie da się ani cofnąć, ani zatrzymać. Pacjenci, u których została zdiagnozowana marskość, od momentu diagnozy żyją średnio 9-12 lat – i to tylko w sytuacji, jeśli zaczną o siebie dbać. W przeciwnym wypadku długość życia jest znacznie krótsza – u osób nadużywających alkohol wynosi średnio 2 lata.

Badanie AST stanowi pierwszy krok w diagnostyce chorób wątroby. Nieprawidłowe wartości tego parametru towarzyszą: chorobom wątroby, ostremu zapaleniu trzustki, chorobie Wilsona, zakrzepicy żył wątrobowych, alkoholowemu stłuszczeniu wątroby oraz mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Wraz z badaniem AST warto oznaczyć inne enzymy wątrobowe: ALP, ALT, GGTP oraz bilirubinę całkowitą. Razem parametry te nazywane są próbami wątrobowymi. Ich oznaczenie ukarze pełen obraz stanu zdrowia wątroby.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Sport i dieta
169,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu.

Package preview image
Sport i dieta
419,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BRZUCH
Lipaza Amylaza

Niestrawność zdarza się każdemu z nas. Sporadyczne zaparcia, biegunka, wzdęcia dotyczą wielu Polaków. Stają się one problemem, gdy trwają przez dłuższy czas i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jeśli jakiś objaw lub grupa objawów towarzyszy Ci przez wiele dni, a po chwilowej poprawie symptomy te powracają, koniecznie przebadaj swój układ pokarmowy. W Pakiecie znajdują się badania na jelita, żołądek, trzustkę i wątrobę. Wykonuje się je z próbek krwi i kału. To nieinwazyjne badania, które w wielu przypadkach pozwalają uniknąć kolonoskopii i gastroskopii. Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie możliwe jest wykrycie m.in. chorób wątroby, trzustki, jelit, nietolerancji pokarmowych, anemii i stanów zapalnych jelit.

Jak często wykonywać badanie?

Osoby zdrowe powinny oznaczać stężenie aminotransferazy asparaginianowej raz w roku. Osoby z chorobami wątroby lub innymi dolegliwościami, które mają wpływ na funkcjonowanie narządu, powinny oznaczać AST częściej – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania AST?

 • Bullet image

  Umów badanie rano w godzinach 7-10.

 • Bullet image

  Do badania przystąp na czczo.

 • Bullet image

  30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  Zrezygnuj z alkoholu na 2-3 dni przed badaniami.

 • Bullet image

  Przed pobraniem unikaj stresujących sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Przed wykonaniem badań z pakietu nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych. Nie przejadaj się ani nie stosuj głodówek. Dzięki temu uzyskasz wiarygodne wyniki.

 • Bullet image

  Skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniem możesz przyjąć stosowane przez Ciebie leki i suplementy.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest AST?

Aminotransferaza asparaginianowa (AST) jest enzymem wytwarzanym przez wątrobę. Występuje w hepatocytach (komórkach, z których zbudowana jest wątroba) oraz w dużych ilościach w sercu, mięśniach szkieletowych, nerkach, mózgu i erytrocytach. Stężenie aminotransferazy asparaginianowej we krwi wzrasta pod wpływem niektórych substancji (np. alkoholu, leków, trucizn), a także wirusów. Stężenie ALT jest proporcjonalne do stopnia uszkodzenia wątroby – im bardziej uszkodzona wątroba, tym wyższe stężenie tego enzymu wątrobowego we krwi.

AST normy

Prawidłowe stężenie aminotransferazy asparaginianowej powinno mieścić się w zakresie 0-40 IU/l.

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Wiele leków, suplementów diety oraz produktów wysokoprzetworzonych u nieznacznej liczby osób może powodować uszkodzenie wątroby i niewielki wzrost aktywności AST. Poinformuj lekarza interpretującego wyniki o stosowanych preparatach.
 • Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.
 • Spożywanie alkoholu.

Interpretacja wyników

AST podwyższone może świadczyć o:

Podwyższone wartości AST mogą towarzyszyć również niektórym chorobom tarczycy, hemolizie (stanie, w którym dochodzi do rozpadu erytrocytów) oraz miopatii (uszkodzeniu mięśni). Niektóre leki, np. Izotek czy antykoncepcja hormonalna oraz intensywny wysiłek fizyczny powodują nieznaczny wzrost stężenia AST.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image