HBs antygen

Zadbaj o swoje zdrowie intymne i o wątrobę – zbadaj się pod kątem wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Wykonując badanie antygenu HBs sprawdzisz, czy kiedykolwiek doszło u Ciebie do zarażenia. Warto się badać, bo HBV prowadzi do zapalenia wątroby, które często przebiega bezobjawowo, a te z czasem może prowadzić do marskości narządu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:17,10 zł

Komu polecamy to badanie?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem

Kobietom planującym ciążę

Przyszłym dawcom krwi lub dawcom narządów

Pacjentom onkologicznym

Osobom aktywnym seksualnie

Osobom, mogły mieć bliski kontakt z osobą zakażoną

Pracownikom służby zdrowia

Kobietom w III trymestrze ciąży

Noworodkom

Osobom z obniżoną odpornością

Pacjentom przed zabiegami medycznymi

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, seniorów, kobiet w ciąży i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie antygenu HBs?

Badanie HBs antygen można najwcześniej wykonać po 1-2 miesiącach od momentu zakażenia – jest to początkowa faza choroby, która trwa około 16 tygodni. Wykonaj badanie antygenu HBs, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle mięśni i stawów;

bóle brzucha;

zmęczenie i osłabienie;

żółtaczka (zażółcenie skóry, białek oczu lub błon śluzowych);

nudności i wymioty;

brak apetytu;

ciemny kolor moczu;

stany podgorączkowe.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-3 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie HBs w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW), wywoływane przez wirusa zapalenia wątroby typu B, latami może przebiegać bezobjawowo. Brak symptomów nie oznacza jednak, że choroba nie postępuje. Nieleczone WZW typu B z czasem prowadzi do marskości wątroby, a w konsekwencji do śmierci. Na zakażenie wirusem szczególnie narażeni są pracownicy służby zdrowia, pacjenci poddawani inwazyjnym procedurom diagnostycznym i leczniczym (np. leczenie preparatami krwi, hemodializa), osoby stosujące dożylne środki odurzające oraz wykazujące ryzykowne zachowania seksualne (seks bez zabezpieczeń, częsta zmiana partnerów).

Jesteś w jednej z wymienionych grup? Koniecznie sprawdź, czy kiedykolwiek doszło u Ciebie do zarażenia wirusem. Dzięki badaniu antygenu HBs można wykryć infekcję wirusową, do której doszło zarówno kilka tygodni, jak i wiele lat temu.

Jak można zarazić się wirusem HBV?

  • Podczas kontaktu seksualnego z nosicielem wirusa;
  • w wyniku naruszenia ciągłości skóry i jej kontaktu z niewysterylizowanymi narzędziami np. podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studio tatuażu;
  • poprzez zanieczyszczone strzykawki przy dożylnym stosowaniu narkotyków;
  • podczas przetaczania krwi;
  • podczas porodu – wirus może przejść z matki na dziecko.
Sentence-positive card icon
Antygen HBs to jeden z parametrów oznaczanych w diagnostyce chorób wątroby. Chcesz zbadać ten ważny narząd kompleksowo? Wybierz pakiet badań krwi na wątrobę.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Choroby intymne
349,00 zł
Pakiet badań na choroby weneryczne
Chlamydia trachomatis IgG

Choroby intymne mogą budzić skrępowanie – lecz emocje nie powinny wstrzymywać Cię przed dbaniem o własne zdrowie. Wykonaj badanie na kiłę, chlamydię, HIV, HCV i HBV na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu. Postaw na wygodę, dyskrecję i oszczędność! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet badań na wątrobę
HBs antygen

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Choroby intymne
319,00 zł
Pakiet badań na choroby zakaźne w ciąży
HBs antygen

Zbadaj się na toksoplazmozę, HIV, HCV, HBV i różyczkę na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być nosicielką wirusów lub bakterii, które zagrażają prawidłowemu przebiegu ciąży. Zbadaj się w domu i ogranicz ekspozycję na obce patogeny! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie?

Regularnie w przypadku podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych lub częstych zmian partnerów.

Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami każda kobieta w ciąży powinna wykonać badanie w III trymestrze, pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży.

Jak przygotować się do badania HBs?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. 30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego i zbadaj się w komfortowy sposób, bez wychodzenia z domu.

Co to jest antygen HBs?

Antygen HBs to specyficzne białko, które pojawia się w organizmie człowieka po około 6 tygodniach od zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. HBV może wywołać wirusowe zapalenie wątroby, ale często też nie daje żadnych objawów, jednak chory jest nosicielem wirusa i może zarażać innych.

Interpretacja wyników

HBs dodatni (antygen HBs reaktywny) świadczy o zakażeniu wirusem HBV, co wymaga dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia obecności HBV w organizmie – należy wykonać badanie HBs przeciwciała.

Wynik ujemny (antygen HBs niereaktywny) może wskazywać na brak zakażenia wirusem HBV lub zbyt szybkie przeprowadzenie badania od momentu zakażenia.

Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online