
Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, już ponad 40% Polaków cierpi na choroby alergiczne, przy czym około 10% przypadków stanowią ciężkie jej postacie. Co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Na alergie cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy w młodości nie mieli symptomów, dlatego choroby alergiczne są często określane mianem epidemii XXI wieku.
Co pyli w maju? Wiosna to czas wyjątkowo ciężki dla alergików, ponieważ to właśnie wtedy do życia budzi się wiele pylących roślin. Ich pyłki podrażniają wrażliwe błony śluzowe i utrudniają funkcjonowanie. Jeśli zaniedbamy leczenie alergii, w skrajnych przypadkach możemy nawet doprowadzić do rozwinięcia się astmy, dlatego jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy choroby, koniecznie wykonaj test alergiczny i zacznij terapię tak szybko jak to możliwe.
Co w trawie pyli?
Maj to przede wszystkim miesiąc, w którym pylą trawy. Według badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) aż u 16% osób z objawami alergicznego nieżytu nosa objawy pojawiają się właśnie po kontakcie z pyłkami traw. U kolejnych 21,3% dodatnie odczyny występują podczas przeprowadzania punktowego testu skórnego. Pylenie trawy zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa aż do połowy lipca. W Polsce występuje około dwustu gatunków traw, a najczęstszymi objawami alergii są zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek.
Wielu z nas jeszcze z dzieciństwa pamięta opatrunek z babki, która miała przynieść ukojenie, gdy podczas zabawy stłukliśmy sobie kolano. Obecnie ta roślina coraz rzadziej kojarzy się z ulgą, a częściej z objawami alergii. Babka w Polsce pyli w maju i czerwcu, ale niektóre jej odmiany także w lipcu i sierpniu. Zwykle osoby uczulone na babkę ciepią również na nadwrażliwość na pyłki innych gatunki roślin. W ostatnich trzydziestu latach stężenie ich pyłków jest coraz słabsze, jednak w Europie Południowej nadal jest bardzo wysokie, przez co objawy alergii mogą wystąpić podczas podróży zagranicznych.
Uczulające chwasty
Szczaw, choć powszechnie uznawany jest za chwast, znajduje wiele smakowitych zastosowań w kuchni polskiej, jako dodatek do zup, sosów i sałatek. Alergia na jego pyłki jest stosunkowo rzadka, jednak nadal występuje. W całej Europie wyróżniamy pięć gatunków szczawiu, a stężenie jego pyłków w miastach jest na ogół niskie lub średnie. Roślina ta rośnie najczęściej w okolicach łąk, trawników i pól, ponieważ do wzrostu potrzebuje żyznej i bogatej w azot gleby. Szczaw kwitnie zwykle od maja do lipca, dlatego osoby z uczuleniem powinny w tym czasie unikać otwartych przestrzeni.
Do roślin pylących w maju należy także pokrzywa zwyczajna. Produkuje ona dużą ilość ziaren pyłu, a jego stężenie osiąga bardzo wysokie wartości w atmosferze. Do najczęstszych objawów alergii na pokrzywę należą katar, kaszel, zapalenie spojówek i bóle głowy. W badaniach przeprowadzonych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych podano, że pomimo stosunkowo częstych dodatnich testów skórnych z alergenami pyłku pokrzywy, w większości przypadków są to odczyny bardzo słabo nasilone.
Jakie drzewa pylą w maju?
Zastanawiasz się, jakie pyłki wywołują alergię w maju? Jeśli wycieczka do lasu to dla Ciebie udręka, to niestety możesz mieć alergię na pyłki sosny. Jej pyłek produkowany jest w olbrzymiej ilości i osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze, wielokrotnie przekraczające stężenia pyłku drzew liściastych. Drzewa z gatunku sosnowatych są spotykane jednak również w mieście. Zapewne nieraz spotkałeś się z żółtym osadem na samochodach i chodnikach, widocznym zwłaszcza po wiosennych wichurach i opadach deszczu. To właśnie pyłek sosny, który na jej owocach otoczony jest płaszczem woskowym utrudniającym wydostawanie się alergenu na zewnątrz ziarna.
Dąb jest typowym drzewem lasów Europy Środkowej. W Polsce rosną dziko dwa gatunki — dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Z uwagi na fakt, że dąb dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, coraz częściej jest sadzony w miastach. W pobliżu kwitnących drzew, w parkach oraz na terenach podmiejskich stężenie pyłku dębu może być bardzo wysokie. Choć ekspozycja na alergeny dębu może trwać około czterech tygodni, zazwyczaj cały ten okres trwa na przełomie maja i czerwca. Najczęstsze objawy alergii na pyłki dębu to katar alergiczny i zapalenie spojówek.
Co pyli i uczula w maju? W polskim klimacie najszybciej rosnącym drzewem jest topola i z tego względu występuje bardzo często na terenie całego kraju. Kwiaty męskie i żeńskie topoli występują na osobnych drzewach — na męskich znajdziemy pyłek, a na żeńskich nasiona. To właśnie nasiona mogą podrażniać błonę śluzową człowieka. Możemy je jednak łatwo zauważyć, ponieważ przybierają postać charakterystycznego puchu, zbliżonego wyglądem do waty.
Jak walczyć z alergią?
Najprostszym sposobem na uniknięcie symptomów alergii jest oczywiście ograniczenie kontaktu z alergenami. Czasem jednak łatwiej jest powiedzieć, niż wprowadzić ten plan w życie, dlatego producenci leków wciąż prześcigają się we wprowadzaniu nowych preparatów. Najskuteczniejsze do tej pory okazują się leki histaminowe, jednak najlepiej będzie, jeśli odpowiednią kurację przepisze ci wykwalifikowany lekarz alergolog.
Część pacjentów decyduje się na odczulanie. Zaleca się je przede wszystkim osobom, których alergia znacząco obniża komfort życia, a standardowe leczenie nie przynosi rezultatów. Odczulanie polega na stopniowym podawaniu choremu coraz większych dawek wyciągów alergenowych aż do zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania objawów choroby. Do przeciwwskazań przy przeprowadzenia odczulania podaje się przede wszystkim chorobę wieńcową, nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne i nowotwory.
Badania dla alergików
Jeśli zauważyłeś u siebie objawy alergiczne takie jak katar, łzawiące oczy, czy swędzenie najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na odpowiednie badanie. Możesz wybrać testy na konkretny alergen lub cały pakiet badań, dzięki czemu masz szansę na szybszą i dokładniejszą diagnozę.
W ofercie uPacjenta znajdziesz obie wersje testów. Wiele naszych pakietów jest specjalnie dostosowanych do konkretnych alergenów, np.pakiet skupiający się na pylących drzewach czy chwastach. Jeśli jednak chciałbyś przeprowadzić dokładne, szerokie testy, najlepiej będzie zdecydować się na pakiet ALEX, który sprawdza próbki pod kątem aż 269 alergenów, w tym roślin, zwierząt, grzybów czy pożywienia. Analiza takich wyników ułatwi lekarzowi wybór optymalnej ścieżki terapeutycznej – odczulania lub eliminacji kontaktu z danym alergenem. W przypadku alergii pokarmowych wynik badania wskazuje też, czy obróbka cieplna wystarczy do uniknięcia rozwoju reakcji uczuleniowej.
Niezależnie od tego, na jakie badania się zdecydujesz, każde z nich możesz zamówić do swojego domu. Wystarczy wejść na stronę https://upacjenta.pl/domowe-badania-krwi i wskazać adres, pod który ma przyjechać specjalista. Następnie wybrać interesujące cię badania i ustalić dzień i godzinę, która najbardziej ci odpowiada. Wyniki testów alergicznych będą dostępne już po kilku dniach i dzięki intuicyjnej stronie internetowej sprawdzisz je wygodnie online.