
Kiedy można zauważyć pierwsze objawy ciąży?
Podejrzewając się o bycie w ciąży, kobieta dopatruje się czasem jej pierwszych objawów niemal od razu po stosunku. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ do zapłodnienia dochodzi dużo później. Niepokojące symptomy pojawiające się w tak krótkim czasie, zwyczajnie nie mogą być powiązane z zajściem w ciążę.
U większości kobiet pierwsze objawy ciąży dają o sobie znać dopiero między czwartym, a szóstym tygodniem życia płodu. Ich tempo pojawiania się zależy często od czynników genetycznych, dlatego planując zajście w ciążę, warto skonsultować się z mamą i babcią. Dopytaj ich, jak one przeżywały ten wyjątkowy czas. Jeśli nie chcesz czekać, najlepszym wyjściem będzie przeprowadzenie badania krwi.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Sposób, w jaki Twój organizm powiadomi Cię o dodatkowym pasażerze, jest bardzo indywidualny. Możemy jednak wyróżnić najpopularniejsze objawy ciąży. Są to:
- Mdłości i wymioty,
- Obrzęk i ból piersi, zwłaszcza brodawki,
- Nadmierna senność lub problemy z zasypianiem,
- Zwiększony apetyt lub niemal całkowity brak apetytu,
- Huśtawki nastrojów,
- Drażliwość, płaczliwość,
- Nadwrażliwość na smaki i zapachy.
Niektóre z tych objawów łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, np. zbliżającą się miesiączką. Pamiętaj, że mdłości i wymioty mogą być spowodowane zjedzeniem czegoś nieświeżego, o co latem jest szczególnie łatwo. Zdarzają się też kobiety, które w ogóle nie zauważają u siebie tych najpopularniejszych symptomów i dowiadują się o ciąży dopiero, gdy przestają miesiączkować lub przy kontrolnej wizycie u lekarza. Wówczas bardzo ważne jest wykonanie badań i interpretacja wyników krwi.
Test ciążowy czy badanie krwi?
Zajście w ciążę i jej następujący przebieg to sprawy niezwykle indywidualne. Każda kobieta przeżywa ten czas nieco inaczej i historie każdej z nich zwykle bardzo różnią się od siebie. Niezależnie jednak od tego, czy ciąża była planowana, czy nie, oczekiwanie na wynik testu jest wyjątkowo stresujące.
Kilka dni po zapłodnieniu w organizmie kobiety wzrasta poziom hormonu beta hCG i to właśnie on pozwala określić, czy możemy mówić o ciąży. W pierwszych trzech miesiącach poziom hormonu beta hCG intensywnie wzrasta, by w z kolei spaść w kolejnych dwóch trymestrach.
Zarówno test ciążowy, jak i badanie krwi na ciąże pozwolą Ci ustalić, czy faktycznie poziom beta hCG wzrósł, ale jedynie badanie pozwoli określić jego faktyczny poziom. Konkretny wynik informuje przyszłą mamę, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajduje, co jest niezwykle ważną informacją dla niej, ale i dla maleństwa. Warto również wiedzieć, jakie są normy beta hCG bez ciąży.
Co oznacza wynik badania beta-hCG?
Badanie poziomu hormonu beta hCG możesz wykonać odpłatnie, bez skierowania lekarza. Nie jest ono drogie (nie zapłacisz za nie więcej niż czterdzieści złotych), a pozwala upewnić się w niemal stu procentach, czy aby na pewno jesteś w ciąży. Badanie wykonywane jest na podstawie próbki krwi lub moczu i może być przeprowadzane o dowolnej porze dnia. Normy beta hCG różnią się w zależności od zaawansowania ciąży, ale jeśli wynik wynosi poniżej pięciu jednostek, oznacza to, że nie doszło do zapłodnienia.
Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki (test z krwi Elecsys HCG+B firmy Roche metodą ECLIA na aparacie Cobas):
3. tydzień ciąży 5,8 – 71,2 mIU/ml
4. tydzień 9,5 – 750 mIU/ml
5. tydzień 217 – 7 138 mIU/ml
6. tydzień 158 – 31 795 mIU/ml
7. – 8. tydzień 3697 – 149 571 mIU/ml
9. – 12. tydzień 63 803 – 210 612 mIU/ml
13. – 16. tydzień 210 613 – 56 451 mIU/ml
17. – 18. tydzień 8 175 – 58 176 mIU/ml
Badanie poziomu hormonu beta hCG, które pomoże odpowiedzieć na pytanie czy jestem w ciąży, można przeprowadzić nawet bez wyprawy do punktu pobrań. Wystarczy, że umówisz się na domowe badanie krwi, a doświadczony specjalista przyjedzie do Ciebie, by pobrać wymaganą próbkę. Wyniki będziesz mogła sprawdzić w internecie jeszcze tego samego dnia.