Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać.

18 Lip 2019 7 min
uPacjenta.pl

Niezależnie od tego, czy kobieta planowała zajście w ciąże czy też nie, oczekiwanie na odpowiedź jest zawsze równie stresujące. Większość kobiet odczuwa jednak objawy, które są uznawane za najbardziej charakterystyczne. Jakie są objawy ciąży i kiedy możemy się ich spodziewać? A przede wszystkim, jak najpewniej potwierdzić informacje o ciąży? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Kiedy można zauważyć pierwsze objawy ciąży?

Podejrzewając się o bycie w ciąży, kobieta dopatruje się czasem jej pierwszych objawów niemal od razu po stosunku. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ do zapłodnienia dochodzi dużo później. Niepokojące symptomy pojawiające się w tak krótkim czasie, zwyczajnie nie mogą być powiązane z zajściem w ciążę.

 

U większości kobiet pierwsze objawy ciąży dają o sobie znać dopiero między czwartym, a szóstym tygodniem życia płodu. Ich tempo pojawiania się zależy często od czynników genetycznych, dlatego planując zajście w ciążę, warto skonsultować się z mamą i babcią. Dopytaj ich, jak one przeżywały ten wyjątkowy czas. Jeśli nie chcesz czekać, najlepszym wyjściem będzie przeprowadzenie badania krwi.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Sposób, w jaki Twój organizm powiadomi Cię o dodatkowym pasażerze, jest bardzo indywidualny. Możemy jednak wyróżnić najpopularniejsze objawy ciąży. Są to:

  • Mdłości i wymioty,
  • Obrzęk i ból piersi, zwłaszcza brodawki,
  • Nadmierna senność lub problemy z zasypianiem,
  • Zwiększony apetyt lub niemal całkowity brak apetytu,
  • Huśtawki nastrojów,
  • Drażliwość, płaczliwość,
  • Nadwrażliwość na smaki i zapachy.

Niektóre z tych objawów łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, np. zbliżającą się miesiączką. Pamiętaj, że mdłości i wymioty mogą być spowodowane zjedzeniem czegoś nieświeżego, o co latem jest szczególnie łatwo. Zdarzają się też kobiety, które w ogóle nie zauważają u siebie tych najpopularniejszych symptomów i dowiadują się o ciąży dopiero, gdy przestają miesiączkować lub przy kontrolnej wizycie u lekarza. Wówczas bardzo ważne jest wykonanie badań i interpretacja wyników krwi.

Test ciążowy czy badanie krwi?

Zajście w ciążę i jej następujący przebieg to sprawy niezwykle indywidualne. Każda kobieta przeżywa ten czas nieco inaczej i historie każdej z nich zwykle bardzo różnią się od siebie. Niezależnie jednak od tego, czy ciąża była planowana, czy nie, oczekiwanie na wynik testu jest wyjątkowo stresujące.

 

Kilka dni po zapłodnieniu w organizmie kobiety wzrasta poziom hormonu beta hCG i to właśnie on pozwala określić, czy możemy mówić o ciąży. W pierwszych trzech miesiącach poziom hormonu beta hCG intensywnie wzrasta, by w z kolei spaść w kolejnych dwóch trymestrach.

 

Zarówno test ciążowy, jak i badanie krwi na ciąże pozwolą Ci ustalić, czy faktycznie poziom beta hCG wzrósł, ale jedynie badanie pozwoli określić jego faktyczny poziom. Konkretny wynik informuje przyszłą mamę, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajduje, co jest niezwykle ważną informacją dla niej, ale i dla maleństwa. Warto również wiedzieć, jakie są normy beta hCG bez ciąży.

Co oznacza wynik badania beta-hCG?

Badanie poziomu hormonu beta hCG możesz wykonać odpłatnie, bez skierowania lekarza. Nie jest ono drogie (nie zapłacisz za nie więcej niż czterdzieści złotych), a pozwala upewnić się w niemal stu procentach, czy aby na pewno jesteś w ciąży. Badanie wykonywane jest na podstawie próbki krwi lub moczu i może być przeprowadzane o dowolnej porze dnia. Normy beta hCG różnią się w zależności od zaawansowania ciąży, ale jeśli wynik wynosi poniżej pięciu jednostek, oznacza to, że nie doszło do zapłodnienia.

 

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki (test z krwi Elecsys HCG+B firmy Roche metodą ECLIA na aparacie Cobas):

3. tydzień ciąży           5,8 – 71,2 mIU/ml
4. tydzień                   9,5 – 750 mIU/ml
5. tydzień                   217 – 7 138 mIU/ml
6. tydzień                   158 – 31 795 mIU/ml
7. – 8. tydzień             3697 – 149 571 mIU/ml
9. – 12. tydzień            63 803 – 210 612 mIU/ml
13. – 16. tydzień          210 613 – 56 451 mIU/ml
17. – 18. tydzień           8 175 – 58 176 mIU/ml

Badanie poziomu hormonu beta hCG, które pomoże odpowiedzieć na pytanie czy jestem w ciąży, można przeprowadzić nawet bez wyprawy do punktu pobrań. Wystarczy, że umówisz się na domowe badanie krwi, a doświadczony specjalista przyjedzie do Ciebie, by pobrać wymaganą próbkę. Wyniki będziesz mogła sprawdzić w internecie jeszcze tego samego dnia.

Wszystkie badania wraz z domowym pobraniem krwi możesz zamówić na naszej stronie

Zamów badania do domu
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.