Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać

Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać

Choć wiele kobiet uważa, że objawów wczesnej ciąży można doświadczyć jeszcze przed wykonaniem testu, nie jest to oczywiste zjawisko. Jakich symptomów możesz spodziewać się w pierwszych tygodniach? Kiedy najlepiej wykonać test i potwierdzić informację o ciąży?

Czy jestem w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży (jeszcze przed terminem planowanej miesiączki) nie są oczywiste. Początkowe symptomy są bowiem bardzo niespecyficzne i zwykle nie dają jednoznacznej odpowiedzi – oprócz ciąży mogą one oznaczać także zwykłą infekcję lub problemy hormonalne. Kiedy więc możesz przypuszczać, że doszło do zapłodnienia?

Skrupulatna obserwacja własnego organizmu może pomóc wykryć bardzo wczesne objawy, jednak najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego (a następnie badania USG).

Kiedy można zauważyć pierwsze objawy ciąży?

Choć pierwsze objawy ciąży stają się wyraźnie widoczne dopiero w 4-6 tygodniu, subtelne zmiany możesz dostrzec już w 2-3 tygodniu, a czasami nawet wcześniej. Początek ciąży (czyli pierwszy tydzień) liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – stosuje się umowną datę, ponieważ dokładne wyznaczenie dnia zapłodnienia jest bardzo trudne. Na tej podstawie lekarze określają czas trwania ciąży, mimo iż jej pierwszy tydzień nie jest zgodny z rzeczywistym momentem poczęcia.

Uważnie obserwując swoje ciało, możemy dość szybko dostrzec zachodzące w nim zmiany. Łatwo jednak wpaść w pułapkę: gdy bardzo pragniemy (lub przeciwnie – obawiamy się) pozytywnego wyniku testu, możemy nadinterpretować objawy.

Perspektywa ciąży budzi wiele silnych emocji, przez co może się nam wydawać, że jesteśmy w stanie dostrzec wczesne symptomy nawet kilka godzin po odbytym stosunku. Z medycznego punktu widzenia nie jest to jednak możliwe i pozostaje jedynie kwestią intuicji. Pamiętaj – wiele subiektywnych odczuć, które możesz powiązać z potencjalną ciążą, wynika ze stresu lub ekscytacji spowodowanej taką możliwością.

Objawy ciąży od razu po zapłodnieniu?

Zapłodnienie może nastąpić między 10. a 18. dniem cyklu. Nie sposób jednak wskazać konkretnego czasu poczęcia, a sam moment zapłodnienia nie daje żadnych objawów. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się po ok. 7 dniach, czyli od momentu, kiedy zarodek dotrze do macicy i rozpocznie się proces implantacji. Większość kobiet nie doświadcza jednak tak wczesnych objawów.

Pierwsze objawy ciąży

Ciąża to indywidualne doświadczenie każdej kobiety. Co więcej, za każdym razem przebiega inaczej, dlatego objawy towarzyszące pierwszej ciąży nie muszą pojawić się w kolejnych. Za wczesne symptomy uznaje się te występujące w pierwszym trymestrze (od 1. do 13. tygodnia). Początkowe objawy (które możesz dostrzec jeszcze przed wykonaniem testu) do złudzenia przypominają te zwiastujące zbliżającą się miesiączkę:

  • Wrażliwość piersi – krótko po poczęciu zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele mogą spowodować, że piersi staną się wrażliwe, obolałe, a nawet spuchnięte. Możesz to odczuć nawet przed spodziewanym terminem miesiączki czy pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Z czasem (najwcześniej po upływie ok. 3-4 tygodni) zauważalnie zmienia się również kolor brodawki – jej barwa ciemnieje i z różowej stopniowo zamienia się w brązową.
  • Zmęczenie i senność – organizm kobiety w ciąży pracuje na wyższych obrotach, dlatego zmęczenie i senność to objaw, który może towarzyszyć Ci już od pierwszych tygodni.
  • Skurcze i bóle brzucha – większość kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej. Bóle te przypominają bóle menstruacyjne, choć w tym wypadku ich przyczyną jest rozrastanie się macicy.

W kolejnych tygodniach objawy stają się bardziej charakterystyczne i to właśnie one często skłaniają kobiety do sięgnięcia po test:

  • Zatrzymanie miesiączkowania – brak miesiączki to podstawowy objaw ciąży, ponieważ zapłodnienie komórki powoduje, że nie zostaje ona wydalona, a procesy dojrzewania kolejnych komórek jajowych ustają.
  • Plamienie implantacyjne – dochodzi do niego w momencie, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, powodując tym samym niewielkie uszkodzenia przebiegających w niej naczyń krwionośnych. Krwawienie pojawia się najczęściej w terminie spodziewanej miesiączki, dlatego łatwo tu o pomyłkę. Plamienie implantacyjne trwa jednak krócej i, w przeciwieństwie do typowego krwawienia miesiączkowego, jest bardziej skąpe.
  • Upławy – w pierwszych tygodniach ciąży są one bezwonne, o jednolitej konsystencji, w kolorze białawo-przezroczystym lub lekko żółtym. Zauważyć możesz zmianę w ilości wydzieliny. Częstsze upławy mają na celu zwiększenie ochrony przed wirusami, bakteriami oraz grzybami.
  • Wahania nastrojów – burza hormonów w Twoim ciele może sprawić, że doświadczysz silnych huśtawek emocjonalnych. Rozdrażnienie czy płaczliwość są w pierwszym trymestrze bardzo powszechne.
  • Podwyższona temperatura ciała – temperatura w pierwszym trymestrze ciąży waha się zwykle między 37-37,5 C i jest to zupełnie normalne zjawisko. Pamiętaj, by mierzyć temperaturę o stałej porze, najlepiej zaraz po przebudzeniu.
  • Nudności – mdłości (i wymioty), które potocznie nazywamy porannymi, mogą pojawić się o każdej porze dnia. Choć doświadczenie to nie należy do przyjemnych, warto w takiej sytuacji skorzystać ze sprawdzonych metod (jak picie naturalnego naparu z imbiru czy suplementacja witaminą B6), które pomogą złagodzić objawy. Od kiedy występują mdłości w ciąży? Najczęściej pojawiają się między 4. a 7. tygodniem ciąży. W większości przypadków ustępują samoistnie po 14. tygodniu, jednak niektórym kobietom towarzyszą znacznie dłużej.
  • Częste oddawanie moczu – gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej powodują, że częściej możesz odczuwać potrzebę skorzystania z toalety.
  • Trądzik hormonalny – wywołana przez hormony zwiększona produkcja sebum może doprowadzić do zatkania porów i przyczynić się do powstania trądziku.
  • Zachcianki – chęć skosztowania nietypowych dań i połączeń kulinarnych nie powinna być powodem do zmartwień. Charakterystyczne ciążowe zachcianki to odpowiedź organizmu przyszłej mamy na niedobory minerałów i substancji odżywczych oraz procesy, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka.
  • Bóle pleców – ciało kobiety w ciąży gwałtownie się zmienia, następuje poszerzenie miednicy – a konkretnie spojenia łonowego – co może powodować dolegliwości bólowe. Charakterystyczny ból może pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży i towarzyszyć kobiecie aż do jej zakończenia.
  • Nadmierne wypadanie włosów – choć okres ciąży dla wielu może kojarzyć się z polepszeniem kondycji włosów, pierwszy trymestr może skutkować ich nadmiernym wypadaniem. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ stan ten trwa bardzo krótko.
  • Bóle głowy – ból głowy w pierwszym trymestrze może być spowodowany zmianami hormonalnymi, stresem, przepracowaniem, a nawet brakiem snu. W ciąży szczególnie łatwo także o infekcję górnych dróg oddechowych, w której tego typu dolegliwości bólowe są częstym objawem.
  • Zmiany w wyglądzie warg sromowych – już w pierwszych tygodniach ciąży, w wyniku wzrostu stężenia progesteronu, następuje rozpulchnienie i przekrwienie warg sromowych.

Poznaj 9 bezpiecznych sposobów na przeziębienie w ciąży i pokonaj bóle głowy.

Sentence-alert card icon
Ciąża pozamaciczna W pierwszych tygodniach objawy ciąży pozamacicznej są zazwyczaj takie same jak symptomy ciąży o prawidłowym przebiegu. Z czasem mogą pojawić się bóle podbrzusza (często jednostronne), krwawienia, przyspieszone tętno, poty i bladość skóry. Jeśli zauważysz takie objawy u siebie, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Dowiedz się więcej o ciąży pozamacicznej.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży

Przyjmuje się, że prawidłowa długość szyjki macicy powinna zamykać się w przedziale od 3 do 5 cm (wartość ta dotyczy wszystkich kobiet, również tych, które nie są w ciąży). Na wczesnym etapie ciąży, podobnie jak u kobiet, które nie spodziewają się dziecka, szyjka macicy jest twarda. Kobiecie zatem trudno będzie samodzielnie wyczuć zmiany, które zachodzą w jej ciele.

Czy to oznacza, że szyjka macicy we wczesnej ciąży nie ulega żadnym zmianom? Nie do końca. Już na początku I trymestru u ujścia szyjki powstaje tzw. czop śluzowy, czyli bariera chroniąca płód przed czynnikami zewnętrznymi. W kolejnych trymestrach monitorowanie szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym jest bardzo istotne, ponieważ pozwala wykryć ryzyko przedwczesnego porodu.

Test ciążowy czy badanie krwi — co wcześniej wykryje ciążę?

Oczekiwanie na wynik testu to dla każdej kobiety bardzo stresujący moment. Warto jednak wiedzieć, kiedy go wykonać, by uzyskać miarodajny wynik.
Kilka dni po zapłodnieniu w organizmie kobiety wzrasta poziom hormonu beta-hCG i to właśnie on pozwala określić, czy możemy mówić o ciąży. W pierwszym trymestrze poziom hormonu beta-hCG intensywnie wzrasta, a w kolejnych dwóch – obniża.

Test ciążowy z krwi charakteryzuje się największą czułością – w niektórych przypadkach pozwala on wykryć ciążę nawet tydzień po stosunku.

ciąża
ciąża

Nie czekaj! Wykonaj profesjonalny test beta-hCG z krwi – na własnej kanapie!

Zamów test ciążowy online i wykonaj badanie na ciążę z krwi we własnym domu - bez stresu, kolejek i stania w korkach.

Domowy test ciążowy (kupisz go w każdej aptece) możesz wykonać najwcześniej po upływie 7–10 dni od stosunku i ok. 8 dni od owulacji, jednak w wielu przypadkach jest to za wcześnie, by uzyskać wyraźną drugą kreskę. Najbezpieczniej jest poczekać do dnia, w którym powinna wystąpić planowana miesiączka (lub 21 dni od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia).

Zarówno domowy test ciążowy, jak i badanie krwi na ciążę pozwolą ustalić wzrost hormonu beta-hCG, jednak wyłącznie badanie krwi będzie w stanie określić jego faktyczny poziom. Dokładny wynik informuje przyszłą mamę, w którym tygodniu ciąży aktualnie się znajduje.

Co oznacza wynik badania beta-hCG?

Badanie poziomu hormonu beta-hCG możesz wykonać odpłatnie, bez skierowania. Nie jest ono drogie, a dzięki niemu szybko otrzymasz wiarygodny wynik. Badanie wykonywane na podstawie próbki krwi może być przeprowadzane o dowolnej porze dnia, nie trzeba być również na czczo. Normy beta-hCG różnią się w zależności od zaawansowania ciąży, jednak wynik poniżej pięciu jednostek oznacza, że nie doszło do zapłodnienia.

Normy beta-hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki:

normy beta-hcg

Objawy ciąży urojonej

Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży. Choć zjawisko to występuje rzadko, jest bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, którego leczenie trwa wiele miesięcy i wymaga współpracy ginekologa, psychologa i psychiatry.

W niektórych przypadkach siła sugestii jest tak wielka, że wzrasta również poziom beta-hCG! Wraz z rozwojem ciąży urojonej, kobieta zaczyna odczuwać również ruchy dziecka i skurcze macicy.

Oczywiście lekarz ginekolog zwykle już w czasie pierwszej wizyty jest w stanie ocenić, czy ciąża jest prawdziwa. Jednak do momentu wizyty w gabinecie kobieta może żyć w błędnym przeświadczeniu o rozwijającym się w jej łonie dziecku.

Ciąża urojona — co na ten temat sądzi specjalista?

Obserwacja wczesnych objawów ciąży często wiąże się ze stresem i niepewnością. Warto w takim wypadku wykonać badanie poziomu hormonu beta-hCG, które szybciej rozwieje wszelkie wątpliwości. Profesjonalny test ciążowy możesz zamówić online – a doświadczony specjalista przyjedzie do Ciebie, by pobrać wymaganą próbkę. Wyniki będziesz mogła sprawdzić w internecie jeszcze tego samego dnia! 

 

Nie jesteś pewna, czy to ciąża? Zamów badanie beta-hCG do domu.

Arnika Persona
Autor
Arnika Persona

Autorka treści w oparciu o najnowsze informacje ze świata medycyny. Ściśle współpracuje z działem Science w uPacjenta, by każda przygotowana publikacja miała poparcie w rzeczywistych danych. Skrupulatnie oswaja język medyczny i rozumie, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia powinny być przyswajalne dla każdego.

Pokaż więcej

Zofia Winczewska
Konsultacja merytoryczna
mgr darm. Zofia Winczewska

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.