LH (hormon luteinizujący)

LH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który m.in. wpływa na płodność mężczyzn i kobiet. Badanie LH jest jednym z podstawowych badań hormonalnych, jakie wykonuje się w diagnostyce niepłodności u obu płci. Wykonaj badanie LH bez wychodzenia z domu i sprawdź, czy wynik mieści się w normie.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:19,00 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom w diagnostyce niepłodności

Dziewczętom z zaburzeniami dojrzewania (np. brak miesiączki)

Pacjentom w diagnostyce chorób gonad

Kobietom z zaburzeniami miesiączkowania

Kobietom w okresie menopauzy

Pacjentkom z podejrzeniem PCOS (zespół policystycznych jajników)

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza zapracowanych kobiet i mężczyzn, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom LH u kobiet?

Kobiety powinny zbadać poziom LH, jeśli dotykają je objawy takie jak:

brak miesiączki;

trudności z zajściem w ciążę;

bezsenność;

przyrost masy ciała;

nieregularne cykle miesiączkowe;

bóle głowy;

przewlekłe zmęczenie;

uderzenia gorąca.

Kiedy badać poziom LH u mężczyzn?

Mężczyźni powinni zbadać poziom LH, jeśli dotykają ich takie objawy jak:

obniżone libido;

przyrost masy ciała;

zmęczenie;

zaburzenia erekcji;

spadek masy mięśniowej;

zanik owłosienia na twarzy i ciele.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencji
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie LH w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie LH?

LH u mężczyzn pobudza syntezę testosteronu i androgenów, które w dużej mierze odpowiadają za płodność. Hormony te wpływają też na libido, prawidłową erekcję oraz owłosienie twarzy i ciała. Stężenie LH ma również wpływ na masę ciała, a konkretnie na stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Nieprawidłowe stężenie LH może rozregulować męską gospodarkę hormonalną, a przez to wpływać na płodność, zdrowie ogólne, wygląd i dobre samopoczucie.

U kobiet LH zarządza produkcją estrogenów i progesteronu, które z kolei wpływają na cykl miesiączkowy, głównie owulację i zmiany w błonie śluzowej macicy. Nieprawidłowe stężenie LH u kobiet może być przyczyną cykli bezowulacyjnych lub uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowemu stężeniu LH często towarzyszą inne zaburzenia hormonalne. Oznaczając poziom hormonu luteinizującego, warto jednocześnie sprawdzić poziom estradiolu, TSH i prolaktyny. Sprawdź pakiety badań zawierające wskazane parametry i wybierz ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Lepszy nastrój
259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
DHEA-SO4 Estradiol

Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy? Przed miesiączką jesteś kłębkiem nerwów? A może zaatakował Cię trądzik, mimo że okres dojrzewania już dawno za Tobą? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że powinnaś przyjrzeć się swojemu organizmowi. Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet oceni funkcjonowanie Twoje ciała. Niestety, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu hormonów mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę nieregularnych lub zbyt obfitych miesiączek, nasilonego PMS-u, trądziku czy wypadania włosów. Są też niezbędne w diagnostyce niepłodności oraz chorób (w tym nowotworów) układu rodnego. Jak widzisz, hormony mają wpływ na wiele aspektów Twojego życia: zdrowie, nastrój, wygląd, a nawet życiowe plany – mogą Ci uniemożliwić zostanie mamą. Nie pozwól, aby zapanowały nad Twoim życiem! Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Kobiet i miej hormony pod kontrolą. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Stres
359,00 zł
PAKIET BADAŃ NA STRES
Estradiol FSH

Kiedy stres towarzyszy Ci przez długi czas, najczęściej polecane sposoby na stres, takie jak odpowiednia dawka snu, dieta i aktywność fizyczna, mogą być niewystarczające. Poza pogorszonym samopoczuciem, objawiającym się np. bólami głowy lub mięśni, w Twoim organizmie może zacząć rozwijać się stan zapalny, prowadzący do wielu chorób, m.in. układu sercowo-naczyniowego. Badania krwi w Pakiecie umożliwią też rozróżnienie, czy za odczuwanym napięciem nie stoją zaburzenia hormonalne. Czasami bowiem nieprawidłowe stężenia hormonów mogą potęgować lęki i wahania nastrojów podobne do tych, które następują w wyniku ciężaru emocjonalnego spowodowanego stresem. Badania zawarte w Pakiecie ułatwią lekarzowi ocenę wpływu stresu na Twój organizm i pomogą wskazać dalszą drogę postępowania.

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA KOBIET
AMH Estradiol

Od ponad roku starasz się z partnerem o dziecko, jednak mimo dużego zaangażowania testy ciążowe nadal nie pokazują wyczekiwanych dwóch kresek? To niełatwe doświadczenie, które może być emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. Konsultacja ze specjalistą ds. płodności może być w takiej sytuacji dobrym wyborem. Zanim jednak zasięgniesz jego porady, wykonaj Pakiet Badań na Płodność. Badania w Pakiecie mogą dostarczyć cennych informacji na temat Twojej rezerwy jajnikowej, cyklu menstruacyjnego, aktywności hormonów kluczowych dla kobiecej płodności oraz potencjalnych niedoborów witaminowych, które mogą mieć wpływ na efektywność zapłodnienia. Pomoże Ci to zrozumieć swoją sytuację, a lekarzowi dostarczy odpowiednie podstawy do nakreślenia programu leczenia.

Jak często wykonywać badanie?

Według zaleceń lekarza.

Jak przygotować się do badania LH?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  30 minut przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości w dzień badania ograniczaj stres.

 • Bullet image

  Na dzień przed badaniem powstrzymaj się od aktywności seksualnej.

 • Bullet image

  Poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.

 • Bullet image

  Badanie zaleca się wykonać pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego. W przypadku monitorowania owulacji badanie należy wykonać między 12. a 14. dniem cyklu.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Zamów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Hormon LH – za co odpowiada?

LH to hormon luteotropowy (luteinizujący) wytwarzany przez przysadkę mózgową. LH stymuluje działanie męskich i żeńskich gruczołów płciowych. U kobiet wpływa na wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, kontroluje ciałko żółte (które jest niezbędne do utrzymania ciąży) oraz stymuluje produkcję estrogenu i progesteronu. LH u mężczyzn bierze udział w produkcji plemników i kontroluje stężenie testosteronu.

Badanie LH – co to jest?

Badanie LH mierzy poziom hormonu we krwi. Badanie może być przeprowadzone w celu oceny funkcji rozrodczej, diagnozowania przyczyn niepłodności lub monitorowania efektów terapii hormonalnej.

Normy LH

LH u kobiet:

Faza folikularna: 2,4 -12,6 mlU/ml

Owulacja: 14 – 95,6 mlU/ml

Faza lutealna: 1,0 – 11,4 mlU/ml

Postmenopauza: 7,7 – 58,5 mlU/ml

LH u mężczyzn:

0,57 – 12,07 mIU/mI

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.

Sentence-neutral card icon
Oznaczając poziom LH u kobiet, warto jednocześnie oznaczyć poziom FSH (hormonu folikulotropowego). Mając oba wyniki, oblicza się stosunek LH do FSH. Otrzymana wartość jest pomocna w ustaleniu przyczyny niepłodności i terminu owulacji. W prawidłowym cyklu miesiączkowym stosunek LH do FSH wynosi 1 (z wyjątkiem momentu owulacji). W zespole policystycznych jajników wartość ta wynosi 1,5-3, po menopauzie 0,4-0,7, a w przypadku niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej 0,5-0,6.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • U kobiet: dzień cyklu miesiączkowego.
 • Stres.
 • Stosowanie niektórych leków (nasercowe, hormonalne, kortykosteroidy, przeciwgrzybicze).

Interpretacja wyników

Podwyższone LH może być związane z: menopauzą, zespołem policystycznych jajników (PCOS), zaburzeniami fazy lutealnej, niedorozwojem gonad, zapaleniem jąder (najczęściej w wyniku powikłań po śwince), chorobami gonad (nowotwór, zapalenie, infekcje), zespołem Noonan i zespołem Turnera (u kobiet).

Niskie LH może oznaczać: hiperprolaktynemię, nowotwory przysadki lub podwzgórza, wrodzony lub nabyty panhipopituaryzm, zespół Sheehana lub zespół Kallmanna.

Niskie stężenie lutropiny występuje także w stanach niedożywienia, anoreksji i przewlekłego stresu. Spadek stężenia LH może być też związany ze stosowaniem niektórych leków (np. kortykosteroidów, hormonalnych).

Poziom LH u mężczyzn powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Wszelkie zmiany w stężeniu mogą zaburzać płodność lub świadczyć o chorobach jąder.

Image

Powiązane badania

FSH | Estradiol | Progesteron | Testosteron