FSH

FSH to jeden z hormonów, którego nieprawidłowe stężenie może odpowiadać zarówno za niepłodność męską, jak i żeńską. Ty i Twoja druga połówka bezskutecznie staracie się o dziecko? Wykonajcie badanie FSH bez wychodzenia z domu i sprawdźcie, czy poziom hormonu mieści się w normie.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:19,00 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom w diagnostyce niepłodności

Dziewczętom z zaburzeniami dojrzewania (brak miesiączki)

Pacjentom w diagnostyce chorób gonad

Kobietom z zaburzeniami miesiączkowania

Kobietom w okresie menopauzy

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza zapracowanych kobiet i mężczyzn, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy zrobić badanie FSH u kobiet?

Kobiety powinny zbadać poziom FSH, jeśli dotykają je objawy takie jak:

brak miesiączki;

trudności z zajściem w ciążę;

bezsenność;

przyrost masy ciała;

nieregularne cykle miesiączkowe;

bóle głowy;

przewlekłe zmęczenie;

uderzenia gorąca.

Kiedy zrobić badanie FSH u mężczyzn?

Mężczyźni powinni zbadać poziom FSH, jeśli dotykają ich takie objawy jak:

obniżone libido;

przyrost masy ciała;

zmęczenie;

zaburzenia erekcji;

spadek masy mięśniowej;

zanik owłosienia na twarzy i ciele.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencji
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie FSH w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie FSH?

Zaburzenia hormonalne mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Kiedy poziom nawet jednego hormonu odbiega od normy, odbija się to na ogólnym samopoczuciu, wyglądzie, często również płodności.

FSH jest ściśle powiązany z płodnością – jego główną rolą jest regulowanie pracy ludzkich gruczołów płciowych. Jeśli z partnerem staracie się o dziecko i napotykacie trudności, badanie FSH może określić przyczynę problemów oraz wskazać drogę terapii.

FSH to również hormon, którego nieprawidłowy poziom może wpływać na dojrzewanie płciowe u nastolatków. Zbyt wysoki poziom FSH u dziewcząt może wskazywać na przedwczesne dojrzewanie płciowe, a niski poziom FSH u chłopców – opóźnione dojrzewanie płciowe. Obie sytuacje mogą wpływać na samopoczucie i trudności w znalezieniu swojego miejsca w grupie rówieśniczej. Zbyt wczesne dojrzewanie może spowodować trudności w radzeniu sobie z emocjami oraz postrzeganiem własnej roli płciowej. Jeśli tylko zauważysz u dziecka objawy sugerujące opóźnienie lub przyspieszenie dojrzewania – sprawdź jego hormony.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowemu stężeniu FSH często towarzyszą inne zaburzenia hormonalne. Oznaczając poziom hormonu folikulotropowego, warto jednocześnie sprawdzić poziom estradiolu, TSH i prolaktyny. Sprawdź pakiety badań zawierające wskazane parametry i wybierz ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Lepszy nastrój
259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
DHEA-SO4 Estradiol

Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy? Przed miesiączką jesteś kłębkiem nerwów? A może zaatakował Cię trądzik, mimo że okres dojrzewania już dawno za Tobą? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że powinnaś przyjrzeć się swojemu organizmowi. Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet oceni funkcjonowanie Twoje ciała. Niestety, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu hormonów mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę nieregularnych lub zbyt obfitych miesiączek, nasilonego PMS-u, trądziku czy wypadania włosów. Są też niezbędne w diagnostyce niepłodności oraz chorób (w tym nowotworów) układu rodnego. Jak widzisz, hormony mają wpływ na wiele aspektów Twojego życia: zdrowie, nastrój, wygląd, a nawet życiowe plany – mogą Ci uniemożliwić zostanie mamą. Nie pozwól, aby zapanowały nad Twoim życiem! Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Kobiet i miej hormony pod kontrolą. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Zdrowie ogólne
289,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WYPADANIE WŁOSÓW
Cynk w surowicy, ilościowo

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny. Przerzedzenie się włosów może być powiązane z chorobami (np. COVID), czynnikami zewnętrznymi (np. nadmierna stylizacja włosów), zaburzeniami hormonalnymi, genetyką, a nawet… wynikiem stosowania niektórych leków. Jak poznać, która przyczyna dotyczy właśnie Ciebie? Odpowiedź jest prosta: wykonaj badania krwi. To jedyny sposób, by precyzyjnie zidentyfikować przyczynę wypadania włosów oraz wybrać najbardziej odpowiedni sposób na zatrzymanie zjawiska.

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA KOBIET
AMH Estradiol

Od ponad roku starasz się z partnerem o dziecko, jednak mimo dużego zaangażowania testy ciążowe nadal nie pokazują wyczekiwanych dwóch kresek? To niełatwe doświadczenie, które może być emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. Konsultacja ze specjalistą ds. płodności może być w takiej sytuacji dobrym wyborem. Zanim jednak zasięgniesz jego porady, wykonaj Pakiet Badań na Płodność. Badania w Pakiecie mogą dostarczyć cennych informacji na temat Twojej rezerwy jajnikowej, cyklu menstruacyjnego, aktywności hormonów kluczowych dla kobiecej płodności oraz potencjalnych niedoborów witaminowych, które mogą mieć wpływ na efektywność zapłodnienia. Pomoże Ci to zrozumieć swoją sytuację, a lekarzowi dostarczy odpowiednie podstawy do nakreślenia programu leczenia.

Jak często wykonywać badanie?

Według zaleceń lekarza.

Jak przygotować się do badania FSH?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  30 minut przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości w dzień badania ograniczaj stres.

 • Bullet image

  Na dzień przed badaniem powstrzymaj się od aktywności seksualnej.

 • Bullet image

  Poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.

 • Bullet image

  Badanie zaleca się wykonać pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego. W przypadku monitorowania owulacji badanie należy wykonać między 12. a 14. dniem cyklu.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Zamów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Hormon FSH – za co odpowiada?

FSH to hormon folikulotropowy, który wpływa na pracę gonad, czyli męskich i żeńskich gruczołów płciowych –  jąder i jajników. Wydzielany i kontrolowany jest przez przysadkę mózgową.

FSH u mężczyzn stymuluje produkcję testosteronu i androgenów, które wpływają na płodność. Hormony te odpowiadają także za utrzymanie prawidłowej masy ciała, libido, przyrost masy mięśniowej, prawidłową erekcję, produkcję plemników oraz owłosienie twarzy i ciała. Nieprawidłowe stężenie FSH może rozregulować męską gospodarkę hormonalną, a przez to wpływać na płodność, zdrowie ogólne, wygląd i dobre samopoczucie.

U kobiet FSH zarządza produkcją estrogenów i progesteronu, które z kolei wpływają na owulację i zmiany w błonie śluzowej macicy. Nieprawidłowe stężenie FSH u kobiet może być przyczyną cykli bezowulacyjnych lub uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka.

Badanie FSH – co to jest?

Badanie FSH ocenia stężenie hormonu w krwiobiegu. Badanie może być przeprowadzone w celu oceny funkcji rozrodczej, diagnozowania przyczyn niepłodności, monitorowania terapii hormonalnej, oceny dojrzewania płciowego u dzieci i młodzieży oraz identyfikacji nieprawidłowości hormonalnych.

Normy FSH

Kobiety:

Faza folikularna: 3,5 -12,5 mlU/ml

Owulacja: 4,7 – 21,5 mlU/ml

Faza lutealna: 1,7 – 7,7 mlU/ml

FSH – norma w menopauzie: 25,8 – 134,8 mlU/ml

Mężczyźni:

1,4 – 12 IU/I

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.

Sentence-neutral card icon
U kobiet oznaczając poziom FSH, warto jednocześnie oznaczyć poziom LH (hormonu luteinizującego). Mając oba wyniki, oblicza się stosunek LH do FSH. Otrzymana wartość jest pomocna w ustaleniu przyczyny niepłodności i terminu owulacji. W prawidłowym cyklu miesiączkowym stosunek LH do FSH wynosi 1 (z wyjątkiem momentu owulacji). W zespole policystycznych jajników wartość ta wynosi 1,5-3, po menopauzie 0,4-0,7, a w przypadku niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej 0,5-0,6.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • U kobiet: dzień cyklu miesiączkowego.
 • Stres.
 • Stosowanie niektórych leków (nasercowe, hormonalne, kortykosteroidy, przeciwgrzybicze).

Interpretacja wyników

Podwyższone FSH może być związane z: menopauzą, zaburzeniami fazy lutealnej, niedorozwojem gonad, zapaleniem jąder, chorobami gonad (nowotwór, zapalenie, infekcje), zespołem Klinefeltera (u mężczyzn) i zespołem Turnera (u kobiet).

Niskie FSH może oznaczać: hiperprolaktynemię, zespół policystycznych jajników (PCOS), nowotwory podwzgórza, nowotwory przysadki, wrodzony lub nabyty panhipopituaryzm, zespół Sheehana lub zespół Kallmanna.

Niskie stężenie hormonu folikulotropowego występuje także w stanach niedożywienia (w tym anoreksji). Może być też skutkiem przewlekłego stresu lub stosowania niektórych leków (np. kortykosteroidów, hormonalnych).

Image

Powiązane badania

LH | Progesteron | Testosteron | Estradiol