Estradiol

Masz nieregularne miesiączki lub bezskutecznie staracie się z partnerem o dziecko? Przyczyną tego może być zaburzona gospodarka hormonalna, a konkretnie nieprawidłowe stężenie estradiolu. Wykonaj badanie bez wychodzenia z domu i zobacz, czy poziom hormonu mieści się w normie.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:20,90 zł

Komu polecamy to badanie?

Parom, które zmagają się z niepłodnością

Dziewczętom, u których występuje opóźnione dojrzewanie płciowe

Pacjentkom podczas terapii hormonalnej

Mężczyznom z podejrzeniem raka jąder

Kobietom z zaburzeniami miesiączkowania

Pacjentom z podejrzeniem guza przysadki lub podwzgórza

Kobietom z podejrzeniem raka jajnika

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać estradiol?

Kobiety powinny zbadać poziom estradiolu, jeśli dotykają je objawy takie jak:

nieregularne miesiączki;

obfite miesiączki;

trudności z zajściem w ciążę;

nawracające infekcje dróg moczowych;

wzdęcia;

nudności i wymioty;

wahania nastroju;

spadek libido.

krwawienia międzymiesiączkowe;

opóźnione dojrzewanie płciowe;

bóle głowy;

suchość pochwy;

obrzęki;

zmęczenie;

uderzenia gorąca;

U mężczyzn wskazaniem do badania estradiolu jest ginekomastia (powiększone gruczoły piersiowe, wydzielina z piersi, zaburzenia erekcji, brak owłosienia na twarzy i ciele) oraz problemy z płodnością.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie estradiolu w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie estradiolu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet co 6. para na świecie może mieć problemy z zajściem w ciążę. Są to oficjalne statystyki, w rzeczywistości skala problemu jest jeszcze większa. Za jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności uważa się zaburzenia hormonalne, w tym nieprawidłowe stężenie estradiolu. Dlatego diagnostykę warto zacząć od badań krwi i oznaczenia poziomu ważnych hormonów.

Estradiol jest jednym z hormonów, który wpływa zarówno na płodność kobiet, jak i mężczyzn. Jego nieprawidłowe stężenie zaburza cykl miesiączkowy, a u mężczyzn zmniejsza ruchliwość plemników. Dlatego wykonaj badanie estradiolu i dowiedz się, czy jego stężenie jest w normie. W przypadku nieprawidłowości podejmiesz leczenie i zwiększysz szansę na zostanie rodzicem!

Badanie estradiolu powinny także wykonać dziewczynki, które ukończyły 13 r.ż. i nadal nie widać u nich oznak dojrzewania płciowego: brak owłosienia łonowego, zmian w kształcie i wielkości piersi, brak miesiączki.

W okresie menopauzy oznaczenie poziomu estradiolu może być pomocne w diagnostyce osteoporozy. Hormon ten reguluje gospodarkę wapniową i bierze udział w procesie twardnienia kości długich. Niski poziom estradiolu towarzyszący osteoporozie jest wskazaniem do terapii hormonalnej.

Sentence-neutral card icon
Nieprawidłowemu stężeniu estradiolu często towarzyszą inne zaburzenia hormonalne. Oznaczając poziom estradiolu, warto jednocześnie sprawdzić poziom prolaktyny, TSH i testosteronu. Sprawdź pakiety badań zawierające wskazane parametry i wybierz ten najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Lepszy nastrój
259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
DHEA-SO4 Estradiol

Ciężko Ci zrzucić zbędne kilogramy? Przed miesiączką jesteś kłębkiem nerwów? A może zaatakował Cię trądzik, mimo że okres dojrzewania już dawno za Tobą? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znak, że powinnaś przyjrzeć się swojemu organizmowi. Pakiet Badań Hormonalnych dla Kobiet oceni funkcjonowanie Twoje ciała. Niestety, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu hormonów mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę nieregularnych lub zbyt obfitych miesiączek, nasilonego PMS-u, trądziku czy wypadania włosów. Są też niezbędne w diagnostyce niepłodności oraz chorób (w tym nowotworów) układu rodnego. Jak widzisz, hormony mają wpływ na wiele aspektów Twojego życia: zdrowie, nastrój, wygląd, a nawet życiowe plany – mogą Ci uniemożliwić zostanie mamą. Nie pozwól, aby zapanowały nad Twoim życiem! Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Kobiet i miej hormony pod kontrolą. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Zaburzenia hormonalne
259,00 zł
PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA MĘŻCZYZN Z KONSULTACJĄ
DHEA-SO4 Estradiol

Zdrowo się odżywiasz i regularnie trenujesz, a mimo to ciężko Ci rozbudować masę mięśniową? A może bezskutecznie staracie się z partnerką o dziecko? Winowajcą mogą być tutaj zaburzenia hormonalne. Mogą one także odpowiadać za trądzik, bezsenność, spadek libido, problemy z erekcją i tycie. Nie pozwól, aby rozchwiana gospodarka hormonalna stanęła Ci na drodze w realizacji celów i marzeń. Wykonaj badania hormonalne i dowiedz się, czy to one rzeczywiście odpowiadają za Twoje problemy. Odpowiednia terapia, a niekiedy sama zmiana stylu życia przywróci Twoje hormony na właściwe tory. Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą lekarzowi zidentyfikować przyczynę niepłodności, problemów z erekcją, spadku libido, trądziku czy spadku masy mięśniowej. Są też niezbędne w diagnostyce ginekomastii, chorób tarczycy oraz nadnerczy. Wykonaj Pakiet Badań Hormonalnych Dla Mężczyzn i przejmij stery nad swoją gospodarką hormonalną! W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
699,00 zł
PAKIET BADAŃ NA PŁODNOŚĆ DLA KOBIET
AMH Estradiol

Od ponad roku starasz się z partnerem o dziecko, jednak mimo dużego zaangażowania testy ciążowe nadal nie pokazują wyczekiwanych dwóch kresek? To niełatwe doświadczenie, które może być emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. Konsultacja ze specjalistą ds. płodności może być w takiej sytuacji dobrym wyborem. Zanim jednak zasięgniesz jego porady, wykonaj Pakiet Badań na Płodność. Badania w Pakiecie mogą dostarczyć cennych informacji na temat Twojej rezerwy jajnikowej, cyklu menstruacyjnego, aktywności hormonów kluczowych dla kobiecej płodności oraz potencjalnych niedoborów witaminowych, które mogą mieć wpływ na efektywność zapłodnienia. Pomoże Ci to zrozumieć swoją sytuację, a lekarzowi dostarczy odpowiednie podstawy do nakreślenia programu leczenia.

Jak często wykonywać badanie

Badanie należy wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych oraz jeśli występują objawy wskazujące na nieprawidłowe stężenie estradiolu.

Przygotowanie do badania estradiolu

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

 • Bullet image

  Na dzień przed badaniem powstrzymaj się od aktywności seksualnej.

 • Bullet image

  Poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik.

 • Bullet image

  Badanie zaleca się wykonać pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Zamów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest estradiol?

Estradiol to żeński hormon płciowy należący do grupy estrogenów. Produkowany jest w jajnikach oraz w niewielkiej ilości w ciałku żółtym i nadnerczach. W trakcie ciąży hormon wytwarzany jest wyłącznie przez łożysko.

Estradiol odpowiada za rozwój żeńskich narządów płciowych. Jego stężenie wzrasta w 1. połowie cyklu (w fazie folikularnej). To dzięki estradiolowi błona śluzowa macicy ulega zgrubieniu, przygotowując się na przyjęcie zarodka. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, stężenie estradiolu spada, a błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu.

Estradiol występuje również u mężczyzn. W niewielkiej ilości produkowany jest w jądrach i korze nadnerczy. Chociaż jest żeńskim hormonem płciowym, u mężczyzn również pełni bardzo ważną funkcję – wpływa na ruchliwość plemników.

Normy estradiolu

Estradiol u kobiet:

Faza folikularna: 84 − 970 pg/ml

Faza owulacyjna: 13 − 330 pg/ml

Faza lutealna: 73 − 200 pg/ml

Prawidłowy poziom estradiolu w menopauzie:

20 − 30 pg/ml

U kobiet ciężarnych:

1 trymestr: 188 ­− 2497 pg/ml

2 trymestr: 1278 − 7192 pg/ml

3 trymestr: 6137 − 13460 pg/ml

Estradiol u mężczyzn:

11,2 − 50,4 pg/ml

Chłopcy:

5 – 20 pg/ml

Dziewczynki:

6 – 27 pg/ml

Normy mogą różnić się w zależności od laboratorium oraz metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • U kobiet: dzień cyklu miesiączkowego. Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.
 • Przyjmowanie niektórych leków (np. cytotoksycznych, antybiotyków, estrogenów, kortykosteroidów).
 • Stres.

Interpretacja wyników

Wysoki estradiol może oznaczać: ciążę, raka jajnika, raka jąder, nowotwór nadnerczy lub marskość wątroby. Podwyższone stężenie hormonu obserwuje się także podczas stosowania niektórych leków, np. estrogenów, adrenokortykosteroidów, ampicyliny.

U mężczyzn wysoki poziom estradiolu najczęściej związany jest z ginekomastią i niepłodnością.

Fizjologiczny spadek estradiolu następuje w okresie menopauzy

Niski estradiol może być także związany z: zespołem policystycznych jajników, guzem przysadki lub podwzgórza, hiperprolaktynemią, zespołem Kallmanna, zespołem Sheehana, niedożywieniem, anoreksją, zapaleniem jąder lub chorobami autoimmunologicznymi.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image

Powiązane badania

FSH | LH | Progesteron | Testosteron