TSH

Zastanawiasz się, jakie badania na tarczycę wykonać? Zacznij od oznaczenia stężenia poziomu TSH (tyreotropiny). To najczulszy wskaźnik sprawności tego narządu, który pozwoli na ocenę ogólnego stanu zdrowia, jak i skuteczności leczenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Badanie TSH wykonasz bez skierowaniawe własnym domu. Umów wizytę już dziś!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:17,10 zł

Komu polecamy badanie TSH?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie,

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy,

Pacjentom z chorobami tarczycy,

Parom planującym ciążę,

Kobietom w ciąży,

Kobietom, które wielokrotnie poroniły,

Kobietom nieregularnie miesiączkującym,

Osobom cierpiącym na depresję,

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać TSH?

Wykonaj pomiar TSH, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała,

uderzenia gorąca,

nadmierna potliwość,

kołatanie serca,

stany rozdrażnienia, niepokoju,

zaburzenia miesiączkowania,

przewlekłe zmęczenie,

wypadanie włosów,

suchość skóry,

zaparcia lub biegunki,

opuchnięta twarz,

łamliwe paznokcie,

wytrzeszcz oczu,

opuchnięte powieki,

przetłuszczające się włosy,

zakrzywione lub pofalowane paznokcie,

depresja,

apatia,

drżenie rąk,

mrowienie kończyn,

pieczenie języka,

częste uczucie zimna,

trudności z zasypianiem,

osłabienie mięśni,

napady gorąca,

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze,

chrypka,

obniżone libido,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:3 miesiące
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie TSH w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie TSH?

TSH reguluje pracę tarczycy — gruczołu, który wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu, w tym takie procesy jak: metabolizm, termogeneza czy funkcje płciowe. Daje to uciążliwe objawy, które przekładają się na ogólną satysfakcję z życia: ciągłe poczucie zimna, trudności ze zrzuceniem wagi, niepłodność. Warto zaznaczyć, że choć problemy z tarczycą statystycznie częściej dotyczą kobiet, to pomiar hormonów tarczycy, w tym TSH, jest ważny również dla mężczyzn. Poza bezpłodnością, zaburzenie pracy tarczycy może objawiać się u nich: impotencją, wykształceniem woli tarczycowych, przyspieszonym procesem łysienia, obniżonym libido, ginekomastią (powiększeniem się gruczołów piersiowych) lub utratą siły fizycznej. Zarówno niskie, jak i wysokie TSH wpływa na samopoczucie u każdej z płci: może powodować apatię, stany depresyjne, a nawet psychotyczne. Podnieś jakość swojego życia - wykonaj badanie TSH w swoim domu!

Dla kobiet ze stwierdzoną chorobą tarczycy istotne jest, by uregulować poziom hormonów tarczycy przed ciążą, ponieważ nieprawidłowe wyniki TSH oraz pozostałych hormonów mogą wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko poronienia. Uregulowanie poziomu hormonów ma szczególne znaczenie w 1. trymestrze ciąży, kiedy płód nie wytwarza jeszcze własnych hormonów tarczycy, więc korzysta z zasobów matki. Kiedy nie ma ich wystarczająco dużo, może odzwierciedlić się to w niedorozwoju neuropsychicznym dziecka.

Sentence-neutral card icon
Problemy z tarczycą mogą być powiązane z innymi chorobami, np. anemią, miażdżycą lub osteoporozą. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zawiera TSH i inne ważne badania na tarczycę.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom TSH i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Choroby tarczycy
89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Zdrowie ogólne
289,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WYPADANIE WŁOSÓW
Cynk w surowicy, ilościowo

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny. Przerzedzenie się włosów może być powiązane z chorobami (np. COVID), czynnikami zewnętrznymi (np. nadmierna stylizacja włosów), zaburzeniami hormonalnymi, genetyką, a nawet… wynikiem stosowania niektórych leków. Jak poznać, która przyczyna dotyczy właśnie Ciebie? Odpowiedź jest prosta: wykonaj badania krwi. To jedyny sposób, by precyzyjnie zidentyfikować przyczynę wypadania włosów oraz wybrać najbardziej odpowiedni sposób na zatrzymanie zjawiska.

Jak często wykonywać badanie TSH?

Choć aktualnie nie istnieją zalecenia co do rutynowego oznaczenia poziomu TSH u wszystkich dorosłych, część lekarzy rekomenduje wykonanie tego badania raz na 3 lata.

American Association of Clinical Endocrinologists rekomenduje, by każdy pacjent z depresją przeprowadzał regularne badania tarczycy ze względu na częste współistnienie tego zaburzenia psychicznego z problemami hormonalnymi.

Ministerstwo Zdrowia radzi, by każda kobieta w ciąży przynajmniej raz, na początku ciąży, wykonała pomiar TSH.

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne radzi przeprowadzać rutynowe badania TSH przy planowaniu ciąży przez obojga rodziców, ponieważ nieprawidłowe wartości TSH mogą powodować bezpłodność — zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Pacjenci ze stwierdzoną chorobą tarczycy powinni wykonywać badanie TSH w celu monitorowania efektów leczenia tak często, jak zalecił lekarz prowadzący.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania TSH?

 • Bullet image

  Podczas badania TSH nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych.

 • Bullet image

  Ogranicz sytuacje stresowe przed badaniem.

 • Bullet image

  Przed pobraniem zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Badanie TSH możesz wykonać w trakcie miesiączki.

 • Bullet image

  Jeśli powtarzasz badanie, umówić je o tej samej porze, co poprzednie pobranie.

 • Bullet image

  Jeśli bierzesz leki na tarczycę, weź je po badaniu TSH - chyba że lekarz zaleci inaczej.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

TSH – co to za badanie?

Badanie TSH to badanie krwi, które ocenia stan pracy tarczycy. TSH (tyreotropina) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje powstawanie hormonów tarczycy: T3 i T4. Tyreotropinę można porównać do zleceniodawcy, który kiedy widzi w organizmie wysokie zapotrzebowanie na hormony T3 i T4, wysyła do nich „zgłoszenia”, by te zaczęły działać. Kiedy zaś obserwuje wysoki poziom hormonów T3 i T4, przechodzi w „stan uśpienia”. Stąd też wysokie TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy, ponieważ informuje o tym, że przysadka mózgowa identyfikuje niedobór hormonów tarczycy i próbuje je „pobudzić”. Z kolei niskie TSH to najczęściej znak nadczynności tarczycy – zidentyfikowany wysoki poziom hormonów T3 i T4 zatrzymuje pracę przysadki.

Normy TSH

Normy wiekowe TSH (dorośli)

Wiek

Normy TSH

18-31

0,5 - 4,1 mμIU/l

31 - 50

0,5 - 4,1 mμIU/l

51 - 70

0,5 - 4,5 mμIU/l

71 - 90

0,4 - 5,2 mμIU/l

Normy TSH dla dzieci

Wiek

Normy TSH

1 - 4 dni

1,1 - 17,0 mμIU/l

4 - 70 dni

0,6 - 10,0 mμIU/l

3 - 14 miesięcy

0,4 - 7,0 mμIU/l

1 - 5 lat

0,4 - 7,0 mμIU/l

6 - 14 lat

0,4 - 6,0 mμIU/l

14 - 18 lat

0,4 - 4,0 mμIU/l

Normy TSH w ciąży

Trymestr

Normy TSH

1. trymestr

0,01 - 2,32 mμIU/l

2. trymestr

0,1 - 2,35 mμIU/l

3. trymestr

0,1 - 2,65 mμIU/l

Czynniki może zaburzyć wynik TSH?

 • Ciąża,
 • zabieg usunięcia tarczycy,
 • stres,
 • wysiłek,
 • niektóre leki (propylotiouracyl, L-dopa, dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna);
 • obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.

Interpretacja wyników

Niskie TSH może świadczyć o: chorobach i stanach wywołujących nadczynność tarczycy, np.: gruczolaku toksycznym, nowotworach tarczycy, chorobie Gravesa i Basedowa, chorobie Plummera, przejściowym zapaleniu tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, niedoczynności podwzgórza, ciąży (w pierwszym trymestrze możliwe niskie wartości).

Podwyższone TSH może wskazywać na choroby i stany wywołujące niedoczynność tarczycy jak: atroficzne zapalenie tarczycy, choroba Hashimoto, infekcje tarczycy, niedobór jodu, pooperacyjna niedoczynność, radioterapia tarczycy i szyi; wrodzone defekty syntezy hormonów; obecność autoprzeciwciał przeciw tarczycy; ektopowe wydzielanie TSH, guza przysadki wydzielający TSH, nadczynność przysadki; nadczynność podwzgórza; wole Riedla, amyloidozę, agenezję lub hipoplazję tarczycy.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image