Badanie poziomu TSH

Czy Twoja tarczyca ma się dobrze? TSH (tyreotropina) to najczulszy wskaźnik sprawności tego narządu, który pozwoli na ocenę ogólnego stanu zdrowia, jak i skuteczności leczenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy w warunkach, które lubisz: we własnym domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:17,10 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie,

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy,

Pacjentom z chorobami tarczycy,

Parom planującym ciążę,

Kobietom w ciąży,

Kobietom, które wielokrotnie poroniły,

Kobietom nieregularnie miesiączkującym,

Osobom cierpiącym na depresję,

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać TSH?

Wykonaj pomiar TSH, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała,

uderzenia gorąca,

nadmierna potliwość,

kołatanie serca,

stany rozdrażnienia, niepokoju,

zaburzenia miesiączkowania,

przewlekłe zmęczenie,

wypadanie włosów,

suchość skóry,

zaparcia lub biegunki,

opuchnięta twarz,

łamliwe paznokcie,

wytrzeszcz oczu,

opuchnięte powieki,

przetłuszczające się włosy,

zakrzywione lub pofalowane paznokcie,

depresja,

apatia,

drżenie rąk,

mrowienie kończyn,

pieczenie języka,

częste uczucie zimna,

trudności z zasypianiem,

osłabienie mięśni,

napady gorąca,

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze,

chrypka,

obniżone libido,

Materiał do badania:Krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)
Czas oczekiwania na wyniki:24h
Okres ważności wyników:3 miesiące
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie TSH w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

TSH reguluje pracę tarczycy - gruczołu, który wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu, w tym takie procesy jak: metabolizm, termogeneza czy funkcje płciowe. Zarówno niskie, jak i wysokie TSH wpływa na samopoczucie: może powodować apatię, stany depresyjne, a nawet psychotyczne. American Association of Clinical Endocrinologists rekomenduje, by każdy pacjent z depresją przeprowadzał badania tarczycy ze względu na częste współistnienie tego zaburzenia psychicznego z problemami hormonalnymi.

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne radzi przeprowadzać rutynowe badania TSH przy planowaniu ciąży, ponieważ nieprawidłowe wartości TSH mogą powodować bezpłodność - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Dla kobiet ze stwierdzoną chorobą tarczycy istotne jest, by uregulować poziom hormonów tarczycy przed ciążą, ponieważ nieprawidłowe wyniki TSH oraz pozostałych hormonów mogą wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko poronienia. Uregulowanie poziomu hormonów ma szczególne znaczenie w 1. trymestrze ciąży, kiedy płód nie wytwarza jeszcze własnych hormonów tarczycy, więc korzysta z zasobów matki. Kiedy nie ma ich wystarczająco dużo, może odzwierciedlić się to w niedorozwoju neuropsychicznym dziecka.

Warto zaznaczyć, że pomiar hormonów tarczycy, w tym TSH, jest ważny również dla mężczyzn. Poza wspomnianą bezpłodnością, zaburzenie pracy tarczycy może objawiać się u nich: impotencją, wykształceniem woli tarczycowych, przyspieszonym procesem łysienia, obniżonym libido, ginekomastią (powiększeniem się gruczołów piersiowych) lub utratą siły fizycznej.

Lekarze rekomendują również badanie stężenia tyreotropiny osobom obarczonym zwiększonym ryzykiem chorób tarczycy, czyli pacjentom, u których w rodzinie występowały choroby tarczycy.

Badanie TSH to prosty sposób na to, aby zdiagnozować i wdrożyć leczenie, dzięki któremu pozbędziesz się objawów obniżających Twój komfort życia oraz szkodliwych dla organizmu stanów chorobowych.

Sentence-neutral card icon
Problemy z tarczycą mogą być powiązane z innymi chorobami, np. anemią, miażdżycą lub osteoporozą.

Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom TSH i innych ważnych parametrów.

Package preview image
Choroby tarczycy
69,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCE (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla mężczyzn w różnym wieku; - Dla kobiet przed zajściem w ciążę; - Dla kobiet długo starających się o dziecko; - Dla pacjentów, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowały schorzenia tarczycy. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę czynności gruczołu tarczowego pod kątem jej ewentualnych zaburzeń. Pakiet tarczycowy jest pomocny w diagnostyce chorób tarczycy oraz ich przyczyn. Dlaczego warto? Jeśli obserwujesz u siebie objawy mogące wskazywać na zaburzenia pracy gruczołu tarczowego - takie jak uczucie niepokoju, zmęczenie, wahania wagi ciała, bezsenność, ogólne osłabienie, wypadanie włosów, suchość skóry, nietolerancję zimna czy zaburzenia miesiączkowania - ten pakiet jest dla Ciebie! Pamiętaj, że warto wykonywać go w ramach corocznej profilaktyki, zwłaszcza, jeśli w Twojej rodzinie występowały schorzenia tarczycy. Jeśli zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny lub stwierdzono u Ciebie problemy z płodnością - wykonaj pakiet tarczycowy. Przy zakupie tego pakietu możesz skorzystać z bezpłatnej interpretacji wyników przy pomocy LabTest Checker. Narzędzie to jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który: - analizuje dane medyczne pacjenta (wyniki badań); - interpretuje je; - w razie potrzeby zadaje dodatkowe pytania o stan zdrowia (w oparciu o wyniki badań i poprzednie odpowiedzi); - podaje pacjentowi finalną interpretację wyników i rekomendację dalszych kroków. 24 godziny po pobraniu otrzymasz od nas wiadomość e-mail wraz z linkiem do narzędzia.

Package preview image
Choroby tarczycy
189,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCE (ROZSZERZONY)
anty-TG anty-TPO

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla mężczyzn w różnym wieku; - Dla kobiet przed zajściem w ciążę; - Dla kobiet długo starających się o dziecko; - Dla pacjentów, u których w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występowały schorzenia tarczycy. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na diagnostykę czynności gruczołu tarczowego pod kątem jej ewentualnych zaburzeń. Pakiet tarczycowy (rozszerzony) pozwala na zróżnicowanie najczęstszych chorób tarczycy (nadczynności i niedoczynności tarczycy) oraz ich przyczyn. Pakiet został wzbogacony o badania przeciwciał przeciwtarczycowych mających kluczowe znaczenie dla rozpoznania chorób tarczycy o charakterze autoimmunologicznym oraz wyborze odpowiedniego leczenia. Dlaczego warto? Pakiet ten możesz śmiało wykonać w ramach corocznej profilaktyki, zwłaszcza, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie występowały schorzenia tarczycy. Jeśli zaobserwowałeś u siebie skłonność do drażliwości, ciągłe, zmęczenie, nieplanowaną zmianę masy ciała, bezsenność czy ogólne osłabienie - ten pakiet jest dla Ciebie. Twoją uwagę zwrócić powinno również wypadanie włosów, suchość skóry, nietolerancja zimna, biegunka, zaparcia czy zaburzenia miesiączkowania.. Myślisz o powiększeniu rodziny lub zdiagnozowano u Ciebie problemy z płodnością? Wykonaj pakiet tarczycowy (rozszerzony), ponieważ choroby tarczycy wpływają na płodność - a odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu przez lekarza endokrynologa może zwiększyć szansę na dziecko. Przy zakupie tego pakietu możesz skorzystać z bezpłatnej interpretacji wyników przy pomocy LabTest Checker. Narzędzie to jest certyfikowanym wyrobem medycznym, który: - analizuje dane medyczne pacjenta (wyniki badań); - interpretuje je; - w razie potrzeby zadaje dodatkowe pytania o stan zdrowia (w oparciu o wyniki badań i poprzednie odpowiedzi); - podaje pacjentowi finalną interpretację wyników i rekomendację dalszych kroków. 24 godziny po pobraniu otrzymasz od nas wiadomość e-mail wraz z linkiem do narzędzia.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie?

Choć aktualnie nie istnieją zalecenia co do rutynowego oznaczenia poziomu TSH u wszystkich dorosłych, część lekarzy rekomenduje wykonanie tego badania raz na 3 lata.

American Association of Clinical Endocrinologists rekomenduje, by każdy pacjent z depresją przeprowadzał regularne badania tarczycy ze względu na częste współistnienie tego zaburzenia psychicznego z problemami hormonalnymi.

Ministerstwo Zdrowia radzi, by każda kobieta w ciąży przynajmniej raz, na początku ciąży, wykonała pomiar TSH.

Pacjenci ze stwierdzoną chorobą tarczycy powinni wykonywać badanie TSH w celu monitorowania efektów leczenia tak często, jak zalecił lekarz prowadzący.

Jak przygotować się do badania TSH?

 • Bullet image

  Podczas badania TSH nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych.

 • Bullet image

  Ogranicz sytuacje stresowe przed badaniem.

 • Bullet image

  Przed pobraniem zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Badanie TSH możesz wykonać w trakcie miesiączki.

 • Bullet image

  Jeśli powtarzasz badanie, umówić je o tej samej porze, co poprzednie pobranie.

 • Bullet image

  Jeśli bierzesz leki na tarczycę, weź je po badaniu TSH - chyba że lekarz zaleci inaczej.

Sentence-positive card icon
Gotowy(-a)? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest TSH?

TSH (tyreotropina) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje powstawanie hormonów tarczycy: T3 i T4. Tyreotropinę można porównać do zleceniodawcy, który kiedy widzi w organizmie wysokie zapotrzebowanie na hormony T3 i T4, wysyła do nich „zgłoszenia”, by te zaczęły działać. Kiedy zaś obserwuje wysoki poziom hormonów T3 i T4, przechodzi w „stan uśpienia”.

Normy TSH

Normy wiekowe TSH

Wiek

Normy TSH

18-31

0,5 - 4,1 mμIU/l

31 - 50

0,5 - 4,1 mμIU/l

51 - 70

0,5 - 4,5 mμIU/l

71 - 90

0,4 - 5,2 mμIU/l

Normy TSH dla dzieci

Wiek

Normy TSH

1 - 4 dni

1,1 - 17,0 mμIU/l

4 - 70 dni

0,6 - 10,0 mμIU/l

3 - 14 miesięcy

0,4 - 7,0 mμIU/l

1 - 5 lat

0,4 - 7,0 mμIU/l

6 - 14 lat

0,4 - 6,0 mμIU/l

14 - 18 lat

0,4 - 4,0 mμIU/l

Normy TSH w ciąży

Trymestr

Normy TSH

1. trymestr

0,01 - 2,32 mμIU/l

2. trymestr

0,1 - 2,35 mμIU/l

3. trymestr

0,1 - 2,65 mμIU/l

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • ciąża,
 • zabieg usunięcia tarczycy,
 • stres,
 • wysiłek,
 • niektóre leki (propylotiouracyl, L-dopa, dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna);
 • obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.

Interpretacja wyników

Niskie TSH może świadczyć o: chorobach i stanach wywołujących nadczynność tarczycy, np.: gruczolaku toksycznym, nowotworach tarczycy, chorobie Gravesa i Basedowa, chorobie Plummera, przejściowym zapaleniu tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, niedoczynności podwzgórza, ciąży (w pierwszym trymestrze możliwe niskie wartości).

Podwyższone TSH może wskazywać na choroby i stany wywołujące niedoczynność tarczycy jak: atroficzne zapalenie tarczycy, choroba Hashimoto, infekcje tarczycy, niedobór jodu, pooperacyjna niedoczynność, radioterapia tarczycy i szyi; wrodzone defekty syntezy hormonów; obecność autoprzeciwciał przeciw tarczycy; ektopowe wydzielanie TSH, guza przysadki wydzielający TSH, nadczynność przysadki; nadczynność podwzgórza; wole Riedla, amyloidozę, agenezję lub hipoplazję tarczycy.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2023 uPacjenta