Kreatynina

Sprawdź kondycję swoich nerek we własnym domu, wykonując pomiar kreatyniny w surowicy krwi. Badanie to stanowi również jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Zamawiając badanie kreatyniny, obliczamy też współczynnik eGFR, który precyzyjnie ocenia sprawność nerek. Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:5,70 zł

Komu polecamy badanie kreatyniny?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Pacjentom po przeszczepie nerki

Osobom cierpiącym na marskość wątroby, niewydolność trzustki lub serca, bądź choroby nerek

Osobom z nadciśnieniem

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób nerek

Pacjentom czekającym na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny

Osobom z podejrzeniem uszkodzenia nerek

Pacjentom dializowanym

Cukrzykom

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać kreatyninę w surowicy?

Wykonaj badanie kreatyniny, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

obrzęki lub opuchlizny;

nudności i wymioty;

trudności z oddawaniem moczu;

ostry ból w dole pleców.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:2 miesiące. Do badań obrazowych: 7 dni
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie kreatyniny w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie kreatyniny?

Kreatynina to precyzyjne badanie profilaktyczne, oceniające sprawność nerek — narządu, który usuwa toksyczne produkty przemiany materii poprzez filtrację krwi.

Pomiar kreatyniny warto wykonywać regularnie, ponieważ przewlekła choroba nerek nie daje żadnych wyraźnych objawów — nawet w zaawansowanym stadium. Zbyt późna diagnoza powoduje, że konieczne stają się dializy bądź nawet przeszczep narządu. Z powodu przewlekłej choroby nerek w Polsce umiera ok. 80. tys. osób rocznie. Badając kreatyninę, jesteśmy w stanie zidentyfikować zaburzenia pracy nerek, zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń tego narządu.

Kreatyninę bada się również przed każdym rodzajem badań z kontrastem: tomografią komputerową lub rezonansem magnetycznym. Robi się tak ze względu na duże obciążenie nerek, jakie generuje wprowadzany do organizmu pacjenta kontrast.

Sentence-alert card icon
Badanie kreatyniny przed rezonansem lub innym badaniem obrazowym należy zrobić najwcześniej 7 dni przed badaniem z kontrastem.
Sentence-neutral card icon
Podwyższona kreatynina może mieć związek również z niewydolnością serca, odwodnieniem lub niepoprawną dietą. Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie — wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kreatyniny i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla kobiet
179,00 zł
PAKIET BADAŃ NA NERKI
Cystantyna C

- Dla kobiet w każdym wieku; - Dla mężczyzn w każdym wieku; - Dla pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego; - Po intensywnej lekoterapii; - Dla pacjentów chorych na cukrzycę; - Dla pacjentów z przewlekłymi chorobami. Pakiet Badań na Nerki obejmuje badania nerek z krwi i z moczu. Co mogą wykryć badania? Od z pozoru niewinnej infekcji pęcherza moczowego po groźne choroby układu moczowego takie jak: zapalenie nerek, kamica nerkowa czy nowotwór nerki. Pakiet szczególnie polecany jest osobom chorującym na choroby przewlekłe. Cukrzyca oraz stałe stosowanie niektórych leków mogą negatywnie wpływać na kondycję układu moczowego. Jeśli zależy Ci na profilaktyce poważnych chorób i chcesz długo cieszyć się zdrowiem, to koniecznie zbadaj swoje nerki!

Package preview image
Sport i dieta
149,00 zł
PAKIET BADAŃ NA CUKRZYCĘ
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Czy wiesz, że w 2021 roku na cukrzycę chorowały aż 3 miliony Polaków? Na szczęście w większości przypadków jest ona w pełni wyleczalna. Jeśli dokuczają Ci takie objawy jak uczucie silnego pragnienia, częste oddawanie moczu, niepohamowany apetyt, tycie, infekcje, senność i brak energii, koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi i innych ważnych parametrów związanych z cukrzycą. Zaburzona gospodarka węglowodanowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Brak odpowiednich działań może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego zbadaj się już dziś! W razie jakichkolwiek nieprawidłowości będziesz mógł(-a) skonsultować się z lekarzem, wdrożyć odpowiednie leczenie i wprowadzić zmiany do swojego stylu życia, aby Twoja gospodarka cukrowa wróciła na prawidłowe tory, a Ty do normalnego funkcjonowania, bez nieprzyjemnych objawów.

Package preview image
Lepszy nastrój
429,00 zł
PAKIET BADAŃ NA BEZSENNOŚĆ
CRP, ilościowo

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz zasnąć lub obserwujesz u siebie inne problemy ze snem? Wykonaj Pakiet Badań krwi na Bezsenność, który pomoże Ci zidentyfikować przyczyny bezsenności. Oszczędzaj siły i zbadaj się bez wychodzenia z domu. Już dziś zamów wizytę mobilnego specjalisty.

Jak często wykonywać badanie?

Zaleca się profilaktyczne badanie kreatyniny raz do roku, w szczególności osobom w grupie ryzyka: cukrzykom, pacjentom z chorobami serca, osobom otyłym.

Jak wygląda badanie kreatyniny?

Badanie kreatyniny to standardowe pobranie krwi na czczo.

Jak przygotować się do badania kreatyniny?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

 • Bullet image

  Wykonaj badanie ok. 7 dni przed planowaną tomografią lub rezonansem.

Sentence-alert card icon
Niezastosowanie się do powyższych zaleceń może zafałszować wynik kreatyniny. Dowiedz się więcej o poprawnym przygotowaniu do pobrania krwi.
Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest kreatynina?

Kreatynina to azotowy związek organiczny, który jest produktem degradacji kreatyny — substancji będącej nośnikiem energii w mięśniach. Każdego dnia, kiedy się ruszamy, pewna część kreatyny ulega zniszczeniu — powstaje zatem kreatynina, której nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Poziom kreatyniny w krwi jest różny w zależności od budowy ciała, płci i wieku. U osoby dorosłej stężenie tego związku powinno być stałe.

Kreatynina, choć nie odpowiada bezpośrednio za pracę nerek, jest markerem pracy tego narządu. Jej nieodpowiedni poziom wskazuje na zaburzenia w obrębie układu nefrologicznego. Badanie kreatyniny pomaga ocenić działanie kłębuszków nerkowych, które filtrują krew i usuwają z niej niepotrzebne lub szkodliwe substancje. Na podstawie wyników kreatyniny obliczany jest tzw. współczynnik przesączania kłębuszkowego (eGFR) - parametr określający ogólną sprawność nerek. Oblicza się go na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy, wieku, rasy i płci pacjenta. Wskaźnik ten uznaje się za najdokładniejszy parametr służący do oceny pracy nerek.

Normy kreatyniny mg/dl

normy kreatyniny

Grupa wiekowa

Norma kreatyniny mg/dl

dorosłe kobiety

0,59 - 1,04

dorośli mężczyźni

0,74 - 1,35

dzieci

0,3 - 0,7

niemowlęta

0,2 - 0,4

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

eGFR - normy

normy eGFR

Prawidłowy GFR

> 90 ml/min/1,73 m2

Łagodnie obniżony GFR

60 - 89 ml/min/1,73 m2

Umiarkowanie obniżony GFR

30 - 59 ml/min/1,73 m2

Poważnie obniżony GFR

15 - 29 ml/min/1,73 m2

Niewydolność nerki

< 15 ml/min/1,73 m2

Wynik eGFR podawany przez laboratorium jest wyliczony na podstawie wieku, płci pacjenta, rasy i stężenia kreatyniny. Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem
 • Niektóre leki (cefalosporyny, trimetoprim, cymetydyna, dapson)
 • Dieta bogatobiałkowa
 • Suplementacja kreatyny

Interpretacja wyników

Podwyższona kreatynina może wskazywać na zaburzenia pracy nerek, w tym ostrą niewydolność nerek, kwasicę ketonową, przewlekłą chorobę nerek; niewydolność serca oraz niewydolność wielonarządową. Wysoka kreatynina może też występować przy odwodnieniu (głównie u osób starszych) oraz u osób spożywających duże ilości mięsa.

Niska kreatynina u dzieci i dorosłych najczęściej nie jest powodem do niepokoju. W niektórych przypadkach kreatynina poniżej normy może być spowodowana niedożywieniem, zanikiem mięśni (związanym z wyniszczeniem organizmu, drastyczną dietą), głodówką, ciążą, przyjmowaniem niektórych leków (moczopędnych, sterydowych) czy małą aktywnością ruchową.

eGFR powyżej normy zwykle wskazuje na zwiększenie przesączania kłębuszkowego spowodowanego np. cukrzycą, co może prowadzić do uszkodzenia nerek oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego.

eGFR poniżej normy może oznaczać: kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, nefropatię cukrzycową, zaburzenia odpływu moczu.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image

Powiązane badania

mocznik | kwas moczowy

Kategoria:

Badania krwi u dzieci.