Martwi Cię wysoka kreatynina w Twoich wynikach? Wprawdzie to jeden z markerów pracy nerek! Sprawdź, jak obniżyć wysoką kreatyninę – poznaj bezpieczne sposoby oraz możliwe przyczyny podwyższonego poziomu tego parametru.
Normy kreatyniny u dorosłych i dzieci
Normy kreatyniny w surowicy krwi są dość szerokie. Wynika to z faktu, że synteza kreatyniny jest uzależniona od masy mięśniowej – im większa masa mięśniowa, tym wyższy poziom kreatyniny. Dlatego poziom kreatyniny może być różny w zależności od budowy ciała, płci i wieku.
Normy kreatyniny u dorosłych i dzieci
Wiek i płeć | Norma kreatyniny |
---|---|
Dorośli mężczyźni | 0,74 - 1,35 mg/dl |
Dorosłe kobiety | 0,59 - 1,04 mg/dl |
Dzieci | 0,3 - 0,7 mg/dl |
Niemowlęta | 0,2 - 0,4 mg/dl |
Noworodki | 0,3 - 1,0 mg/dl |
Warto mieć na uwadze, że wskazywane w badaniu wartości mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego w przypadku powtarzania badania zaleca się oznaczać poziom kreatyniny w tym samym punkcie/laboratorium. Zatem jeśli zmieniałeś placówkę pomiędzy ostatnim badaniem kreatyniny, jej podwyższony poziom może wynikać nie tyle z pogorszenia się Twojego zdrowia, ile z różnic pomiędzy metodą analizy próbki.
Podwyższona kreatynina we krwi – objawy
Objawami towarzyszącymi wysokiej kreatyninie we krwi są:
- obrzęki nóg,
- opuchlizna,
- zaburzenia oddawania moczu,
- skurcze mięśni,
- nudności lub wymioty,
- utrata apetytu,
- bezsenność,
- ostry ból w dole pleców nasilający się przy lekkim uderzeniu.
Jeśli ich doświadczasz, koniecznie podejmij stosowne kroki, mające na celu obniżenie poziomu kreatyniny. Zjedź niżej i dowiedz się, co możesz zrobić.
Jak obniżyć wysoką kreatyninę?
Obniżenie poziomy kreatyniny powinno iść w parze z leczeniem przyczyny wyniku poza normą. Istnieją jednak pewne uniwersalne rady na obniżenie wysokiej kreatyniny – znajdziesz je poniżej.
- Prowadź zdrową, niskotłuszczową dietę.
- Ograniczaj spożycie soli – dziennie powinieneś przyjmować maksymalnie 2 g soli, czyli 1 płaską łyżeczkę. A im mniej, tym lepiej!
- Spożywaj ograniczone ilości mięsa, nabiału i roślin strączkowych (zawierają dużo białka, którego nadmiar obciąża nerki. Dorosła osoba powinna przyjmować ok. 0,8 g białka na kg masy ciała).
- Regularnie podejmuj aktywność fizyczną – minimum 150 minut tygodniowo!
- Rzuć palenie – zobacz, jak.
- Ograniczaj spożycie alkoholu. Zalecane maksymalne tygodniowe spożycie alkoholu, zgodnie z zaleceniami, wynosi:
- 6 kieliszków wina 13% (po 175 ml każdy),
- 9 małych butelek piwa 5% (po 330 ml każda),
- 14 kieliszków wódki 40% (po 25 ml każdy).
- Należy zachowywać co najmniej 2 dni abstynencji w tygodniu.
- Kontroluj swoje ciśnienie krwi oraz poziom cukru - cukrzyca i nadciśnienie często przyczyniają się do zaburzenia pracy nerek.
Wysoka kreatynina może mieć też związek z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jeśli dużo trenujesz:
- ogranicz wysiłek fizyczny,
- zrezygnuj z suplementów kreatyny.
Przedyskutuj również wszelkie stosowane przez Ciebie leki. Niektóre mogą wpływać na poziom kreatyniny – opisaliśmy je niżej.
Podwyższona kreatynina może być też rezultatem odwodnienia. Zwykle dotyczy to osób starszych. W takim przypadku trzeba dbać o picie wody w odpowiednich ilościach. Sprawdź, ile wody powinieneś pić każdego dnia.
Leki na obniżenie kreatyniny
National Kidney Foundation zaznacza, że nie ma leku obniżającego stricte poziom kreatyniny. Metody obniżania poziomu kreatyniny powinny być dostosowane do przyczyny stojącej za takim wynikiem. Mogą nią być:
- zaburzenia pracy nerek, w tym ostra niewydolność nerek, kwasica ketonowa, przewlekła choroba nerek;
- niewydolność serca;
- niewydolność wielonarządowa;
- nadmierny wysiłek fizyczny wykonany przed badaniem;
- odwodnienie (głównie u osób starszych);
- spożywanie zbyt dużej ilości mięsa.
Aby dokładnie zidentyfikować, co stoi za wysoką kreatyniną, potrzebnych będzie więcej badań. Nie martw się – możesz wykonać cały Pakiet badań krwi na serce lub nerki na 1 wizycie mobilnego specjalisty medycznego w Twoim domu. Umów jego przyjazd i zbadaj się w komfortowych warunkach: bez skierowań, kolejek i nerwów!
Pakiet badań na nerki
Badanie krwi i moczu bez wychodzonia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Cena pakietu:
219,00 zł
Suma pojedynczych badań:
342,48 zł
Niska kreatynina – jak leczyć?
Niski poziom kreatyniny nie ma znaczenia diagnostycznego. Czasami może być spowodowany:
- niedożywieniem;
- zanikiem mięśni;
- głodówką;
- ciążą;
- niektórymi lekami (moczopędnymi lub sterydowymi);
- niską aktywnością fizyczną.
Zdrowa, różnorodna dieta i regularne spacery powinny poprawić wynik. Warto jednak porozmawiać ze specjalistą o swoich wynikach. Możesz to zrobić przez internet – umów interpretację wyników krwi online i z pomocą diagnosty określ najbardziej prawdopodobną przyczynę niskiej kreatyniny. Wspólnie ustalcie dalsze kroki w poprawieniu Twojego zdrowia!
Co może zafałszować wynik kreatyniny?
Kawa a kreatynina
Alkohol a kreatynina
Jak mówi prof. dr. hab. n. med. Michał Nowicki w rozmowie z Pulsem Medycyny, alkohol sam w sobie nie jest szkodliwy dla nerek. To, co niesie ryzyko dla zaburzenia pracy nerek, to zachowania towarzyszące piciu alkoholu: tryb siedzący (np. piwo podczas oglądania telewizji) oraz spożywanie tłustych i słonych przekąsek (np. chipsów, fast foodów).
Kiszona kapusta a kreatynina
Kiszona kapusta to źródło witaminy C, a także probiotyków, które pobudzają nasze jelita do pracy. Jednak kiszonki są również bogate w sól. Dlatego spożycie kiszonej kapusty przez osoby chcące zadbać o swoje nerki, powinno być umiarkowane i sporadyczne. Dobrą praktyką jest też odsączanie kapusty przed spożyciem, co pozwoli zmniejszyć ilość soli.
Wpływ leków na poziom kreatyniny
Te leki podwyższają poziom kreatyniny:
- Cefalosporyny - antybiotyki stosowane głównie po operacjach lub w przypadku zakażeń wywołanych pałeczkami Gram-ujemnymi.
- Trimetoprim - substancja stosowana w przypadkach zakażenia układu moczowego, zakażenia dróg oddechowych, duru brzusznego, biegunki.
- Cymetydyna - substancja niegdyś stosowana do leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadżerki górnego odcinka przewodu pokarmowego lub aby zapobiegać krwawieniom z górnego odcinka przewodu pokarmowego. W Polsce została wycofana ze względu na pojawienie się na rynku skuteczniejszych substancji.
- Dapson - antybiotyk stosowany w leczeniu trądu, choroby Dühringa, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz nawracającego zapalenia chrząstek, jak również w profilaktyce malarii lub pneumocystozy.
Poziom kreatyniny obniżają niektóre leki moczopędne lub sterydowe.
Trzymamy kciuki za poprawę Twojego zdrowia! Pamiętaj, że regularne badania krwi to podstawa zapobiegania chorobom i monitorowania swojej kondycji. Domowe pobrania krwi to usługa, która znacznie ułatwia troskę o swoją kondycję poprzez zredukowanie czasu dojazdu, oczekiwania w kolejce oraz proste pobranie wyników online. Umów wizytę mobilnego specjalisty medycznego już dziś.
Natalia Kryger
Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej
dr n. med. Karolina Karabin
Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.