Rzucenie palenia papierosów - przygotuj się do tego!
Palenie papierosów zwiększa liczbę receptorów nikotynowych w mózgu. Gdy rzucasz palenie, te receptory nadal oczekują nikotyny, ale kiedy jej nie otrzymują, zaczynają dostosowywać się do tej sytuacji. Jednak zanim chemia mózgu wróci do normy, miną około trzy miesiące. Jak wpłynie to na Twój organizm? W tym czasie możesz odczuwać drażliwość, niski poziom energii, trudności z koncentracją, zwiększoną chęć na słodycze czy bóle głowy. Są to typowe objawy odstawienia nikotyny. Jednak nie zniechęcaj się nimi, bo korzyści z rzucenia palenia papierosów są znacznie większe niż te chwilowe dolegliwości!
Dlaczego warto rzucić palenie?
1. Szybka regeneracja organizmu
Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów powołał organizację Smoke Free, której zadaniem jest zmniejszenie liczby palących osób. Organizacja zwraca uwagę na to, jak szybko po zaprzestaniu palenia organizm się regeneruje, zwalczając negatywne skutki palenia papierosów. Podczas palenia substancje chemiczne zawarte w tytoniu szybko docierają do płuc, a krew przenosi toksyny do każdego organu w ciele. Jednak w ciągu 20 minut od zakończenia palenia, organizm zaczyna się regenerować.
W jaki sposób to przebiega? Już po 20 minutach od ostatniego papierosa, spada tętno oraz ciśnienie krwi. Później, w ciągu 12 godzin spada poziom tlenku węgla we krwi. Twoje ciało potrzebuje około trzech dni, by całkowicie wydalić nikotynę. W ciągu trzech miesięcy poprawia się krążenie, czynność płuc, a ryzyko zawału serca zaczyna maleć. Po roku od rzucenia palenia łatwiej się oddycha, mniej kaszle, a ryzyko choroby wieńcowej zmniejsza się o połowę. Wystarczy rok niepalenia, by odczuć znaczącą poprawę samopoczucia!
2. Mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory i inne choroby
Palacze bardziej niż osoby niepalące, są narażeni na choroby układu krążenia, układu oddechowego, udar mózgu, choroby płuc i nowotwory prawie wszystkich części ciała. Również ryzyko rozwoju cukrzycy jest o około 30-40% wyższe u osób palących papierosy. Jednak Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wskazuje, że rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia tych chorób. Dlaczego warto rzucić palenie? Po roku od rzucenia palenia gwałtownie spada ryzyko zawału serca, natomiast w ciągu 2 do 5 lat po odstawieniu papierosów, ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu ryzyka u osób niepalących. Z kolei pięć lat po rzuceniu palenia ryzyko nowotworu jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza spada aż o połowę.
3. Dłuższe życie
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że palenie papierosów jest przyczyną prawie 7 milionów zgonów rocznie na całym świecie. Powoduje łącznie więcej zgonów niż te wywołane HIV, zażywaniem narkotyków i alkoholu, urazami powstałymi w wyniku wypadków pojazdów mechanicznych i incydentami związanymi z użyciem broni palnej. Jednak, co ważne u palaczy, którzy rzucają palenie przed 40 rokiem życia, zmniejsza się ryzyko przedwczesnej śmierci o około 90%. Natomiast u palaczy, którzy rzucą nałóg, mając około 50 lat, ryzyko zmniejsza się o 2/3!
4. Zdrowa ciąża
Na pewno wiesz, że palenie papierosów w ciąży szkodzi dziecku. Podczas palenia wzrasta tętno dziecka, a nagłe zmiany ciśnienia mogą być niebezpieczne dla płodu i prowadzić do zaburzeń pracy serca. Ale czy wiesz, że palenie papierosów może utrudniać kobiecie również zajście w ciążę? Jeśli pragniesz starać się o dziecko, rzuć palenie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo komplikacji takich jak niska waga po urodzeniu, ciąża pozamaciczna czy przedwczesny poród.
5. Ochrona bliskich przed biernym paleniem
Dym tytoniowy zawiera około 7000 substancji chemicznych w postaci cząstek stałych i gazów. Około 70 z nich powoduje powstawanie nowotworów. Dym ten jest cięższy od powietrza, dlatego opadając, tworzy chmurę, którą wdychają domownicy osoby palącej. Związki takie jak amoniak, siarka i formaldehyd obecne w papierosach, podrażniają oczy, gardło, nos i płuca. Szczególnie szkodzą osobom z chorobami układu oddechowego, z zapaleniem oskrzeli czy astmą. Bierne palenie może przyczynić się do pogorszenia istniejącej choroby lub pojawienia się nowej. Pamiętaj, że decyzja o rzuceniu palenia może również poprawić stan zdrowia Twoich bliskich. Zobacz, jak skutecznie rzucić palenie i jak wdrożyć zdrowe nawyki w życie!
Jak rzucić palenie w praktyce?
Spróbuj wprowadzić kilka zmian do swojego stylu życia, żeby zapanować nad pokusą zapalenia papierosa. Jak rzucić palenie?
- zrób listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie,
- zidentyfikuj, kiedy masz największą ochotę na papierosy i opracuj strategie radzenia sobie w poszczególnych sytuacjach,
- wyrzuć papierosy, zapalniczki i popielniczki,
- wypróbuj nikotynową terapię zastępczą, czyli plastry tabletki lub gumy do żucia, które zawierają niewielką dawkę nikotyny i ułatwiają rozstanie z nałogiem,
- uzyskaj wsparcie w rzucaniu palenia – uprzedź bliskich o swoich zamiarach i poproś, by wspierali Cię w tym trudnym czasie,
- uprawiaj aktywność fizyczną – nawet 5 minut ćwiczeń może zmniejszyć pragnienie sięgnięcia po papierosa.
Czy wiesz już, dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Nie istnieje bezpieczna ilość dymu papierosowego, substancje chemiczne znajdujące się w nikotynie zawsze szkodzą organizmowi. Dlatego zawalcz o siebie i spróbuj rzucić palenie. Dzięki temu będziesz żył dłużej, jednocześnie ciesząc się lepszym zdrowiem!