6 objawów uzależnienia od alkoholu zgodnych z ICD-10
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Procedur Medycznych (ICD), stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), określa 6 kryteriów wskazujących na uzależnienie od alkoholu. Poznaj je wszystkie.
1. Poczucie wewnętrznego przymusu picia alkoholu
Niemal obsesyjne myślenie o wypiciu czegoś, zniecierpliwienie przed zakończeniem pracy w oczekiwaniu na możliwość spożycia napoju procentowego lub niepokój, gdy sytuacja uniemożliwia picie - to alarmujące symptomy.
2. Brak kontroli nad spożywaniem alkoholu
Objawem alkoholizmu jest też trudność z powiedzeniem sobie “dość”. Kiedy zaczyna się picie – trwa aż do “odcinki”. Osobie uzależnionej trudno też odróżnić dobry moment do wypicia alkoholu od tego mniej odpowiedniego. Wiąże się to także z wieloma nieudanymi próbami zmniejszenia dawki alkoholu lub całkowitego odstawienia. Uzależniony może próbować bezskutecznie “wypić dzisiaj tylko lampkę wina” – jednak ten kieliszek stanowi pierwszy kamyk w lawinie uzależnienia.
3. Zwiększona tolerancja na alkohol
Im więcej i częściej się pije, tym bardziej organizm “przyzwyczaja się” do toksycznych substancji we krwi. To “uodpornienie” jest jednak podstępne z dwóch względów:
- Uzależniony pije więcej, by poczuć efekty alkoholu – powstaje błędne koło uzależnienia.
- Choć skutki alkoholu są mniej odczuwane w momencie picia, w obliczu uzależnienia organizm ciągle próbuje oczyścić się z toksyn. To duże obciążenie zarówno dla wątroby, jak również układu hormonalnego, trzustki czy nerek. Grozi to wykształceniem się chorób odalkoholowych, takich jak: zapalenie wątroby lub marskość wątroby, niewydolność nerek, cukrzyca, zaburzenie krzepnięcia krwi.
4. Doświadczanie mdłości, bezsenności, drgawek po odstawieniu alkoholu
Syndrom odstawienia to szereg objawów pojawiających się po odstawieniu alkoholu. Może uwzględniać:
- drżenie mięśni,
- wymioty,
- biegunki,
- problemy ze snem,
- uczucie suchości oczu i w ustach,
- nadmierną potliwość,
- napady lęku,
- napady agresji,
- wahania nastroju,
- w skrajnych przypadkach: padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe i majaczenie.
Objawy mogą być bardzo trudne do zniesienia i mogą prowadzić do ponownego sięgnięcia po substancję, aby złagodzić dyskomfort.
5. Alkohol to jedyne, co sprawia przyjemność i daje ulgę
Osoby uzależnione z czasem rezygnują ze swojego życia: z pasji, hobby, rodziny, życia zawodowego. To, co kiedyś było odskocznią, zostaje zastąpione przez alkohol lub jego skutki. Przykład? Początkowo pomija się treningi przez kaca. Potem rezygnuje się z nich na rzecz kupienia, zdobycia lub wypicia alkoholu.
6. Picie mimo świadomości szkodliwości
Mimo jasnych przesłanek, że alkohol szkodzi uzależnionemu – bo np. stracił przez niego pracę, rodzinę, dużą szansę zawodową – picie nie ustaje.
Kiedy zaczyna się alkoholizm? Najczęściej zadawane pytania
O uzależnieniu od alkoholu mówi się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 z wyżej wymienionych objawów. Symptomy powinny występować wspólnie przez co najmniej 1 miesiąc lub często powtarzać się w ciągu roku.
Czy picie samemu to alkoholizm? Jak widzisz, nie o towarzystwo tu chodzi, lecz regularność i wpływ picia alkoholu na życie. Dr hab. n. med. Klimkiewicz podkreśla jednak, że picie w samotności jest niepokojące, ponieważ może sugerować, że osoba pragnie ukryć się przed otoczeniem ze swoim problemem.
Czy codzienne picie alkoholu to alkoholizm? Pijąc codziennie, stopniowo zwiększa się tolerancja na alkohol, a organizm przyzwyczaja się do jego obecności, co może prowadzić do uzależnienia. W takiej sytuacji zwiększa się też ryzyko przedawkowania alkoholu, eskalacji picia. Ponadto przerwanie picia może wówczas prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia.
Czy picie co tydzień to alkoholizm? Picie co tydzień również może przyczynić się do alkoholizmu. Regularne picie przyzwyczaja organizm do obecności alkoholu we krwi i może skutkować tym, że z czasem trudno będzie wyobrazić sobie imprezę bez drinka.
Sprawdź, jak ilość alkoholu, którą spożywasz, wpływa na Twoje zdrowie
Nie masz pewności, czy w Twojej sytuacji zostały spełnione co najmniej 3 punkty, ale mimo to czujesz niepokój o zdrowie swoje lub bliskiej osoby? Wykonaj badania krwi na choroby odalkoholowe – sprawdzą one stan obszarów zdrowia najbardziej narażonych na destrukcyjny wpływ alkoholu. Odchylenia od norm można zauważyć nawet w przypadku okazjonalnego, lecz regularnego spożywania alkoholu. Badania wykonasz w domu, a wyniki skonsultujesz online.

Pakiet Badań na Choroby Odalkoholowe
Na koniec dnia lubisz wypić lampkę wina? Co weekend wypijasz trochę drinków? Jeśli kontakt z alkoholem to Twój rytuał, warto sprawdzić swoje zdrowie.
Suma pojedynczych badań: 776,65 zł
Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Konsultacja merytoryczna