6 objawów uzależnienia od alkoholu – kiedy zaczyna się alkoholizm?
Dieta i suplementacja

6 objawów uzależnienia od alkoholu – kiedy zaczyna się alkoholizm?

Stereotypowy alkoholik – czyli osoba bezrobotna, zaniedbana, ciągle pijana – to tylko pewien odsetek osób zmagających się z uzależnieniem. Dr hab. n. med. Anna Klimkiewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznacza: “Rzeczywistość wskazuje, że mimo problemowego picia, wiele osób może długo zachowywać pozory prawidłowego funkcjonowania, utrzymywać pracę, relacje towarzyskie, pozostawać w związkach”. Kiedy zatem zaczyna się alkoholizm? Poznaj 6 objawów uzależnienia od alkoholu.

6 objawów uzależnienia od alkoholu zgodnych z ICD-10

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Procedur Medycznych (ICD), stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), określa 6 kryteriów wskazujących na uzależnienie od alkoholu. Poznaj je wszystkie.

1. Poczucie wewnętrznego przymusu picia alkoholu

Niemal obsesyjne myślenie o wypiciu czegoś, zniecierpliwienie przed zakończeniem pracy w oczekiwaniu na możliwość spożycia napoju procentowego lub niepokój, gdy sytuacja uniemożliwia picie - to alarmujące symptomy.

2. Brak kontroli nad spożywaniem alkoholu

Objawem alkoholizmu jest też trudność z powiedzeniem sobie “dość”. Kiedy zaczyna się picie – trwa aż do “odcinki”. Osobie uzależnionej trudno też odróżnić dobry moment do wypicia alkoholu od tego mniej odpowiedniego. Wiąże się to także z wieloma nieudanymi próbami zmniejszenia dawki alkoholu lub całkowitego odstawienia. Uzależniony może próbować bezskutecznie “wypić dzisiaj tylko lampkę wina” – jednak ten kieliszek stanowi pierwszy kamyk w lawinie uzależnienia.

3. Zwiększona tolerancja na alkohol

Im więcej i częściej się pije, tym bardziej organizm “przyzwyczaja się” do toksycznych substancji we krwi. To “uodpornienie” jest jednak podstępne z dwóch względów:

 • Uzależniony pije więcej, by poczuć efekty alkoholu – powstaje błędne koło uzależnienia.
 • Choć skutki alkoholu są mniej odczuwane w momencie picia, w obliczu uzależnienia organizm ciągle próbuje oczyścić się z toksyn. To duże obciążenie zarówno dla wątroby, jak również układu hormonalnego, trzustki czy nerek. Grozi to wykształceniem się chorób odalkoholowych, takich jak: zapalenie wątroby lub marskość wątroby, niewydolność nerek, cukrzyca, zaburzenie krzepnięcia krwi.

4. Doświadczanie mdłości, bezsenności, drgawek po odstawieniu alkoholu

Syndrom odstawienia to szereg objawów pojawiających się po odstawieniu alkoholu. Może uwzględniać:

 • drżenie mięśni,
 • wymioty,
 • biegunki,
 • problemy ze snem,
 • uczucie suchości oczu i w ustach,
 • nadmierną potliwość,
 • napady lęku,
 • napady agresji,
 • wahania nastroju,
 • w skrajnych przypadkach: padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe i majaczenie.

Objawy mogą być bardzo trudne do zniesienia i mogą prowadzić do ponownego sięgnięcia po substancję, aby złagodzić dyskomfort.

5. Alkohol to jedyne, co sprawia przyjemność i daje ulgę

Osoby uzależnione z czasem rezygnują ze swojego życia: z pasji, hobby, rodziny, życia zawodowego. To, co kiedyś było odskocznią, zostaje zastąpione przez alkohol lub jego skutki. Przykład? Początkowo pomija się treningi przez kaca. Potem rezygnuje się z nich na rzecz kupienia, zdobycia lub wypicia alkoholu.

6. Picie mimo świadomości szkodliwości

Mimo jasnych przesłanek, że alkohol szkodzi uzależnionemu – bo np. stracił przez niego pracę, rodzinę, dużą szansę zawodową – picie nie ustaje.

Kiedy zaczyna się alkoholizm? Najczęściej zadawane pytania

O uzależnieniu od alkoholu mówi się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 z wyżej wymienionych objawów. Symptomy powinny występować wspólnie przez co najmniej 1 miesiąc lub często powtarzać się w ciągu roku.

Czy picie samemu to alkoholizm? Jak widzisz, nie o towarzystwo tu chodzi, lecz regularność i wpływ picia alkoholu na życie. Dr hab. n. med. Klimkiewicz podkreśla jednak, że picie w samotności jest niepokojące, ponieważ może sugerować, że osoba pragnie ukryć się przed otoczeniem ze swoim problemem.

Czy codzienne picie alkoholu to alkoholizm? Pijąc codziennie, stopniowo zwiększa się tolerancja na alkohol, a organizm przyzwyczaja się do jego obecności, co może prowadzić do uzależnienia. W takiej sytuacji zwiększa się też ryzyko przedawkowania alkoholu, eskalacji picia. Ponadto przerwanie picia może wówczas prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia.

Czy picie co tydzień to alkoholizm? Picie co tydzień również może przyczynić się do alkoholizmu. Regularne picie przyzwyczaja organizm do obecności alkoholu we krwi i może skutkować tym, że z czasem trudno będzie wyobrazić sobie imprezę bez drinka.

Sprawdź, jak ilość alkoholu, którą spożywasz, wpływa na Twoje zdrowie

Nie masz pewności, czy w Twojej sytuacji zostały spełnione co najmniej 3 punkty, ale mimo to czujesz niepokój o zdrowie swoje lub bliskiej osoby? Wykonaj badania krwi na choroby odalkoholowe – sprawdzą one stan obszarów zdrowia najbardziej narażonych na destrukcyjny wpływ alkoholu. Odchylenia od norm można zauważyć nawet w przypadku okazjonalnego, lecz regularnego spożywania alkoholu. Badania wykonasz w domu, a wyniki skonsultujesz online.

Pakiet badań na choroby odalkoholowe
Pakiet badań na choroby odalkoholowe

Pakiet badań na choroby odalkoholowe

Sprawdź, jak nadużywanie alkoholu wpływa na Twój organizm – wykonaj badania u Siebie w domu.

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr Patryk Rosa

Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.