Posiew moczu (badanie bakteriologiczne)

Posiew moczu to badanie, które znacznie przyspiesza diagnostykę chorób układu moczowego i umożliwia dobór skutecznego leczenia. Teraz możesz je wykonać bez wychodzenia z domu. Umów odbiór próbki moczu przez specjalistę medycznego i zaoszczędź swój czas – nie potrzebujesz skierowania!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:30,40 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom ciężarnym;

Osobom, u których podejrzewa się zapalenie pęcherza moczowego lub inne choroby układu moczowego;

Osobom z chorobami wątroby;

Seniorom;

Cukrzykom;

Pacjentom przed przyjęciem do szpitala.

Sentence-positive card icon
Posiew moczu z odbiorem próbki z domu pacjenta to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy cenią wygodę i swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać posiew moczu?

Wykonaj badanie moczu na posiew, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

ból brzucha,

ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,

częste parcie na pęcherz,

nudności i wymioty.

ból pleców w odcinku lędźwiowym,

krew w moczu,

gorączka,

Materiał do badania:mocz
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:3-9 dni
Szacowany okres ważności wyników:1 tydzień
Odbiór próbki moczu w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Infekcje dróg moczowych mogą dotknąć każdego, jednak to kobiety częściej chorują od mężczyzn. Szacuje się, że co najmniej 50% wszystkich pań przynajmniej raz w życiu doświadczy zapalenia pęcherza moczowego. Infekcja dolnych dróg moczowych nie jest groźna, ale nieleczona może się rozprzestrzenić i wywołać niebezpieczne powikłania, np. zapalenie nerek. Ponadto same objawy zapalenia pęcherza nie należą do najprzyjemniejszych. Ciągłe parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu powodują znaczny dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ciężko uczestniczyć w firmowym spotkaniu, a nawet wyjść na zakupy do osiedlowego sklepu, kiedy nie mamy kontroli na własnym pęcherzem.

Badanie moczu na posiew umożliwia wykrycie bakterii odpowiedzialnych za infekcję i dobór skutecznego leku. Dzięki temu można wprowadzić leczenie wycelowane w konkretny patogen i znacznie przyspieszyć proces terapii.

Sentence-neutral card icon
Czy wiesz, że nieprawidłowe wyniki badania moczu często idą w parze z nieprawidłowymi wynikami krwi? Zadbaj o swoje zdrowie kompleksowo i wybierz pakiet badań, który zawiera posiew moczu i ocenia podstawowe parametry krwi. Przy jednej wizycie specjalisty medycznego możesz kompleksowo sprawdzić zdrowie swoje oraz rodziny!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie.

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
1529,00 zł
Pakiet po podróży do strefy tropikalnej
Chikungunya IgG

Niedawno zwiedzałeś z wielką mocą piękne, odległe kraje, a dziś nie jesteś w stanie ruszyć się z łóżka? Wykonaj szereg badań na choroby tropikalne, takie jak: malaria, gorączka Denga, wirus Zika lub WZW A. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich: badania wykonaj w domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Posiew moczu należy wykonać w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników ogólnego badania moczu (wykryte bakterie) oraz jeśli u pacjenta występują objawy zapalenia pęcherza moczowego. Posiew moczu zaleca się też jako badanie profilaktyczne u kobiet w ciąży.

Przygotowanie do posiewu moczu

 • Bullet image

  Przygotuj jałowy pojemniczek na posiew moczu. Pobranie próbki do innego naczynia może być przyczyną otrzymania fałszywych wyników. Specjalny pojemnik na posiew moczu otrzymasz w dowolnym Punkcie Pobrań firmy Diagnostyka za darmo lub możesz kupić go w aptece za kilkadziesiąt groszy.

 • Bullet image

  Zaleca się, aby w badaniu analizować tzw. mocz nocny, dlatego postaraj się pobrać próbkę moczu rano, podczas pierwszej tego dnia wizyty w toalecie. Wynika to z faktu, że mocz nocny jest bardziej zagęszczony, co pozwala na skuteczniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

 • Bullet image

  W przypadku domowego badania moczu zaleca się mieć porcję materiału przygotowaną na przyjazd specjalisty do domu.

Jak pobrać mocz na posiew?

 • Dokładnie umyj ręce mydłem i wodą.
 • Umyj zewnętrzne ujście cewki moczowej. Jeśli jesteś kobietą, rozchyl wargi sromowe i przemyj okolice cewki w kierunki od przodu do tyłu. Jeżeli jesteś mężczyzną, odciągnij napletek, umyj okolice cewki i osusz ją jednorazowym ręcznikiem..
 • Pierwszą partię moczu oddaj do toalety. Do pojemniczka pobierz następną partię, z tzw. środkowego strumienia moczu.
 • Podczas pobrania uważaj, aby nie dotknąć brzegów pojemnika. Bakterie znajdujące się na skórze mogą spowodować zainfekowanie próbki.
 • Próbkę moczu przechowuj w temperaturze pokojowej przez maksymalnie 2 godziny lub w lodówce przez 4 godziny.

Dowiedz się więcej o przygotowaniu do badania moczu.

Sentence-positive card icon
Próbka moczu gotowa? Oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty, który zawiezie ją prosto do laboratorium.

Co to jest posiew moczu?

Posiew moczu jest badaniem laboratoryjnym, które pozwala wykryć drobnoustroje chorobotwórcze obecne w układzie moczowym. Infekcje dróg moczowych najczęściej wywołują bakterie, rzadziej wirusy i grzyby. Aby uzyskać wiarygodny wynik badania, należy ściśle przestrzegać zasad pobrania próbki. Część bakterii może się bowiem dostać do próbki z zewnątrz lub z okolic odbytu i zafałszować wynik.

Co wykrywa posiew moczu?

Posiew wykrywa bakterie w moczu. Ich obecność świadczy o infekcji dróg moczowych.

Norma bakterii w moczu

W moczu nie powinny znajdować się bakterie – ich wartość powinna wynosić 0 (wynik ujemny).

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • nieodpowiednia higiena okolic intymnych
 • nieodpowiedni lub zabrudzony pojemnik na mocz

Interpretacja wyników

Za prawidłowy wynik posiewu moczu uważa się wynik negatywny (ujemny). Oznacza to, że w moczu nie zostały wykryte bakterie. Wynik pozytywny (dodatni) jest nieprawidłowy, oznacza obecność bakterii w moczu i wymaga konsultacji lekarskiej.

Interpretacja wyników badań online - umów

Powiązane badania

Badanie ogólne moczu