Powszechność występowania bólu głowy sprawia wśród pacjentów, że jest ona często bagatelizowana przez specjalistów i nie do końca jest traktowana jako jednostka chorobowa. O ile występuje incydentalnie, nie generuje to problemu, natomiast utrzymując się przewlekle, powoduje ograniczenie funkcjonowania. Brak specjalistycznego podejścia do napięciowego bólu u pacjentów stwarza ryzyko pogorszenia jakości życia, a także efektów w postaci długoterminowego przyjmowania leków o charakterze przeciwbólowym.
Potencjalne przyczyny występowania napięciowego bólu głowy to:
- odwodnienie organizmu,
- zaburzenie higieny snu,
- problemy stomatognatyczne,
- urazy w obrębie odcinka szyjnego,
- wzmożone napięcie tkanek miękkich,
- stres emocjonalny.
Rodzaje napięciowego bólu głowy:
- Epizodyczny ból głowy - to taki, który występuje jednorazowo i nie powtarza się za często, a jego najczęstszymi przyczynami mogą być urazy w obrębie odcinka szyjnego, stres emocjonalny lub nadmierny wysiłek fizyczny.
- Chroniczny ból głowy - to taki, który występuje codziennie, jego nasilenie się waha, ale trwa cały czas. Objaw ten jest wypadkową wielu czynników, które obciążają organizm, mogą to być zaburzenia gastroenterologiczne, przewlekłe obciążenie układu nerwowego lub stan ostry organizmu.
Chociaż najczęstszym rozwiązaniem oferowanym przez lekarzy specjalistów jest farmakoterapia, leczenie przeciwbólowe napięciowego bólu głowy jest tylko leczeniem objawowym. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki psychospołeczene, które wpływają na nasze emocje, które powodują szereg zmian w biochemii organizmu, a to doprowadza do występowania napięciowego bólu głowy.
Czynnikami psychospołecznymi mogą być:
- niska pozycja społeczna,
- stres związany z pracą zawodową,
- stres związany z rodziną,
- izolacja społeczna,
- depresja.
W momencie stresu następuje zmiana aktywności układu nerwowego, szczególnie jego części autonomicznej (tej części, na którą nie mamy wpływu). Doprowadza to do bodźcowania nerwu błędnego, który oddziałuje na nerw dodatkowy, a ten unerwia nam szyję oraz kark. W efekcie prowadzi to do sztywnienia ramion oraz karku, przez co odczuwamy dyskomfort, który doprowadza do występowania napięciowego bólu głowy.
Leczenie napięciowego bólu głowy - co oprócz tabletek?
Napięciowe bóle głowy można skutecznie leczyć. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do fizjoterapeuty, który wykorzystując szereg testów diagnostycznych jest w stanie ocenić, gdzie występuje źródło dolegliwości, powodujących ból głowy. Przyczyn może być wiele, więc dobranie odpowiednich technik, nakierowanych na przyczynę, doprowadzi do zniesienia jednostki chorobowej.
Terapia manualna tkanek miękkich
Masaż tkanek głębokich pozwoli wpłynąć na nadmierne napięcia w obrębie mięśni szyi i karku, takich jak mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe, mięśnie pochyłe czy grupę prostowników. Odkształcenia tkanek doprowadzą do wyregulowania pracy układu nerwowego, doprowadzając do balans w obszarze karku i ramion. Istotnym obszarem jest również przejście szyjno-potyliczne, gdzie znajduje się bardzo bogato unerwiona grupa mięśni podpotylicznych, w obszarze których znajduje się splot podpotyliczny, który doprowadza do ukrwienia obszaru głowy i karku. Fizjoterapeuta doprowadzi do wyrównania pracy nadmiernie napiętego obszaru, poprzez regulację wzmożonego napięcia w tkankach jak i techniki manipulacyjne w obrębie stawów kręgosłupa szyjnego.
Terapia wisceralna
Praca na trzewiach pozwoli wyregulować pracę płynową w obrębie narządów wewnętrznych, gdzie cyrkuluje krew oraz limfa. Odpowiednia cyrkulacja tych płynów zmniejszy szansę wystąpienia napięcia w obrębie powłok brzusznych, których wzmożona praca może spowodować zaburzoną pracę narządową, m.in. pracę żołądka i przełyku. Dolegliwości związane z przełykiem objawiają się nie tylko uczuciem bolesnego pieczenia za mostkiem, ale także bólem w okolicy odcinka piersiowego oraz sztywnością karku i napięciowym bólem głowy.
Terapia osteopatyczna
Techniki osteopatyczne na napięciowy ból głowy wpłyną na regulację ciśnienia w przeponach funkcjonalnych organizmu. Oprócz przepony - głównego mięśnia oddechowego - mamy siedem innych przepon (przegród) w ciele, które wpływają na przepływ płynów przez organizm. Osiągnięcie harmonii w przemieszczaniu się płynu śródmiąższowego pomoże wyregulować ciśnienie w górnym otworze klatki piersiowej oraz przejściu szyjno-potylicznym, które objawić się mogą napięciowym bólem głowy.
Autoterapia - jak w 4 krokach możesz pomóc sobie w walce z bólem głowy?
Wykonaj poniższe 4 kroki, aby osiągnąć rozluźnienie, eliminując dolegliwości związane z napięciowym bólem głowy:
- Rozciąganie powięzi karkowej - tylnej strony
1. Chwyt: skręć głowę w prawą stronę oraz złap głębokim chwytem lewej dłoni swoją prawą część karku.
2. Ruch: wykonaj skręt głowy w lewą stronę cały czas utrzymując głęboki chwyt po stronie prawej do momentu ustania poczucia ciągnięcia. Powtórz po 5 razy na każdą stronę. - Automasaż karku - tylnej strony
1. Chwyt: połóż palce obu dłoni na podstawie czaszki, skierowane w stronę łopatek.
2. Ruch: wykonaj zgięcie głowy wraz z ruchem palców wzdłuż kręgosłupa szyjnego, do wysokości łopatek. Powtórz 5 razy. - Rozciąganie szyi - przedniej strony
1. Chwyt: połóż jedną dłoń na swojej szyi w okolicy obojczyka oraz mostka.
2. Ruch: wykonaj wyprost głowy utrzymując dłoń przez cały czas w tym samym miejscu. Powtórz 5 razy. - Autoterapia z wykorzystaniem piłki
1. Ustawienie: ustaw piłkę w najbardziej wrażliwym i tkliwym punkcie na przejściu szyjno-potylicznym.
2. Ruch: utrzymaj pozycję do momentu zejścia napięcia z wrażliwych punktów.
Coś dla siebie
W pędzie codzienności nie powinno się zapominać o sobie, o swoich przyjemnościach. W ciągu całego tygodnia, gdzie na barkach leży odpowiedzialność pracy, zdrowia i bezpieczeństwa, pamiętać należy o tym, że w swoim ciele mamy małe dziecko, które trzeba zadowolić. To, w jaki sposób to zrobimy, zależy wyłącznie od nas. Jeśli ma być to długi spacer — niech to będzie długi spacer. Jeśli to ma być długo wyczekiwana sesja jogi — pozostaje zrobić jogę. Jeśli ma to być odkładana przez pewien czas książka, która stoi na półce — zdmuchniecie z niej kurzu i jej otworzenie będzie świetnym wyborem.
Wątroba
Narząd ten osiąga najwyższe obroty w nocy, w godzinach od 1:00 do 3:00. Zajmuje się wydalaniem substancji toksycznych z naszego organizmu, co doprowadzi do oczyszczaniem ciała. Dzięki tym procesom w wątrobie inne funkcje organizmu znajdują się w stanie spoczynku, m.in. jelito cienkie. Sprawność umysłowa i fizyczna w tym czasie jest na najniższym poziomie, a organizm człowieka znajduje się w głębokiej fazie snu i regeneracji. W sytuacji, gdy zdarza się wybudzanie w tych godzinach, stając się pewnego rodzaju rutyną, należy zbadać wątrobę i jej parametry, m.in. ALT, AST, ALP, BIL oraz GGTP. Sprawdź badanie na próby wątrobowe.
Zadbaj o swoje zdrowie i organizm, dbając o jego regenerację. Zacznij już dziś!
Piotr Baćmaga, fizjoterapeuta
Absolwent Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Uzależniony od ciągłego poszerzania swojej wiedzy z zakresu biomechaniki, anatomii i fizjologii człowieka. Jako terapeuta specjalizuję się w skutecznym diagnozowaniu źródła dysfunkcji i leczeniu dolegliwości bólowych, dając natychmiastowy efekt i wykorzystując różne metody - takie jak terapia manualna, komplementarna terapia trzewi oraz elektroakupunktura.
Źródła:
1. Matthew M. Robinson, Surendra Dasari, Adam R. Konopka, Matthew L. Johnson, S. Manjunatha, Raul Ruiz Esponda, Rickey E. Carter, Ian R. Lanza, K. Sreekumaran Nair. Enhanced Protein Translation Underlies Improved Metabolic and Physical Adaptations to Different Exercise Training Modes in Young and Old Humans. Cell Metabolism, 2017; 25 (3): 581