Opryszczka narządów płciowych objawia się bolesnymi pęcherzami w miejscach intymnych. To jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. WHO szacuje, że dotyka ok. 13% ludzi do 50. r.ż. na świecie. Dowiedz się, ile trwa opryszczka narządów płciowych, jak ją leczyć oraz poznaj drogi zarażenia.
Wirus opryszczki intymnej a wirus opryszczki wargowej
Opryszczka u ludzi może przybrać 2 formy: opryszczki na wargach bądź opryszczki intymnej, która daje objawy na genitaliach. Za opryszczkę wargową odpowiada wariant wirusa opryszczki: HSV-1, zaś za opryszczkę narządów płciowych: HSV-2. Choć oba dają objawy w innych partiach ciała, łączy je:
- wygląd zmian skórnych (małe, bolesne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, które mogą pękać i pozostawiać owrzodzenia lub nadżerki) oraz poprzedzająca je nadwrażliwość, świąd i pieczenie w miejscu bąbli;
- droga zakażenia, którą jest kontakt z zakażoną śliną, skórą lub błonami śluzowymi;
- okres wylęgania (najczęściej 6 – 8 dni, jednak czas ten może trwać 1 do nawet 26 dni) i przebieg choroby;
- część sposobów leczenia;
- nawracanie objawów.
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych?
Kiedy opryszczka pojawia się na wargach sromowych lub penisie mamy do czynienia z opryszczką narządów płciowych wywołaną wirusem HSV-2. Wygląd pęcherzy jest taki sam, jak w przypadku opryszczki wargowej – różni się jedynie ich lokalizacja.
Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn pojawia się na penisie lub jego okolicach: pachwinach, pośladkach, udach lub wokół odbytu.
Opryszczka płciowa częściej nawraca u mężczyzn.
Opryszczka miejsc intymnych u kobiet dotyka przede wszystkim wargi sromowe, łechtaczkę lub inne części sromu, ale może również pojawić się na pośladkach lub wokół odbytu.
Kobiety są bardziej narażone na zakażenie HSV-2.
Badania na HSV-2
Aby sprawdzić, czy obserwowane objawy to opryszczka narządów płciowych, wykonaj badania krwi na obecność wirusa HSV-2. Wybierając usługę uPacjenta badania zrobisz w domowym zaciszu.
Ile trwa opryszczka narządów płciowych?
Wygojenie się pęcherzy na genitaliach może trwać 2 – 6 tygodni.
Co stosować na opryszczkę intymną?
Co zrobić, jeśli mam opryszczkę narządów płciowych?
Stosuj te same leki, jak w przypadku opryszczki na ustach opryszczki na ustach, a ponadto:
- noś bieliznę z „oddychającego” materiału, np. bawełny;
- powstrzymaj się od uprawiania seksu, dopóki opryszczka nie zniknie i nie wygoi się;
- noś luźne spodnie lub wybierz spódnice.
Drogi zakażenia opryszczką intymną
Opryszczką zarazisz się przez kontakt ze śliną lub skórą osoby z aktywnym zakażeniem HSV bądź dotykając wydzieliny z pęcherza opryszczki. Opryszczką intymną – w odróżnieniu od opryszczki wargowej – rzadko można zarazić się przez picie lub jedzenie po sobie. Najczęstsze drogi zakażenia to:
- pocałunek,
- stosunek płciowy bez prezerwatywy,
- dzielenie zabawek erotycznych bez uprzedniego umycia,
- kontakt z genitaliami osoby zakażonej (nawet bez stosunku płciowego).
Największe prawdopodobieństwo zarażenia występuje wtedy, gdy u partnera są widoczne pęcherze, jednak ponieważ opryszczka narządów płciowych może także przebiegać bezobjawowo, do przeniesienia wirusa na inną osobę może dojść również kiedy objawy nie są widoczne. Zmiany pojawiają się zwykle 4 – 7 dni po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną HSV.
Jest też możliwe, by zarazić się opryszczką intymną od osoby z HSV-1! Zwykle dzieje się to podczas stosunku oralnego, w szczególności gdy u partnera opryszczka na ustach jest aktywna. Do zakażenia może również dojść, kiedy po dotknięciu febry ta sama dłoń dotknie miejsc intymnych partnera. Dlatego kiedy u Twojego partnera(-ki) nastąpił nawrót opryszczki, unikaj całowania i seksu do czasu całkowitego wygojenia się pęcherzy. W ostatniej sekcji artykułu sprawdzisz pełną listę sposobów zapobiegania opryszczce.
Opryszczka po seksie oralnym
Można myśleć o seksie oralnym jak o pewnej formie pocałunku – który, jak już wiemy, jest jednym ze sposobów przenoszenia się opryszczki. Może zdarzyć się, że przeniesienie się HSV tą drogą spowoduje u partnera objawy opryszczki narządów intymnych. Mając to na uwadze oraz fakt, że w rzadkich przypadkach wirus opryszczki może uaktywnić się bezobjawowo, rozważ rozmowę z partnerem o opryszczce.Dobrze też, by partner wiedział, że jesteś nosicielem wirusa HSV (1 lub 2) i był świadomy ryzyka. Już w początkowej fazie opryszczki możesz zarażać bliską osobę!
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas seksu oralnego?
Nawet podczas seksu oralnego stosuj prezerwatywy.
Opryszczka intymna w ciąży
Jeśli opryszczka warg sromowych pojawi się w ciągu pierwszych 34 tygodni ciąży, nie stanowi zagrożenia. Jednak jeśli opryszczka sromu i okolic jest aktywna w trakcie porodu, może dojść do zarażenia niemowlęcia, szczególnie gdy pojawiła się u matki po raz pierwszy. Czasami w takiej sytuacji zaleca się cesarskie cięcie.
Co na opryszczkę w ciąży?
Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie leków na opryszczkę: acyklowiru (w formie maści lub tabletek) lub walacyklowiru (w postaci tabletek). Kobietom, które wiedzą, że są nosicielkami HSV, zaleca się branie tych leków profilaktycznie.
HSV-2 u dzieci
Opryszczka u niemowlaka może być niebezpieczna, zwłaszcza jeśli mówimy o przypadku, w którym dziecko zaraziło się HSV-2 w trakcie porodu. Objawia się tak jak u dorosłych: przezroczystymi pęcherzami, które mogą pojawiać się na całym ciele. Kiedy wirus rozprzestrzeni się, objawami może być także:
- zmęczenie,
- problemy z oddychaniem,
- hipotermia,
- problemy podczas karmienia,
- drgawki,
- śpiączka.
Opryszczka a HIV
Jak podaje WHO, osoby z opryszczką narządów płciowych są bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV. Pęcherze na genitaliach ułatwiają wirusowi przeniknięcie do organizmu. Owrzodzenia opryszczkowe „ułatwiają” zakażenie się HIV w trakcie stosunku płciowego. WHO sugeruje, że każda osoba z opryszczką narządów płciowych powinna być badana na HIV. Wybierz Pakiet Badań na Choroby Weneryczne i zbadaj się w swoim domu w kierunku HSV, HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Pakiet badań na choroby weneryczne
Przebadaj się w kierunku najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową - dyskretnie, bezpiecznie i bez skierowania. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Cena pakietu:
349,00 zł
Suma pojedynczych badań:
655,24 zł
Zapobieganie opryszczce intymnej i jej nawrotom
Tak jak w przypadku opryszczki wargowej, raz nabyty wirus HSV-2 pozostaje z nami do końca życia i może ujawniać się przy stanach osłabienia organizmu. Na szczęście nawrotom można zapobiegać, a znając sytuacje wzmacniające ryzyko nawrotu, warto zawczasu przyjąć lekarstwa.
Co robić na co dzień, aby zapobiegać nawrotowi oraz nabyciu wirusa HSV-2?
- W miarę możliwości unikaj stresu. Sprawdź, jak możesz sobie z nim radzić.
- Stosuj prezerwatywy również w trakcie seksu oralnego.
- Nie uprawiaj seksu ani nie całuj się z osobą, która ma widoczne pęcherze opryszczki. Poczekaj, aż się całkowicie wygoją.
- Jedz zdrowo – zadbaj o codzienne spożycie warzyw, kwasów omega-3, białka, witaminy C i B. Unikaj produktów słodzonych, o wysokiej kwasowości oraz żywności wysokoprzetworzonej i alkoholu.
- Wygospodaruj czas na regenerację w ulubionej formie.
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie349,00 zł
Pakiet badań na choroby weneryczne
Zbadaj się w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową w domu